Прескочи до съдържание

Проблем с Budget в Исландия


Препоръчани мнения

Чудих се къде да напиша за нашата сага в Исландия с колата под наем. Тази тема е най-активна в раздела. Та резервацията я направихме през Орбитз без кредитна карта или някакво предплащане. На летището при взимане трябваше да решим каква застраховка да вземем - почудихме се, разпитвахме. Момчето каза, че разликата е само, че SCDW покрива и предното стъкло, а за тази държава това си е важно. Освен това нещо не ми се връзваше самоучастието - 100пъти го питахме и той все повтаряше, че в единия случай е 1060 евро , а в другия 1300 евро. Взехме стандартната CDW. Дадохме му кредитната карта, а той обясни, че е само за резервацията. Щели сме да платим накрая като се види дали дължим още нещо по застраховката. Дойдоха смс-и за две изтеглени суми - 255$ (220евро, които отговарят на 155евро за резервацията и 70 евро за стандартна застраховка) и друга сума за 80$, която вероятно беше доплащане за SCDW. Беше объркващо и решихме , че ще разберем накрая и няма какво да го мислим. На втория ден духаше много много силен вятър около 25м/с, а поривите си бяха доста повече. На едно спиране на Rejnsfjara не се усетихме и спряхме така че вътърът идваше зад колата. Съответно само като я открехнах и тя беше издухана - обърна се, огъна се и трудно я затворихме. До края на пътешествието трябваше да влизам и излизам през шофьорската. Добре че имахме врата въобще.

Дойде време да я връщаме на летището. Момчето първо пита дали сме заредили гориво, а после, че ще иде да я погледне набързо. Казахме му да не се опитва да отвори дясната врата, защото не може. Върна се, взе да гледа разни таблици в компютъра и каза - ми трябва нова врата, стопер , общо 165000ISk ~ 2200lv :wacko::blink:  Моляяяя?! Че то по-евтино да им купим врата от Бг и да им я закраме и без това имаме да си доразгледаме B)

Че нямахме на документ SCDW ок , че счупихме вратата виновни, макар че има едно НО. Решихме , че не можем толкова лесно да прежалим 2200лв. Първо на гишето ни обясниха, че нищо не могат да направят освен да ни вземат парите. Можели сме от някави наши застрахователи какви и те не знаят да ни върнат парите. Само че ние нямаме никаква застраховка т.е. само някаква обща колкото да не е без хич. Казахме ок айде да приключваме с докумените и да се махаме, да ама оня вика дайте си кредитната карта. Питаме защо, нали сме я дали при резервация и вие трябваше да си блокирате сумата по франшизата. А той - ми трябвало им авторизация и всъщност не разполагат с никакви блокирани суми нито с данните за картата. Спед още малко спор давам една карта, не мина, защото знам добре, че няма толкова пари в нея. Даваме другата карта, мина. Вади той документ за подпис - вместо подпис написахме not agree . После се оказа, че тоя документ е с последните цифри от грешната банкова карта. Такова мазало стана, че решихме ,че с тия неизрядни документи, с които те разполагат да направим оспорване и рекламация. В края на кращата по транзакции имахме платена SCDW - ония 80USD при взимането. Също така трябваше освен вратата да платим и наема , но никой не се сети да го включи.  :fool: глупаци бих казала.

Писахме имейл с оплакване, че имаме 2 платени суми - за колата наем и застраховка SCDW , но на документа не е отблязано коректно и да направят проверка, тъ късно на летището ни казаха тук има ударено, знаем го, тук има драскотина, знаем я , ако забележете друго утре на светло, кажете. Той забеляза и дори снима точно моята врата още вечерта, но не им казахме, защото тя беше отбелязана като надраскана. В последствие след анализ на снимката установихме, че вратата вече е била обърната от вятър , стопера се е повредил и затова толкова лесно се огъна и досчупи при мен. Излиза че предните хора са платили за драскотина и ние сега още веднъж. Не бяхме съгласни и с това , че не техническо лице решава дали да се смени цялата врата или може да бъде поправена. Имахме и още няколко варианта за оспорване. Написах историята понеже краят й се вижда по-бързо отколкото си мислехме. Имаме отговор от Budget , че съжаляват и ще получим full refund.

Понеже се задълбахме в темата за застраховките, установихме че към кредитните карти има застраховка, която покрива точно такива разходи, но само в случай, че не се вземе никаква друга застраховка от рент компанията. В противен случай, особено за Исландия задължително SCDW! А момчето на гишето е искал да каже 160 евро, а не 1060евро, макар да го питахме сто пъти. Решихме вече да ги караме да пишат сумите на листче, за да няма езикови недоразумения.

Редактирано от silvia_b
Връзка към мнение

Имате страшен късмет, че момчето се е оплел и ви е таксувал и за SCDW без ваше желание. Иначе цената те си я определят, но нищо чудно смяна на врата да си е към 2000лв :) Друга грешка, е че сте резервирали през orbitz, които не включват задължителната CDW и може би от там е тръгнала цялата верига на объркване. 

 

Това с кредитната карта е валидно основно за американци, при това само за по-високото ниво кредитни карти - златни, платинени и т.н. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моя съвет отново си е такъв . Трудно можем да пестим от застраховки на коли под наем . Винаги доплащам на място пълно покритие без самоучастие, това са си още между 12 -20 евро на ден, но все пак в едно пътуване колата под наем си е лукс и този разход лично аз си го бюджетирам . Цените в чужбина на ремонтите са си доста скъпи и само, като си помисля , че една драскотина или пукната броня може да ти струва 200- 300 евро се оказва, че няма никакъв смисъл да не се правят пълни застраховки . 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

2200лв са си напълно реална сума. Имайте предвид, че там се купуват части от фирмения магазин на самата марка кола.

 

И аз мисля, че това е напълно реална сума за Исландия. Скоро имах проблем с вратата на моята кола и вариантите бяха два. Оригинална врата за около 1500 лева плюс работата на сервиза или демонтирата стара врата за 100 лева. Естествено аз избрах второто, но в Исландия едва ли има такъв избор, а освен това и заплатите в сервизите са с пъти по високи от тези в България.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега видях, че темата е отделена.

 

 

Имате страшен късмет, че момчето се е оплел и ви е таксувал и за SCDW без ваше желание. Иначе цената те си я определят, но нищо чудно смяна на врата да си е към 2000лв :) Друга грешка, е че сте резервирали през orbitz, които не включват задължителната CDW и може би от там е тръгнала цялата верига на объркване. 

 

Това с кредитната карта е валидно основно за американци, при това само за по-високото ниво кредитни карти - златни, платинени и т.н. 

 

 

Всъщност хем сме таксувани за SCDW, хем от банката твърдят , че плащането е канселирано от бъджет, хем в документа за наем не е отразена тази застраховка, в противен случай щяхме да дължим само 160 евро за вратата. Още не сме получили нищо по сметка. В момента сме им платили само вратата без наем и застраховка на колата. Пълна каша. Просто в онази разправия при връщането на колата, служителя не знаеше или не се сети , че дължим таксата.

При резервиране през Орбитз реално знаехме, че няма застраховка, просто според мен не е проблем да се сключи на място една от двете. Така или иначе другите сайтове включват само стандартна и ако искаш SCDW пак на място доплащаш.

 

За кредитната карта проверихме си договорите - 3 на брой. Едната се оказа , че има такова покритие и хич не ни е платинена или златна.

 

 

2200лв са си напълно реална сума. Имайте предвид, че там се купуват части от фирмения магазин на самата марка кола.

 

Реална е за техния стандарт. Обаче .... изпратихме запитване към официалния представител на Хюндай за Исландия и офертата за предна дясна врата беше 500 евро, като казаха, че има възможност и за ремонт, но след оглед от техническо лице. А в на Бъджет таблиците това е цена за врата в категорията малка кола, в която се включват доста други модели.

 

Не е ли застрахователна измама една и съща врата да се плаща от няколко човека. 100% вратата беше обръщана и преди и са таксували предните наематели за предишните щети.

 

Иначе наистина е най-добре SCDW и мирна глава. Май не казах и че договора за наема беше една бланка,в която пишеше, че не е валиден без да са приложени условията по застраховката, а такова приложение не получихме. До сега не сме се вглеждали толкова и на място кой чете малките букви, но бих казала, че Бъджет Исландия са доста некомпетентни.

Връзка към мнение

Всъщност хем сме таксувани за SCDW, хем от банката твърдят , че плащането е канселирано от бъджет, хем в документа за наем не е отразена тази застраховка, в противен случай щяхме да дължим само 160 евро за вратата. Още не сме получили нищо по сметка. В момента сме им платили само вратата без наем и застраховка на колата. Пълна каша. Просто в онази разправия при връщането на колата, служителя не знаеше или не се сети , че дължим таксата.

При резервиране през Орбитз реално знаехме, че няма застраховка, просто според мен не е проблем да се сключи на място една от двете. Така или иначе другите сайтове включват само стандартна и ако искаш SCDW пак на място доплащаш.

 

За кредитната карта проверихме си договорите - 3 на брой. Едната се оказа , че има такова покритие и хич не ни е платинена или златна.

 

 

 

Реална е за техния стандарт. Обаче .... изпратихме запитване към официалния представител на Хюндай за Исландия и офертата за предна дясна врата беше 500 евро, като казаха, че има възможност и за ремонт, но след оглед от техническо лице. А в на Бъджет таблиците това е цена за врата в категорията малка кола, в която се включват доста други модели.

 

Не е ли застрахователна измама една и съща врата да се плаща от няколко човека. 100% вратата беше обръщана и преди и са таксували предните наематели за предишните щети.

 

Иначе наистина е най-добре SCDW и мирна глава. Май не казах и че договора за наема беше една бланка,в която пишеше, че не е валиден без да са приложени условията по застраховката, а такова приложение не получихме. До сега не сме се вглеждали толкова и на място кой чете малките букви, но бих казала, че Бъджет Исландия са доста некомпетентни.

 

Да, каша. Аз подразбрах, че просто не са ви таксували за вратата, а то явно е единственото, за което са ви таксували. 

 

Може ли да споделиш коя е кредитната карта, особено ако е от българска банка и не е проблем? Ще е полезно за доста хора предполагам. 

 

За цените, които си слагат е абсолютно така.  На някой звездите му го говорят и няма някакви пазарни принципи които да определят цената, колкото ти кажат толкова. Чел съм за случаи за някакви космически такси за спукана гума и подобни. И това за многократното таксуване на една повреда също съм си го мислил, както и това, че може да ожулиш колата, те ти взимат парите, а после не оправят драскотината, а просто я маркират. Имам един приятел работи в офис на голяма фирма, ще го поразпитам за малко инфо от кухнята. 

Връзка към мнение

 

За многократното таксуване - гледайте си колата предварително. После дали е била или не, колкото и да сте сигурни, няма начин да го докажете, ако се запънат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Картата е на Алианз. После проверихме и на ПИБ. Съответно проблема е че човек реално трябва да проверява преди всяко пътуване, дали има или няма такава клауза. Схемата е следната. Банката е длъжна да сключва застраховка към кр. карта, но какво ще включи в полицата е лично решение на самата банка. Отделно полицата е с валидност някакъв период и когато изтече, при сключването на новата застраховка банката може да добави или отмени някои покрития.

 

Когато се обадихме в Алианз казаха, че нямат покритие на такъв тип щети. Намерихме полицата публикувана на сайта и има клауза за вреди към трети лица. Съответно както сме нанесли вреда на бъджет ги питах дали ще се покрие и с много мрънкане отговориха, че е така.

 

В Райфайзен помощ при път включва супер основни неща. Общо взето само транспорт при смърт е най-сериозното покритие.

 

В ПИБ в момента има промоция и поради това успяхме да ги изръчкаме да ни дадат даже и застрахователния сертификат, където са описани и лимитите. Всички(класик/златна/платинена) имат покритие на вреди на трети лица. Разликата е в сумата на покритията.

 

SCDW-то и CDW-то принципно имат огромен списък с изключения при които не важат. Аз четох само в началото, но основното беше, че не важат за щети нанесени от животни, вода и по невнимание на водача. Съответно въпреки, че си ги платил пак ако решат могат да те таксуват за пълния размер на щетите. Отделно имат и разни други такси, които могат да начисляват въпреки застраховката. Примерно, загуби, че са останали без кола и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля, че тази застраховка щети към трети лица е аналог на Personal Accident Insurance (PAI) при рентал компаниите, а не може да замени CDW и SCDW. На български е гражданска отговорност. Дали по нейния смисъл Budget са трето лице, не знам, но то тогава какъв е смисъла от CDW, ако PAI върши същата работа? 

 

Извинявай, не те питам теб, просто си дудна на глас и е чудя как е възможно тия застрахователни каши толкова да ги дълбаем и пак да няма яен и точен отговор :)

Връзка към мнение

Смисъла е да напълниш сметката на рент компанията, защото застраховката по кр.карта става невалидна при сключването на друга като CDW. Мисля другия път да пробваме без никаква застраховка да наемем, пък в крайна сметка в по-голяма част от случаите не се случва нищо на колата. Дали обаче рент компанията ще даде кола без застраховка ?!

Връзка към мнение

За Исландия препоръчвам GCDW, тъй като има неасфалтирани участъци дори на път 1.

Лично аз винаги правя застраховка и не мисля, че съм се минал когато нищо не се е случило!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нямах предвид, че човек се минава като си прави застраховка. Просто размишлявам, че или никаква и разчиташ на бг застраховката по карта или SCDW. Само CDW ми се струва безсмислена. GCDW сигурно покрива повече от SCDW, така че за Исландия наистина е по-полезна.

Връзка към мнение

Смисъла е да напълниш сметката на рент компанията, защото застраховката по кр.карта става невалидна при сключването на друга като CDW. Мисля другия път да пробваме без никаква застраховка да наемем, пък в крайна сметка в по-голяма част от случаите не се случва нищо на колата. Дали обаче рент компанията ще даде кола без застраховка ?!

 

Не мисля, че ще се получи без застраховка, поне в Европа. В Европа CDW е задължителна, т.е. или трябва да си я платиш или да я имаш чрез покритието на кредитната карта. И тук според мен идва объркването, защото според мен вашата застраховка от картата не е аналог на CDW, ако Budget ви я признаят за такава и да си спестите вратата - супер, но мисля че пак става въпрос за някакво неразбиране от тяхна страна, може би и в Алианц ще писнат, защото те ще трябва да покрият сметката. Със сигурност дръж в течение, любопитно ми е много :)

 

Предполагам ще поискат на гишето много точна разпечатка от полицата на кредитната карта, в която да пише изрично CDW, и естествено ще се хванат за всяка запетайка за да откажат да я признаят дори да е така. Чел съм много случаи на американци, чиито златни/платинени карти както писах имат включена cdw и се почва голяма разправия по гишетата. А дори и да я приемат в крайна сметка, не мисля, че тази карта ще покрие кражба на колата, което пък също е задължителен елемент на застраховката. 

 

Аз лично винаги си плащам CDW+SCDW освен, ако остатъка не е поносим (в Дубай мисля, че беше 100€) или ако наема е за дълъг период от време, където SCDW общо взето пак би наближила цената на остатъка. Няма смисъл да давам 100€ за да застраховам 200€ например. Но където остатъка е >700-800€, то си взимам SCDW и си пея. 

Връзка към мнение

Май не съм обяснила добре, то не знам и как в тази ситуация.

- Само обясних, че някои кр. карти имат застраховка с такова покритие и след прочуване на 3те ни карти , които имаме се оказа, че тази от Алианц е такава. В случая обаче щетата я платихме с карта на Райфайзен. Там се оказа, че застраховката е супер базова.

- Чакаме рефънд от Бъджет с аргументите , че са ни таксували за SCDW, но с некоректното си обслужване не са ни го написали в документа. Уж миналата седмица отговориха, че съжаляват за недоразумението и след няколко дни ще получим сумата, още нищо не се е случило и спряха да отговарят. Иначе срока за разследване им е 20 раб. дни.

-На гишето за връщане на Бъджет служителя се опита да ни успокои и каза, че много често клиентите им като заплатят някоя щета, като се приберат в държавата си, техния застраховател им изплаща сумата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Развръзка - днес получихме цялата сума за вратата по сметката. В крайна сметка излиза, че сме карали колата в Исландия безплатно. Макар че още са блокирани 335$, но не са изтеглени и от банката твърдят , че още на момента е отказано плащането от Бъджет. Просто ще изкчаме да ги отблокират след стандартния срок.

Редактирано от silvia_b
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Развръзка - днес получихме цялата сума за вратата по сметката. В крайна сметка излиза, че сме карали колата в Исландия безплатно. Макар че още са блокирани 335$, но не са изтеглени и от банката твърдят , че още на момента е отказано плащането от Бъджет. Просто ще изкчаме да ги отблокират след стандартния срок.

 

Някаква звеска каша е тази ваша история, добре че завършва благополучно :) В крайна сметка коя застраховка в случая е върнала парите, тази на budget (която уж сте взели, уж не сте взели...) или някоя друга? Или всичко е станало на добра дума :)

Връзка към мнение

Да, по тяхната застраховка ни върнаха парите.  Ние само им писахме , че сме платили за SCDW, но не са ни го отразили в документа за наем и се е наложило да платим вратата по пълна сума. Те веднага се извиниха и казаха, че ще възстановят всичко, но заради техния и нашия Великден се забави превода.

Реално обаче парите за наем и допълнителна застраховка, които ни блокираха, още не са нито отблокирани, нито изтеглени. Понеже някои банки имат 45 дневен срок за отблокиране , подозирам, че точно това ще стане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.