Прескочи до съдържание

Говорим си за Казахстан/Киргизстан/...стан


Meidj

Препоръчани мнения

Току-що ми влезе Казахстан в главата покрай едно ненадейно изникнало събитие в края на годината, та започнах предварителните си проучвания.

 

Доколкото успях да разбера от кратък преглед на официалните онлайн източници, туристическата виза за Казахстан се взима без проблем срещу попълване на обикновен формуляр и заплащане на съответната такса (еднократна туристическа виза до 30 дни = 40 евро). Изискването за покана и други бумащини е отпаднало през 2009 г.

 

Според някакво споразумение притежателите на казахстанска виза могат да посещават и някои от пограничните райони в Киргизстан, без да е необходимо да изкарват киргизска виза (само не разбрах дали връщането в Казахстан се води второ влизане, съответно да трябва изкарването двукратна виза).

 

Повече информация: http://www.mfa.bg/120/findanembassy/0/72/

 

~

 

Ще се радвам, ако някой, който е бил в тези райони, сподели преките си впечатления, специално за района на Алмати.

 

Ще съм много благодарен и на магьосниците на евтиното пътуване, ако подхвърлят идеи за минимизиране на разходите за път по отсечката София-Алмати-София, че по "царския път" ще дойде много дебело май :)

 

:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Защо така заобиколно, Мейджъре??

Кажи го направо: искам да се зачукам в г@за на географията, в едно нещо, наречено Алмати - помогнете!

 

Не зная кой е „царският път“, но оттук дотам най-лесно, а вероятно и най-евтино, е през Москва или Истанбул. За Москва не съм проверявал (те също активно се зачукват в момента), от Истанбул (SAW) до Алмати и наабарот за юли месец "Pegasus" дават цена ~330 €.

 

На мен тоя регион от много време ми е мечта, Афганистан и Таджикистан :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 7
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Току-що ми влезе Казахстан в главата покрай едно ненадейно изникнало събитие в края на годината, та започнах предварителните си проучвания.

 

Ще дебна темата с интерес, на мен всичките 'стан'-ове са ми интересни открай време.

 

А ако случайно търсиш спътници за натам - свиркай на лично когато имаш някакви по-конкретни планове.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Плановете са за края на октомври/началото на ноември, ама май идва леко студеничко по тези ширини в тази част на годината? :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Плановете са за края на октомври/началото на ноември, ама май идва леко студеничко по тези ширини в тази част на годината? :)

 

Май ще е хладно да... Дай за пролетта на 2016? :)

Връзка към мнение

Истанбул е най-логичния избор за начална точка за полет натам. Гледай Пегасусите и Atlasjet дали ще изскочат нещо. Turkish също може да се окажат жокер. Не, че сега цените са очарователни като ги гледам, но там със сигурност конкуренцията е по-голяма. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Май ще е хладно да... Дай за пролетта на 2016? :)

 

Ако ще ходя, със сигурност ще е в посочения период (края на октомври/началото на ноември т.г.), че смятам да съчетая пътуването с един ангажимент с фиксирани дати през ноември. Така като гледам, втората половина на октомври се очертава като най-подходяща за евентуалната екскурзионна част из "стан"-овете. Алтернативата е втората половина на ноември, но вече отиваме баш към зимата :)

 

По-конкретни планове - най-рано в средата на лятото. Сега съм на етап далечни предпредварителни идеи и проучвания. Ще пиша допълнително, ако се очертае нещо по-реално. При всички положения ще се радвам да споделим някоя и друга отсечка в района :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз се подготвям за натам.Но юли или август.И искам да врътна една обиколка из всичките станове.Засега горе-долу съм наясно с визите.(имам отговор и от Стантур,за Узбекистанската виза)Чакам някой евтин билет да излезе.Има едни евтини чартъри от и до Бургас от Алмата,но са само от юли до 09 септември.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Мдаа, огромен мерак са ми -стан-овете от малък - има неописуемо много интересни неща.

Бях се зарибил доста по пеещата дюна в Казахстан (Поющий бархан), по която като вървиш и издава много странни звуци, сякаш пее, заради спускащия се силициево-кристален горен слой частици надолу - тя е в резерват, до който (доколкото проучих) има организирани сафарита от Алмати. Също така и пътуване до пресъхналото Аралско море с историята за източването и безумията на СССР през Амурдаря и Сърдаря. Харесвам казахстанската музикат, чудесата в столицата...и много се дразня на хора, които свързват страната само с Борат :)

 

Вратата към Ада в Туркменистан (въпреки че там е малко сложно с тия рестрикции, полицейщини и сменящи се документи - както е писал bronco);

 

Чор Минор и сините куполи в Узбекистан;

 

Киргизските килими и по-специфичното им изкуство;

 

Таджикистанския рубаб с дватa грифа, обвит с кожа (за който домосед е писал); пост-соц апокалиптики, убийствени планини и долини... 

 

Като гледам самите визи не са толкова голям проблем, но връзките до там и придвижването на място по отсечките малко са мръднали от едно време, а чувал съм и от доста пътешественици, че цари мега корупция на всяко ниво. Ходилите да кажат, ако има нещо ново като връзка, полет, туристическа ниша. Ще следя с интерес.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Темата май-май не е мръднала от доста време. Гледам сега обаче някакви безобразно евтини билети от Истанбул за Бишкек - 130-180 евро. Дали е възможно по този начин да се обиколи Киргизия + Узбекистан  :unsure: Всичко трябва да стане обаче по съхопътен начин, че билетите м/у двете столици са скъпи и са с прекачване в Алмати Казахстан, при това ги дават 17-20 часа (инак може да се разгледа и една (бивша) столица в повече, ама и една виза в повече ! Лошото е, че така или иначе трябва да се върнеш в Бишкек.

Има ли някой проучвал въпроса по- сериозно ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Здравко Ангел

Ние се готвим към "становете" през май. Ще пишем как вървят нещата с визите. Летим от Истанбул до Ашхабад.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние се готвим към "становете" през май. Ще пишем как вървят нещата с визите. Летим от Истанбул до Ашхабад.

Пишете как се справяте с визите.Аз точно гледам едни билети Варна-Ашгабад 20.06 със Siberia air за 155 евро и връщане от Алмаати-Истанбул 10-12.07 с Пегасус за 129евро.И май утре ще "рипам"пък после ще ги мисля визите.Вече бях правил проучвания за тях,а имам и примерен маршрут някъде по комповете,ама ще гледам пак като взема билетите,че все го отлагам тоя трип.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Да се получи турменистанска виза си е предизвикателство. Успех! И непримено напишете .

 

Мен точно това ме спря да си взема билет до Туркменистан от последната промоция на FlyDubai. Иначе цената беше прекрасна - само 210 евро с тръгване направо от София.

 

Иначе живот и здраве Юли сме в Казахстан и Киргизстан, ама визите ще ги мъчим малко по-натам. Като има ъпдейти по темата ще пиша.

Връзка към мнение

 

 

Иначе живот и здраве Юли сме в Казахстан и Киргизстан, ама визите ще ги мъчим малко по-натам. Като има ъпдейти по темата ще пиша.

Ммм, и кога по- точно ?? И да разкажеш ! Аз имам идея за края на Август - началото на септември, но по- ме блазни Узбекистан. Засега е само идея де...За Киргизия чета, че транспорта бил ...ами нямало такова жовотно ! Та това мааалко ме спира точно за там... :unsure:

Връзка към мнение

ние 6-7 магланци по едно и също време през юли ще ходим. вчера даже си мислих не е ли време да се потърсим (и намерим) в детайлите. съпружеството дава зор да си вадим визите вече.. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Здравко Ангел

Пътуването е потвърдено. На 13 май летим от Истанбул до Ашхабад. После минаваме към Узбекистан, оттам в Казахстан и накрая Киргизстан. Правим го за около 25 дни.

Визите за Туркменистан (87 долара) и Узбекистан (40 долара) ни ги уреди туристическа агенция.

Днес си взехме визите за Казахстан. Отидохме на място в посолството, което е на улица "Галичица" 38. Една анкетна карта и формуляр се изтеглят от сайта на посолството, към тях добавяш копие от паспорта и платена такса - 40 евро, която трябва да се преведе по сметка в Инвестбанк. Може да си извадите визата и чрез агенция, но ни поискаха 80 евро и решихме, че не си струва да даваме 40 евро допълнително, затова отидохме сами.

За Киргизстан ще вземем визи от летището в Бишкек. Оказа се, че такава VOA има само на летището, затова ще летим от Алмати до Бишкек, за да може да вземем.

Сега ще пълним програмата...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Честито за визата, еднократна ли е?Планът за пътуване звучи вълнуващо.

Въпрос и за Киргизстан - откъде получи инфо, че VOA може да се вземе само на летище, а не и при пресичане на граница? А други начини за взимане на киргизстанска виза от тук проучвал ли си?

Връзка към мнение
Здравко Ангел

За Казахстан - еднократна, валидна 1 месец.

 

За Киргизстан, питахме на място, може да се получи само на летището в Бишкек, иначе ако минаваш сухоземен граничен пункт трябва да имаш предварително издадена виза. Може да си я вземеш от посолството в Истанбул. Иначе и ние искахме да минем сухоземна граница, но така със самолет ще е най-бързо, защото не получаваш визата веднага в посолството в Истанбул, трябва да изчакаш.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Здравко Ангел

Дойде време да потегляме. От утре за два дни ще сме в Истанбул и оттам към Ашхабад.

Има актуализация на визите: туркменската е 87 долара, узбекската е 65 долара, а таксата на летището в Туркменистан е 14 долара. Маршрутът е Турция - Туркменистан - Узбекистан - Казахстан - Киргизстан - Турция.

Като има възможност ще пишем какво става.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Сутринта гледах репортаж от откриването на Номадските игри в Киргизстан. Много интересно беше,та и аз се сетих някой няма ли да сподели впечатления.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Покрай възможността да се пътува с Уиз ер от Будапеща до Казахстан, ето още една добра новина :)

 

Цитат

Внимание! От 1 януари 2017 г. пътуването до Република Казахстан за срок до 30 календарни дни, за гражданите на Република България и ред други държави е без визи, Обръщаме Вашето внимание, че се пътува с валиден задграничен (международен) паспорт.

http://kazembassy.bulpost.net/bulgarian/embassy/consult/

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да раздвижа темата!

Узбекистан, Киргизстан и Туркменистан

Но офертата е :O Ако се отваря pdf файла /не съм качвала досега/, може да послужи на някой, който е ришил да си организира сам пътуването.

Видях, че Здравко и Ангел са ходили, интересно ще бъде да коментират цената в офертата. То е ясно и нормално да има печалба за фирмата, но все пак ориентировъчно, ако сам човек си го организира, колко ли би била?

Някой друг не е ли ходил скоро?

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.