Прескочи до съдържание

Carpooling или споделяне на автомобил


Препоръчани мнения

Може ли кратко описание какво представлява услугата да го включа в заглавната тема? Че така ако оставя едно висящо "Мислете" не е много гот :)

 

Мисля, че става дума за "car pooling", "споделено пътуване с автомобил" и така нататък. Накратко, ако аз пътувам с колата до Виена другия месец, пускам обява, че имам 3 места в колата свободни, за дати еди-кои си, маршрут еди-какъв си, турям им цена (може и без) и очаквам включвания.

Аз наскоро се канех да отварям тема по въпроса, но се замотах и отложих...а тоя начин на пътуване ми звучи интересно.

Връзка към мнение

Точно така е, както го описва капитанът. Само да предупредя, че освен обичайните рискове да попаднете на някой психопат, car pooling се използва от чужденци нямащи съответните документи за влизане и пребиваване в ЕС. Има случаи, в които граждани на ЕС са задържани и обвинявани в каналджийство или дори трафик на хора.

Връзка към мнение

Благодаря на Капитана - точно това представлява услугата с 2 думи. Цените са доста конкурентни - 15-20-30 евро за 300-400км. Цените на влаковете са няколко пъти по-високи. Хубавото на немския вариант е, че има оценки и ревюта, доста хора споделят марката и модела на колата, дали членуват в ADAC и т.н.

ADAC - това е подобие на СБА в България, но доста по-напредничаво - имат медицински хеликоптери, пътна помощ, отстъпки тук и там,...

Написах, че все пак всеки трябва да помисли преди да пристъпи към този вид пътувания, защото никой не гарантира колко "точен" и "добър" ще е шофьора... :)

Връзка към мнение

Предлагам основателят да свърши работата вместо мен :) и да отдели клончето в отделна тема.

Да си призная, не ми е минавало и през ум за тия инфекции, дето Мрън описва. Факт е обаче, че биха могли да се случат, особено по нашия край. Хубавото е, че при вътрешни маршрути този риск изчезва (но не изчезва другият - да се окажеш с няколо кила кокаин в багажника). Както и да е - по темата добавям, че има споделено пътуване в рамките на страната, а също и в рамките на града. Има няколко български сайта за споделено пътуване, по мои впечатления идеята е избуяла на наша почва около 2008-2009, но впоследствие е позатихнала. В повечето сайтове обявите или са стари, или са пуснати от някой, който кривва далеч от оригиналната идея и де факто предлага превозваческа услуга, а не истинско "споделено пътуване".

Аз може да се каже, че по-скоро нямам опит в областта. Макар че преди години една приятелка ми каза, че мъжът и щял да пътува до Амстердам след седмица и си търсел човек за компания в буса, така че седмица по-късно аз ухилен до уши се лашках във въпросния бус, натоварен абсолютно безплатно и помъкнал буркани, консерви и велосипед, щото имаше място :) :)

Бих се радвал, ако тук се намерят ентусиасти и споделеното пътуване стане практика сред магеланците, па макар и в дребни мащаби.

 

:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Айде, да видим колко хора ще споделят опит. 

 

Един приятел два пъти прибира хора така при пътуване Холандия-България. Все българки. Единият път взе момиче от Прага, другият направо от Холандия. Забравих обаче кой сайт ползва...

 

Иначе съм в процес на разцепване на "Дестинации". Ще има отделен форум за България, който се надявам в голяма част да покрива точно това, което ти спомена - съвместни излети, споделяне на транспорт и др. До края на деня ще е готово.

Връзка към мнение

 Ще има отделен форум за България, който се надявам в голяма част да покрива точно това, което ти спомена - съвместни излети, споделяне на транспорт и др. До края на деня ще е готово.

 

Maialino ще почерпи ли по случая :) Много готино звучи и ще е полезно.

Връзка към мнение

Много е популярно такова пътуване при концерти и фестивали в Полша примерно за коли, които пътуват от Германия, или обратно. Така поне е сигурно, че по време на цялото пътуване ще имат обща тема за разговор. В повечето случаи цената е символична, ако изобщо има посочена цена, и не е основния фактор. Главаната причина е добрата компания, еко елемента, и алтруистичната нагласа на шофьора да помогне на някой, па макар и непознат. :)

За Западна Европа и Полша е ясно, че този начин е много разпространен. Сега като бях в Амстердам, имаше две 17-годишни швейцарки от Цюрих, които по същия начин бяха дошли с шофьор от Милано. Питах ги дали не са имали опасения за пътуване по този начин - само 2 момичета. Дори не можаха да схванат смисъла на такъв въпрос.

Връзка към мнение

то това е термин, а не само име на сайт... нещо като немския превод на "car pooling" - ако го разделиш на отделни думи mit-fahr-gelegenheit e "възможност за каране/пътуване с"

Връзка към мнение

то това е термин, а не само име на сайт... нещо като немския превод на "car pooling" - ако го разделиш на отделни думи mit-fahr-gelegenheit e "възможност за каране/пътуване с"

 

Ех, сега ще се появи някой франкофон и ще ме захапе и той, че го няма на френски, нека си седи така :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.