Прескочи до съдържание

Централна Америка: обиколка в 3 седмици


Препоръчани мнения

Георги Матеев

През 2016 смятам да посетя всичките 7 държави в Централна Америка.

 

Засега единственото сигурно е презокеанския полет - на 28 Март кацам в Панама, а на 19 Април излитам обратно от Коста Рика. Свързващите полети между отделните държави ще взимам по-натам, когато си доизбистря всичко.

 

Пътешествието включва 22 нощувки и първоначалният план за разпределение е:
 

Панама - 5 нощувки (евентуално 4)
Коста Рика - 4 нощувки (евентуално 5)
Никарагуа - 3 нощувки
Гватемала - 3 нощувки
Белиз - 3 нощувки
Хондурас - 2 нощувки
Ел Салвадор - 2 нощувки
 
Кои места си струват повече като цяло? Приемам всякакви идеи, на този етап програмата е напълно отворена и мога да размествам всичко...
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

:O  :O  :O  :O  :O  :O

Е това вече е твърде амбициозно ( меко казано)... Дори само нощни автобуси да ползваш пак ще е трудно за изпълнение. При тези начална и крайна точка по-добре се съсредоточи само на Панама, Коста Рика и Никарагуа. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Матеев и автобуси :lol: :lol: :lol:

Всичко е със самолети :)

Само защо си скъсил престоя до 19ти ..

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Да, пропуснах да кажа - ще ползвам самолети навсякъде, това ще спести много време и прави плана лесно изпълним. Автобусите и без това не са моята стихия. Краси, идеята винаги е била за 3 седмици, нищо не съм съкращавал.

 

Остава въпроса къде колко дни да изкарам точно. Примерно да отрежа ли 1 ден от Панама за сметка на Коста Рика?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Да, и един ден от Белиз за сметка на Гватемала.

 

Мислех в същата посока, като гледам в Гватемала има доста повече неща за разглеждане.

 

Май Коста Рика е топ дестинацията в района, затова пренасочвам там единия ден от Панама.

 

За момента програмата става:

 

Коста Рика - 5 нощувки
Панама - 4 нощувки
Гватемала - 4 нощувки
Никарагуа - 3 нощувки
Белиз - 2 нощувки
Хондурас - 2 нощувки
Ел Салвадор - 2 нощувки
 
Още едно важно питане. Конкретно Ел Салвадор заслужава ли си като цяло според вас? По принцип ще посетя тази държава най-вече от спортна злоба, на пръв поглед не ми изглежда особено интересна, а и я водят за доста опасничка. Има опция да взема един от свързващите полети с половин ден транзит в Сан Салвадор (тоест ще има време за сериозна разходка из столицата) и така да отметна Ел Салвадор без да оставам там. А двете предвидени нощувки да ги преразпределя за други места.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Мислех в същата посока, като гледам в Гватемала има доста повече неща за разглеждане.

 

Май Коста Рика е топ дестинацията в района, затова пренасочвам там единия ден от Панама.

 

За момента програмата става:

 

Коста Рика - 5 нощувки
Панама - 4 нощувки
Гватемала - 4 нощувки
Никарагуа - 3 нощувки
Белиз - 2 нощувки
Хондурас - 2 нощувки
Ел Салвадор - 2 нощувки
 
Още едно важно питане. Конкретно Ел Салвадор заслужава ли си като цяло според вас? По принцип ще посетя тази държава най-вече от спортна злоба, на пръв поглед не ми изглежда особено интересна, а и я водят за доста опасничка. Има опция да взема един от свързващите полети с половин ден транзит в Сан Салвадор (тоест ще има време за сериозна разходка из столицата така да отметна Ел Салвадор без да оставам там. А двете предвидени нощувки да ги преразпределя за други места.

В Салвадор има доста по-интересни неща. Поне за 3-4 дни. Хондурас е по-опасен и няма нищо за гледане освен Копан Руинс, около границата с Гватемала.

Салвадор е най-цивилизованата и уредена държава в района след Коста Рика

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

В Салвадор има доста по-интересни неща. Поне за 3-4 дни. Хондурас е по-опасен и няма нищо за гледане освен Копан Руинс, около границата с Гватемала.

Салвадор е най-цивилизованата и уредена държава в района след Коста Рика

 

С други думи ме съветваш да мина по-скоро транзит през Хондурас и да направя 4 дни в Ел Салвадор?

Връзка към мнение

Относно Салвадор при тая сгъстена програма - не. За ден престои най-много да отскочиш до плажовете или близкия вулкан. Или пробвай да се свържеш с Едуин Карийо, може да измисли по-сгъстена програма, има собствен транспорт и доста приличен дом. Но 4 дни са си множко.

 

То и Хондурас ще го отметнеш като посетиш Копан а това може да стане най-удобно от Гватемала сити. Както и Антигуа също от там, въпреки че бледнее пред Леон и особено Гранада. 

 

До Тикал можеш да отскочиш за ден от Белиз. В Белиз освен Caye Caulker  или някой околен остров, в никакъв случай континента и особено столицата. За този район можеш да се свържеш с MynorRequena ( mynorrene72@hotmail.com) - работи като гид към http://www.belizewatertaxi.com/  но предложи добри оферти и за Гватемала.

 

За нас приятната изненада беше Никарагуа. Колкото по на юг слизахме , толкова по цивилизовано и уредено ставаше

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 Сигурно си забелязал, че единственото друго летище в Гватемала освен това в столицата се намира във Флорес/Санта Елена. До там има полети от Гватемала Сити и Белиз Сити.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

 Сигурно си забелязал, че единственото друго летище в Гватемала освен това в столицата се намира във Флорес/Санта Елена. До там има полети от Гватемала Сити и Белиз Сити.

 

Да, забелязах. В онзи регион какво интересно има за разглеждане?

Връзка към мнение

Да, забелязах. В онзи регион какво интересно има за разглеждане?

В този район е най-голямата забележителност на Гватемала - Тикал, както и сравнително близко ( на един ден път) е Самук Чампей, както и Caye Caulker  в Белиз.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Флорес се ходи до Тикал.

Самук Чампей не е толкова близо, колкото ви се струва на картата.

От Гватемала Сити ще отидеш до Антигуа - и това ще ти е прорамата за Гватемала - Антигуа, Флорес и Тикал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Георги Матеев
Ъпдейт около пътуването. След много ровене къде ми се ходи и какво точно ми се гледа избрах този финален вариант:

 

Панама - 4 нощувки

Ел Салвадор - 3 нощувки

Белиз - 2 нощувки

Никарагуа - 3 нощувки

Гватемала - 4 нощувки

Хондурас - 2 нощувки

Коста Рика - 4 нощувки

 

Това е и точната последователност на маршрута ми. На пръв поглед изглежда разхвърлян, но всъщност така се подреди най-удобно и евтино за пътуване със самолет. Всички полети между отделните държави са директни и отнемат само по 70-80 минути, така че поредността дефакто няма огромно значение.

 

Вчера взех 6-те билета между столиците, като всеки от тях излезна средно по $130. За да се постигне тази ниска цена (която нормално е 3 пъти по-висока) използвах LifeMiles програмата на Avianca. Преди няколко месеца си купих от тях мили на промоционална цена и сега ги замених за наградни билети.

 

В момента оглеждам за хотели и активности на място.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

В Белиз сити няма какво да правиш и 2 часа , камо ли 2 денонощия. По скоро се ориентирай да отидеш на някой от островите. 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Точно такъв е плана. В Белиз сити само кацам и после продължавам към някой остров. Оше не съм решил кой, тепърва имам още да поровя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
Георги Матеев

Вече си букнах и последния полет - от Гватемала сити до Флорес. Излезна само $65 (двупосочен) по схемата с милите на Avianca.

 

Тръгвам след 5 дни, вече нямам търпение.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ейй изчака ми се чакалото за това пътуване. Голяма подготовка падна през последните 10 месеца, но най-сетне денят дойде. Вече съм в Амстердам и след 3 часа излитам за Панама. Признавам си, доста се вълнувам за това приключение.

 

Магеланското знаме отлежава в готовност в куфара ми. Ако всичко върви по вода ще го снимам на едно мнооого интересно бонус място, което планирах буквално преди седмица :)

 

В тази тема ще пускам ъпдейти и снимки когато има интернет и не ме мързи.

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Вече съм в Амстердам и след 3 часа излитам за Панама.

 

Аз пък съм в София и тъкмо разглеждам един договор по който си страна. Да подписвам или да те чакам? :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Време е за "тайната" мисия :)

 

Когато миналата седмица видях билет Панама-Каракас-Панама за скромните $90 веднага ми хрумна идеята да си направя дневен трип до Венецуела. Още повече както полета удобно пристига в 8 сутринта и тръгва в 10 вечерта.

 

Намерих набързо и агенция, която да ме посрещне, развежда цял ден и накрая върне на летището.

 

Та след малко излитам за Каракас. Стискайте палци всичко да е точно :)

  • Харесвам 20
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Проявявам "евентуален интерес ":) към Белиз,ако успея да стигна Канкун.Георги,дай идея дали си заслужава пътуване(за не повече от 2 дни) от Канкун до Белиз, и с какво е най-удачно?Вероятно самолет...Проблемът е,че ако изобщо стигна Канкун,няма да имам повече от 2 дни за Белиз,примерно.

Редактирано от Georgie
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.