Прескочи до съдържание

Пътни глоби в Италия


kirocom

Препоръчани мнения

И аз изгорях, няколко пъти, вече не ги броя...

 

Някой да ме посъветва какво да правя с глобите за каране на кола в Италия?

Взех кола под наем и за 7 дни обиколих 1000 км.

 

До сега съм получил 3 административни такси по 35 евро. Платил съм ги. След това получих една глоба директно на кредитната ми карта и я платих, след това получих писмо в пощата с глоба и нея платих.

 

Сега след 3-4 месеца получавам пак глоби, част от тях същите, които съм платил, другата част нови. Сега имам още 3 и не знам какво да правя. Вече се обърках какво съм плащал и какво не.

 

Какво ще стане ако не платя останалите? Някъде може ли да се провери? Да отида в италианското посолство да ми помогнат? Имат ли давност тези работи? Ще имам само проблем с взимането на коли под наем ли?

 

Всякакви практични идея са welcome!

Не можах да намеря много по нета по тази тема.

 

 

Връзка към мнение

Най вероятно тези по 35 евро са таксите към фирмата за рентакар , а не от италианските власти. За всяко пристигнало искане от италианските власти рентакар фирмите таксуват по 35 - 40 евро . После получаваш фиш, където в зависимост от нарушението ти изпращат размера на глобата и как да я платиш, колкото по рано толкова по малко., това вече е от тяхната полиция или там каквито са. Мисля, че давностния срок е 2 години. Не мисля , че ще имаш проблеми при наемане на коли. Но ако може с кредитна карта на друг да ги наемаш, ще ти е по спокойно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А за какво са ти глобите? Доколкото знам, имаше идея в ЕС глобите да се препращат в съответната държава, но не знам на какъв етап е.

Връзка към мнение

И аз изгорях, няколко пъти, вече не ги броя...

 

Някой да ме посъветва какво да правя с глобите за каране на кола в Италия?

Взех кола под наем и за 7 дни обиколих 1000 км.

 

До сега съм получил 3 административни такси по 35 евро. Платил съм ги. След това получих една глоба директно на кредитната ми карта и я платих, след това получих писмо в пощата с глоба и нея платих.

 

Сега след 3-4 месеца получавам пак глоби, част от тях същите, които съм платил, другата част нови. Сега имам още 3 и не знам какво да правя. Вече се обърках какво съм плащал и какво не.

 

Какво ще стане ако не платя останалите? Някъде може ли да се провери? Да отида в италианското посолство да ми помогнат? Имат ли давност тези работи? Ще имам само проблем с взимането на коли под наем ли?

 

Всякакви практични идея са welcome!

Не можах да намеря много по нета по тази тема.

 

Да ти кажа най-практичната идея, която мога да ти дам е да спазваш правилата за движение когато управляваш автомобил. Като гледам колко глоби си навъртял не мога да повярвам. :)

 

Има много голямо значение от кого са ти наложени глобите. Доколкото съм наясно, тези които са ти наложени от полицията, би следвало да ти ги изпращат по пощата. Ако е при ползване на рент-а-кар, нищо чудно компанията да ги плаща и след това директно да ти ги удържа от кредитната карта. Тези глоби /полицейските/ си стоят в системата на полицията и дори и да не започнат да ти ги събират принудително, при следващо посещение на страната може и да ти направят проблем. Тях те съветвам да плащаш.

Има глоби, например като тези за неправилно паркиране, които се налагат от Общински служители. При тях може и да успееш да избегнеш плащане. Общините по принцип не събират принудително глобите на хора, живеещи в чужбина.

В Италианското посолство няма смисъл да ходиш. Тях твоите проблеми едва ли ще ги заинтересуват. :)  

 

Горното ми е известно по-скоро на теория. Въпреки всеобщото мнение за шофьорите в Италия, всичките ми познати от там, успяват да избегнат налагането на глоби и по мое мнение са много по-добри и по-спокойни шофьори от тези в България. В Южна Италия ситуацията е различна, но пък трафикът е доста по-малък.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз изгорях, няколко пъти, вече не ги броя...

 

Някой да ме посъветва какво да правя с глобите за каране на кола в Италия?

Взех кола под наем и за 7 дни обиколих 1000 км.

 

До сега съм получил 3 административни такси по 35 евро. Платил съм ги. След това получих една глоба директно на кредитната ми карта и я платих, след това получих писмо в пощата с глоба и нея платих.

 

Сега след 3-4 месеца получавам пак глоби, част от тях същите, които съм платил, другата част нови. Сега имам още 3 и не знам какво да правя. Вече се обърках какво съм плащал и какво не.

 

Какво ще стане ако не платя останалите? Някъде може ли да се провери? Да отида в италианското посолство да ми помогнат? Имат ли давност тези работи? Ще имам само проблем с взимането на коли под наем ли?

 

Всякакви практични идея са welcome!

Не можах да намеря много по нета по тази тема.

Във всеки фиш(глоба) много подробно би трябвало да е обяснено в какво се състои нарушението!!Обяснен е срока на плащане!Обяснено и много подробно как да се плати.Обикновено по 4-5 начина.Може да разчиташ ,че ще те забравят ,но това си е твой риск.Обикновено колите се снимат и има срок за обжалване(може и да си жалил).Доста странно-1000 км и 4-5 глоби!!!???Вярно имат камери,но обикновено са обозначени пък знам ,че за 140км на магистрала на правят проблем.Най-строго се държи за превишена скорост в села,малки градове или около училища(но и за там има специални знаци които предупреждават).Другата често срещана глоба е неправилно паркиране или пресрочено време за паркиране.(за този тип нарушения оставят бележка на чистачките).А тези 35 евро които си платил 3-4 пъти са към фирмата за коли под наем.Но и там това би било редно да е пояснено.

За пример ще ти дам плащане на глоба за паркиране.Глобата беше в размер на 30 евро и като платих в пощата ми взеха комисионна 2 евро.Така ,че тези от рент а кара са се напечелили......много трябва да се внимава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всъщност, това, което можеш да направиш, е да бъдеш по-внимателен шафьор. Всички могат да карат бързо, добрият шофьор знае кога да кара бавно.

 

Ти ни питаш как да продължиш да караш и в чужбина, както у нас, но без последствия. Ако е така, няма как да получиш отговор.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Съгласявам се с другите. Тоя правилник и ЗДП не са за украса, спазвайте ги. Ще спестите доста пари и главоболия, и не дай Боже инцидент. А не е лошо и да се спазва в България повече хора да се съобразяват с тях, не само в чужбина.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря за бързите отговори!

Всички глоби са за неправилно паркиране и за влизане в pedestrian area.

Пристигнахме в Болоня на 8.06.2014 (неделя!!! - кой да предполага, че в неделя ще имам проблеми!!!), спряхме на едно място (обозначено със син цвят), попитахме хората казаха няма проблем и и тръгнахме. По едно време се замислихме, че може и да има проблеми и преместихме колата на друго място ( обозначено с жълто). След това на тръгване направихме една панорамна обиколка и явно сме влезнали някъде в район в който само местни е можело да влизат.

Няма как да го знам това ако не знам италиански (нищо няма написано на английски в италия) или не съм чел предварително.

На следващия ден тръгнахме към Лука и там влезнахме в града и докато се усетим бяхме в централната част която ПАК съвсем случайно е била само pedestrian area.

И така!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за бързите отговори!

Всички глоби са за неправилно паркиране и за влизане в pedestrian area.

Пристигнахме в Болоня на 8.06.2014 (неделя!!! - кой да предполага, че в неделя ще имам проблеми!!!), спряхме на едно място (обозначено със син цвят), попитахме хората казаха няма проблем и и тръгнахме. По едно време се замислихме, че може и да има проблеми и преместихме колата на друго място ( обозначено с жълто). След това на тръгване направихме една панорамна обиколка и явно сме влезнали някъде в район в който само местни е можело да влизат.

Няма как да го знам това ако не знам италиански (нищо няма написано на английски в италия) или не съм чел предварително.

На следващия ден тръгнахме към Лука и там влезнахме в града и докато се усетим бяхме в централната част която ПАК съвсем случайно е била само pedestrian area.

И така!

Ти пак се благодари, че само глоби. Преди години на нас ни бяха вдигнали наетата кола с паяк и удоволстгвието ни излезе къде 100 и кусур евро :banghead: Че бяхме спрели пред хотела, ама на мястото за автобус. И то, за малко. Да, но  за малко също не може. Правилата са за това, за да се спазват. Да видиш, как от оня случай, преди да спрем някъде, четем, питаме, гледаме и много внимаваме.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Това с влизането в централната част на Лука "докато се усетим" нещо не го връзвам с реалната ситуация, която изисква влизане в стария град през някоя от портите в крепостната стена, които няма как да сбъркаш и да не се ориентираш, че влизаш в зона център...


Правилата са за това, за да се спазват.

 

Именно! Конкретно за Италия, единственото място където съм си позволявал да паркирам на улицата е било в малките сицилиански градчета като Ното, Модика и Мистрета. Но, както добре знаем, Сицилия не е Италия. Навсякъде другаде, единствено и само на платен паркинг! Това последното важи, разбира се и за останалата част от Европа...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Снимачки в Италия, как действат :http://www.intrage.it/Consumatori/autovelox_tutor_e_vergilius_come_funzionano

 

Полицията в Италия е на това мнение за скорост и глоби: http://www.poliziadistato.it/articolo/174/

 

Още инфо за глобите: http://www.forumforyou.it/contravvenzioni.htm

 

Хубаво и актуално инфо от сайта на италианския КАТ. Както знаете, нарича се Полициа страдале и може да ви накара много да страдате. Мен са ме спирали и не си поплюват: http://www.poliziadistato.it/articolo/46/

 

Ето го и убавеца болонски от преди две седмици.

 

Зона ZCS

http://www.serviziallastrada.it/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=38&Itemid=156〈=en

 

Зона ZTL

http://www.serviziallastrada.it/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=32&Itemid=429〈=en

 

Да се шофира в България е по-опасно от Италия (лично мнение), но ако има желаещи да шофират на Ботуша и се съмняват дали ще се справят, нека дадат волана на най-опитния от компанията.

 

Бъдете внимателни, отпочинали и разумни.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Навсякъде другаде, единствено и само на платен паркинг! Това последното важи, разбира се и за останалата част от Европа...

Подкрепям напълно - така човек си спестява неприятности само за няколко евро, колкото струва паркингът. Даже, на местата, където предварително се плаща на автомати, винаги плащам поне за час повече от предвиденото време, защото всичко се случва.

Бъдете внимателни, отпочинали и разумни.

Това си важи за навсякъде :)

Връзка към мнение

Миналата година юни месец, ние също бяхме наели кола в Италия. Изминахме 1300км в северна Италия и за щастие все още не е идвала никаква глоба. Но аз предварително си бях извадила един голям списък в кой град къде може да се паркира (зоните имат различни цветове в различните градове), колко струва паркирането в обществените паркинги и на улицата, и дори как изглеждат знаците, за които трябва да се внимава да не се преминават. Предварително знаех, че ще заминат страшно много пари, ако наруша някое правило и си бях отворила очите на 6, за да не изпусна някой знак. Но наистина в Италия може да се обърка човек - доста голямо движение, знаци и хора навсякъде....

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Миналата година юни месец, ние също бяхме наели кола в Италия. Изминахме 1300км в северна Италия и за щастие все още не е идвала никаква глоба. Но аз предварително си бях извадила един голям списък в кой град къде може да се паркира (зоните имат различни цветове в различните градове), колко струва паркирането в обществените паркинги и на улицата, и дори как изглеждат знаците, за които трябва да се внимава да не се преминават. Предварително знаех, че ще заминат страшно много пари, ако наруша някое правило и си бях отворила очите на 6, за да не изпусна някой знак. Но наистина в Италия може да се обърка човек - доста голямо движение, знаци и хора навсякъде....

Аз имам минимум 3000-4000км в Италия(северна).Задължително си изваждам карта на местата за платено паркиране.Работно време,цени,максимално време за престой.От личен опит знам ,че подземните паркинги са най-скъпи,но ако няма свободно място се мятам там.Що се отнася до твърдението ,че нямало знаци на английски:-))).не е нужно знака за "забранено влизането" да е обяснен на какъвто и да е език.Както и като видиш жълта лента за паркиране или прекъсната жълта лента(означава,че могат да паркират само жителите които живеят на тази улица).Но най-са страшни камерите в града и пред училища и детски градини.Обикновено са монтирани на знаците които те предупреждават"внимание деца".Но каквото и да си говорим в Италия(северна) е много по-безопасно шофирането,много по -лесно и ненатоварващо сравнение с шофирането в БГ.Там не може да очакваш изненади като"дупка на пътя","каруца на пътя","7 циганина в Опел Кадет на пътя","надминаване от дясно по магистрала" "притискане,светкане оти съм с Мерцедес ЕС класа","закъсало БМВ с газов инжекцион,спряло без аварийни на самото платно" и т.н.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Както казва др.Еминко, в Р.България си е страшно. Така се трепем, че прекрасната ни държава ни насърчава, бащински потупва по главицата и ни раздава книжки. Дупки, инфраструктура и проч. ИЧ не ги слагам в сметката.

 

Спокойно, и в Сицилия крадат от виадуктите, миналата година арестуваха кмета на Венеция за кражба от дигата "Мозе". Ние сме бебенца невинни в сравнение с тез разбойници, италианците. Велики са! Да се учим от италианците! Ало, икономистите, зарежете модерните науки, заминавайте да доучвате в Италия... :lol: Учете неофициалната история на Италия.

 

При нас идат местни избори. Вадете Буров, вадете Алеко.

 

От позицията на човек с бая километри в Италия, минах през романтичния си период, в който ги славих като добри шофьори, сега съм в критико-реалистичния си, та, братя и сестри, независимо какво пишем и си споделяме, очаквайте изненади по пътищата на таз прелестна страна: тежък трафик, непрекъснато взиране в "телефониното", женски водачи дето не знаят габаритите на МПС-то, засичания, светкане къси-дълги, великата роля на бибитката.

 

Умната!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Най вероятно тези по 35 евро са таксите към фирмата за рентакар , а не от италианските власти. За всяко пристигнало искане от италианските власти рентакар фирмите таксуват по 35 - 40 евро . После получаваш фиш, където в зависимост от нарушението ти изпращат размера на глобата и как да я платиш, колкото по рано толкова по малко., това вече е от тяхната полиция или там каквито са. Мисля, че давностния срок е 2 години. Не мисля , че ще имаш проблеми при наемане на коли. Но ако може с кредитна карта на друг да ги наемаш, ще ти е по спокойно.

Благодаря

Връзка към мнение

От моята практика да споделя, през 2012 имам глоба за 10 минути превишение, след изтичане на платеното време - рентакара дръпнаха 40 евро такса, след мое оспорване изпратиха запитването от италианските власти и това  половин година, след наемането на колата. След 1 година пристигна и по пощата писмо с глобата, като пишеше примерно - ако платитите в 30 дневен срок - дължите 76 евро , в двумесечен 140 и 200 евро, ако просрочим. / не съм ги платила - неудбно ми е, но ми се стори прекалено/. През 2013 получих 6 глоби - 5 за навлизане в платена зона и 1 за преминаване през бус лента. Рентакара пак си дръпнаха по 35 евро за всяка глоба, получих няколко пъти глобите по пощата, остават още 6 месеца да изтече давностния срок, но не ми се иска да ги плащам. Искам да кажа, на всички критици, които може би ще ме упрекнат, че дори да си и най внимателния шофьор, карайки в чужда страна с навигация и не знаейки къде отиваш, е много трудно да следиш цялата ситуация и то шофирайки, покрай един милион безумни италианци. И не мисля, че не сме спазвали правилата, а просто, информацията за туристи, които не са наясно е твърде оскъдна.

Две години подред ходя в Милано и беше много трудно, някой местен да ми обясни как се процедира с АренаC, което е въведено отскоро. Даже наемайки, кола единия път си закупих тикет, който се оказа, че е ненужен защото колата била с висок еко клас. Мисля, че наемайки рентакар там са длъжни да разяснят или колите да имат съответно платени такси и винетки. Явно в Италия си е един вид държавен бизнес с глоби от паркиране или достъп до центъра, защото пътувайки из цяла Европа един път не съм глобявана. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И ние имахме една глоба от миналата година. Влизане в ZTL в Беладжио. После на Гугъл видяхме знака. Само на италиански и сложен на лявата част на пътя, а не на дясната в посока движение. Друг знак няма. И преди нас навлязоха поне 3 коли. 

Мъжът ми дълго време се дърпа да плаща, но когато дойде и второто писмо го притиснах заради предстоящото пътуване. Между другото и във второто писмо (получено в рамките на няколко месеца след първото) сумите бяха еднакви с първото независимо от изтеклото между тях време. Разликата, че първото беше оставено в пощенаката кутия, а второто беше срещу подпис. 

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Миналата седмица навъртях 2000 километра в Северна Италия. Впечатлението ми е, че повечето шофьори не спазват правилата за движение и карат доста опасно. По магистралите доста пъти сменяха платно пред мен без мигач, като ме принуждаваха рязко да намаля скоростта. Мигачите не се ползват масово и от скъпи и от евтини коли. В градовете пътищата често от две платна преминават в едно платно без да има знак или обозначение, кое платно изчезва. Предимство има по нахалният :)

 

Добро впечатление ми направи, че бързаците в нарушение не ме притискаха, мигаха и т.н., когато се движех със 130 км/ч и изпреварвах. Много помагат и масовото разпространение на кръговите движения при нерегулираните кръстовища.

 

Без кола бяхме и в Неапол, но там отново установих, че е друг свят! Поне 50-60% от колите движещи се по пътищата са одрани, леко ударени и т.н. За мотористите червеният светофар означава, че трябва да преминават малко по внимателно кръстовището, но някой път това правило се отнася и за колите :)

 

Общо европейско споразумение за събиране на глобите до колкото знам още няма. В момента има някакво международно споразумение между 8 държави (Австрия, Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Румъния и България) за трансгранично събиране на глоби, но при тези случаи глобата идва от местния КАТ http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1115916

 

Информацията ми от приятели живеещи в чужбина, но каращи коли с български номера е, че не ти ли сложат скоба или не ти ли откарат колата с паяк в над 99% от случаите няма нужда да плащаш глоба ако не искаш. Малко държави са тези, които се възползват от всичките си права за да вземат трансгранично глобите.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мъжът ми дълго време се дърпа да плаща, но когато дойде и второто писмо го притиснах заради предстоящото пътуване. Между другото и във второто писмо (получено в рамките на няколко месеца след първото) сумите бяха еднакви с първото независимо от изтеклото между тях време. Разликата, че първото беше оставено в пощенаката кутия, а второто беше срещу подпис.

 

В самото писмо е описана самата схема и начин на плащане, текста във всяко е един и същи.
Връзка към мнение

В самото писмо е описана самата схема и начин на плащане, текста във всяко е един и същи.

Да, но исках да кажа, че тъй като първото писмо не е било получено срещу подпис, сроковете не са текли. Нали ако платиш веднага е една сума, а след определено време по-голяма... Във второто писмо сроковете бяха същите, но считано от неговото получаване и сумите не бяха увеличени, а абсолютно същите като в първото писмо.

Връзка към мнение

От моята практика да споделя, през 2012 имам глоба за 10 минути превишение, след изтичане на платеното време - рентакара дръпнаха 40 евро такса, след мое оспорване изпратиха запитването от италианските власти и това  половин година, след наемането на колата. След 1 година пристигна и по пощата писмо с глобата, като пишеше примерно - ако платитите в 30 дневен срок - дължите 76 евро , в двумесечен 140 и 200 евро, ако просрочим. / не съм ги платила - неудбно ми е, но ми се стори прекалено/. През 2013 получих 6 глоби - 5 за навлизане в платена зона и 1 за преминаване през бус лента. Рентакара пак си дръпнаха по 35 евро за всяка глоба, получих няколко пъти глобите по пощата, остават още 6 месеца да изтече давностния срок, но не ми се иска да ги плащам. Искам да кажа, на всички критици, които може би ще ме упрекнат, че дори да си и най внимателния шофьор, карайки в чужда страна с навигация и не знаейки къде отиваш, е много трудно да следиш цялата ситуация и то шофирайки, покрай един милион безумни италианци. И не мисля, че не сме спазвали правилата, а просто, информацията за туристи, които не са наясно е твърде оскъдна.

Две години подред ходя в Милано и беше много трудно, някой местен да ми обясни как се процедира с АренаC, което е въведено отскоро. Даже наемайки, кола единия път си закупих тикет, който се оказа, че е ненужен защото колата била с висок еко клас. Мисля, че наемайки рентакар там са длъжни да разяснят или колите да имат съответно платени такси и винетки. Явно в Италия си е един вид държавен бизнес с глоби от паркиране или достъп до центъра, защото пътувайки из цяла Европа един път не съм глобявана. 

Какъв е давностният срок?

Ние получихме някаква глоба година по-късно и адвокат(в Германия) ни каза да не я плащаме, че давностния срок е 3 месеца от нарушението. А това, че рент-а-кар-а си дръпват ей така пари, много ме озадачава...

Връзка към мнение

Ако от рент-а-кар фирмата теглят по 35 евро на глоба и очакваш още, не си ли струва  усилието да обявиш кредитната си карта за изгубена и да ги оставиш с пръст в ....?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За рентакара е практика , мисля че го пише в условията им като вземате колата под наем, че ако трябва да предоставят справка на трети лица дължите такса. Не съм сигурна за давностния срок , много вероятно да заиси по какъв закон са съставни и т .н , но предполагам , че не повече от две години от установяване на нарушението, естествено това е само в сферата на догатките.

 

petko

Публикувано Днес, 23:49

Ако от рент-а-кар фирмата теглят по 35 евро на глоба и очакваш още, не си ли струва усилието да обявиш кредитната си карта за изгубена и да ги оставиш с пръст в ....?

 

Естествено сега така правя, и не знам евентуално дали нямам и други глоби, но пък не сме спирали на летища или пък като вземам автомобил под наем.

Редактирано от aneliya
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.