Прескочи до съдържание

Пътни глоби в Италия


kirocom

Препоръчани мнения

Ние бяхме обявили картата за невалидна и нямаме удържана такава такса. Но писмото дойде до адреса ни, който го имаше ренталкара. 

Този път пак сме наели от същата компания. Да видим дали ще се усетят, че е същия човек с друга кредитна карта. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние бяхме обявили картата за невалидна и нямаме удържана такава такса. Но писмото дойде до адреса ни, който го имаше ренталкара. 

Този път пак сме наели от същата компания. Да видим дали ще се усетят, че е същия човек с друга кредитна карта. 

Чакаме инфо как е минало... Ама според мен за такива ниски суми, не си заслужава преследването(да се надяваме).

Последната глоба, която получихме беше от Франция, но бяхме със собствена кола и я платихме веднага. Вече явно в ЕС са се мобилизирали, бях чела някъде колко милиарда евро не могат да ги вземат от нарушителите... :(

Връзка към мнение

Ние бяхме обявили картата за невалидна и нямаме удържана такава такса. Но писмото дойде до адреса ни, който го имаше ренталкара. 

Този път пак сме наели от същата компания. Да видим дали ще се усетят, че е същия човек с друга кредитна карта. 

Аз мисля, че ще се усетят - нали името е същото? Документът за правоуправление е същият, номерът на кредитната карта може да е друг, това не е важно.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Къде мога да проверя за Италия, на кой цвят мога да паркирам, правило ми е впечатление, че местата за паркиране на улицата са оцветени в синьо, жълто и т.н. Има ли някаква карта, където може да се види къде е забранено преминаването?


Много ме наплашихте стези глоби, но вече резервирахме кола под наем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сини очертания - платено. Бели или без - безплатно. Всичко друго е за местни, инвалиди и т.н. И внимаваш да не подминеш знака ZLT, че ...

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Цветовете в цяла Италия са едни и същи.

Синьо - платено паркиране. Чете се винаги знака до колко часа е платено и в кои дни. Тук вариации има много. Някъде е безплатно в неделя, на друго място се плаща. Например в Сирмионе в неделя беше безплатно, а във Верона и Пиза се плащаше. 

Жълто - само за жители. 

Бяло - свободна зона за всички. 

В много градове има ZTL зона-зона с ограничен трафик. Обикновено, ако хотела ви е в тази зона, можете да влезете да разтоварите багажа и после да паркирате извън. Но задължително условие е, да сте уведомили хотела, че сте с кола и те да подадат предварително номера ви в полицията. Така ще ви изключат от списъка с нарушителите. 

Никой не е застрахован от навлизане в тази зона. Често знаците не са на видно място, а лесно се подвеждаш, защото другите коли влизат. Трябва добра предварителна подготовка за всеки град, включен в програмата и набелязване на възможните места за паркиране. И пак не е гаранция. 

Досега имаме една глоба от Италия с кола под наем. Глобата пристигна с препоръчано писмо. Платихме я. Следващия път пак взехме кола от същата компания. Мисля, че тази такса, която начислява компанията е само в случай, че те платят глобата. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Имам няколко хиляди км шофиране в северна Италия и слава богу глоби нямам.Пътувал съм само с личен автомобил.

Наистина липсата на надписи на английски е проблем.Паркираме в подземен паркинг в Удине.На табелата имаше цена на час и нещо пишеше за след 21 часа.Имаше и някаква цена примерно 12 евро.Решихме,че ако колата остане след 21 часа,се заплаща дневна такса 12 евро.Разходихме се,хапнахме и към 22,30 часа отиваме до паркинга и изненада-заключен отвсякъде.На един плакат пишеше нещо на италиански и имаше авариен телефон.Звъним и оооо-чудо операторът проговори на английски.Та успяхме да платим и да си вземем колата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В много градове има ZTL зона-зона с ограничен трафик. Обикновено, ако хотела ви е в тази зона, можете да влезете да разтоварите багажа и после да паркирате извън. Но задължително условие е, да сте уведомили хотела, че сте с кола и те да подадат предварително номера ви в полицията. Така ще ви изключат от списъка с нарушителите. 

При последното си ходене в Италия имахме такъв случай в Бергамо. Само дето хотелиера беше забравил да подаде информация в полицията и дойде глоба. От Авис си дръпнаха парите от кредитната карта, и два дни по-късно в пощата дойде писмото, но сумата беше същата, като изтеглената и решихме, че просто са платили глобата. Сега обаче ме замисляте дали наистина...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Днес получих писмо за глоба от преди 1 година... италианската класика - влизане в забранена градска зона ZTL. Така се получи, че обърках една улица в Беладжио, веднага след нас се подредиха няколко коли и нямаше как да се измъкна назад. Рент-а-кар компанията вече ми дръпна таксата от картата, а сега ми пращат глоба издадена през февруари и съответно има оскъпяване от 100 на 130 евро, защото са минали 60 дни от датата на издаване. Реално аз няма как да платя в тези 60 дни. Това вече ми дойде малко в повече, а и не считам, че за подобна незначителна грешка от страна на турист местната община заслужава да и платя глоба. Прочетох коментарите тук в темата и подкрепям хората, които държат на това да се спазват правилата. Но в Италия явно са решили да попълват дупки в бюджета с подобни глоби от туристи - отнася се влизане в забранени зони и неправилно паркиране, за всякакви други нарушения на правилата за движение 100% подкрепям солените глоби.

В край на сметка някой има ли актуална информация за давността на глобите в Италия и дали важи от датата на издаване или от датата на нарушението?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Никой не вярва, че някъде бюрокрацията може да е по-зле от Бг, за съжаление такъв пример е Италия. Съпругът ми е италианец и каза, че при следващо ходене в Италия може да имате проблеми, ако не платите. Да не говорим, че с рент а кар е още по-трудно, заради общите условия. 

Ако някой юрист знае някой трик, да помогне.

Пример: в Германия е 3 месеца от извършването нарушение и има специализирани адвокати, които забавят комуникацията между различните инстанции докато минат 3те месеца.

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм плащала два пъти глоби на италианската полиция. И двата пъти пристигнаха с препоръчано писмо с обратна разписка.Срокът тече от датата, на която си се подписал, че си получил въпросния протокол за глобата.В това писмо ти е даден юзер  нейм и парола, с които влизаш в сайта на полицията.Там подробно е описано , в нашите случаи имаше и снимки къде сме спрели /и  в двата случая явно  сме спрели за малко в ЗТЛ, вижда се, че сме в колата/,дават начините на плащане и сроковете.

Ако платиш до еди колко си дни -толкова, до 30, до 90 и пр., с времето цената расте.

Отдолу има едно календарче,  като на него отбелязваш  датата и декларираш ,  че си платил точно на тази дата.

Аз и двата пъти платих веднага с кредитна карта.

Да ви кажа,  не съм си  и помисляла да не платя. Много внимаваме, но в чужда държава, все нещо не доглежда  човек. Ама,както казва мъжът  ми - нали сме живи и здрави, нали не е било някакъв фатален инцидент, плащам , без да имам някакви  угризения, че сме направили нещо лошо.

Освен това, пропуснах да кажа, че в тия писма пишеше,  че полицията има 365 дни време, за да разследва.За това тия глоби идват след много време. Съвсем законно, те са си в срок.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пропуснах в горния пост да напиша, че отделно от тази глоба, ренталната фирма си тегли 35-40  евро /според клаузата в договора/от КК заради това, че предоставя данните на полицията. Тези пари са си отделно, но става въпрос за едно и също нарушение, а не - за две отделни глоби.

През януари, пак в Италия, пак ползвахме кола под наем, за десетина дни.През февруари, от картата на мъжа ми, рент-а-кар компанията /Голд кар/дръпнаха едни пари.През профила на мъжа ми в техния сайт пуснах запитване и те ми отговориха, като ми изпратиха копие от фиша на полицията - в Реджо Емилия сме минали някъде, където е било забранено. Та, 40 евро за предоставяне данните на полицията, а самата глоба още не е пристигнала, та тръпнем в очакване.:girlwacko:

На мен друго ми е интересно - години наред ползваме рент-а кар къде ли не из Европа, никога не е имало такива събития.Появиха се  в последните години и то, само от Италия. Вярно е и това, че там ходим най-често, но и преди си беше така.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

И ние се сдобихме с глоба.  На Великден, в неделя! Синята зона в Катания се оказа, че е пак си важи!

Няма място от където можеш да прочетеш актуална информация.

Устонових, че е най-добре винаги да си оставяме колата на платен паркинг. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние през 2010 г. бяхме в Италия с рент-а-кар. Дори не знаехме, че има такива глоби за влизане в забранена градска зона. Получихме три глоби - двете писма бяха от Авис, с които ни уведомяваха, че имаме глоба, третото беше директно от полицията. Тогава много четох по въпроса, така и не платихме и не са ни дръпнали никакви пари от кредитната карта. Надявам се да има някакъв давностен срок, който да е изтекъл.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, lyubo21 каза:

В край на сметка някой има ли актуална информация за давността на глобите в Италия и дали важи от датата на издаване или от датата на нарушението?

Четох тази сутрин из нета, че давността е 5 години от датата на извършване на нарушението. Включително и един човек разказваше, че след петата година са спрели да го търсят от компанията за събиране на дългове. Надявам се информацията да е вярна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Ronnie каза:

Устонових, че е най-добре винаги да си оставяме колата на платен паркинг. 

Аз това непрекъснато го повтарям когато стане дума за пътуване с кола в Европа, особено пък в Италия...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
5 hours ago, Mimka said:

Четох тази сутрин из нета, че давността е 5 години от датата на извършване на нарушението. Включително и един човек разказваше, че след петата година са спрели да го търсят от компанията за събиране на дългове. Надявам се информацията да е вярна.

Аз също потърсих инфо по разни чужди форуми. Явно подобни проблеми са имали хора от цяла Европа и в Италия има доста "клопки" за туристи-шофьори. Повечето глоби са точно за неправилно паркиране и влизане забранена градска зона ZTL. Това съвсем не е случайно - цитират се огромни суми, които общините събират всяка година и основно от чужденци. Статистиката е много интересна - във Флоренция например, годишно събират по 50-60 млн. евро от 860 000 глоби при население 380 000, т.е. на всеки жител (включително деца и възрастни без книжка) се падат по повече от 2 глоби на година. Другото интересно е, че 55% от глобите са за влизане в забранена зона, а 30% са за неправилно паркиране... за превишена скорост са "цели" 2% от глобите. Много вероятно е рент-а-кар фирмите също да лобират за налагане на подобни глоби, за да събират повече допълнителни такси, което доколкото знам е основен фактор за реализиране на печалба в този бизнес.

Аз не успях да намеря конкретна и ясна информация за давността на глобите и какви биха могли да са последствията при отказ за плащане - евентуално при бъдещо посещение за летището/границата, при наемане на кола или при рутинна проверка на пътя. Вероятно го има някъде на италиански, но не намирам.

Връзка към мнение

По горе съм писала по темата, няма да се повтарям, но искам да отбележа, че последните години от Австрия също взех често да получавам глоби, за превишена скорост, особено в района около Залцбург. Но сме взели мерки за там вече ;)

Връзка към мнение

Говорих снощи с един приятел, който повече от 20 години живя в Италия. И той каза, че ,ако си със собствена кола, с български номер,  може да не платиш, може да " мине метър". Но, ако си с рент-а-кар,  трябва да платиш, защото ще ти създадат проблеми при следващо ползване на кола или влизане в страната. Той каза - "те са вързани с полицията, обменят си данни и няма как да да се скриеш."

Каза още, че давността е 5 години , но дали е така, не мога да твърдя със сигурност, това не е официална информация, а "на ухо"

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

уфф, ние сме с инвалиден стикер и се пъхаме навсякъде с него, но сега като ви чета, като нищо някъде може да сме забравили да го сложим и да долети някоя глоба

Връзка към мнение

Аз рент-а-кар не съм взимал в Италия, само с личен автомобил, като предварително бях проучил всички ZTL зони и навсякъде сме спирали на платен паркинг.

 

Най-гадното е, че знаци за ZTL има и на други места, след които не започва фактически забранената зона, а просто те информират какво означава този знак и т.н. (естествено само на италиански, та се наложи веднага след един такъв знак да спра и да помоля един местен за превод).

Като цяло е много объркващо да се кара в градовете на Италия, затова не съм сигурен дали бих наел кола ако трябва да влизам във Флоренция например.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Вчера се сдобихме с честитка на чистачката на рентакарчето за превишено време за паркиране в едно италианско село близо до Савона. Даже видяхме полицаите като си тръгваха. Та, отчаяно да питам дали има някакъв шанс да платя глобата и цялата тая работа да не стига до рентакар компанията, че много не ми се плащат 75-те им евро административна такса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

А има ли как да се плати глобата по интернет (сайт или нещо друго)? Отделно трябва ли да чакаме да бъдем информирани от държавата офисиално или ...?

Дойде ми едно извести от рент-а-кар-а и се чудя какво да правя. Като цяло съм навит да си платя, но минималната сума и ако има как по интернет.

Ето какво ми пратиха (отделно че повечето е на италиански):

 

50Е за ясни, но как да си пратя самата глоба.

Това ми дойде в петък. Как се смятат дните? И да чакам ли?

 

 

Редактирано от chandni
Премахнат файл с лични данни
Връзка към мнение
преди 22 минути , jorocontrola каза:

А има ли как да се плати глобата по интернет (сайт или нещо друго)? Отделно трябва ли да чакаме да бъдем информирани от държавата офисиално или ...?

Дойде ми едно извести от рент-а-кар-а и се чудя какво да правя. Като цяло съм навит да си платя, но минималната сума и ако има как по интернет.

Ето какво ми пратиха (отделно че повечето е на италиански):

 

50Е за ясни, но как да си пратя самата глоба.

Това ми дойде в петък. Как се смятат дните? И да чакам ли?

 

 

Здравей, премахнала съм файла с личните ти данни. 50€ + ДДС е таксата за "обработка", т.е. затова, че са ти дали данните на полицията. Това не е самата глоба и тези 60€ ще бъдат изтеглени от рент-а-кар компанията от кредитната ти карта, която си дал. Самата глоба, заедно с инструкции за плащане, ще ти пристигне по пощата в рамките на до 1 година директно от полицията.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.