Прескочи до съдържание

Декларация за пътуване с бебе


Препоръчани мнения

Ще се опитам да бъда максимално кратка и ясна.

Таткото живее в Англия, предстои ни полет до там. Имам нужната нотариално заверена декларация от него. От Русе сме и ще летим от Букурещ, а до там с кола. Интересува ме тази декларация трябва ли да е преведена на друг език, при положение че полетът ни не е от България?

Връзка към мнение

Декларацията ви е необходима единствено, за да напуснете страната и не е необходимо да бъде преведена на чужд език. Детето трябва да има издаден паспорт, с който родител го легитимира пред съответните власти в цял свят...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще се опитам да бъда максимално кратка и ясна.

Таткото живее в Англия, предстои ни полет до там. Имам нужната нотариално заверена декларация от него. От Русе сме и ще летим от Букурещ, а до там с кола. Интересува ме тази декларация трябва ли да е преведена на друг език, при положение че полетът ни не е от България?

 

Декларация на английски я приемат всички, но някой път и транзитни държави искат подобни декларации. Бил съм лично свидетел как унгарски граничари искат декларация от неприсъстващ български родител за дете пътуващо транзит през Унгария за Чехия.

Връзка към мнение

Декларация на английски я приемат всички, но някой път и транзитни държави искат подобни декларации. Бил съм лично свидетел как унгарски граничари искат декларация от неприсъстващ български родител за дете пътуващо транзит през Унгария за Чехия.

 

Нека да бъдем коректни при споделяне на информацията. Декларацията следва да бъде на български език и да бъде с нотариална заверка на подписите. Ако на българско КПП бъде представена декларация на английски език ще последва моментален отказ за напускане на страната. Както вече посочих, горната ситуация не изисква превод на този документ на чужд език. Това, което споделяш ти е частен случай. Очевидно граничните служби на сръбско-унгарската граница познават действащото българско законодателство и са изискали да бъде представена тази декларация. За мен това е било неправомерно. Нека да подчертаем още веднъж, че горе се говори за пътуване по суша до Букурещ и последващ полет. Декларацията в този конкретен случай ще бъде необходима само на КПП "Дунав мост" в оригинал и ксерокопие, което граничните служители ще задържат. На летището в Букурещ румънските власти ще изискат паспорт на детето, но не би следвало да поискат представяне на декларация, която е изискуема само по нашето законодателство. Ако miroslava18 все пак реши да се презастрахова, нека направи един превод на документа на английски, но не считам, че е необходимо...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Декларация на английски я приемат всички, но някой път и транзитни държави искат подобни декларации. Бил съм лично свидетел как унгарски граничари искат декларация от неприсъстващ български родител за дете пътуващо транзит през Унгария за Чехия.

Добре, как може да изискват такова нещо, което изобщо не им влиза в работата??? Това не важи навсякъде, например в Германия, може да пътува единият родител навсякъде с детето, без писменето съгласие на другия родител. Не съм наясно как е в останалите държави, но ми се струва абсурдно. Или унгарците знаят законите на всяка държава?!

Редактирано от БраниB
Връзка към мнение

Добре, как може да изискват такова нещо, което изобщо не им влиза в работата??? Това не важи навсякъде, например в Германия, може да пътува единият родител навсякъде с детето, без писменето съгласие на другия родител. Не съм наясно как е в останалите държави, но ми се струва абсурдно. Или унгарците знаят законите на всяка държава?!

Не е незаконно: някои държави имат това изискване. За България важи само са български граждани, но в други държави може да важи за всички деца, напускащи страната (нямам конкретен пример, затова казвам, че е възможно). Отвличането на деца е сериозен проблем, така че не е изненадващо, че има проверки и се изискват документи. Иначе не е сложно да се направи справка за законите, поне за държавите в ЕС: https://e-justice.europa.eu/content_lawful_removal_of_the_child-289-en.do

 

ГКПП е точният термин, КПП е по-общ такъв.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен до сега декларация са ми искали само българските власти. Но да предупредя - направи си копие - защото искат да остане копие и при тях, в противен случай ще ти се наложи да оставиш оригинала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сори, не исках да давам дезинформирам за българските изисквания! Ще внеса и малко уточнения за случката, която аз видях. Детето пътуваше с майка си, но беше излязло по някакъв начин без подобна декларация от България. Унгарците се заядоха, искаха декларация, разпитаха детето, но в крайна сметка ги пуснаха да си продължат пътуването.

 

Някой има ли идея колко време важи една такава декларация и може ли една и съща декларация да се ползва многократно години наред?

Връзка към мнение

Нашите декларации (тъй като сме описали в тях и номерата на паспортите) - ги преподписахме и заверихме наново, като сменихме паспортите на децата.

Връзка към мнение

Ако не е направена за конкретно пътуване, с конкретен придружител, декларацията важи до навършване на 18 години на детето.

В нея не е необходимо да се вписват паспортни данни - българските граждани се идентифицират с ЕГН. Така и няма да се налага промяна при смяна на документа.

Примерна безсрочна декларация има на сайта на "Гранична полиция" - http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Влязох в голям филм! Преди два часа случайно попаднаха на темата и докато преглеждах декларацията за напускане на страната за дъщеря ми, се оказа, че жена ми е вписана със стара си лична карта. Тя излита днес и щеше да стане огромен проблем в понеделник, когато тръгваме ние. Последва бягане до дежурен нотариус и правене на нова декларация .

Уж е безсрочно, а вписват лична карта на родителя и така няма как да е безсрочно. Малко безмислено се получава..важното е, че си спестих огромни проблеми и се спасих на косъм.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Влязох в голям филм! Преди два часа случайно попаднаха на темата и докато преглеждах декларацията за напускане на страната за дъщеря ми, се оказа, че жена ми е вписана със стара си лична карта. Тя излита днес и щеше да стане огромен проблем в понеделник, когато тръгваме ние. Последва бягане до дежурен нотариус и правене на нова декларация .

Уж е безсрочно, а вписват лична карта на родителя и така няма как да е безсрочно. Малко безмислено се получава..важното е, че си спестих огромни проблеми и се спасих на косъм.

 

Ако е написано ЕГН не би трябвало да направят проблем, защото няма как да има друг човек със същото ЕГН.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не възможна нотариална заверка на подпис без лично явяване и представяне на лична карта или личен паспорт пред нотариус, който пък вписва данните в съответния документ...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Нашите декларации са и с номера на документите за самоличност, и с ЕГН, със срок - до навършване на 18 години. Обяснението на нотариуса беше, че дори след изтичане на срока на валидност на документите декларациите ще са редовни заради ЕГН-то.

Освен това, да не ви излъжа, но мисля, че в системите на МВР се пазят данни за старите документи за самоличност на гражданите, така че не би трябвало да е кой знае какъв проблем проверката на номера на стара лична карта.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Документът за самоличност се сменя периодично, ЕГН-то никога. Важно е документите за самоличност да са редовни към датата на нотариална заверка. Никой няма да тръгне да сравнява номер на документ за самоличност с актуален такъв при проверка на нотариално заверена декларация, пълномощно или какъвто и да е друг документ. В противен случай всички нотариални актове издадени преди години и с вписани данни от стари документи за самоличност би следвало да са невалидни... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Документът за самоличност се сменя периодично, ЕГН-то никога.

 

Има процедура и за смяна на ЕГН ;) Когато България още не беше член на ЕС много българи бяха екстрадирани от държави на ЕС заради работа на черно. По хитрите си сменяха имената, че дори и ЕГН и пак отиваха да работят нелегално.

 

Не знам точно каква е процедурата за смяна на ЕГН, но преди 10 години имаше доста статии по въпроса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно ЕГН-тата, на 16 години, когато си взех зеленият паспорт ми бяха написали друго ЕГН, последните 4 цифри бяха напълно различни. След това ми го оправиха и сега съм си с истинското, но когато и да проверя старото егн си е активно и валидно. Дори сега пробвах и си излизам с имената и рождената дата и на двете егн-та, като и на двете си пише валидно!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При осиновяване може да се смени всичко име, дата на раждане и т.н., респективно и ЕГН-то. Бях забравил за тази смяна на моето ЕГН на  дърти години..Така и не разбрах защо стана и защо все още са активни и двете.

Връзка към мнение

Тук не става дума за смяна при грешно изписано ЕГН в документ, нали? Защото това е съвсем различно от последваща промяна на вписано ЕГН в акта за раждане.

Връзка към мнение

Не разбрах какво ме питаш точно. В акта за раждане си ми е моето егн, от преди и сега. Имаше един период, когато ми издадоха 1ия паспорт,  за около една година имах друго егн. Защо не знам,  за мен е интересно, че  сега са активни и двете.

Връзка към мнение

Това очевидно е била административна грешка, а не настъпила последваща промяна в ЕГН-то. Защо обаче второто, сгрешено ЕГН, е все още активно е пълна загадка за мен, но става дума за частен случай, а не за правило...

Връзка към мнение

Сега разглеждам какво означават цифрите след 6-та цифра и ми се струва, че са объркали мястото на раждане. Последните са ми 1049 на истинското и 5300 на измисленото. Аз съм роден в Русе, но от бебе съм във Варна. Та май от там идва гнилото.

В нета пише, че често тези цифри за месторождението не били верни. Преди години при проверка на здравни осигуровки също излизаха и двете, даже имаше разлика в месеците, за които дължах. Сега с второто егн, поне там не излизам.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.