Прескочи до съдържание

дневник Римини и околността


Mary

Препоръчани мнения

Надявам се това да е последния пост за Равена. :)

 

Поредния обект в нашата обиколка беше Basilica di San Vitale - Базиликата „Сан Витале”!

Ако с една дума трябва да я опиша ... прекрасна!

Базиликата е украсена с най-богатите и пищни византийски мозайки, които са и с най-големи размери извън Константинопол.

Мозайките изобразяват сцени от Стария завет – жертването на Исаак, историята за Моисей и горящият къпинов храст, както и тази на Каин и Авел. По стените има мозайки на Четиримата Евангелисти, облечени в бели дрехи, и техните символи – ангел, лъв, бик и орел. 

Отстрани са разположени две много известни мозайки, които изобразяват императорското семейство. Едната е на император Юстиниан I, а другата на императрица Теодора. Тези две мозайки са сред едни от малкото запазени мозайки от този период  и дават само бегъл поглед върху славата, величието и великолепието на Византия.

 

Насладата за очите и сетивата в тази базилика е голяма, а снимките изобщо не могат да предадат усещането на място...

Все пак ви предлагам няколко снимки, макар и с не съвсем добро качество:

 

P6200519.JPG

 

P6200521.JPG

 

P6200540.JPG

 

P6200548.JPG

 

P6200531.JPG

 

P6200547.JPG

 

P6200554.JPG

 

 

След базиликата се насочихме към Mausoleo di Galla Placidia - Мавзолеят на Гала Плацидия.

В него се намират най-старите запазени до наши дни мозайки в Равена.

В центъра на купола е мозайка на златен латински кръст, на фона на златни звезди, даващи аналогия с нощно небе.

В страните под купола са разположени двойки изображения на осем от дванадесетте апостола. . Мозайката на стената над входа изобразява Христос заобиколен стадо овце.

На стената срещу входа(според една от версиите) е изобразен Свети Лаврентий, отиващ да приеме смъртта на горящия в центъра на композицията огън.

Няколко снимки:

 

P6200570.JPG

 

P6200577.JPG

 

P6200578.JPG

 

P6200581.JPG

 

P6200589.JPG

 

 

След това посетихме Museo Nazionale di Ravenna

Няма да разказвам подробно, че времето ме притиска. Може да се ползва Romagna Visit Card за него.

 

От там се отправихме към Battistero degli Ariani - Баптистерият на арианите.

И в него подът е повдигнат с 230 см. спрямо първоначалното си ниво.

На купола е запазена мозайка, която изобразява кръщението на голия Христос от Йоан Кръстител, който е наметнат с леопардова кожа. От ляво на Христос е изобразен мъж със зелено наметало, символизиращ река Йордан. Над главата на Исус е изображение на Светия дух във форма на гълъб.

Около тази композиция са разположени образите на Дванадесетте апостоли, с венци в ръцете си, като изключение правят апостол Петър с ключове в ръцете и апостол Павел със свитък. 

 

P6200646.JPG

 

 

Ще завърша разказа си за Равена с Basilica di Sant'Apollinare Nuovo - Базиликата „Сант Аполинаре Нуово”.

Тя е построена от остготския крал Теодорих Велики през периода 493 - 526 г.

През XVI век, поради повишаването на подпочвените води, подът е повдигнат с 1,2 м., при което са голяма част от подовите мозайки от VI век са унищожени. 

Вътрешността на базиликата е богато украсена с ранновизантийски мозайки, които са разположени на три нива. Сред по късните мозайки е интересен портрета на император Юстиниян I (според някои изследователи обаче изображението е на крал Теодорих, а впоследствие само е подменен надписа на мозайката с името на византийския император).

Мозайките и представените фигури са много и няма да ги изброявам подробно.

Показвам само две снимки, че надхвърлям пространството за качване, защото не ми се занимаваше да намалявам размера на снимките  :blush:  :

 

P6200650.JPG

 

P6200652.JPG

 

 

 

В заключение искам за кажа за Равена, че е прекрасна, но трябва да се приема на по-малки глътки. Просто за тази красота при това с историческо значение е необходимо повече от един ден.

Доволна съм, че макар е за много кратко време успяхме да поогледаме основното, но със сигурност трябва да се върнем отново там.

Няма да препоръчвам заведение за ядене, че не останах очарована, но избора беше малък в събота привечер. Всички ресторанти отваряха около 19 часа, а ние бяхме огладнели по-рано и за истинска храна, а не само за духовна. :)

 

 

Ще продължа днес със Сан Марино, а Урбино ще остане за другата седмица.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Аз май и друг път съм споменавал, но малцина се замислят, че щом Равена макар и за кратко е била столица на Римската империя, значи има нещо по-специално в този град... ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Целият регион Емилия-Романя си е класа. Тези дни се замислих нещо. Колко архитектурно многообразен е за тази си площ. Има цели монументи от всякакви епохи, а някои от тях са световни шедьоври като Сан Витале; илюзионистичните фрески на Кореджо в пармската катедрала; Диамантения дворец във Ферара. 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

След временно прекъсване, продължавам със Сан Марино.

 

Ще се опитам да разкажа и да дам полезна информация за желаещите да посетят Сан Марино.  

 

Ние пътувахме с автобус от Римини. Цената в едната посока е 5 евро. Билети може да си купите предварително или от шофьора.

 

Повече за транспорта ТУК, където можете да си свалите и разписанието на автобуса.

Автобуса тръгва от тази спирка.

SanMarino1.png

На нея се качиха малко хора, за разлика от спирката на гарата, където имаше голяма навалица.

Спирката в близост до гарата е тази.

SanMarino5.png

 

С автобуса се пътува около един час. Хубаво е да си купите билети и за връщане, за да не се бавите допълнително вие и останалите качващи се в автобуса. Шофьорите продават билети, но става по-бавно. От началната спирка билети можете да си купите от Информационния център точно мад спирката(вижда се на линка). На спирката в близост до гарата, обикновено има служител, който продава билети(виждат се и на линка, който дадох за спирката). 

 

В Сан Марино автобуса спира тук(вижда се автобус там).

SanMarino2.png

 

От там за да тръгнете към забележителностите,  можете да минете през портата(точно върху нея е маркера) или да се качите с асансьора две нива нагоре – асансьора е в сградата на която има надпис Palazzo S.U.M.S.

 

Разхождайки се из Римини видяхме обяви на витрините на много туристически агенции, които предлагат екскурзии до Сан Марино на същата цена, но не сме се възползвали.

 

Карта на забележителностите 

 

SanMarino3.png 

 

SanMarino4.png

 

Музеите и забележителностите, които ние посетихме са:  

Museo di Stato di San Marino -  State Museum of San Marino

Museo San Francesco - St. Francis Museum

Palazzo Pubblico -  Government building

La Prima Torre, o Rocca, o Guaita - First Tower (Guaita)

La Seconda Torre, o Castello della Cesta - Second Tower (Cesta)

 

Посетихме ги с общ билет  -  на цена от 10 евро, като самата пластика се таксува 1 евро, което ви връщат, когато(ако) върнете пластиката.

 

Можете да ползвате и единични билети – цена на един билет – 3 евро, като пак има цена за пластиката от 1 евро.

 

Работното време е написано в края на цитирания линк.

 

На мен много ми хареса в Сан Марино.

 

Толкова хубави гледки пълнеха очите ми, че забравих да видя смяната на караула пред  Palazzo Pubblico.

 

За тези, които искат да я видят ето часовете:

От 1 юни до 20 септември 2015

От понеделник до петък: 9.30-10.30 - 11.30-12.30 - 15.30 - 16.30

Събота и неделя: 10.30-11.30 - 12.30 - 13.30 - 14.30 - 15.30 - 16.30 - 17.30

В случай на лоши метеорологични или официални церемонии, смяната на караула може да бъде отменена.

 

Повече информация тук.   

 

 

Обядвахме в едно непретенциозно заведение, но с изумителна гледка към Римини.

Bar La Capanna 

И още един линк за тези, които не ползват Фейсбук.

Яденето не е нищо особено, пиенето става, а гледката е забележителна!  Цените бяха малко по-скоро ниски, сравнявайки ги с тези в Италия.

Предполагам, че в някое от околните заведения може и да е по-добра кухнята.

 

P6210971.JPG

 

Колкото и клиширано да звучи – Сан Марино трябва да се види!

Останаха ми още неща за гледане, но аз съм сигурна, че пак ще се върна там...

 

Ето още малко снимки:

P6210692.JPG

 

P6210767.JPG

 

P6210820.JPG

 

P6210911.JPG

 

P6211050.JPG

 

P6211085.JPG

 

P6211116.JPG

 

P6211119.JPG

 

P6211142.JPG

 

P6211147.JPG

 

P6211178.JPG

 

P6211185.JPG

 

P6211186.JPG

 

P6211205.JPG

 

P6211222.JPG

 

P6211241.JPG

 

P6211245.JPG

 

P6211255.JPG

 

P6211208.JPG

 

 

Следващата посока ще е Урбино! Надявам се ...да е скоро. :)

 

  • Харесвам 21
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес ми дойде музата за да приключа с писането по това пътуване. :)

 

И така следват ... Урби́но(Urbino) и Пѐзаро(Pesaro)

 

Целта на пътуването ни през този ден беше Урбино, но тъй като варианта за придвижване беше през Пезаро, то отделих малко време и за него.

Пътувахме от Римини до Пезаро с влак. Използвахме регионален влак, като се пътува около половин час и цената е 3,75 евро.

 

От Пезаро до Урбино се пътува с автобус 46 или 46R   - втория пътува малко по-бързо, защото има по-малко спирки. Цената се различаваше съвсем малко 20-30 цента.

Автобус 46 се движи на всеки час от 6,30 до 20,30 часа.

Автобус 46R се движи на вески кръгъл час от 8,00 до 19,00 часа. Цена на билета 3,40 евро.

Разписанието:

Pesaro-linea-46-04-03-2015.pdf

 

Пътува се около 50 минути. Билети можете да си купите предварително от кафенето на гарата или от автобуса – има машинка за билети, но имайте предвид, че работи само с монети!!!

Автобусите тръгват пред гарата – като излезете и леко надясно. Има нещо като автогара с различни сектори.

04.png

 

За Урбино тръгват от сектор G-H.

Ето сектора и един от автобусите:

1.JPG

 

Разписанието и маршрутите:

2.JPG

 

В Урбино автобуса първо автобуса спира на спирка Borgo Mercatale.

01.png

 

Тази спирка е само в посока към Урбино! Навръщане автобуса тръгва от последната спирка направо в посока Пезаро. Видяхме хора, които се качиха и от нея за Пезаро, но не знам дали е необходим билет, защото автобуса спира на последната спирка и има престой там.

 

Последната спирка е  Park S.Lucia. Намира се в подножието на  Porta Santa Lucia.

 

Представлява нещо като мини-автогара, коята е разположена под Търговски център

 

3.JPG

 

Отвън изглежда така

 

4.JPG

 

Понеже спирката е разположена на доста ниско ниво, а града е високо, се използва асансьор.

Целта е 10-то ниво

5.JPG

 

Ползва се един асансьор до 6-то ниво и после друг до 10-то ниво.

Излиза се на повърхността

 

6.JPG

 

И отсреща се вижда една от портите(Porta Santa Lucia) на Урбино!

7.JPG

 

И така ... пристъпихме в този очарователен град.

 

Бяхме решили повече да се разхождаме и да влезем само на няколко места, защото времето ни притискаше.

 

Първата ни спирка беше – ботаническата градина. Нищо особено, вероятно има биоразнообразие, което е извън моите познания.

 

Ето няколко снимки:

 

8.JPG

 

9.JPG

 

10.JPG

 

11.JPG

 

Навсякъде из града има поставени информационни табели и ориентирането по тях е лесно.

 

12.JPG

 

Уличките са тесни и някои от тях доста стръмни

 

13.JPG

 

14.JPG

 

15.JPG

 

16.JPG

 

Неусетно стигнахме до къщата на Рафаело

 

17.JPG

 

Посетихме Къщата-музей на Рафаело(Casa natale di Raffaello)

 

Работно време от 01.март до 31 октомври – от 9,00 до13,00 и от 15,00 до 19,00 часа.

В неделя и празници от 10,00 до 13,00 часа. От 01 ноември до 28 февруари от 09,00 до 14,00 часа.

Вход – 3,50 евро

 

Къщата е интересна дотолкова, че можеш да надникнеш в един дом, в който е живял велик човек.

Почти нищо лично от Рафаело не е останало там, но са събрани вещи от неговото време.

 

18.JPG

 

От Рафаел има малко неща, като например една фреска

 

19.JPG

 

Изложени са копия на негови картини.

 

20.JPG

 

След това се отправихме към Дуомото

 

21.JPG

 

И още една интересна църква в движение

 

22.JPG

 

След църквите се отправихме към Palazzo Ducale.   

 

Строителстово  е започнало през втората половина на 15 век от Федерико II да Монтефелтро(Federico II da Montefeltro). Няма да навлизам в подробности, информация из нета има достатъчно.

 

Работно време – Понеделник – 8,30-14,00 – касата затваря в 12,30 часа

Вторник – неделя – 8,30-19,15 – касата затваря в 18,00 часа

Билет 12 евро. Безплатен вход – всяка първа неделя на месеца

 

23.JPG

 

В двореца се се помещава  и Galleria Nazionale деле Марке, където не влязохме за съжаление...

 

Двореца ми хареса, макар да очаквах малко повече от прочетеното предварително.

 

24.JPG

 

25.JPG

 

26.JPG

 

27.JPG

 

Освен интересните картини, много ми харесаха някои дървени изработки там – като врати и пана, които бяха направени от различини типове дървесина и изглеждаха като картини.

 

Разбира се имаше и картини на най-известния им съгражданин Рафаело.

 

28.JPG

 

Продължихме с разходка из града, като не посетихме нищо от останалите забележителности, за което съжалявам, но предвид, че бехме разгледали вече доста красоти в Италия стана малко пренасищане на сетивата ни.

 

Ето карта на забележителностите в Урбино, които бях набелязала: 

 

02.png

03.png

 

Малко снимки от града

 

29.JPG

 

30.JPG

 

31.JPG

 

32.JPG

 

33.JPG

 

34.JPG

 

И малко снимки от панорамата която се откриваше от всички посоки, защото самото Урбино е разположено на високо.

 

35.JPG

 

37.JPG

 

36.JPG

 

За яденето нищо не казах, защото нямахме време да седнем даже. Ядохме сладолед, на който давам добра оценка.

 

Накрая искам да кажа, че Урбино е един хубав, стар, италиански град, в който има какво да се види!

Запазен е средновековния дух и същевременно е доста младежки, благодарение на университета в града.

 

Времето напредна и се отправихме отново към Порта Санта Лучия и автобуса за Пезаро.

След около 50 минути бяхме пред гарата на Пезаро.

 

Там също имах набелязани забележитерности , но ... познайте дали посетихме нещо? Не, просто се разходихме около час два...

 

Карта на основните забележитлности в Пезаро

 

01.png

 

02.png

 

Градът  е известен най-вече, като родното място на великия композитор Джоакино Росини.

Лично на мен, след очарователния Урбино, Пезаро ми се видя малко безличен, но съм сигурна, че това ми впечатление е субективно и се дължи на умора и неподходящо съчетаване на два града в един ден.

 

Да покажа и малко снимки

Главната улица

 

1.JPG

 

Катедрала

 

2.JPG

 

Фонтана на централния площад

 

3.JPG

 

Сграда на площада

 

4.JPG

 

Уличка с площадче

 

5.JPG

 

Площада към морския бряг

 

6.JPG

 

7.JPG

 

Плажа на Пезаро

 

8.JPG

 

И отново центалния площад, кдето беше подготвена открита сцена за представления по музика на Росини.

 

9.JPG

 

След кратката разходка из Пезаро, отново отидохме на гарата и с регионолния влак след половин час и 3,75 евро бяхме отново в Римини!

 

Това беше от мен за Римини и околностите му, които ние посетихме!

Набелязала съм още неща за посещение, та ще се наложи да се върна отново в този район. :)

 

Извинете за огромния пост, който се получи, но исках да привърша разказа.

  • Харесвам 17
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Eхееее, Мари - останах без дъх...

Страхотен разказ, супер полезен и увлекателен.

Благодаря!!  :sungum:

Благодаря за милите думи!

Накрая ще взема да повярвам, че ставам и за разказвач. :)

Ако имате въпроси, смело ги задавайте тук или в темата за Емилия-Романя!

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

Цената на билетите и времето за придвижване са:

- Регионален влак – цената  на билета е 9,50 евро и се движи около един час и половина - няма нужда от предварително закупуване на билети, но не забравяйте да ги валидирате преди да се качите във влака.

 

Явно съм чел между редовете, но за това пък мога да се похваля, че знам колко струва валидирането на билета от кондуктора, а не от машинките - само 5 евро ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Миналата седмица си взимах билети за влак Болоня-Римини-Болоня и в pdf-а пишеше следното:

 

Tickets are pre-validated and allow the journey to begin by 4 hours and 0 minutes from the date/hour shown on this receipt.
 
Тоест, билетите са предварително валидирани и направо се качваш. Звучи удобно :)
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моя го взех от машина на място. Объркването идва от там, че при покупката на дисплея  на машината се показва часа, цената, коловоза и тн за следващия влак по желаната дестинация, но въпреки това билета можел да се ползва в рамките на няколко месеца след купуването му от устройство на гарата.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Миналата седмица си взимах билети за влак Болоня-Римини-Болоня и в pdf-а пишеше следното:

 

Tickets are pre-validated and allow the journey to begin by 4 hours and 0 minutes from the date/hour shown on this receipt.
 
Тоест, билетите са предварително валидирани и направо се качваш. Звучи удобно :)

 

Жорка, това за регионалните влакове ли е?

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Искам да благодаря на Mary за изчерпателната и безкрайно полезна тема!
Преди няколко дни се завърнах (ах, как сладко ми звучи :)) от седмично пътуване до Римини, Равена, малко Пезаро. И закъде без Сан Марино? Приказка!
Очарована съм от района и много се замислям да го повторя догодина семейно.

А може ли да вметна нещо в темата? Относно онтернета и Сан Марино. Имахме проблеми с липсата на нет. Бяхме групичка от 10-ина и в 80% от времето никой от нас нямаше нет. Не говоря за wi-fi, а за мобилни данни. Никаква връзка с кораба-майка. Не знам защо се получи така, дано да е било временно явление.

Отново благодаря за полезното и добре подбрано инфо!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

В неделя ще кацна в Болоня. Отивам в Чезена. В понеделник и вторник имам свободни дни за плаж. Някой да ми предложи,ако знае. Чезенатико? Гатео а маре? Римини е близо. Но там знам,че плажовете са разделени на Баньо... с някакво наименование. Някой да предложи нещо.

Връзка към мнение

В неделя ще кацна в Болоня. Отивам в Чезена. В понеделник и вторник имам свободни дни за плаж. Някой да ми предложи,ако знае. Чезенатико? Гатео а маре? Римини е близо. Но там знам,че плажовете са разделени на Баньо... с някакво наименование. Някой да предложи нещо.

По цялото адриатическо крайбрежие плажовете са разделени на баньо. Има и свободни зони. Чезенатико е много хубаво градче и го препоръчвам. Тази година бяхме във Висербела и плащахме по 10евро за чадър и 2 шезлонга.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

По цялото адриатическо крайбрежие плажовете са разделени на баньо. Има и свободни зони. Чезенатико е много хубаво градче и го препоръчвам. Тази година бяхме във Висербела и плащахме по 10евро за чадър и 2 шезлонга.

Благодаря! Ходихме на плаж и в Чезенатико и на Римини. Чезенатико ни беше доста близо до "квартирата" - на 16 км. Но 1 чадър и 2 шезлонга бяха 25 евро. Въпреки,че беше вече края на сезона. Но пък беше невероятно спокойствие. Много малко хора по плажа и във водата. Доста топла вода беше водата. пълен релакс. Хихи... само аз и дъщеря ми. Водих я и в Мирабиландия, та си отщуря. Мирабиландия е доста по-малък парк от Гардаланд, който тя обожава и е ходила 3 пъти.

 

14435053_10207517584799518_1361770481624

 

 

14500328_10207517683761992_5317960467338

И снимки от едно Bagno на Римини... В началото на септември почти няма хора по плажа... 

 

14444716_10207517834165752_3120024341577

 

14435161_10207517835085775_8675137036780

 

14500606_10207517836205803_2268261171390

 

И разбира се ... селфи... 12 годишната ми дъщеря е висока  1,78 - стърчи с една глава над мен!

 

14484667_10207517837005823_3229473342882

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.