Прескочи до съдържание

Ваксини


Мрън

Препоръчани мнения

Задължителни ваксини за Танзания няма. Ние имаме такава за жълта треска, но тя е заради ходене до Замбия (доста държави я изискват като се пристига от Замбия).

 

Човек може да си избере да си направи всичките препоръчителни (фармацевтичните компании трябва "бял хляб да ядат") или само някои според нивото на притеснение. Аз мисля, че имам някакъв тетанус, което е добре за където и да било.

 

Маларон си вземайте по схема за Танзания, от там не бива да се пести, може да се вземе генерик, който е малко по-евтин и от същите съставки. Рипелънти против комари с активна съставка DEET (топи пластмаса - фотоапарат, очила и пр.) и още по-добре Icaridin (не топи пластмаса). Над 20% концентрация НЕ повишава ефективноста (противно на общоприетата заблуда), само увеличава времето на действие (с малко).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се повторя, но винаги досега съм взимал доксициклин за профилактика на малария, много по-евтин от маларона (и лариам) и също толкова ефективен. Проблеми не съм имал, да чукам на дърво. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се повторя, но винаги досега съм взимал доксициклин за профилактика на малария, много по-евтин от маларона (и лариам) и също толкова ефективен. Проблеми не съм имал, да чукам на дърво. 

 

Да де, все забравям да добавя, че и доксициклина също се препоръчва, но те (Лидия) отиват за кратко време - седмица има-няма, не като теб за месеци наред и тогава разликата в цената не е толкова голяма, а Маларона е малко по-щадящ черния дроб и няма влияние на свлетлочувствителноста на кожата (в Занзибар ще са на плаж все пак). Доксициклина се пиеше май месец след напускане на района с малария и вероянтоста да се забрави да се вземе таблетка е много по-голяма. Има и разлика в етапа и начина, по който "борят" плазмодия, Маларона (който е съставен от две атнималарийни лекраства - Atovaquone и Proguanil) май го атакуваше по-рано, забравил съм точно, трябва да прочета за да го обясня като хората.  Като цяло и двете стават, като нито едното не гарантира на 100% предпазване от малария.

 

Парадокса е, че в ненаселените места е по-малко вероятно човек да се зарази, защото плазмодия се пренася от определен вид женски комари, които трябва до определено време преди ухапването (май беше до 3 часа) да са ухапали заразен човек, не животно.

 

Larium вече не го препоръчват за подсахарска Африка, плазмодия бил станал резистентен към него.

 

Най-евтиното, което съм намирал е генерик на Маларон от TravelPharm в УК - 1,40 паунда за единична таблетка. Другите обикновено ги продават на блистери и се налага да се плаща за излишни таблетки. По една таблетка на ден се започва един ден преди влизане в района и се продължава 7 дни след напускане на района (Занзибар също  е маларийна зона).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...

Здравейте, трябва ли ми сертификат за жълта треска за влизане в Австралия и Нова Зеландия и транзит в Пекин при положение,че съм била в Танзания тази година февруари и ще преминавам транзит през Пекин. Според това по-долу и прикаченият файл май така излиза. Така ли е?

 

 

Yellow fever vaccination certificate required for travellers over 1 year of age arriving from countries with risk of yellow fever transmission and for travellers having transited more than 12 hours through the airport of a country with risk of yellow fever transmission, excluding Galapagos islands in Ecuador, the island of Tobago and limited to Misiones province in Argentina.2015-ith-annex1.pdf

Редактирано от Лидия
Връзка към мнение

Здравейте, 

И аз искам да попитам какви препоръчнителни ваксини ми трябват за Тайланд и Камбоджа? Знам че няма задължителни, нo четох, че тези са препоръчителни: 

 

хепатит А
хепатит B
дифтерия-тетанус
тиф
малария - която може да прескоча, понеже чух страшни истории за страничните ефекти 

Ще се радвам на съвет.

Благодаря

 
Връзка към мнение

 

Здравейте, 

 

И аз искам да попитам какви препоръчнителни ваксини ми трябват за Тайланд и Камбоджа? Знам че няма задължителни, нo четох, че тези са препоръчителни: 

 

хепатит А
хепатит B
дифтерия-тетанус
тиф
малария - която може да прескоча, понеже чух страшни истории за страничните ефекти 

 

Ще се радвам на съвет.

 

Благодаря

 

 

 

Доколкото знам няма ваксина за малария. Има хапчета за това, които обаче не дават 100% защита.

Отиди в Центъра по паразитни болести и там ще те информират.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имайте предвид, че ваксините за хепатит А/Б се слагат на 3 пъти в продължение на 7 месеца (ако не сте били имунизирани преди), т.е. може и да нямате време за това.

За тетанус не е лошо да има човек по принцип, си мисля.

Връзка към мнение

Здравейте, трябва ли ми сертификат за жълта треска за влизане в Австралия и Нова Зеландия и транзит в Пекин при положение,че съм била в Танзания тази година февруари и ще преминавам транзит през Пекин. Според това по-долу и прикаченият файл май така излиза. Така ли е?

 

 

Yellow fever vaccination certificate required for travellers over 1 year of age arriving from countries with risk of yellow fever transmission and for travellers having transited more than 12 hours through the airport of a country with risk of yellow fever transmission, excluding Galapagos islands in Ecuador, the island of Tobago and limited to Misiones province in Argentina.attachicon.gif2015-ith-annex1.pdf

Танзания не е баш от тези страни, където се препоръчва ваксина за жълта треска, според тези линкове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, за маларията са хапчета.. които май пропускам.

 

Утре ще ходя в този център, но искам да съм подготвена :)

 

Благодаря

На сайта пише, че не работи в момента.....http://www.ncipd.org/?category=6&section=9

Връзка към мнение

Танзания не е баш от тези страни, където се препоръчва ваксина за жълта треска, според тези линкове.

Аз май не се изразих правилно. Аз съм била в Танзания, която се води с нисък процент на жълта треска, но все пак има вероятност, което може да е проблем при влизането ми в Австралия аз поне така го разбрах.

Връзка към мнение

Аз май не се изразих правилно. Аз съм била в Танзания, която се води с нисък процент на жълта треска, но все пак има вероятност, което може да е проблем при влизането ми в Австралия аз поне така го разбрах.

Пише, че се отнася за пътници пристигащи от или които са имали престой по-дълъг от 12 часа. Смятам, че се отнася за такива пътуващи директно към Австралия от такива държави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз май не се изразих правилно. Аз съм била в Танзания, която се води с нисък процент на жълта треска, но все пак има вероятност, което може да е проблем при влизането ми в Австралия аз поне така го разбрах.

Да де, ама там в картите и списъка няма Танзания.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да де, ама там в картите и списъка няма Танзания.

Ох незнам аз ли нещо не мога да разбера? Виждам че Австралия има това изискване, а пък Танзания спада към страните с нисък риск на жълта треска и ние бяхме там февруари, дефакто сме били в рискова зона уж, незнам. Там е въпросът,че незнам какво им е изискването на австралийците. Да не кажат, ама вие сте били в Танзания къде ви е жълтата книжка, а ние съответна нямаме такава. Същото е и за Пекин, където ще имаме престой около 10 часа.....

Редактирано от Лидия
Връзка към мнение

Ох незнам аз ли нещо не мога да разбера? Виждам че Австралия има това изискване, а пък Танзания спада към страните с нисък риск на жълта треска и ние бяхме там февруари, дефакто сме били в рискова зона уж, незнам. Там е въпросът,че незнам какво им е изискването на австралийците. Да не кажат, ама вие сте били в Танзания къде ви е жълтата книжка, а ние съответна нямаме такава. Същото е и за Пекин, където ще имаме престой около 10 часа.....

 

Изискването е, ако идваш или си минавала (транзитно) през такава държава, преди да се озовеш при тях. При условие, че инкубационния период е от 3 до 6 дена, а ти си била там февруари месец, не би имало логика да се изисква такъв сертификат. Спомням си, че някъде бях чела нещо за 1 месец, ако си бил в такива страни, но днес нещо не успявам да я намеря тази информация. Ще се поровя пак, но  не мисля, че има за какво да се притесняваш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изискването е, ако идваш или си минавала (транзитно) през такава държава, преди да се озовеш при тях. При условие, че инкубационния период е от 3 до 6 дена, а ти си била там февруари месец, не би имало логика да се изисква такъв сертификат. Спомням си, че някъде бях чела нещо за 1 месец, ако си бил в такива страни, но днес нещо не успявам да я намеря тази информация. Ще се поровя пак, но  не мисля, че има за какво да се притесняваш.

Благодаря много, и аз се сещам,че бях чела някъде за инкубационен период от 1 година, но не съм сигурна за къде точно, беше отдавна може да съм смесила информацията...

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Отговор на опита ми да получа информация за ваксинация от НЦЗПБ:

 

"имунизационният кабинет не работи от половин година поради липса на доставки за ваксина.

Столична РЗИ, която се намира на бул. Сливница и ул. Опълченска, на ъгъла, има имунизационен кабинет

но и той както всички лаборатории работи да 13. ч."

 

тия ги е лепнала някава заразна и паразитна болест и хич не им е до работа  :angry:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.