Прескочи до съдържание

Ваксини


Мрън

Препоръчани мнения

Предстои ми кратко пътуване към Южна Азия (Индия, Бангладеш) като няма да излизам извън големите градове. Тъй като имам по-малко от месец, въпросът ми е как да процедирам с ваксините. Няма задължителни такива за там. Знам, че трябва да се обърна към НЦЗПБ и ще го направя но да питам и опитни магеланци:

 

1. Може ли да се размина без ваксини (поемам си риска)

2. Ако има някои задължителни кои са те?

 

Въобще ще съм благодарна за всичко споделено :)

 

 

Връзка към мнение

Лично аз си направих за хепатит А+Б и ти го препоръчвам. Три инжекции са в рамките на месец + една след година, за да ти е активна десет години след това. Специално за Индия, каквото съм чувал е, че хигиената е доста ниска.

Връзка към мнение

Няма задължителни освен ако не идваш от някой райони на Африка . Тогава няма да те пуснат без ваксина срещу жълта треска.

Така че може без никакви ваксини  като разбира се риска е твой. Иначе списъка на препоръчителните е мамата си трака.

 

Комбинираната ваксина Хепатит А+Б  струва около 200 лева общо за трите дози които се слагат по схема в рамките на  шест месеца и после важи пет години.

Най-страшното е малария  . Ако решиш да се защитиш имаш два варианта - малорон или доксициклин . Мисля схемата с антибиотика беше по една таблетка два дни преди пътуване , по време на самото пътуване и четири седмици след това. Това направо ще ти разбие стомаха.

Има Малорон и разни други , които са по-скъпи  smiley-sad047.gif
Маларона цената за 12 таблетки е около 40 евро /в Европа/ взема се 1 ден преди тръгване, по време на престоя и 7 дни след връщане.

Аз ползвах само Autan и разни други репеленти , като гривни и едни лепенки дето се слагат по дрехите. Комари имаше само в Агра и бяха истински хеликоптери на разсъмване около Тадж Махал :-)

 

http://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/asia-(east).aspx

post-140-0-48461600-1369411889_thumb.gif

post-140-0-78486300-1369411890_thumb.gif

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Макар че сигурно го знаеш, ще добавя, че противомаларийните препарати са с гадни странични ефекти (дори и скъпите) и не осигуряват гарантирана защита от заразяване. Така че може да изпиеш две опаковки от препоръчаното от лекар противомаларийно средство и пак да се заразиш с малария, а може и обратното. Със сигурност е хубаво да се консултираш с лекарите от НЦЗПБ и да прецениш колко е висок рискът точно за тези райони, където ще обикаляш.

Иначе за препаратите - аз съм ползвала веднъж Малароне. Усетих част от страничните ефекти при натрупването на препарата. За сметка на това жив комар не видях по време на целия ми престой :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Специално за Индия и Бангладеш аз бих се ваксинирал за Хепатит. Обаче ваксинирането отнема 6 месеца, та може би няма смисъл в случая.

Ето тук има препоръки (за американци): http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/bangladesh

Връзка към мнение

Има я оная схема която Jindo описва при спешно пътуване - три инжекции в рамките на месец и четвърта на 12- ия месец.

 

Аз просто препоръчвам обичайното , а именно само бутилирана вода , да се следи внимателно капачките да са фабрично запечатани , защото наистина мамят с това нещо. От улицата само плодове с обвивки като банани например , защото нарязаните не се знае с каква вода са ги измили. Също така ползване на антибактериални кърпички .

 

Разбира се случаи има всякакви - запознах се с французи които не се притесняваха да се къпят в Ганг заедно с местните , американски колежани които се къпеха в басейни с маймуните ... всякакви чудеса има там -:)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За собствена сигурност, правете си ваксини. Не ги пропускайте. И за Мозамбик и за Ангола, още на летището в Лисабон предупреждаваха за ваксини. Хубавото беше, че имах направена тривалентната дифтеткок /дифтерия, тетанус, коклюш/, която е особено важна за Ангола, т.к. там малко здравеопазването им куца, за разлика от Мозамбик. За Ангола си бяха почти задължителни бързите енжерикси срещу хепатитите, особено а и в. Докато за Мозамбик - препоръчителна е маларията и жълтата треска... За Кабо Верде - също препоръчаха жълтата треска. Винаги на тези три места имаше в чантата антибиотик в големи количества - хлорнитромицин, а преди време хлорамфеникол, или продаваха в Ангола - левомицетин - руска версия, и за К. Верде и за Ангола и за мозамбик имахме хининови таблетки. Помня, че се продаваше чист хинин и в България, но дали в момента има - не съм се замислял. Много е добър за треска. Т.к. на мен това са ми екзотичните дестинации, нямам представа на другите места какво е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мрън, преди да пътуваме за пръв път с капитанчето за ЮИ Азия, аз заложих на сигурно и се свързах с Националния център по заразни и паразитни болести. Към Центъра работи консултативен кабинет по паразитни и тропически болести. Хората бяха много отзивчиви да ми дадат необходимата информация по телефона.

 

http://www.ncipd.org/index.php?category=5&section=32

 

Ето и една листовка - пак от тях - с най-обща информация:

 

http://www.ncipd.org/download/64.pdf

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Благодаря на всички. В НЦЗПБ бяха много любезни, препоръчвам ги. С оглед на краткия срок ми сложиха само хепатит А и тиф.

 

Имам други въпроси но да не отварям отделна тема:

 

1. От тук ли да купя репеленти за комари или директно от там?

2. Препоръчайте хидратиращи соли :)

 

Мерси предварително

Връзка към мнение

По първия въпрос - ОТТАМ! В България цените най-вероятно са надути в пъти спрямо местните. Оттук бих те посъветвал да вземеш само едно пакетче от тези лепенки:

 

http://apteka.framar.bg/30021547/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8-6

 

Те са на основата на лимонена трева и може да се каже, че действат. В Индия и Бангладеш най-вероятно ще можеш да си купиш същите или истински екстракт от въпросната трева, с който да се мажеш, а също и всякакви спрейове, кремове и т.н. Разбира се, наи-сигурното е да не оставяш открити повърхности :) Бих те посъветвал да се погрижиш и за план "Б" - ако все пак комарите те нахапят. При мен положението миналата година беше изключително тежко, казвам го съвсем сериозно, пробвах да облекча сърбежа с български средства - не помогна. Принудих се да взема местно мазило с кортизон, което беше истинско вълшебство. Но натъртвам - кортизон. Аз съм с много светла и чувствителна кожа, ти прецени за себе си. Светлокожите си патим най-много.

 

По втория въпрос - квойтуй?

 

:)

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

А, добре заварили, Мрън се върна вчера ама пак е на път...да чукна на дърво мина ОК даже и без репеленти. Егати жегата смесена с влага... Както някои от вас знаят, целта на посещението беше социална, а не туристическа и нямам много релевантни снимки но ето една-две от пристанището с онези фериботи с които често има инциденти....

 

 

post-58-0-71633000-1372084077_thumb.jpg

post-58-0-37393300-1372084132_thumb.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мерси :) Добре беше, но жегата е ужасяваща в комбинация с влага...нещо като след софийски дъжд през лятото само че по цял ден.

 

Не продават магнитчета пустите бангладешци, сериозно.

 

Може да покажа още снимки ама нали са по-лични ще ги оставя за следващата среща: Polina?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оттук бих те посъветвал да вземеш само едно пакетче от тези лепенки:

 

http://apteka.framar.bg/30021547/репелентни-лепенки-против-комари-6

 

Те са на основата на лимонена трева и може да се каже, че действат. В Индия и Бангладеш най-вероятно ще можеш да си купиш същите или истински екстракт от въпросната трева, с който да се мажеш, а също и всякакви спрейове, кремове и т.н. Разбира се, наи-сигурното е да не оставяш открити повърхности :)

Лек оффтопик, но само да отбележа, че въпросните лепенки не действат на европейските братовчеди на комарите, по-конкретно на дунавските в Австрия. Срещу азиатските може и да имат ефект, не знам. Купих си една опаковка и си ги лепих, но в момента съм като след шарка. И изобщо не е сигурно средство да не остават непокрити места, и това не помага. Положението с агресивността им е много сериозно.
Връзка към мнение

Лек оффтопик, но само да отбележа, че въпросните лепенки не действат на европейските братовчеди на комарите, по-конкретно на дунавските в Австрия. Срещу азиатските може и да имат ефект, не знам. Купих си една опаковка и си ги лепих, но в момента съм като след шарка. И изобщо не е сигурно средство да не остават непокрити места, и това не помага. Положението с агресивността им е много сериозно.

 

Нищо чудно. Имай предвид, че комарите в Европа не са каквито (и които!) бяха. От Северна Африка заедно с промяната на климата долетяха нови видове (тигров комар и други подобни), които изглежда са с различни "параметри". Аз затова леко параноично ползвам по два-три вида защита едновременно (най-често химия плюс скриване на цялото тяло с дреха).

 

Мрън, мараба! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте,

 

Търся съвет от пътувалите до Африка - по точно Танзания,Занзибар какви ваксини са сте си правили и какви хапчета сте приемали за малария? И горе долу какви пари ви струваха?

 

Догодина февруари ще пътуваме дотам и гледам в нета списъка с ваксини за там е доста голям и заема доста перо от бюджета...

Връзка към мнение

Здравейте,

 

Търся съвет от пътувалите до Африка - по точно Танзания,Занзибар какви ваксини са сте си правили и какви хапчета сте приемали за малария? И горе долу какви пари ви струваха?

 

Догодина февруари ще пътуваме дотам и гледам в нета списъка с ваксини за там е доста голям и заема доста перо от бюджета...

Най-добре питай в Националния Център за заразни и паразитни болести: там са специалисти и ще те посъветват най-добре. Трябва да отидеш на място, не може по телефона. Могат да ти сложат ваксината там, а може и ти да си я купиш и да ти я постави личния лекар.

Връзка към мнение

Най-добре питай в Националния Център за заразни и паразитни болести: там са специалисти и ще те посъветват най-добре. Трябва да отидеш на място, не може по телефона. Могат да ти сложат ваксината там, а може и ти да си я купиш и да ти я постави личния лекар.

 

Много благодаря, тъй като аз в момента живея в Англия - тук списъка с препоръчителни ваксини е дълъг и ще ми струва доста скъпо. Затова реших да се допитам до пътувалите, за да мога да направя сравнение :)

Връзка към мнение

Много благодаря, тъй като аз в момента живея в Англия - тук списъка с препоръчителни ваксини е дълъг и ще ми струва доста скъпо. Затова реших да се допитам до пътувалите, за да мога да направя сравнение :)

О, извинявай тогава. Може някой познат да се допита вместо теб на място?

Връзка към мнение

FlyTraveler скоро беше там и трябва да има пресни впечатления. 

От официалната информация на IATA (достъпна през менюто резервации -> Връзки -> Визи)

he_de.gif

Tanzania (TZ)

 

 

Passengers arriving within 6 days after leaving or transiting

 

countries with risk of yellow fever transmission For details, click here

and not holding a yellow fever vaccination certificate are

 

subject to vaccination upon arrival:

 

- for nationals of Bulgaria. Fee: USD 10.-.

 

 

Exempt from Yellow Fever vaccination:

 

- Children under 9 months of age.

- Passengers transiting countries with risk of yellow fever

 

transmission provided not leaving the transit areas.

Recommended:

- Malaria prophylaxis: malaria risk, mainly due to P.

falciparum, exists throughout the year in the whole country

below 1800m. Recommended prevention: C.

 

 

CHECK TINEWS/N1 - UNITED KINGDOM: TRANSIT RULES

тоест като минимум профилактика против малария, жълтата треска не е задължителна, освен ако сте били в определени държави

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.