Прескочи до съдържание

Лондон


Препоръчани мнения

Рано или късно ще има подобна тема. Аз няма да пиша за Лондон, защото съм прекалено пристрастен към този град. Днес ми попадна този филм от 1927 г. и за мен беше истинско удоволствие да видя Лондон такъв, какъвто никога повече няма да бъде. Лично аз посетих британската столица за първи път през 1992 г., а за последен път съм бил там през вече далечната по моите стандарти за това място 2008 г. Дори за този кратък отрязък от време станах свидетел на исторически промени за града. През 1993 г. имах щастието да вляза в "Bush House", емблематична сграда, която приютяваше институцията BBC от 1941 г. Последното излъчване на BBC от "Bush House" беше на 12.07.2012 г. Помня още едно знаково за рок музиката място, а именно фамозният "The Marquee Club". Е, вярно не си спомням за оригиналния клуб, от който са тръгнали всички големи в рок музиката, начело с The Rolling Stones, но си спомням последната сграда, в която се помещаваше този клуб на Charing Cross. Помня старите "Black Cab" от прочутата модификация Austin FX4. Помня и градските влакове с механична врата пред всяко купе. Обожавах онзи специфичен звук при затварянето на вратите, който се разнасяше при пристигане на композицията на някоя от лондонските гари. Помня Лондон преди "London Eye", помня митичният Wembley, но стига носталгия, ето и филмчето:

 

London in 1927

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мерси, супер клипче и недостатъчно дълго, че да досади!

 

Лондон и за мен е специален град, с оглед на това че е първият от световните мегаполиси, които посетих. Дали е заради езика (макар че имах големи ядове да поръчам в метрото three day cards, като ме чуваха three-day card и ми отговаряха, че нямали триднвени карти), дали е заради хумора и чуството за самоирония, дали е заради музиката...не знам, като цяло се чуствам удобно и комфортно в тоя град. 

 

Срам ме е да се нарека музикален фен, в сравнение с теб, но да го кажем не толкова силно - послушвам The Clash от време на време. В Лондон за първи път усетих силата на London Calling, и е нещо което не мога да обясня, но със страшен кеф си надух албума в ушите в автобусчето на Terravision от Станстед до Виктория. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, Лондон е градът на рок музиката. Но, Лондон е и финансовата столица на света. Някои твърдят, че "Флинт Стрийт" все още ражда най-добрата журналистика на планетата. Други се прекланят пред величието на Британската Империя, чиято визитна картичка определено е именно Лондон. Както и друг път съм казвал, Лондон или те привързва към себе си завинаги, досущ както Темза от векове държи в прегръдките си спомени за величие и падение, или пък този град остава за теб студен и непристъпен, мрачен и дъждовен. Няма средно положение с британската столица. Това е като обяснението защо Лондон се слави с постоянната си мъгла. Казват, че всъщност мъглата се дължала на парните централи, които обслужвали Лондон много преди индустриалната революция в останалата част на Европа. Това накарало хората да асоциират Лондон с наличието на постоянна мъгла и спечелило тази слава на града...

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.