Прескочи до съдържание

Ваксини - Централна Америка, Карибите...


Гост

Препоръчани мнения

Здравейте. Търсих, търсих такава генерална тема - не намерих. Освен спорадично за региони. Затова пускам такава... Не за мен (за сина ми).

 

Два въпроса, моля ви: 

 

Какви ваксини според вас са задължителни за там? Не че не четох в Гугъл, но не успях да си съставя категорично мнение

Коремен тиф - моля за директен линк към ваксиниране в България. Рових, рових в Центъра за заразни болести (тук беше препоръчан), нищо не намерих.

 

Благодаря!

 

П.П. Дали не е хубаво да има здравен подфорум... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Райни, по тия ширини е хубаво да има ваксина за хепатит А и В. Тук при нас жълта треска не се изисква, но намерих списък с ваксините за Коста Рика предполагам това те интересува/. Дано ти е полезен!

 

http://www.vacunas.org/es/info-publico/vacunas-para-viajeros/america/1348-costa-rica

Редактирано от Iva_a
Връзка към мнение

Райни, по тия ширини е хубаво да има ваксина за хепатит А и В. Тук при нас жълта треска не се изисква, но намерих списък с ваксините за Коста Рика предполагам това те интересува/. Дано ти е полезен!

 

http://www.vacunas.org/es/info-publico/vacunas-para-viajeros/america/1348-costa-rica

 

И това, но не само - една година мотаене в региона няма да е само Коста Рика... Хепатит има поставена. Чудя се доколко коремен тиф като препоръка е добре. И най-вече практически линк за поставянето им в България (аз не можах да се справя).

Благодаря ти! 

Връзка към мнение

Излиза че yellow fever е задължителна, доколкото си самопреведох от испански...


http://www.ncipd.org/index.php

ЦЕнтър по заразни и паразитни болести

 

За коремен тиф не съм чувала тук.

 

Да, и аз го отворих този сайт, но гледах тъпо... Сполай! 

Връзка към мнение

Да, задължителна е. И на сайта на министерството им пише.

МОята половинка си слага преди години за жълта треска. Два - три дни преди това пи витамин С и калциев глюконат /по съвет на лекар/, за да я понесе по-леко, без реакции /жива ваксина е/. Нямаше никакъв проблем.

Връзка към мнение

Писала съм някъде. В центъра за заразни и паразитни болести: консултация на място; могат и те да сложат ваксината, може и GP-то да я сложи, а човек сам да си я купи. Аз избрах всичко да си е при тях. Много бързо стана при мен, 2 ваксини и никакви странични ефекти (тиф и хепатит). 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, задължителна е. И на сайта на министерството им пише.

МОята половинка си слага преди години за жълта треска. Два - три дни преди това пи витамин С и калциев глюконат /по съвет на лекар/, за да я понесе по-леко, без реакции /жива ваксина е/. Нямаше никакъв проблем.

 

Много благодаря! 

Писала съм някъде. В центъра за заразни и паразитни болести: консултация на място; могат и те да сложат ваксината, може и GP-то да я сложи, а човек сам да си я купи. Аз избрах всичко да си е при тях. Много бързо стана при мен, 2 ваксини и никакви странични ефекти (тиф и хепатит). 

 

Така ще посъветвам и аз...  Благодаря ти!

Връзка към мнение

Задължителна е само за жълта треска, препоръчва се за хепатит А, тетанус, шарка, заушка, според тоя сайт. Ако тифоидна треска е същото като коремен тиф - само в специални случаи.

ПП според гугъл е същото

Редактирано от neuromancer
Връзка към мнение

Задължителна е само за жълта треска, препоръчва се за хепатит А, тетанус, шарка, заушка, според тоя сайт. Ако тифоидна треска е същото като коремен тиф - само в специални случаи.

ПП според гугъл е същото

 

Превела съм го наизуст това за тифа... Typhim Vi (Typhoid Polysaccharide Vaccine) - за това говорех. Благодаря ти!

Връзка към мнение

Ми аз почти година изкарах по Централна Америка, не съм слагал никакви ваксини... Пак да отида, пак няма да слагам, там си е културно... Къде искат жълта треска? Панама?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Освен за жълта треска, някаква друга задължителна ваксина има ли?

Не съм чувал по принцип за друга задължителна ваксина. Имам предвид изобщо, без значение от държава.

Връзка към мнение

Obligatoria en todos los viajeros procedentes de un país en que existe la fiebre amarilla (endémico). значи, че е задълже за всички пътници, които пристигат от страна, в която има жълта треска. Единствената такава в Централна Америка доколкото знам е Панама, ако няма да се ходи там, тогава не следва да има грижи... Същото изискване имат (почти) всички държави в света май :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ми аз почти година изкарах по Централна Америка, не съм слагал никакви ваксини... Пак да отида, пак няма да слагам, там си е културно... Къде искат жълта треска? Панама?

Никъде не е задължителна в Централна Америка, по това, което прочетох. Но има опасност от нея и за това я препоръчват в Панама, половината под канала. Също и в Колумбия и т.н., но тук вече слизаме в Южна Америка. И Тринидад и Тобаго също като препоръка.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Obligatoria en todos los viajeros procedentes de un país en que existe la fiebre amarilla (endémico). значи, че е задълже за всички пътници, които пристигат от страна, в която има жълта треска. Единствената такава в Централна Америка доколкото знам е Панама, ако няма да се ходи там, тогава не следва да има грижи... Същото изискване имат (почти) всички държави в света май :)

 

Самолетът му каца в Панама, Благодаря!

Връзка към мнение

"Si usted estará viajando a Costa Rica desde América del Sur y/o África Subsahariana, necesitará la VACUNA CONTRA LA FIEBRE AMARILLALos países afectados son: Angola, Benin, Burkina Faso, Camerún, República Democrática del Congo, Gabón, Gambia, Ghana, Guinea, Liberia, Nigeria, Sierra Leona, Sudán, Bolivia, Brasil, Colombia, Ecuador, Perú, Guayana Francesa y Venezuela"

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жълта треска се разпространява чрез комари, дали е джунгла или град няма значение. Пише, че се разпространява от комари Aedes aegypti, тук в града е пълно с тях, само докато си вляза в колата докато е в гаража и са влезли един - два.

Тук проблем е денгата, не жълтата треска.

Щом ще се мотае из тия краища да си сложи да е спокоен, а не всеки път да мисли и да обяснява откъде идва и къде е бил.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жълта треска се разпространява чрез комари, дали е джунгла или град няма значение. Пише, че се разпространява от комари Aedes aegypti, тук в града е пълно с тях, само докато си вляза в колата докато е в гаража и са влезли един - два.

Тук проблем е денгата, не жълтата треска.

Щом ще се мотае из тия краища да си сложи да е спокоен, а не всеки път да мисли и да обяснява откъде идва и къде е бил.

 

Точно щото ще се мотае една година и кусур, Като нищо ще скача нагоре надолу (ако си изкара пари - желая му го!)...

 

Аз много чета преди да питам, ама все нещо винаги пропускам и винаги питам. За маларията директно препоръчах само репелент, не и хапчета. За тифозната история ме знам кой му го е препоръчал силно (вероятно някой от там), но аз бях в шах. Със сигурност ще го изпратя в Центъра в България. Тук нищо не мога да направя, системата е само за резиденти и е силно регулирана, а аз за България не знам как стоят нещата. Иначе за денгата четох, но за нея няма средства мисля...

 

Благодаря ти!

Връзка към мнение

Между другото, на влизане в Бразилия никога не са ми искали жълтата книжка, дори да отивам в Амазония и подобни рискови места, но на влизане в Перу ми я искаха, като идващ от Бразилия.

Връзка към мнение

За денгата няма ваксина, само се пазиш от комари (и взимат мерки да изтребват комарите). Тя не се и лекува, само симптомите, общо взето е като тежък грип, освен ако изтеглиш късата клечка (много рядко)...

Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ние изкарахме два месеца в Централна Америка. Тръгнахме от Панама, след това Коста Рика, Никарагуа, Хондурас, Салвадор, Гватемала и Белиз. Не сме си слагали никакви ваксини и не сме имали никакви проблеми. Няма никакви задължителни ваксини, всичко е пожелателно.

Връзка към мнение

Ваксините за хепатит А и В е хубаво да се повтори след 5 години. Може и да се изследва нивото на антителата преди това. Но наистина е най-добре направи консултация в НЦЗПБ, имунизационният им кабинет се намира извън сградата, веднага след винарския магазин, ако се тръгне по Янко Сакъзов от Кракра.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.