Прескочи до съдържание

Йордания - въпроси за визи и още нещо...


baiKolio

Препоръчани мнения

:) За мен спането във Wadi Rum в бедуински лагер беше едно от най-яките изживявания. Храната - уникална просто - заровено агнешко с часове в пясъка, и още типичности. Алкохол няма, само безалкохолно - съжалявам че бях глупава и не си взех някоя бира от града :) 

 

Залезът и изгревът - изумителни. А за спането - просто си дръпнах спалните принадлежности извън бедуинската палатка - имаше още не малко от групата, които направиха същото, и се кефих до никое време на звездите. Никакви въжета... хах

 

Това изживяваване си е до човек, а ние не сме еднакви. Вярвам ще ти хареса много... 

Връзка към мнение

:) За мен спането във Wadi Rum в бедуински лагер беше едно от най-яките изживявания. Храната - уникална просто - заровено агнешко с часове в пясъка, и още типичности. Алкохол няма, само безалкохолно - съжалявам че бях глупава и не си взех някоя бира от града :)

 

Залезът и изгревът - изумителни. А за спането - просто си дръпнах спалните принадлежности извън бедуинската палатка - имаше още не малко от групата, които направиха същото, и се кефих до никое време на звездите. Никакви въжета... хах

 

Това изживяваване си е до човек, а ние не сме еднакви. Вярвам ще ти хареса много... 

А,  Rainy ,очаквах те и тебе още след прочитане на пътеписа ти :)

и аз като биролюбец отдавна искам да те питам нещо - не е ли малко неудобно ако си помъкна някое стекче кенчета с мен за по-добро хранопоглъщане... все пак друга страна, други нрави. Винаги съм се стремял да се съобразявам когато съм навън, доколкото това не влиза прекалено остро в разрез със собствения ми мироглед, че там и керемидите бият...

Връзка към мнение

А,  Rainy ,очаквах те и тебе още след прочитане на пътеписа ти :)

и аз като биролюбец отдавна искам да те питам нещо - не е ли малко неудобно ако си помъкна някое стекче кенчета с мен за по-добро хранопоглъщане... все пак друга страна, други нрави. Винаги съм се стремял да се съобразявам когато съм навън, доколкото това не влиза прекалено остро в разрез със собствения ми мироглед, че там и керемидите бият...

 

Благодаря за мнението :) Видях че си покрил всичко, а и исках да изчакам другите, които са пътували самостоятелно, защото това пътуване единствено съм правила с английска агенция - и правилно постъпих! - не е много за сама жена там, нищо че е цивилизация... 

 

Изобщо няма да сбъркаш, ако си носиш кенче. В пустинята помоли да ти ги сложат при останалите напитки, да се охлаждат. Във вътрешността на Йордания или няма, или има по заведенияата само - но се разоряваш. Аз поне се разорих, ама кеф цена нямало... хах... А и не бях проучила за алкохола. Никой няма да ти направи забележка, не се притеснявай, тачат си гостите. Просто не пият, а и цената е ужасно висока. 

 

В Акаба има безмитни магазини и там бирата - и други амброзии :) е на много добра цена. Акаба е различна, безмитна зона... Още една препоръка - плажинг препоръчват на по-отдалечените плажове, НЕ и на централните - а местният гид беше много надежден. Още - дайвингът е изумителен! Изберете си тур с барбекю на лодката - няма такъв кеф... хаха.. абе много е хубаво! 

 

Да се забавлявате много!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

baiKolio, погледнете варианта за нощувка в Tala bay. Там има хубави плажове, дори има дайвинг центрове, които са цели комплекси с плаж и басейни, и оборудване за дайвинг, и заведения за хранене. Аз бях на лотка с прозрачно дъно. Хубаво беше, но гледахме рифа в близост до Акаба, дори мисля, че наблизо беше корабен терминал. Казват, че по-интересни са поне на час - два от Акаба. Ние имахме и около 30 минути за шнорхелинг, а после ни закараха до по-голям кораб, на който обядвахме. Хубава  екскурзия беше и добре я спазарихме, но мисля, че можеше да намерим и по-добра, но нямахме време за избор. Просто в последния момент решихме. За аклохола в предния пост е описано много точно. Направи ми впечатление, че в Йордания се оказа доста скъпо. Или аз съм пазарувала само от туристически места. Очаквах, че са с по-нисък стандарт. Почти навсякъде малка бутилка вода е 1 динар, а това е около 2,50 лв. Имам в предвид в туристическите обекти. В пустинята съм пила най-скъпата вода, близо 10 лв. голяма бутилка. Наистина е пустиня, но те не я копаят там, а я носят. Хахахах Всъщност това ме затрудняваше най-много (аз пия много вода, по 3-4 литра на ден) и доста трудно си я набавях. В автобуса ни не продаваха и трябваше да търся от други места да си я купувам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

погледнете варианта за нощувка в Tala bay. Там има хубави плажове, дори има дайвинг центрове, които са цели комплекси с плаж и басейни, и оборудване за дайвинг, и заведения за хранене.

 

Като гледам на картата, май точно там ще се дислоцираме :)

Осланяйки се изцяло на препоръката на  FlyTraveler смятам да сме в хотел на брега точно срещу Японските градини ;)

 

 В пустинята съм пила най-скъпата вода, близо 10 лв. голяма бутилка. Наистина е пустиня, но те не я копаят там, а я носят. Хахахах Всъщност това ме затрудняваше най-много (аз пия много вода, по 3-4 литра на ден) и доста трудно си я набавях. В автобуса ни не продаваха и трябваше да търся от други места да си я купувам.

 

Странно, може би дневните посетители които са само за светлата част на денонощието ги таксуват както и на Петра еднодневните в Йордания  :( 

В офертата на фирмата с която водя кореспонденция изрично наблягат, че вода (минерална), храна и тем подобни са ол-ин.

в тоя ред на мисли - FlyTraveler , а пък тебе колко имам да те черпя... не знам моЙш ли да носиш толкоз :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние преди две години и половина в Акаба спахме в хотел Хилтън, който нямаше собствен излаз на морето, но предлагаше безплатен вход и шатъл до един частен и много добре подържан плаж Berenice Beach Club, от който останахме много доволни. Намира са на 10-15 км от Акаба в район и има хубав собствен риф, от плажа предлагаха и трипове с кораб за гмуркане/шнорхел. Виждам, че отзивите в ТА продължават да бъдат добри.

 

За алкохола, може да купите от безмитния магазин на летището след кацане (намира се директно между лентите за багаж и изхода, но не знам дали предлагат примерно бира. Иначе алкохол в нормалните магазини, заведения и местни хотели не предлагат. Има специални магазини за алкохол (виждала съм най-вече в един квартал с доста християни в центъра на столицата / Уейбде се казва) или в международните хотели, но там цените са вероятно много скъпи.

 

 

За Уади Рам - спането в пустинята е далеч от комфортно, но за мен залезът, изгревът и гледането на звездите през нощта си заслужаваха няколкото часа неудобство. А и ние от Уади Рам директно отпътувахем към доста по-комфортния ни хотел в Акаба, където бързо забравихме неудобствата на предната вечер.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Алкохолът (твърдият) не е проблем, и без него ще издържим... някак си :)

но виж едно стекче бирчоци...хмм... това е друга бира :)

 

Така, обсъдихме прозаичните радости от живота, дайте да видим какво ще правим с колата под наем, че ми е най-големият дерт.

Досега НИКОГА не съм вземал кола под наем. Имам навъртяни около 15хил.км извън БГ като турист, ама все с моята си...

Даже наскоро си изкарах кредитна карта Дайнърс (за един евентуален наем на кола в Италия за следващия месец), досега си карах само с дебитните.

Кой, какво, от кои фирми, условия, скрити такси, голямо/малко/никакво самоучастие ?

Кола от летище Аман, вземане 03.00 - 04.00 ?

Връзка към мнение

Условията за рент-а-кара са следните -

- вземане и връщане на летище АММ

- 7 пълни дни + започнат 8-ми ( не знам как ги броят )

- да може да се вземе в 04.00ч примерно ( не знам как стават тия работи, някой ще ми връчи ключовете или ще ходим да се разписваме все едно че ще я осиновявам тая бракма )

- да приемат Дайнърс, че само това имам ( ми не съм привърженик на кредитните институции по принцип, добре си карах само с дебитни карти досега )

- малко самоучастие, или още по-малко, а по-добре никакво ( лимита на Дайнърса е 2000лв, тук се прецаках, ама заради разните му там промоции обсъждани във Форума. Моята банка ми предлагаше Мастер кард с по-голям лимит и по-малко бумажщини, ама нейсе )

- сравнително евтина ( мисля за някоя от базовия ценови клас, едричък съм но в работата ми ми се налага да развъртам всякакви бангии, може да не е комфортно като в БМВ-то, ама айде... иначе кемпер направо да си търся :) )

- крайна цена с допълнителна/пълна застраховка заради самоучастиято - около 400лв +/- колкото толкова

май много станаха изискванията...

Някой да помага...

Връзка към мнение

Условията за рент-а-кара са следните -

- вземане и връщане на летище АММ - нормално изискване

- 7 пълни дни + започнат 8-ми ( не знам как ги броят ) - 8 дни

- да може да се вземе в 04.00ч примерно ( не знам как стават тия работи, някой ще ми връчи ключовете или ще ходим да се разписваме все едно че ще я осиновявам тая бракма ) - :) осиновяваш я. На някои места документите и отдаването на кола са на едно място (малките агенции), обикновено подписване на документи и даване на ключове - и паркинга - са отделно

- да приемат Дайнърс, че само това имам ( ми не съм привърженик на кредитните институции по принцип, добре си карах само с дебитни карти досега ) - Това е проблем. Взимала съм много коли под наем (не в Йордания)“ Никъде не са приемали Дайнърс. Трябва да се порови...

- малко самоучастие, или още по-малко, а по-добре никакво ( лимита на Дайнърса е 2000лв, тук се прецаках, ама заради разните му там промоции обсъждани във Форума. Моята банка ми предлагаше Мастер кард с по-голям лимит и по-малко бумажщини, ама нейсе ) Всичко зависи от предлаганите опции. Аз съм катероричен привърженик на пълно каско (нула самоучастие), но това ще ти качи цената, И ще ти донесе спокойствие.

- сравнително евтина ( мисля за някоя от базовия ценови клас, едричък съм но в работата ми ми се налага да развъртам всякакви бангии, може да не е комфортно като в БМВ-то, ама айде... иначе кемпер направо да си търся :) ) Зависи какво е за теб евтина :) - бюджет? - и за колко хора е, плюс багаж.

- крайна цена с допълнителна/пълна застраховка заради самоучастиято - около 400лв +/- колкото толкова Отговорил си за бюджета :) иска ровене значи...

май много станаха изискванията...

Някой да помага...

 

Виж коментарите в червено. Ако имам време, ще надникна да видя какво предлагат... 

Връзка към мнение

Корекция - малка проверка показа че Sixt, Herz приемат Diners, извини. Ако ми кажеш и колко голяма кола искаш минимум, мога да ти дам разни идеи :)

 

П.П. От сайта на Diners - което не означава най-ниски цени, но трябва да се провери :) 

Car Rental Discounts

Enjoy discounts at major car rental companies: Avis and Budget. Visit Avis andBudget sites to reserve your rental car.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Малка. Колкото за двама човека, един куфар и две раници. Айде нека да са два куфара, че за какво съм ги плащал :)

 

Това за Дайнърса, направо ми изкара акъла преди малко.

В най-лошия случай щях да додрапам до обслужващата ме банка и така... време поне има бол.

Връзка към мнение

Хващаш сайтовете и търсиш кола за съответните дати и часове, цъкаш всички застраховки. Ако е отворено в 4:00, ще ти даде, ако не, ще пише. Избираш си и гледаш дали пише нещо за Дайнърс или дебитна карта, може и да пуснеш един мейл да питаш.

Аз съм взимал от Херц с Дайнърс, но те са франчайзи и ако в Южна Америка става, в Йордания кой знае.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хващаш сайтовете и търсиш кола за съответните дати и часове, цъкаш всички застраховки. Ако е отворено в 4:00, ще ти даде, ако не, ще пише. Избираш си и гледаш дали пише нещо за Дайнърс или дебитна карта, може и да пуснеш един мейл да питаш.

Аз съм взимал от Херц с Дайнърс, но те са франчайзи и ако в Южна Америка става, в Йордания кой знае.

точно това и правя :)

примерно economycarrentals искараха някаква адска цена без допълнителните застраховки от 110 JOD,

Excess: 500 JOD 

сигурно на място може да се сключи допълнителна застраховка та да падне самоучастието....

иначе когато ги гледах през мобилния им сайт и задам час на вземане 04.00 излизаше каре че е включено в цената. уж са 24ч на ден.

Само все още се боря да разбера дали приемат Дайнерс, май ще им пиша на контакт мейла.

Връзка към мнение

А, ако не резервираш с пълна застраховка, на място веднага ще те облъчват да платиш още.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пример: 

 

Доставчик Sixt - Приемат Diners 

 

Период 02 Април, 16 часа - 10 април, 10 часа

 

Hyundai EON or Hyundai EON or similar Saloons | MCAR 
 
£ 16.45/за ден = £ 115.17 (онлайн цена) = 310 лева (включен excess £ 270) 
 
+ всички добавки с цена нагоре, които искаш - има ги листвани в офертата. 

 

https://www.sixt.co.uk/php/reservation/offerselect

 

И почва ровене :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Преди 5 години ползвахме тези. Лично собственика ни докара колата на АВТОгарата, въпреки че беше точно Eid Al Adha. Щом разбра че нямаме нито карта , нито GPS и въобще си нямаме идея на къде да хванем, лично ни изкара извън града, където на капака на багажника подписахме съответните документи. Тъй като нямахме достатъчно кеш, се разминахме и с плащането на депозит. На връщане горе-долу по същия начин - чакаха ни в началото на града , заведоха ни до указаното от нас място и ... "Поздрави на България!" Според кореспонденцията от 11.2010 сме платили по 30 JD на ден. Пишете им - бяха много любезни и отзивчиви!

GPS не Ви трябва, на юг има два пътя - по магистралата или "кралския" по билото на планината. Има само едно кофти кръстовище където може да пропуснете ( под Керак в посока Петра) но с питане ... Разпечатайте си една цветна пътна карта,най-вече за 'Акаба

Относно провизиите - с кола сте!!! Може да ги набавите още в Аман или да се отклоните в някое градче надолу ( в нашия случай Ma'an) . Стигнете ли Акаба около пазара има всичко. Там си купихме най-вкусното печено пиле, което поляхме с бира купена от съседното магазинче, на фона на  нощен Ейлат, на терасата на бунгалото, на 100ина метра от Червено море  и около 5-10км от СаудиАраби!!!

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А, ако не резервираш с пълна застраховка, на място веднага ще те облъчват да платиш още.

 

никаква застраховка не ми дава да избирам повече ??

най-странното е, че поддържат Виза Електрон като метод на плащане на 10-те% (един вид капаро) ... ама на място дали няма да има `кво праим с тоз Дайнърс?

 

това са им общите условия, мяза ми че може на място да се доплати за допълнителна застраховка, ама каква ? SWCD ?

secure.economycarrentals.com - tacPricelist.pdf

Редактирано от baiKolio
Връзка към мнение

Нямам време да гледам сега, но виж към коя фирма те пренасочват, и после виж сайта на фирмата (Примерно Херц, Бъджет...)

Връзка към мнение

Може на място да се плати, разбира се, ние така направихме. Резервирах от економикарренталс, там ми даде най-евтина цена и на място пълна застраховка. Блокираха ни 300 динара на картата, ако си карал пиян, например. Застраховката беше по 10 динара на ден. По принцип, аз винаги правя така, застраховка на място, ако стане нещо-оправия на място. Само не помня фирмата как се казваше.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

......... след 30-на и малко дена ще кажа по-конкретно ;)

 

Такааа, отпочинахме два дни на работа :) , ми така де за какво го бихме тоя път до там, да лежим ли?! :)

Емоциите се поуталожиха, дойде ред за равносметка и сухи факти/числа...

2 дни в Румъния, че то грехота само минаваме транзит през Букурещ последните две години.

7 пълни дни ( та и отгоре ) в Йордания

Крайната програма изглеждаше така -

2 дни Петра, в които вмъкнахме и малката Петра, и крепостта Шобак

1 ден за пустинята Уади Рам с нощувка

1 ден Акаба, там е ясно - море, плаж и палми... А! и бира :)

1 ден Мадаба, попътно отметнахме пещерата на Лот, крепостта Керак, Мъртво море и планината Небо.

1 ден Аман като преди него отново се спуснахме от Мадаба до Мъртво море за плаж и каньона Уади Муджиб.

1 ден за забележителности в Аман, Джераш и мястото на Христовото покръстване...

Определено времето не беше много, но колкото - толкова. Първоначалният план беше изпълнен на почти 100% така че и на това сме доволни.

 

Тотал за двама 3300лв от които 300 за Румъния, т.е. могат да не се смятат в общата аритметика

По пера -

самолетни билети 248Е = 500лв

кола по наем 140 JOD = 350лв

нощувки в Йордания 250JOD = 625лв

нощувка в Румъния 75Е = 150лв

паркинг летище Отопени 8 дни 160 Леи = 70лв

Jordan Pass 2x83JOD = 440лв ( имаше и някаква такса, та излязоха 222Е, но пък не сме плащали за вход никъде допълнително)

трек в Уади Муджиб 42JOD = 100лв

гориво в Йордания 50JOD = 125лв

застраховки за щети по колата ( worldwideinsure ) 20GBP = 55лв

мед. застраховки ( world nomads ) 56Е = 110лв

другото са пукница и сувенири / подаръци, като общо взето май са по равно ;) ...

 

Върнахме се със страхотни спомени и впечатления. Страната и хората са страхотни - позитивни, любезни, дружелюбни и винаги готови да помогнат всеки според силите си... Скоро не бяха ме сър-освали толкова :)

Ужасно ми се иска да седна и да напиша нещо като пътепис, ама като не ми се удава, мамка му...

... Ама пък взема да се пробвам?

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Ужасно ми се иска да седна и да напиша нещо като пътепис, ама като не ми се удава, мамка му...

... Ама пък взема да се пробвам?

 

Не чакай да те юркаме, дори да е само суха статистика и цифри пак е от полза :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колата под наем, която бе най-големият ми дерт, взехме от Монте Карло http://www.montecar.com/jordan/

Първоначално направих резервация през economycarrentals, а те ме препратиха към някаква световно неизвестна местна фирма Omaish ... След известно ровене намерих не особено ласкави отзиви за тях, та не ми трябваше много време да ги отсвиря.

С Монте Карло се разбрахме много гладко, отговориха бързо на мейла с оферта. Аз типично по нашенски им намекнах, че вече имам друга резервация и събирам оферти, демек нещо така с цената дали не е възможно :) .... Отговорът бе любезен в стил " Сър, цената е по-твърда от камък... това е най-доброто в разгара на сезона, много сме добри, вижте отзиви и т.н.". Е, поне опитах :)

Стиснахме ръцете на 20JOD на ден + още 15JOD за застраховка срещу кражба, която сваля самоучастието на 350JOD, но която мога да откажа на място. Реших, че на място ще решавам, ако не вдига самоучастието прекалено много да я махна, така и така имам външна застраховка за всичко по колата включая и кражба от worldwideinsure.  Самото вземане на колата става от офиса им, който е на около 15км от летището. Пича ни чакаше както бе уговорено пред Старбъкс в залата за пристигащи, натовари ни в "нашата си" КИА и отидохме да оформяме документите. Оказа се, че със или без допълнителната застраховка за кражба самоучастието си е все 350JOD, та не се двоумих много... Той пък като разбра, че вече съм дозастрахован даже не се и опита да ме облъчва за друго. Попълни бумагите, взе си парите за наема и ... изненада ! Блокира от Визата само 100JOD за евентуални претенции от страна на техния КАТ. И нищо друго...

Следваше интересната част - огледа ( сефте за мен ). Мина той с листа и начатка разни чертички по схемата на колата, вика - "Сър, готово!"

Ааа, чакай... чакай. Вадя от раницата китайския боен фар с 27 светодиода с повишено излъчване ( носех си го за нощното шляене в пустинята ) и почвам :)

Още след първите 3 добавки и сам взе да дращи по листа без да го подканвам само докато осветя детайла :) . Разписах се и на последната бумага, уговорихме се къде ще се чакаме в 11 вечерта за връщането, и кой откъдето.

Вече бяхме мобилни и можехме да поемаме към отколешната ни мечта - Петра!

Редактирано от baiKolio
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Наемът на кола винаги ми е най - неприятната част...А с коя авиокомпания стигнахте дотам и обратно?

В момента има промоция на Търкиш  до Акабе.

http://www.turkishairlines.com/en-tr/flights-tickets/aqaba/istanbul#IST876ECEAQJ

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Наемът на кола винаги ми е най - неприятната част...А с коя авиокомпания стигнахте дотам и обратно?

 

С Таром от Букурещ. По принцип всяка пролет/есен правят промоции и пускат билети по около 150Е двупосочен с чекиран багаж. Аз ги поостъргах малко през румбо и ги докарах до 124Е на човек...

--------------

Това на Търкиш си е оферта! 3 май - 11 май 88Е ! Направо ми иде да стягам багажа пак :)

Редактирано от baiKolio
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.