Прескочи до съдържание

Застраховки Гражданска отговорност, Зелена карта и Каско


Препоръчани мнения

ако тръгвате от софия директно към котор по моя път нощувки не ви трябват. магистралата спестява много, ах ква магистрала, ах...за http://www.timoklia.gr/index.en.htmlви трябва също застраховка, не вървят нашите зелени к-ти, 15 евро за 15 дена е. 

нашите зелени карти ВАЖАТ за Ч.гора-НЕ подвеждай!Инфото ми е прясно - от 10-13.04.2015г.Уникална екскурзийка Будва,Котор,Дубровник,водопада Кравице,крепостта Почитель (Unesko),Благай и изворите на река Буна,Мостар,Сараево,София!Требинье ,(Bosna&Hercegovina) е мнооо красиво градче-30-ина км от Дубровник!

Редактирано от ivoz
Връзка към мнение

нашите зелени карти ВАЖАТ за Ч.гора-НЕ подвеждай!

никого не подвеждам - стандартните, които вървят с гражданската отговорност - не важат!! при доплащане към застрахователя - което е опция - тогава да. защото ако някой ще ход в италия, примерно, не му трябва да се набутва да плаща за преминаване през страна, през която няма да мине - ползва си стандартната ЗК, ето затова съществува опцията с доплащане за определени държави, при желание на клиента!

Връзка към мнение

никого не подвеждам - стандартните, които вървят с гражданската отговорност - не важат!! при доплащане към застрахователя - което е опция - тогава да. защото ако някой ще ход в италия, примерно, не му трябва да се набутва да плаща за преминаване през страна, през която няма да мине - ползва си стандартната ЗК, ето затова съществува опцията с доплащане за определени държави, при желание на клиента!

Моля те за повече подробности - какви са тези стандартни и нестандартни зелени карти?

Изобщо как са решени нещата в ЕС, ако нямаш зелена карта (ужо не била задължителна), след като всичко в полицата е на кирилица и на български?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Застраховките за автомобила и водача са два типа в България:

  • Гражданската отговорност - твоята отговорност към трети лица. Задължителна. Ако направиш инцидент, застрахователят ти поема изплащането на щети до определена сума към третите лица.
    Тук идват вариантите - разширено като цена покритие, териториален обхват и т.н.

    Зелената карта е допълнение към гражданската отговорност. Тя регламентира приемането (с/без допълнително заплащане) на сертификата ти за ГО в държавите участнички по споразумението Зелена карта.
    Някои застрахователи го издават към ГО, други искат отделно заплащане за него.
    Ето сайт с по-пълни разяснения
    http://www.nbbaz.bg/OtherCountryTrip/GreenCard.aspx
     
  • Каско - Застраховане на твоя автомобил срещу повреди, кражба и т.н. Също с териториален обхват, лимити и условия, които са специфични за всеки застраховател.
Връзка към мнение

От НББАЗ казват следното:

 

"Сертификат „Зелена карта” е задължителен при пътуване в държавите от системата които са извън ЕИП, а именно:   Албания, Мароко, Босна и Херцеговина, Русия, Беларус, Молдова, Р.Македония, Тунис, Израел, Турция, Иран, Украйна, Черна Гора."

"Косово не член на системата "Зелена карта". Водачите на МПС с българска регистрация, преминаващи през тази територия , следва да се снабдят на влизане-на граничния пункт със застраховка "Гражданска отговорност", валидна за Косово."

 

Т.е. нормалната ти гражданска отговорност (ако няма отделно условие при застрахователя, защото има по-евтини варианти важащи само за БГ) би следвало да важи за целия Европейски съюз, както и за Сърбия. Информацията е динамична, т.е. добре е да попиташ собствения си застраховател.
За посочените по-горе, следва да имаш Зелена карта, пък дали ще ти я искат е друг въпрос.

Каското си е по твоя преценка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Т.е. нормалната ти гражданска отговорност (ако няма отделно условие при застрахователя, защото има по-евтини варианти важащи само за БГ) би следвало да важи за целия Европейски съюз, както и за Сърбия. Информацията е динамична, т.е. добре е да попиташ собствения си застраховател.

Нямам конкретен застраховател, купувам гражданската в SDI и каквото ми предложат като най-добра цена - това взимам. Само че дори там момичето не можа да ми отговори какво става, ако полицата ми е на кирилица?!

 

(затова винаги взимам зелена карта, 15-20 лв. отгоре е, но си имам всичко на латиница и на разбираем език; какво като пътувам само до ЕС)

Връзка към мнение

(затова винаги взимам зелена карта, 15-20 лв. отгоре е, но си имам всичко на латиница и на разбираем език; какво като пътувам само до ЕС)

 

Това с кирилицата по същество е без значение.

Автомобилът ти има регистрационен номер съвместим с латиницата. Застрахователят издава талонче (зеленото, на гърба са кодовете), с което се идентифицира с номер. Отделно към него е номера на застраховката.

Ако има проблем, тези кодове биха били важни.

 

Зелената карта служи за държавите извън това пространство, където се признава ГО. Тя е сертификат с отделен номер, който потвърждава наличие на ГО.

 

Иначе SDI са брокер, който ти продава застраховка към конкретен застраховател. Договорните ти взаимоотношения обаче са към избрания застраховател, а не брокера.

Връзка към мнение

Това с кирилицата по същество е без значение.

Бяха се заяждали след птп с българска кола някъде в Сърбия точно заради българския. Най-чисто е със зелена карта.

Връзка към мнение

Съгласен. Само отбелязах, че не е задължителен елемент. Иначе за Централна и Западна Европа е добре човек да има ГО с висок лимит - просто возилата там са по-нови (разбирай скъпи) и ако се наложи да се ползва ГО може да не е достатъчно за евентуални щети.

Връзка към мнение

Бяха се заяждали след птп с българска кола някъде в Сърбия точно заради българския. Най-чисто е със зелена карта.

От над година издават полиците на български и английски точно заради това. Ако полицата ви не е на два езика, отидете да ви я направят по новите правила. Ако има с нея се кара без проблем, с изключение на държавите, където се изисква зелена карта

И в България са ми искали зелена карта, когато съм карал кола с чужди номера. Когато съм им казвал, че не е нужна такава в ЕС, са ме гледали умно.., но в крайна сметка са се съгласявали. Много хора не знаят какво да искат  в Бг и в чужбина и не са наясно с това което правят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Правете зелена карта , за да не ядене дървото, включително и  като пътувате из ЕС.  За рутинна проверка няма проблеми, но стане ли ПТП и си без зелена, жална ви майка!

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля те за повече подробности - какви са тези стандартни и нестандартни зелени карти?

 

няма кой знае какво - към ГО се полага зелена карта, някои застрахователи ти я издават безплатно, други срещу някакво заплащане. за косово, напримемер нашата ЗК не важи - дори и с доплащане - плащаш си като поп 15 евро на границата и толкоз. но за черна гора, примерно, като кажеш на застрахователя, че ше ходиш там, доплащаш и в полицата на ЗК ти я включват. аз това го разбрах, когато се върнах на 14.07. бях втрещена когато братята черногорци ми поискаха 15 евро, а на един италианец - не. като се върнах, ги питах, тва беше отговора - "ако беше казала че ше ходиш там, щахме да я вкючим /ч. гора/ както се казва проба-грешка :) за следващия път ше знам

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.