Прескочи до съдържание

Лондон - билети и пасове за градски транспорт (предимно метро)


Препоръчани мнения

Търсих подобна тема и така и не намерих, та отворих нова. Не съм ходил в Лондон от 2008 г. (прикачванията на Хийтроу не се броят) и съм позабравил какво беше изгодно като билети и пасове за градския транспорт, предимно за метрото. Освен това предполагам, че има и разни промени за 7 години.

Тъй като има много живущи в Лондон съфорумци (и още повече посещаващи града редовно) реших да се поизмързеля и да попитам наготово какъв пас или тип билет би ми бил най-изгоден.

Разликата този път е, че отивам на рожден ден и поради тази причина ще съм базиран извън центъра - станция Harrow on the Hill на Metropolitan линията на метрото, това е в зона 5.

Ще ползвам градски транспорт де факто 4 дни (от Събота до Вторник включително).

Предполагам, че е най-добре да си купя Ойстер кард (поне така беше преди време), но сега гледам има примерно и плащане с безконтактни банкови карти. Излгежда ми, че мога да ползвам такава карта и без да купувам Ойстер кард или това не е така?

Като цяло ще ходя сигурно от Хароу до централен Лондон и там ще ползвам и другите линии на метрото, може да се случи и някой автобус, а може да се случи и автобус в самия Хароу (гледам, че колкото и да е малко предградието, м-у къщата на приятеля ми и апартамента, който резервирах вървят някакви автобуси).

Каква е най-изгодната ми опция за метро и евентуално автобуси за тези 4 дни (две от които се падат уикенд)?

Благодаря предварително за съветите.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Най-изгодно е с Ойстър кард. С безконтактни банкови карти може и да стане, но губиш намаленията при смяна на влак с метро (примерно) по време на едно пътуване. Разгледай официалната страница и направи някои калкулации, за да достигнеш до правилен извод, с който вече започнах:

 

https://tfl.gov.uk/

 

EDIT: Сега проверих, че розовите апарати, които служат при смяна на превозните средства по време на едно пътуване и определят правилната тарифа, могат да се използват и с безконтактните карти. Тоест, ако имаш карта, която е сигурно, че ще бъде приета от системата, можеш и да не купуваш Ойстър. Условието при ползване на безконтактни карти е да се чекираш както на входа, така и на изхода при всяко едно пътуване. И още нещо, ако не се лъжа с безконтактна карта, както и с Ойстър, може да пътува само едно лице. Тоест, трябват ти за всеки поотделно...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-изгодно е с Ойстър кард. С безконтактни банкови карти може и да стане, но губиш намаленията при смяна на влак с метро (примерно) по време на едно пътуване. Разгледай официалната страница и направи някои калкулации, за да достигнеш до правилен извод, с който вече започнах:

 

https://tfl.gov.uk/

 

Мерси за отговора. Влак не се очертава да вземам, какво би било ако пътувам само с метро? Идеята ми беше да си спестя изчисленията :)

 

Примерно струва ли си да вземам седмичен пас + Ойстер кард при 4 дни ползване на метрото или така нареченото capping ще работи по-добре за 4 дни (2 от тях уикенд)?

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Да дам няколко линка:

Цени на транспорта

London Oyster Card 2015

London Travelcard 

Travelcard v Oyster Card 

 

И да кажа личното ми мнение - за 4 дни най-рентабилно ще е с Ойстер. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Примерно струва ли си да вземам седмичен пас + Ойстер кард при 4 дни ползване на метрото или така нареченото capping ще работи по-добре за 4 дни (2 от тях уикенд)?

 

С това започнах, но нека отново го кажа. Системата е така направена, че най-изгодно е пътуването с Ойстър или безконтактна карта. Аз също се изненадах, защото навремето винаги съм купувал дневна карта (извън пиковите интервали), както и карнети (по 6 бр.) билети за автобус и така ми излизаше най-евтино. С въвеждането на Ойстър нещата се промениха и освен най-изгоден, постепенно се превръща и в единствен начин за пътуване. Примерно, от тази година не можеш да платиш на шофьора в автобус, докато можеш да ползваш за едно последно пътуване с автобус Ойстър дори и ако в него няма достатъчна наличност...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В края на септември бяхме в Лондон - цялото семейство и се бях снабдила с 4 безконтактни карти. С тях пътувахме и беше най-лесно. Няма да купуваш Ойстер и да зареждаш.

Връзка към мнение

Сега видях и на @Duke редакцията на поста. До момента значи е ясно, че може с безконтактни карти и с Ойстер кард. Ако обаче става дума за пасове (еднодневни или седемдневни) май могат да се вземат само с Ойстер кард? Колко струва самата карта (пластиката)?

Дилемата в такъв случай (ако горното е така) дали да се взема някакъв пас (еднодневен, седемдневен) или да се разчита на capping системата, която уж в някакъв момент спира да те чарджи ако си преминал някакъв лимит.

 

Предполагам, че Виза Електрон на ПИБ ще свърши работа, има логото на безконтактна карта, имам и разни други с това лого, но не искам да нося всичките, някой има ли идея какви карти от какви БГ банки стават за целта?

Връзка към мнение

Предполагам, че Виза Електрон на ПИБ ще свърши работа, има логото на безконтактна карта, имам и разни други с това лого, но не искам да нося всичките, някой има ли идея какви карти от какви БГ банки стават за целта?

 

Моите бяха на ДСК - дебитна, на Булбанк - дебитна, на ЦКБ - кредитна.

Връзка към мнение

Моите бяха на ДСК - дебитна, на Булбанк - дебитна, на ЦКБ - кредитна.

 

А какво се случи след превалутирането? Направихте ли сметка колко е струвало всяко едно пътуване?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега видях и на @Duke редакцията на поста. До момента значи е ясно, че може с безконтактни карти и с Ойстер кард. Ако обаче става дума за пасове (еднодневни или седемдневни) май могат да се вземат само с Ойстер кард? Колко струва самата карта (пластиката)?

 

Дилемата в такъв случай (ако горното е така) дали да се взема някакъв пас (еднодневен, седемдневен) или да се разчита на capping системата, която уж в някакъв момент спира да те чарджи ако си преминал някакъв лимит.

 

Предполагам, че Виза Електрон на ПИБ ще свърши работа, има логото на безконтактна карта, имам и разни други с това лого, но не искам да нося всичките, някой има ли идея какви карти от какви БГ банки стават за целта?

 

Пасовете се зареждат в Ойстера или се купуват хартиени от гара (не метростанция). Ако купуваш Ойстър плащаш 5 паунда за картата, които после ти връщат като върнеш картата. Ама не виждам смисъл от тая разправия след като имаш безконтактна карта. Capping-а си работи, не е "уж". Иначе толкова милиона души така ли щяха да го оставят  :)

Смисъл да взимаш ойстър има ако пътуваш с дете, което плаща 50%, но това не може да стане с безконтактна карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да вметна само за безконтактните карти. Много малко Визи се приемат за безконтактно плащане, моята кредитна на Фибанк примерно не работи. Приемат се почти всички мастеркард. Картата трябва да се регистрира на сайта на транспорта им: https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/contactless.

Всъщност пробвай там да си регистрираш твоята карта. Веднага ще разбереш резултата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да вметна само за безконтактните карти. Много малко Визи се приемат за безконтактно плащане, моята кредитна на Фибанк примерно не работи. Приемат се почти всички мастеркард. Картата трябва да се регистрира на сайта на транспорта им: https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/contactless.

Всъщност пробвай там да си регистрираш твоята карта. Веднага ще разбереш резултата...

 

Мерси, това беше много полезен пост. Виза Електрон на ПИБ я прие при регистрацията без никакви проблеми.

Връзка към мнение

Моите има и Виза и Мастеркард. Примери: пътуване с автобус: 1,50 GBP - 4лв., с метро от Canary Wharf до Beker Street - 2.30 GBP-6,13 лв.. Само две карти бях регистрирала.

Редактирано от Силвия
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Малко информация, която може да бъде полезна на доста хора.

@Радослав много правилно отбеляза четири поста нагоре, че банковата карта (било то кредитна или дебитна) за безконтактно плащане трябва да се регистрира на сайта на обществения транспорт в Лондон (линка го има в неговия пост по-горе).

Имайте обаче предвид, че факта, че сайта е приел картата не означава, че ще я приемат и автоматите на метрото например. Аз си регистрирах Виза Електрон на ПИБ, но автоматите на метрото не ми я четяха, служителя ми каза да се обърна към банката, която е издала картата.

Ако имате повече от една карта за безконтактно плащане, регистрирайте ги всичките, все някоя може да работи. Аз съжалявам, че не направих така, а реших, че всичко е ОК, щом сайта ми е приел картата за регистрация.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.