Прескочи до съдържание

Чърчил, Канада - столицата на белите мечки


Препоръчани мнения

Е това градче определено печели повечето ми точки за откритие, айде не на вечерта, а направо на месеца. Зачудихме се къде по света може да се наблюдават бели мечки, да кажем, с висок процент успеваемост и също толкова висок процент оцеляемост. Знаех за Свалбард, но там май въпреки организираните турове шанса не е толкова голям. Не бяхме сигурни за Аляска и Гренландия. Кратко търсене в гугъл обаче показа, че има такова място и то е Чърчил, Канада. 

 

Вижте го къде се намира:

 

2015-10-27_00-13-12.png

 

Оказва се, че този залив замръзва всяка година около октомври-ноември, което кара гладните бели мечки в района да се заредят около брега и да чакат, защото леда им е мост към всички онези хубави, тлъсти, вкусни тюлени. За това и в този период, кибик сафарито на бели мечки е почти гарантирано да има положителен резултат. 

 

За съжаление разходите за транспорт и на място са разплакващи, до степен да си мисля, че Антарктида май не е най-скъпото място за посещение в света. Транспорт няколко хиляди долара и местни разходи поне 1000$ на ден с нощувка, тур из тундрата и т.н. Както и да е, въпроса не е в парите, а че мястото поне на мен ми стана свръхлюбопитно. 

 

Например е забранено да се заключват колите. Защо? Ами, ако се появи разхождаща се бяла мечка из града и нямаш сграда наблизо, най-сигурно е да се метнеш и да се заключиш в близката кола, за това и трябва да е отключена. Ако някой забележи мечка, звъни на специален номер и за кратко цял отряд с джипове и фарове излизат да вдигат джангър да я гонят. Ако все пак се наложи да се упои мечката, тук идва любопитният момент, я затварят в мечешки затвор, нещо като изтрезвител за мечки :) После като замръзне залива я пращат с хеликоптер далече, далече от града. Можело да познаеш мечките бивши затворници по това, че бягат по по-различен начин като чуят хеликоптер. 

 

Изключително информативна и забавна статия в wikivoyage, една от най-добрите, които съм чел там, така че няма какво да преразказвам повече, ходете и четете: https://en.wikivoyage.org/wiki/Churchill

 

С нетърпение чакам някой магеланец да иде до там и да разкаже!

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Хм, интересна тема: http://www.tripadvisor.ie/ShowTopic-g154952-i3710-k6092315-Polar_bears_in_a_rental_car_October-Churchill_Manitoba.html

 

Излиза, че не е задължително да цъкаш с организираните турове със специални бъгита, а в сезон мечките си се виждат спокойно и от рентал кар. Изглежда информацията от местните е наистина малко, а и белите мечки са си опасни животни, за това и повечето хора предпочитат да ползват организирани турове от специалисти. Но пък има една мацка в темата, която е от града и доста открито си казва, че няма проблеми, винаги си води нейните гости там на някакво място и в сезон бели мечки има на кило. 

 

За скъпият полет до там пък се оказва, че могат да се ползват мили, ако човек има късмет...и мили :)

 

Не, че това прави дестинацията по-достъпна, от хипер-невъзможно-гига скъпа, става само хипер скъпа. Но се кефя как е възможно да падат нули от първоначално грубо набелязан бюджет с малко повече четене и ръчкане. Нали и за това сме се събрали :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Георги Матеев

За скъпият полет до там пък се оказва, че могат да се ползват мили, ако човек има късмет...и мили :)

 

Кой лети дотам?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кой лети дотам?

 

Дотам летят няколко малки канадски компании от Winnipeg.

 

A до Winnipeg летят Air Canada, WestJet, United и Delta и още няколко местни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Що ве , има и влак за мераклиите .

 

Примерно :

,, Via Rail Canada ,,

Oт Торонто  за Ванкувър влака  ,със смяна  във  Уинипег  ,за  триста и нещо долара икономичната класа .

Е не е всеки ден и е ,,девет дена осем часа път с камили ,, както се казва , ноо пък ще се видят белите мечки накрая .

 

:O

 

 

Редактирано от theo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Със самолет само до Winnipeg и оттам два дена с влак за около $300 (www.viarail.ca). Полетите до Churchill са брутално скъпи (над $1000 за двупосочен от Winnipeg).

 

А иначе за влак от Торонто до Win си е жива загуба на време, няма какво да се види и цената ще е е същата ако не повече от самолетния билет. Красивата част на линията на влака е от Jasper на запад, останалата част си е общо взето скучна :)

Редактирано от Ou7law
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ти.

 

Живот и здраве... Всички ледени дестинации са ми с приоритет по принцип, ще стигна някой ден и до там. Само канадците да си махнат тъпите визи, зарекъл съм се преди това да не стъпвам там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Въпросните малки компании приемали мили на Aeroplan (мернах, че 15000 стигали), както и Airmiles което е някаква система за точки при общо пазаруване в Канада. Демек за нас е максимум приложимо това за Aeroplan. В противен случай цените на полетите са както Ou7law писа и е малко зор :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само канадците да си махнат тъпите визи, зарекъл съм се преди това да не стъпвам там.

Не излезе ли скоро нещо, че който има виза за Щатите, може с нея да ходи в Канада? А ти май имаш виза за САЩ?

Връзка към мнение
Георги Матеев

Не излезе ли скоро нещо, че който има виза за Щатите, може с нея да ходи в Канада? А ти май имаш виза за САЩ?

 

Да, визата за САЩ ми е валидна до 2019-а. Честно казано още не съм проучвал детайлно по въпроса с Канада, ама надали ще е толкова лесно. Ще поровя да се информирам.

 

Иначе Чърчил е достойно предизвикателство във всяко едно отношение, Жоро успя да ме зариби :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, визата за САЩ ми е валидна до 2019-а. Честно казано още не съм проучвал детайлно по въпроса с Канада, ама надали ще е толкова лесно. Ще поровя да се информирам.

 

Иначе Чърчил е достойно предизвикателство във всяко едно отношение, Жоро успя да ме зариби :)

 

След 01.01.2016 влиза в сила правилото за облекчената процедура. Т.е. минаваш само eTA регистрацията.

http://magelanci.com/topic/3141-%D1%83%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%80%D1%8F%D0%B1%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B0/page-4

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Въй :) Сега пари остана да събера... 

Връзка към мнение
Георги Матеев

След 01.01.2016 влиза в сила правилото за облекчената процедура. Т.е. минаваш само eTA регистрацията.

http://magelanci.com/topic/3141-уверение-скоро-няма-да-ни-трябват-визи-за-канада/page-4

You just made my day :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.