Прескочи до съдържание

Книгите, които са ви вдъхновили да пътешествате :)


Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци!

Реших да пусна нова тема, след като установих, че не мога да се разпиша в темата за филмите - все книги ми идват на ум като вдъхновители за пътешествия...

Та въпросът ми е - кои са тези книги, които още в детството и юношеството ви са ви впечатлили, вдъхновили да пътешествате по белия свят и оставили следа във вас чак до настоящето ви на магеланци?

Моите първи вдъхновители по въпроса с пътешествията са Карл Май с любимия "Винету", Майн Рид и Емилио Салгари. Оттам - любовта ми към конете, прериите, тигрите, джунглите...

В гимназията най-силен интерес към местата по света са ми оказали книгите на Джералд Даръл, Фарли Моуат, Джейн Гудол, Тур Хейердал, Конрад Лоренц, Бернхард Гжимек и Джой Адамсън. И до днес си ги препрочитам когато съм на съответната вълна. От тези изследователи се роди любовта ми към Африка и желанието да посетя или да работя в изследователски центрове или паркове за животни и идеята да уча етология. За съжаление тази дисциплина и приложението й едва ли ще имат почва някога в България, та се преориентирах.

Ще спомена още и книгите на Александра Давид-Неел, Петър Берон и Ясен Антов.

 

Между другото и една молба - ако някой от вас има пътеписите „С чадър и пижама през Хималаите" и „Накъдето ми видят очите“ от Ясен Антов, много ще се радвам да ми ги заеме за прочит. Тези книги са истинска библиографска рядкост.

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз във филмовата тема споменах "Мостът на Дрина" - книга, която ме разтресе из основи, така да се каже, и постави пред мен целта един ден да ида и да видя Вишеград.

Поначало книгите, които четях едно време, бяха или свързани с друга епоха, безвъзвратно загубена, или с друга галактика, все още ненамерена, или със създания, които не бих отишъл да видя, дори ако бяха в съседната стая :) По обясними причини не ставаха за дразнители точно на пътешественическата жилка у мен, поне не за нормални пътувания. Иначе книгите винаги са били за мен "travelling without moving" ;)

Напоследък чета по-малко - или от горепосочените категории, или обикновени книги, разказващи обикновени истории, за които локацията почти не е от значение.

Има обаче две изключения. Ганчо Каменарски го открих случайно - много харесвах статиите му на военна тематика в един сериозен седмичник преди десетина години. Поинтересувах се що за човек е - журналист, военен, летец-изтребител... След време случайно научих, че с дъщеря му сме съфорумци в интернет и тя беше ужасно мила да ми изпрати "Афганистански истории" с посвещение от Ганчо Каменарски. Ако някой се поинтересува: http://www.scribd.com/doc/71433109/Afganistanski-Istorii-Gancho-Kamenarski-2010  :) Всъщност тръпката ми към Афганистан успешно беше подгрята и от местните автори, преведени на български - Халед Хосейни ("Ловецът на хвърчила" и "Хиляда сияйни слънца") и Ясмина Кадра ("Кабулските лястовици" - ужасно тежка книга).

Второто изключение...то не е точно книга, заради която бих се грабнал да ходя някъде. Но ако някога се озова в "Notre dame de Paris", сигурен съм, че ще отделя време, за да потърся онова ъгълче, в което е издълбано онова "ANAГКН".

 

:)

 

P.S. Ако видя някъде да продават книгите, за които питаш, обещавам да помогна :)

P.P.S. Какво, да го е**, е етология?? :search:

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Най-много романите на Жул Верн, а на първо място от тях "Децата на капитан Грант", както и "Робинзон Крузо" на Даниел Дефо :)
След това и при мен дойде Емилио Салгари с "Последните флибустиери".
По нататък  книгата за адмирал Нелсън на Трухановски.

И трите ми дежурни настолни книги - една с куп любопитни и интересни факти от цялото земно кълбо "Занимателна география", изд. 1985 г.
135095.jpg
 
 другата "Околосветско плаване" - детска морска енциклопедия, в която освен голямото количество интересна информация, имаше националните флагове на всички (тогавашни) държави :)
DSCF3382-228x228.JPG192750.jpg

 

и третата "Столиците в света" 153889.jpg

и една друга, пак справочник  за всички държави.

 

Сигурно е имало и други, но тези са първите ми между 7 и 14 години, и в основата на всичко. Последните три все още ги разлиствам понякога, въпреки остарялата информация в тях.

 

(изображенията на книгите не са мои, но са идентични с тези, които аз имам)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

P.S. Ако видя някъде да продават книгите, за които питаш, обещавам да помогна :)

P.P.S. Какво, да го е**, е етология?? :search:

 

За въпросните две книги - търсила съм ги къде ли не! Ако ги мернеш - взимай веднага :)

 

Етология - науката за поведението на животните. Особено популярна и развита в САЩ.

Връзка към мнение

В пътешественическите ми планове ми е следването на стъпките на автора на Дневник на едно пътешествие от Дж. К. Джером. Почитателите на стила ще се сетят, а за останалите ще дам насока

http://chitanka.info/book/533-dnevnik-na-edno-pyteshestvie

 

Тази книга мога да чета и препрочитам безкрай. Едно, че авторът ми е любим, а и съм фен на неподражаемия английски хумор.

Каня се някога да осъществя едно посещение на мистерията описана в дневника. Знам само че се прави на 10 години веднъж, предстои да се играе през 2020 година.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Забелязвам, че все още никой не е споменал "По пътя" на Керуак. Аз съм си обещал някога да направя това легендарно пътуване от Ню Йорк до Лос Анджелис с кола. Засега имам само едно мимолетно стъпване на остатъците от "Route 66" по пътя от Лос Анджелис към Лас Вегас, но със сигурност ще се опитам да измина цялото разстояние...

 

Иначе, като юноша бях доста впечатлен от два пътеписа на родни мореплаватели. Става дума за пътеписите на Дончо и Юлия Папазови, както и онзи самотник от Драгалевци, който беше обиколил света с ръчно изработена от него яхта...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За въпросните две книги - търсила съм ги къде ли не! Ако ги мернеш - взимай веднага :)

 

Етология - науката за поведението на животните. Особено популярна и развита в САЩ.

 

Въпрос на време е да намеря книгите, рано или късно намирам всичко :)

 

За етологията...хм, нещо такова ли е (снощи го дочетох)?

http://chitanka.info/text/27437-meles-vulgaris

Тоя сборник (не конкретно разказът) всъщност убива у мен желанието да посещавам Британските острови. Пълна разруха. Предполагам, че подборът е правен с леко пропаганден уклон - да се покаже упадъкът на нравите в капиталистическото общество - характерен за онова време. Но както знаем, макар и фикция, литературата по някакъв начин отразява действителността. И фактът, че изобщо има написани (описани) такива грозни истории... Бай ти Ганьо е цвете пред тях!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

............................................................както и онзи самотник от Драгалевци, който беше обиколил света с ръчно изработена от него яхта...

Чест и почитания към кап.Николай Джамбазов.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

,,Околосветското плаване на Кор Кароли,,

кап.Георги Георгиев

 

Една от от книгите които са ме ,,вдъхновявали,, към пътешествията. :) :) :)

Редактирано от theo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За етологията...хм, нещо такова ли е (снощи го дочетох)?

http://chitanka.info/text/27437-meles-vulgaris

Тоя сборник (не конкретно разказът) всъщност убива у мен желанието да посещавам Британските острови. Пълна разруха. Предполагам, че подборът е правен с леко пропаганден уклон - да се покаже упадъкът на нравите в капиталистическото общество - характерен за онова време. Но както знаем, макар и фикция, литературата по някакъв начин отразява действителността. И фактът, че изобщо има написани (описани) такива грозни истории... Бай ти Ганьо е цвете пред тях!

 

Много брутален разказ. Ако и останалите от сборника са такива - никога не бих го прочела. Има нещо общо с етологията - описва поведението и опитва да дава факти за животното, но доколко е достоверно не става ясно.

Интересни и увлекателни книги, където етологията е застъпена, са основно книгите на Джой Адамсън - за лъвицата Елза, гепарда Пипа и леопарда Пени; на Джейн Гудол - за живота й сред шимпанзетата и книгите на Фарли Моуат - например "Не плачи, вълко" е за живота му сред вълците.

От детството ми пропуснах още една любима пътешественическа книга - "Стас и Нели" на Сенкевич :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

"Великите мореплаватели на XVIII век" - Жул Верн

"Наследникът от Калкута" - Роберт Щилмарк ... ама така и не стигнах до Калкута .

"Тримата мускетари" - Дюма . Винаги съм мечтал за Франция  :)

"Саваните на Кения"Джон Хантър

 

"Изгубеният свят" - А. Конан Дойл ... ако съм жив и здрав ще видя Рорайма рано или късно  :)

"Човекоядците от Кумаон" - Джим Корбет

 

 

И най-вече безценият ми пътеводител от времената когато само четях , нямах възможнсот да пътувам и Google Earth беше само научна фантастика :

 

"Съкровищата на Европа" - Петър Константинов  , макар вече да откривам много неточности и мисля автора само е чел за повечето дестинации които описва. От днешна гледна точка доста нескопосана книга , но по-добро тогава нямаше  :huh:

Редактирано от stenk
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Да изтърсим темата от прахта:

 

,,Серенгети не трябва да загине ,,   от Бернхард Гжимек

 

и самолета с който ,,обикаля,, из Серенгети:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Do_27_D-ENTE.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"До Чикаго и назад" - Алеко Константинов. Дестинацията посетена. Първото ми посещение в САЩ

"Императорът" от Ришард Капушчински - революцията в Етиопия от 1974. Дестинацията е посетена.

"Шахиншахът" от Ришард Капушчински - революцията в Иран от 1979 г. Дестинацията все още не е посетена.

"Висошка хроника" - Словения в средата на 18 век. Действието се развива в малко посещаваните градчета Шкофя Лока и Кран. Дестинацията посетена.

"Самсон и Далила" - обсадата на Виена 1683 г. и настъплението на християнските сили през Виенския лес и  Клойстенбург серщу османските сили. Дестинацията е посетена, но мястото е доста променено в следствие на урабизацията в района.

"Дневника на един страхлив войник" - Такое Ямагучи. Битката за Окинава през 1945 г. Дестинацията все още не е посетена.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

"До Чикаго и назад" на Алеко Константинов - това в детството. Както и книгите на Жул Верн, разбира се.

"Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет" и "Лайла" на Робърт М. Пърсиг .

Култовата "По пътя" на Керуак - това в по-ново време.

"Чай в пустинята" на Пол Боулс - тази книга конкретно ме "запъти" към Мароко.

И последните години "На изток в рая" и "На запад от рая" на Изабела Шопова, която допълнително ме накара да точа лиги по Нова Зеландия (нищо, че втората книга е за Австралия).

Оооо, как щях да забравя! "До Австралия за един долар" на Володя Сорокин! Този човек ми е кумир в "бранша"!

Редактирано от forry
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
...се изкушавам да отворя една малко по-различна тема и да постъпя изключително нахално. Аз съм отдавна изкушена от словото. Някои знаят това мое Alter Ago, други не. И ми се иска да оставя линк към романа Преходът, написан в съавторство с български планински спасител, живеещ във Франция. 

 


 

За премиерата бях направила едно клипче, вярвам ще ви достави удоволствие...

 


 

Ще се радвам, ако тази тема прерастне в книгите за пътешествия, към които сме пристрастни... Ако има такава тема, моля за извинение.

 

Поздрави!
Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Изключително представяне на романа, Рейни!

Клипът ме впечатли страшно много. Силно въздействащ е.

Ще потърся книгата, за да я прочета.

Връзка към мнение

Не нахално да ни чистити празника, някой който владее словото. Напротив, просветата хич не приключила с братята.

Те само са ни дали пътят, който да изминем, по-нататък ще трябва да си го открием и вървим сами. Всеки ден. Благодаря и да е честито на всеки който го разбира и празнува.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да побутна темичката и аз...

 

  • Преследване в Ориента от Карл Май - и до ден днешен една от най-любимите ми поредици...невероятни книги, много вдъхновяващи;
  • Призракът на Ляно Естакадо и Олд Шетърхенд от същия автор;
  • Остров Тимбукту от Марко Марчевски;
  • Децата на капитан Грант от Жул Верн.

За момента се сещам само за тези..........

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Децата на капитан Грант

Вилервале в Южното море

Рудниците на цар Соломон

Дневникът на капитан Блъд

По пътя

Алхимикът

Сърцата на тримата

 

Може би са малко наивни книжките, но определено ми дадоха приключенски дух и светоглед, което пък от своя страна разпали страстта ми към пътувания и скитосване :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.