Прескочи до съдържание

Един ден в Сантяго или Валпарайсо ?


stanimir

Препоръчани мнения

Така , има възможност само за един ден в Чили и къде ще препоръчате да се прекара ?

Редактирано от stanimir
Връзка към мнение

Аз предпочетох трети ден в Сантяго вместо два в Сантяго и един във Валпарайсо, но това съм аз. Повечето хора биха ги разпределили две към едно. Ако обаче става въпрос само за един ден, мисля, че не би трябвало да има колебание - Сантяго.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Валпарайсо. Сантяго е огромен град и за ден ще се „загубиш“ в него, като накрая ще ти остане чувството, че не си видял нищо (и ще е така). Валпарайсо е по-човешки откъм размери и за ден можеш да видиш много, да не кажа всичко.

 

+ Валпарайсо --> UNESCO (!)

+ Валпарайсо --> Tom Araya (!!)

 

Мое мнение :)

 

Опа, Том е роден във Viña del Mar, но то е по-близо до Валпарайсо...все пак :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако имаш един ден в Чили, той вероятно е с пристигане и заминаване от Сантиаго. Ще е пресилено да си загубиш време и с пътуване до Валпарайсо.

 

Аз лично съм бил само в Сантиаго и според мен определено си струва да останеш там поне 1 ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ранно кацане в Сантяго и късно вечерта кораба тръгва от Валпарайсо . Затова дилемата е ден в Сантяго и път към Валпарайсо , или директно към Валпарайсо и разходка там преди бординг за круиза.

 

+

 

+ Валпарайсо --> Tom Araya (!!)

 

Мое мнение :)

 

Опа, Том е роден във Viña del Mar, но то е по-близо до Валпарайсо...все пак :)

То е ясно , че безброй пъти сме били на един акъл , но с Tom Araya ме изненада. Много години бях фен на Slayer и си слушах тоя стил барабар с Kreator , бразилците от Sepultura , Sodom и т.н.

Сори за офтопика :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ахахаха! :D :D

 

След концерта на "Sodom" в София спах на гарата, на сутринта на влака и... първи учебен ден :)

След концерта на "Slayer" в София спах на гарата, на сутринта на влака и... първи работен ден :) Първи истински работен ден, по специалността, с осигуровки, работно място и т.н. :) Много як ден беше - очи тъмнеят, глава се люшка... и т.н. :D

 

Злите езици говорят, че ако Марая Кери се омъжи за Том Арая, ще стане... Марая Арая :P

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ранно кацане в Сантяго и късно вечерта кораба тръгва от Валпарайсо . Затова дилемата е ден в Сантяго и път към Валпарайсо , или директно към Валпарайсо и разходка там преди бординг за круиза.

 

 

 

Това означава, че ще сте в пълно бойно снаряжение с багажа, което променя леко картината. В зависимо от организацията чекирането на кораба също може да отнеме доста време. По добрият вариант е вероятно да отидете до кораба, да се чекирате и да оставите там багажа, като разгледате само Валпарайсо.

 

Дай малко подробносто по какъв маршрут ще пътувате.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Звучи логично , но дали е възможно ранно чекиране и напускане на кораба след това ?

 

Скромният ми опит от два криуза показва, че е възможно. На корабите на които съм бил до сега чекина се отваряше доста по рано от предварително обявения час. Вероятно този час означава от кога може да си заемаш кабината. След като си предадеш багажа и ти дадат бордната карта си свободен да правиш каквото искаш. Може например да обядвате на кораба и след това да разгледате Валпарайсо. Важното е да се върнете най-късно 30-60 минури преди да тръгне кораба.

Часът за тръгване не означава, до кога може да се разхождате, а отбелязва минутата в която корабът се отделя от кея. Не разчитайте, че някой ще ви чака! Лично бях свидел как за малко щяха да оставят цял автобус с пътници, които бяха пристигнали 35 минути преди тръгване на кораба.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

OFF

Брех, все си мислех, че тук нямам музикални съмишленици, пък то... изброените по-горе групи галят приятно ухото ;) Сигурно и други съвпадения имаме :D

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето :

 

attachicon.gifimage.jpeg

Звучи логично , но дали е възможно ранно чекиране и напускане на кораба след това ?

 

Ха, ще ходиш и в Коста Риканската Пунтаренас и в Кабо Сан Лукас. Второто място особено много го харесвах в средата и края на 90-те, сега предполагам, че бая са го застроили, зер на калифорнийците им е близо :) Пак има едни красиви скали в морето (Los Cabos). С коя круизна компания и с кой кораб си?

Връзка към мнение

Преди часове се прибирам от Чили+Аржентина по една от грешките на Air China, които изтекоха тук :)

Категорично заложи на Валпарайсо! Сантияго е голям град...като всеки голям град/столица. Ще видиш неща, които след ден ще си забравил вече.... докато Валпарайсо е мнооого по-друга тема. Оставям ти сам да откриеш, за какво става дума!

***********

От летището на Сантияго изход 5 на пристигащи- автобус CENTROPUERTO (син цвят), билетче се взима от шофьора 1500CLP. Слиза се на пасарелката на Пахаритос (pasarela terminal Pajaritos). Пресича се булеварда по въпросната пасарелка и се влиза на терминал Пахаритос, където спират почти всички автобуси за Валпарайсо и Виня дел мар. От там на всеки 15-30 мин има автобус, който пътува около час и половина и струва 3000CLP. Няма проблем и да идеш до централната гара (естасьон сентрал) и от там да хванеш автобусите от "първа спирка", но различните компании тръгват от различни автогари (всичките са в един квартал около центералната ж.п. гара). Във Валпарайсо автогарата е доста близо до морската гара, но и двете са сравнително далеч от центъра. Може да вземеш УНИКАЛНИЯ тролей от последна до последна спирка за 270-300CLP.

На автогарата има гардероб. За голям куфар май взеха 2000CLP.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма да сбъркаш каквото и да решиш. Все пак, при само един ден наличен, според мен е по-добре да се разходи човек в Сантяго. Не е толкова голям от туристическа гледна точка. Не е "върхът", но е столица.

Аз лично не усетих някаква специфична атмосфера във Валпараисо. По принцип посещавам обектите на ЮНЕСКО с риск да си изтърва самолета наобратно, но там почти не видях местни, а и туристи имаше малко. Може би не е бил подходящият ден. Но за мен Валпо не е място, което човек непременно трябва да посети.

Ако все пак им препоръчаш Валпараисо пред Сантяго и са с обществен транспорт: да не ходят пеша от автогарата. Много време се губи без да виждаш каквото и да е. По-добре да вземат автобус или метрото (за метрото трябва да си купят самата карта, която не беше стотинки). Градът е по хълмовете. Да ползват асаньорите. (Едни български пътешественици незаслужено са ги "оплюли").

 

Според мен за Сантяго един ден е напълно достатъчен. И при два налични дни бих препоръчала разходка до Валпараисо.

 

 

П.П.

Може ли да коригирам правописа.

Дори и да преглътна "Сантиаго", макар на български да е наложено Сантяго (а и как казваш Сантиаго без "иа"" да звучи като "я", ето и как местните го произнасят цък), какво е това "Валпарайсо"? На испански е изписва с "и с ударение"(Valparaíso) Т.е. не само, че "и"-то не е кратко, но и по-дълго като носещо ударение.

Друг път е ставало дума за изписването на географските наименования на български. Някои са наложени погрешно в българския, не може да го променим. Но други не са - като Валпараисо. Нека не ги налагаме ние погрешно. Според мен като туристи или пътешественици, е редно да се позаинтересуваме какво наименование използват местните и как го произнасят.

 

П.П.

Ако имаш само ден в България кой град ще посетиш? София или Пловдив?

(Съжалявам, не мога да не бъзикна майните. Имам пълното право за това!)

 

П.П.

Не си хваля пътеписите, но ... прописах за магеланци.ком

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз лично не усетих някаква специфична атмосфера във Валпараисо. По принцип посещавам обектите на ЮНЕСКО с риск да си изтърва самолета наобратно, но там почти не видях местни, а и туристи имаше малко. Може би не е бил подходящият ден. Но за мен Валпо не е място, което човек непременно трябва да посети.

Абсолютно противоположни впечатления и емоции при мен... Прекрасна и уникална атмосфера. Цветен, артистичен, дружелюбен  и усмихнат град. Абсолютно заслужено присъствие в ЮНЕСКО. От градовете, които съм посетил в Южна Амрика спокойно слагам Валпарайсо след Рио и Буенос Айрес.

Сантяго е входна/изходна точка за всяко посещение на Чили... все ще излезе нов повод да разглеждане ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

П.П.

Може ли да коригирам правописа.

Дори и да преглътна "Сантиаго", макар на български да е наложено Сантяго (а и как казваш Сантиаго без "иа"" да звучи като "я", ето и как местните го произнасят цък), какво е това "Валпарайсо"? На испански е изписва с "и с ударение"(Valparaíso) Т.е. не само, че "и"-то не е кратко, но и по-дълго като носещо ударение.

Друг път е ставало дума за изписването на географските наименования на български. Някои са наложени погрешно в българския, не може да го променим. Но други не са - като Валпараисо. Нека не ги налагаме ние погрешно. Според мен като туристи или пътешественици, е редно да се позаинтересуваме какво наименование използват местните и как го произнасят.

 

 

Ей, благодаря за това полезно обяснение! Аз от много време се чудех по тоя въпрос, но така и не се напрегнах да търся информация от мрежата. :)

 

За София или Пловдив... София, разбира се! Пловдив не е град за един ден :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ясно , че ми е трудно да взема еднозначно решение.

Копирам оттук и направо ще им дам съветите да умуват те :)

Май по-удобно чисто логистично ще е ВалпараИсо с оставяне на багажа , обиколка на града и бегом към кораба.

Връзка към мнение

Е, щом акостират във Валпараисо, значи това е. Ще изгубят време в път до Сантяго и обратно.

 

 

Абсолютно противоположни впечатления и емоции при мен... Прекрасна и уникална атмосфера. Цветен, артистичен, дружелюбен  и усмихнат град. Абсолютно заслужено присъствие в ЮНЕСКО. От градовете, които съм посетил в Южна Амрика спокойно слагам Валпарайсо след Рио и Буенос Айрес.

Сантяго е входна/изходна точка за всяко посещение на Чили... все ще излезе нов повод да разглеждане ;)

Да, възприятията са индивидуални.

 

 

За София или Пловдив... София, разбира се! Пловдив не е град за един ден :)

Ех, капитане, Много си те харесвам. Нищо, че си майна. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Разбрах най-накрая. 

Но пак е по-добре Валпараисо - ако се придвижват сами до Валпараисо, ще са спокойни, че нямат да си изтърват кораба-хотел. Там ще се поразходят и може и да обядват - има доста ресторанти на прилични (в сравнение със Сантяго).

Предполагам, че през март ще е по-добре, отколкото през септември, когато аз бях там.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.