Прескочи до съдържание

Малко полезно инфо за кавказките държави


forry

Препоръчани мнения

    Тази тема съм я писал за един мотофорум... Копирам я тук, като съм се постарал да осъвременя информацията межувременно! Сега, преди да почнете да я четете ми се ще да уточня няколко неща:

1. Не съм сигурен, че темата е пусната в подходящия раздел! Четох, гледах, гледах, четох и тук ми се видя най-на място :)

2. Навсякъде в темата се говори за мототуристи с оглед на горенаписаното! На практика темата си касае всички пътуващи с МПС по суша.

3. Не претендирам, че съм изчерпал на 100% темата, нито че всичко написано е на 1000% вярно, достоверно и актуално към днешна дата! Т.е. не претендирам думите ми да звучат като "последна инстанция"! Естествено, нямам намерение да подведа някого и ако има някаква неточност, това е в следствие на моя собствена заблуда вследствие от инфо в нета!

И 4. Кавказ е един колкото магнетичен, толкова и неустойчив политически регион, така че всяка една информация за него може да се окаже предпоследна! Дано все пак съм ви бил полезен :)

 

Тъй като напоследък съм се загледал отново по дестинация "Кавказ" (с оглед на патакламите по арабския свят се отказах от пътувания натам), а инфото в нета е наистина отчайващо малко, или непълно, или неточно, си позволих да спретна набързо тази темичка, като ще се старая да допълвам отвреме навреме с нова информация. То не, че много народ се е засилил да пътува натам, но се надявам все на някого с нещо да бъда полезен :)

Страни в региона: Грузия, Армения, Азербайджан.
Субекти на Руската федерация: Адигейска република, Карачаево-Черкезка република, Кабардино-Балкария, Северна Осетия-Алания, Ингушетия, Чеченска република, Дагестан (от запад на изток)
Отцепили се от Грузия непризнати държави : Република Абхазия (призната единствено от Приднестровската република, Южна Осетия, Науру, Никарагуа, Венецуела и естествено Русия, която ги "освободи") и Южна Осетия (призната от същите + Абхазия естествено).
В състава на Грузия: Аджарската автономна република.
Други: Нагорно-Карабахската република (Република Арцах) - непризната от никого, дори ако не се лъжа официално и от Армения!
Нахичеванската автономна република - де юре в състава на Азербайджан. Явява се ексклав заключен между Турция, Иран и Армения, като към нея се причислява и ексклавът Карки, който е на територията на Армения.
Кавказки емират - непризнато от никого сепаратистко обединение, до 2013-та начело с Доку Умаров (след неговата смърт нямам идея кой го е наследил) на територията на Чечня, Ингушетия и части от Дагестан и Кабардино-Балкария.

Реални дипломатически отношения: такива няма между Турция и Армения заради геноцида от началото на 20-ти век.
Армения и Азербайджан на теория са все още в състояние на война, заради Нагорни Карабах. Военни действия на практика няма, но мирен договор също. От там следва, че и Армения и Нахичеван (като част от Азербайджанската държава) са в същите отношения.
Грузия и Русия май също са доникъде след 5 дневната война от 2008 година.
Същевременно продължават с пълна сила всевъзможните борби за независимост, за власт и надмощие от страна на ред сепаратистки (и не само) формирования в руските кавказки републики, най- вече в Дагестан, Чечня и Ингушетия! Там на практика руската власт контролира само част от териториите на тези републики и то със съмнителен успех!

Затворени граници в региона: В следствие на сложната политическа обстановка в региона на този етап са затворени напълно границите между Армения и Турция, между Армения и Азербайджан, между Армения и Нахичеван, между Нагорни Карабах и Азербайджан, между Грузия и Абхазия и между Грузия и Южна Осетия. Остава частично затворена границата между Русия и Грузия - от няколко години работи единствено ГКПП Верхний Ларс между Казбеги и Владикавказ, но там пропусквателният режим е много несигурен (т.е. преминаването не е гарантирано и е строго субективно).

Визов режим за български граждани

Грузия - Не се изисква виза при влизане в страната до 90 дни.
Посолството на Република Грузия в София се намира на ул. Кричим 65. Работно време на консулският отдел е от 09.00 до 13.00 всеки работен ден. Телефон за контакти: 02/868 54 04
Посолство на Р България в Р Грузия: Адрес: 61, D. Agmashenebeli Ave, Tbilisi, Georgia
тел.: +99532 91-01-94 (95)
На територията на Грузия застраховката Зелена карта не важи. Прави се ГО на ГКПП-тата срещу 55 долара за мотор за 3 месеца (най-късият възможен период). Други такси и плащания няма!

Армения - Не се изисква входна виза за български граждани! 
Посолство на Р България в Р Армения: Embassy of Bulgaria in Erevan, Armenia
16 Sofia str., Nor Aresh Тел.: 00374 10 458 233

На територията на Армения Застраховката Зелена карта не важи! Прави се ГО на влизане (за цената нямам информация). Заплаща се и екотакса, която е в рамките на 60-тина долара!
Забележка: С налична азербайджанска виза в паспорта е възможно да ви откажат влизане на територията на Армения!

Република Арцах (Нагорни Карабах): За Автономна Република Арцах (демек Нагорни Карабах)
също е необходима виза, различна от арменската. Такава се вади от Представителството на Автономната република в Ереван, което се намира на ул. „Зариан“ 17а в арменската столица, като цената за български граждани е 10 евро+2 евро за някакви такси и става в рамките на същия ден. Работното време на въпросното учреждение е в дните понеделник-събота от 9 до 14 часа!
На практика в Нагорни Карабах може да се влезе и без виза, но на теория такава се изисква, така че по-добре не се скъпете за 12 евро, за да си нямате евентуални ядове на ГКПП-то! И тук важи правилото да нямате азербайджанска виза в паспорта!

Република Азербайджан: Изисква се входна виза за български граждани!  За сухопътно влизане в страната се изисква предварително издадена виза, която струва 35 евро (при използване на българска посредническа агенция 80) и се вади от посолството, което се намира в София на ул. "Ч. Дарвин" 6 в кв. "Изток". Работното време на консулския отдел е от 9.00 до 12.30 всеки работен ден. Телефонът на консулският отдел е 02 8170074, а на секретарката 02 8170070, но определено никой не ги вдига!
Съществува и вариант за е-виза, която струва 20 долара. При нея нещата стоят по следният начин: вади се за 14 дни и е с валидност 30 дни. Струва 20 $. Попълва се визова анкета, сканира се актуална снимка, свързвате се с някоя лицензирана към министерство на туризма агенция в Баку, която ще ви е един вид гарант и ще внесе документите ви в онова горното министерство. Агенцията, с която аз се свързах пари не ми поиска, искаха единствено да си харесам хотел, но да ми го резервират те, демек да вземат някаква комисионна за резервацията предполагам. Визата се получава в PDF формат, разпечатва се и се представя при влизане на границата. А, да...знам, че хората пътуващи с дву/четириколесен транспорт към тази страна са пренебрежимо малко, но все пак - при кандидатстване за виза се вписва МПС-то, с което ще се пътува - рег. номер и номер на талона, тоест по някакъв начин визата и МПС-то са обвързани! Не съм наясно какво следва ако в последния момент смените МПС-то или решите да си хванете самолета - ще ли е валидна визита или не ще и въобще как се процедира при подобен казус! 
По-специфичното при издаването на виза е изискването за покана или резервация за хотел, които трябва да са заверени в азерското министерство на еди-какво-си в Баку!
Адрес на посолството на Р България в Р Азербайджан: AZ 1069 Azerbaijan, Baky
34, Oktay Kerimov str.
Тел.: 0099 412 441-43-81
Тел.: 0099 412 441-41-38

Застраховката Зелена карта на територията а Азербайджан не важи! За съжаление нямам информация относно цената на ГО, която е задължително да се направи на влизане! Нямам инфо и за наличието и размерът на евентуална екотакса!

Автономна република Нахичеван На теория, за да влезете на тази територия ви е необходима стандартната азерска виза, но до скоро трябваше и писмено разрешение от министерството на вътрешните работи в Баку, нещо, което е на практика непосилно да се изкара за заблуден български мотУрист, особено като се има предвид, че в тази част туризъм просто не се развива! Получих информация, че това разрешение вече е отпаднало, но за съжаление не съм сигурен доколко е достоверна! Ако приемем, че това е така, тогава единственият вариант за влизане в Нахичеван е по тясната ивица земя между Иран и Армения от турска територия. ГКПП-то мисля, че се казваше Delicu. Другият вариант е да се влезе през Иран откъм град Джулфа, но иранска виза също се вади доста трудно...
Тук със сигурност се плаща екотакса на влизане, но за размерът и нямам информация!

За Републиките в състава на Руската федерация не се изисква нищо повече от това, което се изисква за влизане в Русия. Не мисля да се впускам в подробности, защото такива в нета дал Господ!

За Абхазия : виза за български граждани не се изисква поне на този етап. Влизането и излизането е единствено през територията на Русия!

За Южна Осетия : Там на практика влизането като турист е невъзможно! Има варианти за нелегално влизане в страната, но нито са за нета, нито някой ще тръгне непременно и точно там да ходи, че и да си рискува тиквата да влиза нелегално, за да ги обсъждаме!

За Аджария : Аджария въпреки, че е със статут на Автономна република в състава на Грузия, за нея няма нищо по-различно то това, което се изисква за влизане в Грузия!

Гранични пунктове:

Между Турция и Грузия: Има три пункта, като най-популярният е ГКПП Шарпи между Хопа и Батуми на брега на Черно море. Доста е натоварен, защото на практика той поема основният трафик от Грузия и Азербайджан към Турция. Този ГКПП е на теория между Турция и Аджария (която установихме, че въпреки, че е автономна е неделима част от Грузия).
Вторият пункт е навътре в планините на Малък Кавказ и е ГКПП Posof-Vale и е между турското градче Пософ и грузинският Акхалтсикхе.
Третият граничен пункт при Чилдир е затворен поради липса на трафик (според личните впечатления на Любо Африката).

Между Турция и Армения: границата както вече уточнихме е затворена!

Между Турция и Нахичеванската автономна република мястото за преминаване е едно единствено и това е ГКПП Dilucu.

Между Нахичеванската автономна република и Армения границата е затворена с изключение на един тесен коридор, който води до ексклавът Карки.

Между Нахичеванската автономна република и Иран граничният пункт е отново само един и е между двата града Джулфа (иранският и нахичеванският). Така...оказа се, че има и още един пункт, но информацията, с която разполагам е, че е само за местни!

Между Грузия и Руската федерация ГКПП Верхний лас, което се намира високо в Кавказ в района на Казбеги от Грузинска страна и Северна Осетия от руска.

Между Грузия и Азербайджан пунктовете са два- ГКПП то при Лагодеки на север и този, който е на главният път от Тбилиси за Баку при Червения мост.

Така... По повод "Верхний Ларс" нещата са малко спорни и неясни. По принцип пунктът е замислен като нормален граничен пункт, а не само за местните! Ето и едно клипче от откриването му преди година, където се вижда, че първият преминал пункта е гражданин на Узбекистан. http://www.youtube.com/watch?v=iWgCczdAVzc
Сега, друг е въпроса дали това не е само за пред камерите и какви са реалностите сега! В Кавказ уви ситуацията се променя с часове... Фактически това е единственият възможен път за превоз на товари по суша между Русия и Армения (която както знаем води проруска политика) и затова са тези напъни от руска страна пунктът да работи!

Между Грузия и Армения граничните пунктове са три. Характерното за тях е, че от там не преминават много мотоциклети и явно на служителите им е проблемно оформянето на документите на мотористи! Другото характерно за тези пунктове, насочено към чужденците по принцип е така познатото ни от украинските и молдовски гранични пунктове "Айде да видим колко си склонен да дадеш, за да не висиш тук цял ден!" Доста колеги пътешественици (не само с мотори) се оплакват от подобно явление, уви!

Влизането в Нагорни Карабах е през тесният участък от Армения през прохода Сулемауи. Нагорни Карабах на теория е обграден отвсякъде от Азербайджан, но арменците са си оставили един единствен коридор, по който да имат връзка с Карабах. Отделно от това ако ви е попадала карта на Армения издадена в Армения не се учудвайте, че там Нагорни Карабах от западната си страна е долепен до Армения! Тази част от азербайджанската територия, която се заключва между Карабах и Армения, арменците я броят за своя и оттам също може да се премине от Карабах в Армения и обратно, но...де юре е незаконно! Въобще....кавказки му работи....

За граничните пунктове между Азербайджан и Дагестан, както и между Азербайджан и Иран нямам информация, но и реално това са посоките, които са най-невероятни за шляещи се мотористи от български произход, защото влизането на територията на Дагестан крие доста сериозни рискове (друг е въпроса и дали въобще ще бъдете допуснати от руските военни на територията на Дагестан, а от друга страна пътуващите за Иран обикновено влизат през Турция, а не през Азербайджан, но...някой слънчев ден ще добавя и тази информация!

Забележителности и "must see" места в Грузия:

Преди да отбележа конкретните забележителности ви предлагам едно клипче:
http://www.youtube.com/watch?v=ijN7-yBMWk8&NR=1

Вардзия (Vardzia): Пещерен град. Намира се почти на границата с Армения в Южна Грузия в близост до гр. Акхалкалаки. Достъпна забележителност! Пътят с изключение на последните 9 км е ок.


http://en.wikipedia.org/wiki/Vardzia
http://www.youtube.com/watch?v=78hkK4rx3Us

Давид Гареджа(David Gareja): Скален манастирски комплекс намиращ се в Югоизточна Грузия, в близост до границата с Азербайджан. Преди две години пътят не беше в цветущо състояние, да не кажа, че беше ужасен. Сега как е представа си нямам.

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Gare ... ry_complex
http://travel-georgia.blogspot.com/2007 ... areja.html
http://www.youtube.com/watch?v=t7-W_4W79q4


Уплисцихе(Uplistsikhe): също скален град, намиращ се в Централна Грузия на 10 км източно от гр. Гори. Лесно достъпен, особено като се има предвид, че Гори е на главният път Турция-Азербайджан.

http://en.wikipedia.org/wiki/Uplistsikhe

Мцкхета (Mtskheta): Старата грузинска столица, намираща се само на 15 км от сегашната-Тбилиси, на магистралата Гори-Тбилиси.

http://www.nasamnatam.com/grad/Mcheta.html
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1% ... 1%82%D0%B0

 

 

Редактирано от forry
  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение

 И понеже Грузия е страната на многото църкви , ето и малко църковни забележителности:

Катедралата на Баграт (Bagrat's cathedral): Намира се в град Кутаиси в Западна Грузия.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bagrati_Cathedral


Манастирът Гелати (Gelati monastery): Намира се в град Кутаиси. Част от манастирския комплекс е катедралата Баграти.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gelati_Monastery

Никортсминда (Nikortsminda): Намира се в близост до град Амбролаури в масива Рача, част от планините на Голям Кавказ.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nikortsminda_Cathedral
http://www.gotocaucasus.com/Nikortsmind ... minda.html

Gergeti trinity church: Намира се в Североизточната част на страната в планините Казбеги, част от Голям Кавказ, в близост до границата със Северна Осетия. Изключително пленително място, а и относително достъпно след пускането на ГКПП Верхний ларс и оправянето на пътя в негова чест.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gergeti_Trinity_Church
http://www.pbase.com/la_vista_baby/ge_gergeti

Манастирът Джвари (Jvari monastery): Извисява се на един хълм над Мтскхета (старата грузинска столица).
http://en.wikipedia.org/wiki/Jvari_(monastery)

Катедралата "Св. Георги" в Алаверди : Намира се на 25 км източно от гр. Акхмета, регион Какхети, Източна Грузия.
http://en.wikipedia.org/wiki/Alaverdi_Monastery
http://www.youtube.com/watch?v=R7NqHn6ykM4

Dmanisi Museum-Reserve of History and Architecture: Намира се на сравнително труднодостъпно и затънтено място в Южна Грузия в Малък Кавказ, в близост до арменската граница.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dmanisi
http://archaeology.about.com/od/dterms/g/dmanisi.htm


гр. Сигнаги (Sighnaghi): Много впечатляващо малко градче в източната част на страната! За мен Сигнаги е някакъв микс между нашенските Несебър, Трявна, Копривщица, но в не толкова туристически вариант сякаш... Градът е разположен на един хълм, от който се открива невероятна гледка към долината и планините на Голям Кавказ в далечината. Изключително чисто, поддържано, романтично ако щете градче, в която почти всяка къща има стаи за гости на съвсем разумни цени. Част от градът е в рамките на старият град, т.е. заключен между крепостните му стени, с тесни калдъръмени улички и множество занаятчийски дюкянчета!
http://en.wikipedia.org/wiki/Sighnaghi

http://www.youtube.com/watch?v=3gqfiX5TZUk

Тушети историческа област в Грузия находяща се високо в планините на Кавказ в североизточния край на Грузия на границата с Чечня. Трудно ми е да описвам какво точно му е пленителното на Кавказ и защо точно ТРЯБВА да отиде там човек, но искам само да вметна, че магията на кавказката част на Грузия няма нищо, ама нищо общо с равнинната част на страната и в тази връзка ако някой е ходил в Грузия без да е навлизал в дебрите на Кавказ все едно нищо не е видял! Както ми беше казал един пътен полицай "в Кавказ дори да умреш е красиво"! Така че....ето няколко линка за Тушети и Горно Сванети, пък..."който има очи да гледа, който има уши да слуша"

http://en.wikipedia.org/wiki/Tusheti



Горно Сванети
http://en.wikipedia.org/wiki/Svaneti
http://en.wikipedia.org/wiki/Ushguli


Това, което мога да добавя за Сванети е, че имат много забележителна музика, която доста се различава от грузинската! Танците им също са по-различни, както и традиционните им облекла!


С това сякаш искам да изчерпя темата... Всъщност...тя темата е необятна и няма край, но...който има желание да ходи да види - ей къде е Кавказ!
Отново искам да подчертая, че си направих труда да синтезирам цялата тази информация в темата, с идеята ако някой бг мотопътешественик се е запътил натам, да може да почерпи доста оскъдната и противоречива информация намираща се в нета, синтезирана (поне някаква важна според мен част от нея) и на български в една единствена тема! Дано съм успял! Успех на всички през новия сезон и попътен вятър!

Редактирано от forry
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Така...Задачата се оказа почти непосилна за мен и затова част от колегите магеланци станаха свидетели на едно повтаряне и на едни неотварящи се линкове, дето не ти е работа....  Мисля, че най-после изчистих всички дублиращи се пасажи и изхвърлих всички неработещи линкове! Благодаря на всички за търпението!

Редактирано от forry
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не знам дали някога ще ги използвам, но пък е супер интересно и много ти благодаря.

Редактирано от Тони
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

    Ще си позволя да обогатя темата с информация, която мисля, че допълва картинката. Информацията е от един моторист-пътешественик damon, който е обикалял региона и има инфо от първа ръка ;)  Цитирам го едно към едно, както би било и редно:

 

" Когато проучвах пътищата, бях изненадан колко малко опции има за минаването на Кавказ. Първо заради сложната политическа обстановка и обтегнатите отношения между Грузия и Русия, и второ защото няма много пътища пресичащи планината. Започвам отляво надясно:

1. Псоу (Абхазия) - Адлер (Русия). Тук с български паспорт може да се премине свободно в двете посоки. Според Русия, обаче, Абхазия е суверенна държава, а според Грузия е самообявила се държава. По тази причина Абхазия лесно може да бъде разгледана, ако се влезе от Русия и пак се излезе в Русия - при наличие на друкратна руска виза, но не и да бъде преминато от Абхазия в Грузия. "Границата" между двете държави се намира близо до гр. Зугдиди на моста на р. Ингури и ако сте влезли от Русия, и се опитате да пристъпите на официалната грузинска територия, е много вероятно да имате тежки проблеми с грузинците стигащи до арест, защото сте влезли нелегално на тяхна територия.
Ако се подходи от Грузия в Абхазия и оттам в Русия няма проблеми, но тази година, както бях описал в подготовката, абхазците не пускаха с превозни средства там. Пеша и с колело можеше да се мине и е потвърдено. Излизането после към Русия не е проблем, но ако говорим за мотор миналата година има един потвърден случай, че не е възможно. Предната година четох за минаване с кола, било е възможно.
Също разходката в Абхазия с влизане от Грузия и после излизане пак към Грузия е възможна. В такъв случай грузинците не създават проблеми, защото в крайна сметка Абхазия според тях е грузинска. Също има потвърдени такива "разходки", но за пешеходци.
Извода за този пункт - твърде несигурно. Абхазия е достъпна или от Грузия, или от Русия, но поне засега преминаването през нея е съмнително.

2. Мамисонский перевал - един от известните кавказки проходи, част от Военно осетинския път, но е напълно невероятно да се мине от там сега. Първо там в момента няма граничен пункт - контрола е ту в ръцете на грузинците, ту в ръцете на осетинците. Второ - пътят май на места е разрушен, да не говорим, че в най-високата му част и е трудно проходим. Слагам го като информация, защото се води един от пътищата пресичащи кавказкия хребет.

3. Рокский перевал, част от Транскавказката магистрала ТРАНСКАМ, минаващ през известния Роки тунел и свързващ Владикавказ с Цхинвали (Южна Осетия). За руснаците контролът върху този проход е много важен, защото за нула време могат да си спуснат войските в Закавказието. Положението тук е подобно на Абхазия. Южна Осетия има същия политически статут, с тази разлика, че ако в Абхазия има някакъв полулегален достъп от Грузия, то Южна Осетия на практика няма "граничен" пункт за влизане в Грузия. Със сигурност местните пътуват някак си, но за нас няма никакъв шанс или е свързан с огромни неизвестни и рискове.
Достъпът, обаче, през този проход от Русия до Южна Осетия и обратно е свободен за нас, пак при наличие на двукратна руска виза. В HUBB форума съм чел за англичанин с джип, който е обиколил целия Северен Кавказ и е отишъл до Южна Осетия през Русия, но при влизането си обратно е бил подложен на 8 часов разпит във Владикавказ, явно са го взели за шпионин, разбираемо. Ако някой иска да си създава приключения с геополитически вкус може да се пробва на разходка в Южна Осетия - възможно е.

4. Крестовый перевал, част от Грузинския военен път. Това е най-важния кавказки път в момента, и също най-достъпния. Предварителната информация миналата година сочеше, че преминаването на ГКПП Верхний ларс е възможно само за граждани на страните от ОНД, плюс Грузия и Иран (ирански шофьори карат ТИР-ове между Русия и Армения). Този път е бил затворен между 2006 и 2010, но е много важен, особено за Армения. Там минава основния трафик на стоки от Русия. Миналата година се оказа че в посока Русия - Грузия е възможно преминаването на граждани на ЕС. 2010 има потвърдени случаи на забрана за минаване и в двете посоки. Въпреки това в момента се съмнявам да може да се влезе от Грузия в Русия по този път, но в посока от юг на север, поне през 2011, това беше най-възможния начин да се пресече Кавказ.

5. Баку - Дербент, това е пътят между Азербайджан и Дагестан, който всъщност вече се движи покрай Каспийско море и на практика не минава през планината. Все пак е един от начините да се мине през Кавказ. Информацията която имам за там е същата като за ГКПП Верхний Ларс т.е. най-вероятно в момента може да се мине от Русия в Азърбайджан, но това е само предположение. Там е доста по-далече и сложно заради батака с азърбайджанските визи и депозити за мотора, после и Дагестан, който изглежда е най-несигурното място в момента в Северен Кавказ.

И ако трябва да бъда точен има още един официален път, който обаче от много години е непроходим - Военно сухумския път, свързващ Черкесск със Сухуми в Абхазия. Някъде четох, че има планове за строеж на тунел там, но това ще се случва някъде в светлото бъдеще, когато Абхазия евентуално ще стане руска република...

Както виждате в описанията, има много "ако"-та и "обаче"-та заради безкрайните конфликти там. Кавказ е много красиво място, но геополитиката така се из...ла отгоре му, че нищо не е сигурно до последния момент. Чечня, Дегастан, Ингушетия и Южна Осетия все още си остават no-go-area във всички наръчници за пътувания, макар, че моята информация за Чечня и Дагестан е че е безопасно в момента и при спазване на някакви правила би трябвало да няма проблеми. Ако някой мисли да пътува в региона, е добре да следи новините и да се рови в Интернет до последно преди тръгването, за да бъде изненадан по-малко. "

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.