Прескочи до съдържание

Китай - транспорт и хотели


Препоръчани мнения

Някой може ли да сподели мнение за транспорта в Китай? Основно ме интересува как е ЖП-то? Бива ли за придвижване на близки и средно далечни дестинации вътре в страната?! Как са цените, качеството на услугата и най-важното - може ли да се ползва свободно от чужденец, без да се удави в йероглифи и в крайна сметка да цъфне в някой незнаен град, в който никой не говори на английски :)

 

Идеи за нискотарифни полети в съседни държави с изходна точка Пекин също са добре дошли.

 

Интересува ме и как стои въпросът с хотелите в Пекин - цени, сигурност и качество?!? 

 

Предварителни благодарности на всички включили се  ;) 

Връзка към мнение

Има тук хора които ще споделят инфо от първа ръка . Аз искам да споделя малко от най-добрите ресурси в нета относно въпросите които поставяш и ще се радвам да прочета съветите на колегите  :)

 

Едва ли има по-всеобхатен източник относно жп транспорта в Китай  спрямо това :

 

http://www.seat61.com/China.htm

 

Относно вътрешни полети в Китай ползвай  :

 

http://flight.elong.net/index_en.html

http://english.ctrip.com/

 

Излизат изгодни вътрешни полети които международните търсачки не откриват.

 

 

Ето един сайт откъдето може да проверяваш възможните авиокомпании от/до всяка дестинация :

http://www.whichairline.com/flights/

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Скоростните влакове са си преживяване само по себе си, да не говорим че те карат център до център, така че като добавиш транспорта до летището и по-ранния чекин дори за дистанция като Пекин-Шанхай горе-долу се уравновесяват нещата. Теб като те знам, че си фен на жепе-то, със сигурност препоръчвам изживяването :) 

 

Проблем, когато аз ходих преди години беше друг - че билетите за G влаковете, тези които са бързи се изкупуват супер бързо, а ти като чужденец не можеш да си вземеш от чужбина, освен през агенция с надценка и т.н. Имаше нещо от рода на, че "наши хора" първи се добират до билетите и за останалите остават трохички. Аз успях да се сдобия с билети, от автомат на гарата при това, 2 дни предварително за Шанхай-Хенгжоу, но само в едната посока имахме места, иначе висяхме прави. След това май промениха правилата и за тези билети от чужденец се изисква да идеш да купиш на гише и само с паспорт...т.е. от 2010, когато съм бил е изтекла бая вода и си е необходима прясна информация. Tedy от форума, в момента трябва да е там, ако се върне ще се радвам да види темата и да сподели топло инфо. 

 

Иначе автоматите на гарата си имаха английски, никакви проблеми. Ще намериш поне един служител в големите градове, който да може да се оправя също, малко им е шашав английския, но ако действаш с прости думи няма да имаш проблеми. Аз все пак успях да си купя билет за автобус до Пекин само с жестове, после пак само с жестове да намеря на коя стоянка да го чакам :)

 

За самолетните билети stenk ти е дал линковете. За близки държави мисля, че рентабилна работа ти върши само Air Asia. Имаше още някъв китайски лоу кост, но не много рентабилен откъм график.  За вътрешни полети - всичките авиокомпании са държавни, така че цените са приблизителни, проверявай в elong и ctrip.

 

За хотелите аз като правех проучване всички ми казваха да оставя всякакви желание да почуствам местната атмосфера и да заложа на западните вериги. Китайските хотели, в които има чужденци, често са притеснявани от телефонни обаждания от девойки посред нощ...а и големите вериги хотели може да са безлични, но поне имаш говорещ английски персонал, на който да разчиташ на рецепцията. Holiday Inn Express е верига в по-ниския ценови клас с добро качество, мисля че плащахме около 50 долара на вечер за едностаен апартамент като бяхме там. Мисля, че не е необходимо да търсиш идеалния център, гледай само да си близо до метро. 

 

В района с хутонзите е бекпекърската област, там има много хостели, но не знам дали си фен и какво качество предлагат. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На AirAsia май нищо лоукостко не им е останало...  :mellow:

 

Иначе разгледах влакчетата и оставам с впечатление, че тези нощните имат само спални места?!?  :huh:

Връзка към мнение

Опа, то имало и визи за Китай. Защо бях останал с впечатление, че са отпаднали... Както и да е...

 

Как стоят нещата там? Нещо подобно на руската виза ли е? Гледам, че и тия искат някаква покана от местна страна... Има ли еднократна и многократна виза?! Примерно, ако се отскочи до съседна държава в периода на валидност на визата, трябва ли да имаш двукратна/многократна виза, или е една?!? Ами ако съседната държава е Хонконг, Макао?!? 

Връзка към мнение

Хм, почти съм сигурен че нощните влакове си продават и нормални седалки, но може и да бъркам. А и разликата в цените не е кой знае колко голяма, може би си заслужава да инвестираш в легло за да си отпочинал, пък така и така пестиш пари от хотел. 

 

За Air Asia имат големи разпродажби няколко пъти годишно, но обикновено са много напред във времето, примерно от сега ще са за март догодина. 

 

Виза си има винаги, махнаха необходимостта от виза, ако престоя ти е до 72 часа, но иначе затегнаха режима за неорганизирани туристи с тези покани и т.н. Мислех, че с това си наясно :) Тук krasen_denev може да ти даде информация, той наскоро мина по тоя път и си говорихме с него. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На AirAsia май нищо лоукостко не им е останало...  :mellow:

 

Иначе разгледах влакчетата и оставам с впечатление, че тези нощните имат само спални места?!?  :huh:

Точно така,влакчетата са само със спални вагони(места).Можеш да си потърсиш билети за скоростните влакове.Такива има и до Шанхай и до Сиан,поне за тези градове съм гледал.Искам да ти предложа един хотел(аз бях в него).Ще ти кажа предимствата му.Страхотно местоположение-на 20 метра от пешеходната им централна улица(тип Витошка) на Пекин.Има близка станция на метрото.Центъра на Пекин с всичките му забележителности е много близко,Храма на Небето също.Персонала знае английски и са много учтиви и коректни.Ако се заинтересуваш,ще ти дам още подробности(завързах приятелство с един от персонала на хотела,ще ти кажа какво да направиш за да го спечелиш за приятел и ти)ще ти е много от полза. ;)  ;)  ;) .Сравни цените в Агода и Букинг.На мене ми даде по добра оферта в Агода

 

   http://www.agoda.com/asia/china/beijing/jingtailong_international_hotel.html?asq=3Bn%2f7jD%2flu2Xe7%2fyI1ti9xNEqXq8bcjbd7TbUJF0YT5h7V6THFx3jdU5xtOBnrTeINpTYHscXuS70Smj2dcYKSbzA3QHXykgggYyfxyx6o6tP2VhsBGxMaJCZbMlDBQRsWK7MUBCNRdJBwDkKfrgLGM9Wo0ZHA1QHv4vmRqlR6oA6hIrMtBgxiOkLE8fqYHYRfvANYIrDMStFk9IDbX%2fOEHb%2bKC2e3zym6tmyvlzCzM%3d                                                     

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Опа, то имало и визи за Китай. Защо бях останал с впечатление, че са отпаднали... Както и да е...

 

Как стоят нещата там? Нещо подобно на руската виза ли е? Гледам, че и тия искат някаква покана от местна страна... Има ли еднократна и многократна виза?! Примерно, ако се отскочи до съседна държава в периода на валидност на визата, трябва ли да имаш двукратна/многократна виза, или е една?!? Ами ако съседната държава е Хонконг, Макао?!? 

Тука вече имаш проблем.Без покана забрави за виза.Но има една туристическа фирма, която се е специализирала в издаването на визи за всички дестинации с по сложен визов режим.Поканата+визата=$150 на човек.Намира се в Руския информационен център(близо до сградата на БНТ).Името на компанията е Аеротур ММ.Ето и сайта им http://www.aerotourmm.com/.Визите са еднократни и многократни.Ако първо посетиш Китай и след това влезеш в Хонконг,можеш и с еднократна,обаче трябва обратния ти полет да е от Хонконг.Искаш ли да се върнеш отново в Китай ти трябва виза за многократно влизане.За Макао само с многократна виза.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Опа, то имало и визи за Китай. Защо бях останал с впечатление, че са отпаднали... Както и да е...

Никога не са отпадали , но имаше период допреди миналата пролет ,  когато бяха напълно безплатни и се вадеха съвсем безпроблемно и без формалности.

България  първа въведе въпросната такса и китайците отговориха с реципрочна мярка.

Има еднократна и многократна виза. За да влезеш от континентален Китай в Хонгконг или Макао нямаш нужда от виза , но за да се върнеш в Китай ще ти трябва виза. Тоест няма начин да минеш с еднократна. 

Другия вариант е примерно да кацнеш в Пекин и да се върнеш към Европа от Хонг Конг . Така няма нужда да влизаш два пъти в континентален Китай.

 

Още по-лесно е ако кацнеш от Европа в Хонг Конг и оттам влезеш в Китай. Почти всеки хотел/хостел в Хонг Конг ще ти извади китайска виза в рамките на ден срещу неголяма комисионна ( по-малка от тази на Aerotour)

Иначе еднократната виза от БГ струва 80 щ.д. за неорганизирани туристи. За групи е мисля 50 долара на човек.

 

Booking и Agoda са с един и същ собсвтеник (американски) , но го играят "башкъ" , защото ако не харесаш нещо при единия другият да ти го предложи по-евтино , та накрая пак на едно място отиват парите :-)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Никога не са отпадали , но имаше период допреди миналата пролет ,  когато бяха напълно безплатни и се вадеха съвсем безпроблемно и без формалности.

 

Пълна простащина - вместо да се правят постъпки за постепенно отпадане на всякакви формалности и визи със стратегически партньори като Русия и Китай, то се случва точно обратното заради някакви малоумни чиновници. Това като малко гневно лирическо отклонение. 

 

Иначе ето я официалната новина за въвеждането на таксите през април 2012: http://www.chinaembassy.bg/bjly/lsyw/t919346.htm

 

Цени на визите: еднократна (80 $), двукратна (120 $), многократна (160 $). 

 

:mad:

 

п.п. Тази покана може ли да се издейства пряко с китайска страна, без да се минава през български турагенции, които искат да ти одират кожата?!

Връзка към мнение

Предполагам просто политика и сме спазили някаква ЕС директива.

Едва ли и повече от хиляда-две хиляди българи посещават годишно Китай самостоятелно.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

ОК, попрочетох малко и общо взето е голяма каша. В различните държави изискванията са различни и зависи много от консулство до консулство каква е политиката. Повечето хора казват, че е необходимо да имаш резервирани полет+ хотел ИЛИ покана, т.е. едно от двете. Смътно си спомням, че бяхме обсъждали с Красен тоя вариант по имейл навремето. 

 

Между другото не е мярка спрямо България/ЕС, затегнат е контрола и към Канада/САЩ/Австралия. Другарите са решили да изчистват страната от незаконно работещи чужденци, имало общо и с предстоящ конгрес на партията. 

http://english.peopledaily.com.cn/90882/7927447.html

 

НО.

 

Всичко това няма значение, защото влизат нови визови правила от първи юли. И за сега слуховете са за още по-силно затягане на контрола. Може да се окаже, че утвърдените канали на агенцията за вадене на покани са пресъхнали и също ще им трябва време да се адаптират. Т.е. ако пътуването ти е със сигурни дати и скоро най-добрия ход е да се подадат документи още тази седмица в агенцията, колкото и да ме боли да го кажа, за да може визата да излезне преди 1 юни. Ако пътуването може да изчака, то предполагам най-мъдрия ход е да се снижим и да видим какво ще става от първи юли. Може да се окаже фалшива тревога, или пък да повлияе предимно бизнес визите, но кой знае. 

https://www.gov.uk/government/world-location-news/chinese-government-announce-new-immigration-laws#

 

 

За десерт малко майтап с предприемчивите китайци, има ли желаещи да си купят? :)http://www.alibaba.com/product-gs/549300084/invitation_letter_to_china.html

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За десерт малко майтап с предприемчивите китайци, има ли желаещи да си купят? :)http://www.alibaba.com/product-gs/549300084/invitation_letter_to_china.html

 

Гоуеми са няма спор  :D

 

П.С. На Као Сан Роуд  в Банкок си имаше табла с примерни фалшиви шофьорски книжка и лични карти на разните държави от които могат да ви извадят само за няколко часа - английски , немски , американски , каквото ти душа иска . Та тия от Alibaba съвсем не ме учудват.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Пътуването е планирано за догодина, но видях тук една промоция на катарците и се замислих дали да не закупя отсега. Всъщност я споделете каква цена се води изгодна по тази линия, че не съм се заглеждал по-подробно в полетите досега. Срещал съм доста прилични оферти за Пекин, но от европейски летища, което ще рече едни екстра 150-200 евро отгоре. Иначе въпросната оферта на катарците е 500 евро двупосочния София-Доха-Пекин. Като сравнение за същите дати емиратите пътуват за около 750 евро, при това от Истанбул. 

Връзка към мнение

ОК, попрочетох малко и общо взето е голяма каша. В различните държави изискванията са различни и зависи много от консулство до консулство каква е политиката. Повечето хора казват, че е необходимо да имаш резервирани полет+ хотел ИЛИ покана, т.е. едно от двете. Смътно си спомням, че бяхме обсъждали с Красен тоя вариант по имейл навремето. 

 

НО.

 

Всичко това няма значение, защото влизат нови визови правила от първи юли. И за сега слуховете са за още по-силно затягане на контрола. Може да се окаже, че утвърдените канали на агенцията за вадене на покани са пресъхнали и също ще им трябва време да се адаптират. Т.е. ако пътуването ти е със сигурни дати и скоро най-добрия ход е да се подадат документи още тази седмица в агенцията, колкото и да ме боли да го кажа, за да може визата да излезне преди 1 юни. Ако пътуването може да изчака, то предполагам най-мъдрия ход е да се снижим и да видим какво ще става от първи юли. Може да се окаже фалшива тревога, или пък да повлияе предимно бизнес визите, но кой знае. 

Вече не съществува пътуване без ПОКАНА.Аз бях в положение,че имах билети и запазен хотел,ама в посолството искат покана.Искам да ви кажа,че Аеротур-а ще устоят на всякакви изменения в правилата за издаване на визи.Не знам как го правят и какви позиции имат в Русия и Китай,но май са добре подготвени.

 

Пътуването е планирано за догодина, но видях тук една промоция на катарците и се замислих дали да не закупя отсега. Всъщност я споделете каква цена се води изгодна по тази линия, че не съм се заглеждал по-подробно в полетите досега. Срещал съм доста прилични оферти за Пекин, но от европейски летища, което ще рече едни екстра 150-200 евро отгоре. Иначе въпросната оферта на катарците е 500 евро двупосочния София-Доха-Пекин. Като сравнение за същите дати емиратите пътуват за около 750 евро, при това от Истанбул. 

Аз пътувах с Австрийските авиолинии  София-Виена-Пекин на цена $715,доста по евтино от тези които ти си гледал в евро(като изключим промоцията на катарците,които са на същата цена).Запознах се с едни италианци които не спряха да ми се хвалят колко евтин билет са си намерили от Милано с Еър Китай(690 евро),а аз с прикрито самодоволство се кефех на моите билети.Така,че погледни при австрийците.

Връзка към мнение

 Всъщност я споделете каква цена се води изгодна по тази линия, че не съм се заглеждал по-подробно в полетите досега.  

 

 

500 евро е добра цена и не очаквай да намериш по-изгодна освен някой errror fare , но не може да разчиташ на това.

Ако ще обикаляш по-добре виж какви са цените за София/Пекин - Шанхай/София или пък  София/Пекин - Хонгконг/София . Може да се окажат на същата цена и ще спестиш от връщане в Пекин.

Катар ще имат и есенна промоция при която ще са възможни тези цени , но по-ниско няма да паднат.

Имай предвид , че преди средата на май времето е доста студено и дъждовно . Най-добре през лятото и есента.

 

П.С. Тези италианци са били пълни новаци , С повечко търсене и организация от Италия ще намериш много по-изгодна оферта дори под 500 евро.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

500 евро е добра цена и не очаквай да намериш по-изгодна освен някой errror fare , но не може да разчиташ на това.

Катар ще имат и есенна промоция при която ще са възможни тези цени , но по-ниско няма да паднат.

 

П.С. Тези италианци са били пълни новаци , С повечко търсене и организация от Италия ще намериш доста по-изгодна оферта.

Възможно е Стенк,да са били новаци,но двойка от Швейцария много им се кефиха на тънките им билети(техните по 1300 евро),ама швейцарците са друга категория пътници.Техните икономични класи като нашите първи(по цена де) :D  :D  :D

Връзка към мнение

Благословени са тия които живеят в Италия , Холандия , Белгия и Германия. Тия в Испания пък откъм Южна Америка.

Вечно се радват на супер оферти. конкуренцията си казва думата.

 

 

Сигурно ги знаеш тия сайтове:

 

 

http://www.holidaypirates.com/

 

http://www.urlaubspiraten.de/

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

За визата вече са ти писали, няма какво да добавя. Пътувахме с Австрийците за 510 Е от София през Виена и съм много доволна от часовете, престоя и т.н.

След 1 месец на постоянни пътувания из Източен Китай с всеки възможен транспорт, който можеш да си представиш ще кажа, че влаковете са най-надеждни и сравнително най-точни. От 3 вътрешни полета, двата закъсняха. За единия ни качиха и висяхме 3 часа в самолета на летището заради проблеми с военните. Съветът ми е, където можеш избирай влак. Нощните са много чисти и удобни, особено долните легла. Купувай билетите по-рано, защото спалните първи свършват. Можеш да купуваш билетите не само от гарите, но и и от хостелите. Предполагам хотелите също предлагат тази услуга с малка надценка разбира се. Бързите влакове ползвахме 2 пъти и купихме билети час преди пътуването, но за сравнително кратко разстояние. Може би и линията не е била натоварена. Емоция си е, много се кефих, първата им класа е много комфортна. Когато купуваш билети винаги носи написана дестинацията с йероглифи. Така е най-сигурно, че няма да се окажеш на друго място. По същият начин трябва да си подготвен и за шофьорите на такси, не говорят английски и ти трябва адресите на китайски. На нашите резервации от Букинг имахме всички адреси и това беше доста удобно.

Винаги отсядам в хостели и съм много доволна. Ниска цена, добър английски, обикновено добра локация и приятна атмосфера. Съвременните хостели доста се доближават до предствата за хотел. Мога да препоръчам всички от веригата Green forest hostel. Ние ползвахме 3 - в Гуилин, Яншу и Нанин. Стаите са им големи, баните хубави, най-новият е в Яншу. Ето снимки, точно си отговарят. http://www.booking.com/hotel/cn/green-forest-hostel-yangshuo.bg.html?aid=323176;label=green-forest-hostel-yangshuo-SvrNdARZFdCKcG9u_K3Q*gS25571266164:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t2:neg;ws=&gclid=CO7azJ_FnbgCFcXKtAodHCkAhQ

Хостелът ни в Сиан също беше нов и хубав. Предлагаха и доста турове. Това им е сайта. http://www.itisxian.com/English/Html/Room/93.Html

Ако нещо по конкретно те интересува питай. Относно храната - най-вкусно е на улицата и малките семейни ресторантчета, но там не говорят английски. Относно това как сме си поръчвали храната мога цял том да напиша.  :) Стомашни проблеми не сме имали изобщо.

За сигурността изобщо не се притеснявай. Не пипат чужденците, доколкото знам имат сериозни наказания и не смеят. Естествено се пази от традиционните джебчии, но тях си ги има навсякъде.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

:lol:  Това за девойките и обажданията посред нощ ми звучи като някакъв виц, няма подобно нещо, поне на местата където ние спахме.

Връзка към мнение

Е ти си жена, надали ще те търсят девойки  :)

 

 

 

( И сигурно не са чак толкова нахални да нападат двойки)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както казах на местата, на които спах не мога да си го представя. Всички хостели, в които отсядахме имаха предупреждения на английски за номерата на местните и от какво да се пазим да не ни измамят. И накрая да позволят някаква девойка да притеснява клиентите им, не мога да си го представя. Виж в голям държавен хотел, където няма възможност за контрол може и да се случи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е то в хостел наистина няма как да стане -:)

Аз също съм фен на хостелите и особено ако съм сам нямам никакво колебание. Винаги срещаш интересни хора , а иначе скуката в хотелската стая.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е то в хостел наистина няма как да стане - :)

Аз също съм фен на хостелите и особено ако съм сам нямам никакво колебание. Винаги срещаш интересни хора , а иначе скуката в хотелската стая.

Абсолютно. Атмосферата въобще не може да се сравнява с хотелската.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.