Прескочи до съдържание

Липса на гравитация без излизане в космоса-мераклии?


Alexander

Препоръчани мнения

Днес попаднах на оферти за полети с А310, където се предлагат при всяка една парабола по 22 секунди при 0g нулева гравитация, 25 секунди при 0,16g лунна гравитация и 35 секунди при 0,38g марсианска гравитация.

Всичко това го предлагат тези юнаци

Не видях колко на брой параболи прави самолета.

Сумата е доста сериозна, но пък къде може да се усети всичко това на Земята??

Изглежда много интересно от видеотата.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Този самолет има прякора "the vomit comet" :)

 

Усещането иначе наистина е яко, имахме го на един от тестовите ни полети в университета, даже малко клипче се бях пробвал да направя:

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Сумата е доста сериозна, но пък къде може да се усети всичко това на Земята??

 

 

В басейн, в морето ;)

 

 

Усещането иначе наистина е яко, имахме го на един от тестовите ни полети в университета

Яко :) , а с каква птичка беше упражнението?

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Яко :) , а с каква птичка беше упражнението?

 

http://www.lr.tudelft.nl/organisatie/afdelingen/control-and-operations/control-and-simulation/facilities/cessna-citation-laboratory-aircraft/

 

Става със всеки самолет по принцип, само продължителността е малко по-различна :) Ето и от по-малките:

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По принцип за много по малка сума може да се усети безтегловност в лунапарка или като леководолаз ;)

 

Съвсем безплатно може да се усети и във всеки асансьор с по-агресивно тръгване, но въпроса е в продължителността :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съвсем безплатно може да се усети и във всеки асансьор с по-агресивно тръгване, но въпроса е в продължителността :)

 

Като леководолаз може с часове да си в безтегловност в безкрайно интересна околна среда. Горещо препоръчвам Червено море или Големият бариерен риф в Австралия. Колкото по прозрачна е водата и колкото по малко мърдаме в нея, толкова е по близко усещането за реална безтегловност :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като леководолаз може с часове да си в безтегловност в безкрайно интересна околна среда. Горещо препоръчвам Червено море или Големият бариерен риф в Австралия. Колкото по прозрачна е водата и колкото по малко мърдаме в нея, толкова е по близко усещането за реална безтегловност :)

 

Е там абсолютно реална безтегловност е много трудно да се постигне, най-малкото със всяко вдишване и издишване нарушаваш баланса, който и без това е доста крехък освен за супер професионалисти. Различно е малко усещането :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е там абсолютно реална безтегловност е много трудно да се постигне, най-малкото със всяко вдишване и издишване нарушаваш баланса, който и без това е доста крехък освен за супер професионалисти. Различно е малко усещането :)

 

В космоса не съм бил и ми е трудно да коментирам какво усеща човека, но ако сравниш един водолаз и един космонавт на видео, космонавтът стои доста по нестабилно и реално почти никога не може да остане абсолютно неподвижен.

Връзка към мнение

Е там абсолютно реална безтегловност е много трудно да се постигне, най-малкото със всяко вдишване и издишване нарушаваш баланса, който и без това е доста крехък освен за супер професионалисти. Различно е малко усещането :)

 

Няма как да не е :) При едното G (почти) липсва, а при другото G си го има, но се изравнява с подемната сила и в допълнение има съпротивление на средата.

Аз бих заложил на това:

 

128100799482204.jpg

 

Или на 0g-камера, но не зная дали има комерсиални.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В космоса не съм бил и ми е трудно да коментирам какво усеща човека, но ако сравниш един водолаз и един космонавт на видео, космонавтът стои доста по нестабилно и реално почти никога не може да остане абсолютно неподвижен.

 

Не е това въпроса. Естествено, че стои по-трудно неподвижен, въздуха е с доста по-ниска плътност от водата, съответно контрола е доста по-труден. А и въздуха е много по-близо до вакуума, респективно до истинската безтегловност. Самата вода си има съпротивление, което не изчезва и си се усеща осезаемо, което пречи на безтегловността.

 

Въпроса е по какъв начин се постига ефекта, в случая с водолаза е с много крехък баланс на регулатора, който е трудно постижим от непрофесионални водолази и се изисква да задържиш дъха. Аз също съм се гмуркал и бих казал, че усещането е доста по-различно :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.