Прескочи до съдържание

Актуални новини от света на пътешествията


Препоръчани мнения

След като мина сливането на веригите Мариот и Старууд, вече може да свържете двата акаунта и да прехвърляте точки или статус. http://members.marriott.com/?co=US&nt=PH

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

British Airways премахват безплатната храна и напитки от 11 януари за Европейските си полети... Което ги прави грубо неконкурентни. Цената им все пак не е като на Раян. Жалко..

 

https://www.google.co.uk/amp/www.telegraph.co.uk/travel/news/british-airways-announces-marks-and-spencer-replace-free-food/amp/

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

 

Дали няма да е само обвързано със сезона в Банско? Тогава ще е трудно да се намерят прилични цени, подобно на полетите между Бургас и Полша лятото на Уиз...

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Важно за пътуващите до Индия в близко, а и по-далечно бъдеще!

 

Преди пет дни по решение на министър-председателя на Индия внезапно и неочаквано са извадени от обращение банкнотите от 500 и 1000 индийски рупии.

Без значение дали възнамерявате да купувате рупии тук или в Индия - внимавайте да не ви пробутат от невалидните банкноти.

 

http://www.firstpost.com/politics/rs-500-rs-1000-note-ban-decoding-indias-biggest-ever-crackdown-on-black-money-3096348.html

 

http://timesofindia.indiatimes.com/india/Rs-500/1000-notes-valid-for-key-utilities-till-November-14/articleshow/55374675.cms

 

https://www.rbi.org.in/currency/Rs500.html

 

https://www.rbi.org.in/currency/Rs1000.html

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Важно за пътуващите до Индия в близко, а и по-далечно бъдеще!

 

Преди пет дни по решение на министър-председателя на Индия внезапно и неочаквано са извадени от обращение банкнотите от 500 и 1000 индийски рупии.

Без значение дали възнамерявате да купувате рупии тук или в Индия - внимавайте да не ви пробутат от невалидните банкноти.

 

http://www.firstpost.com/politics/rs-500-rs-1000-note-ban-decoding-indias-biggest-ever-crackdown-on-black-money-3096348.html

 

http://timesofindia.indiatimes.com/india/Rs-500/1000-notes-valid-for-key-utilities-till-November-14/articleshow/55374675.cms

 

https://www.rbi.org.in/currency/Rs500.html

 

https://www.rbi.org.in/currency/Rs1000.html

 

 

От мои познати чух, че до банкомат не може да се доредиш и е голям хаос. Туристите могат да разчитат единствено на плащане с долари в кеш или плащане с дебитни и кредитни карти, но тези вид плащания не са възможни навсякъде.

 

Как хората в индийските села живеят без пари

http://offnews.bg/news/Sviat-_12/Kak-horata-v-indijskite-sela-zhiveiat-bez-pari_640146.html

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интересна дискусия по BBC тази сутрин за икономичната класа при полети и влакове.

 

От догодина United Airlines - оказва се най-голямата явиокомпания в света - въвежда Basic Economy при своите вътрешни полети. Едно смешно багажче, което можеш да напъхаш под седалката, седалката се дефинира от компанията, влизаш последен, нямаш право да мрънкаш за нищо в общо линии... Нас това слабо ни интересува - на който му е интересно, може да прочете по-долу: 

 

https://www.united.com/web/en-US/content/travel/inflight/basic-economy.aspx

 

Въпросът е, че ще ни заинтересува, защото това се дефинира като категорична тенденция. Причина - ярката конкуренция на авиокомпании като Ryanair (и много други). Ние всички го виждаме. Авиокомпаниите казват - ние продаваме само услугата полет, всичко друго е екстра, за която ще си плащате. British airways също влязоха в тази тенденция, както взички знаят, с премахване на храната и алкохола. За много хора тези екстри са част от създаване на настроение за ваканция и усещането за глезене - аз съм от тях също... - и боя се, трябва генерално да си пренастроим сетивата.

 

Друг пример, посочен тази сутрин -  влаоковете Eurostar. Ще бъде предложена тарифа от 19 паунда едната посока (36 паунда двупосочно), като само дефинираш деня и коя част от деня искаш да пътуваш, след което два дни преди пътуването ти посочват влака. Седалката се дефинира от компанията. Ако някой я купи на пълна цена междувременно, може да бъдете изместени в края на вагона на сгъваема седалка... 

Връзка към мнение

Е, не можаха ли по-рано да го направят това с Eurostar. Толкова време дебнах подходящи цени от Брюксел, гадини такива ;)

 

Заради тях, три години не можах да видя Лондон, че цената ми беше по-висока, отколкото да прелетя между София и Лондон. ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Въпросът е, че ще ни заинтересува, защото това се дефинира като категорична тенденция. Причина - ярката конкуренция на авиокомпании като Ryanair (и много други). Ние всички го виждаме. Авиокомпаниите казват - ние продаваме само услугата полет, всичко друго е екстра, за която ще си плащате. British airways също влязоха в тази тенденция, както взички знаят, с премахване на храната и алкохола. За много хора тези екстри са част от създаване на настроение за ваканция и усещането за глезене - аз съм от тях също... - и боя се, трябва генерално да си пренастроим сетивата.

 

Защо искаш в един Airbus да имаш повече права от тези в един bus при положение че плащаш същата или дори по ниска цена? Всеки обичат да го глезят, но ако това глезене е за сметка на значително по висока цена, не е сигурно, че ще искаш да платиш тази цена. Преди ерата на НТА един самолетен билет в Европа струваше 250-300 евро. В момента цените за двупосочен билет са между 50 и 150 евро или средно с 100-250 евро по евтино. За тези пари на земята може да получиш доста по сериозни глезотии от колкото получаваш на самолета :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Както вече нееднократно сме коментирали - разликите между традиционни и нискоразходни АК все повече избледняват - традиционните започват да предлагат все повече базови и по-достъпни тарифи, нискоразходните започват да изпълняват междуконтинентални полети ...

Авиокомпаниите казват - ние продаваме само услугата полет, всичко друго е екстра, за която ще си плащате. British airways също влязоха в тази тенденция, както взички знаят, с премахване на храната и алкохола. 

Това е по-честният и удобен за клиентите подход. Всеки клиент да плаща точно за това, което му е нужно точно на него.
Другото е да получиш опции, които може би не са ти необходими, но си принуден да платиш за всичко накуп.  
(Както имаше една практика в книжарниците преди 1989г. - да продават някой хубава, дефицитна книга задължително в комплект с някоя друга - най-често "нАучен труд" на някое "величие"  ;)  )

Или един друг пример - негъвкавите "олинклузив" тарифи на традиционните АК са все едно да ти продават автомобил с всички екстри, като например лети джанти и багажник за ски. Ми аз може да не държа непременно на летите джанти и да не карам ски. И да предпочитам да не плащам за тези неща, а например за по-качествена аудиоуредба, защото съм меломан, или пък искам да си похарча спестените пари за нещо съвсем друго (например самолетни билети  :biggrin: )
 

 

За много хора тези екстри са част от създаване на настроение за ваканция и усещането за глезене - аз съм от тях също... - и боя се, трябва генерално да си пренастроим сетивата.

Няма проблем за хората, които желаят да се поглезят и искат екстрите,  да си ги получат срещу съответното доплащане.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Защо искаш в един Airbus да имаш повече права от тези в един bus при положение че плащаш същата или дори по ниска цена? 

 

Аз нищо не искам :) Просто споделих новини с една идея лично разсъждение. По една или друга причина съм плащала (и плащам) доста високи цени за билети - тоест, нормални цени. А иначе от чисто психологическа гледна точка нормално е да ти е криво, когати ти отнемат нещо - не говорех (само) за себе си. Например, билетите на British Airways никога не са били на цена автобусен билет... Но това са реалностите - ценовата война ще става все по-жестока, както и социалното разделение по отношение на екстрите все по-голямо. Според мен. Надявам се единствено да е за добро - да носи повече възможности за пътуване на повече хора. 

Връзка към мнение

Аз нищо не искам :) Просто споделих новини с една идея лично разсъждение. По една или друга причина съм плащала (и плащам) доста високи цени за билети - тоест, нормални цени. А иначе от чисто психологическа гледна точка нормално е да ти е криво, когати ти отнемат нещо - не говорех (само) за себе си. Например, билетите на British Airways никога не са били на цена автобусен билет... Но това са реалностите - ценовата война ще става все по-жестока, както и социалното разделение по отношение на екстрите все по-голямо. Според мен. Надявам се единствено да е за добро - да носи повече възможности за пътуване на повече хора. 

 

Ама номера е, че не ти го отнемат, продължаваш да си имаш избора да си платиш за място отгоре, храна, куфар и ще получиш същата цена, която си плащала и до скоро. Всъщност от теб не отнемат абсолютно нищо, дават просто възможност на хората, за които тези екстри са излишни. Единственото, което се иска от теб е да игнорираш радио бутона вляво и да избереш някой от другите :)

 

2016-11-19_18-45-20.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ама номера е, че не ти го отнемат, продължаваш да си имаш избора да си платиш за място отгоре, храна, куфар и ще получиш същата цена, която си плащала и до скоро. Всъщност от теб не отнемат абсолютно нищо, дават просто възможност на хората, за които тези екстри са излишни. Единственото, което се иска от теб е да игнорираш радио бутона вляво и да избереш някой от другите :)

 

2016-11-19_18-45-20.png

 

Имах предвид храната и напитките, които досега се полагаха и на мястото отляво, и на мястото в средата. Използвах British само като пример за настъпващи рестрикции сред традиционни АК, а не защото аз плача. 

Връзка към мнение

Имах предвид храната и напитките, които досега се полагаха и на мястото отляво, и на мястото в средата. Използвах British само като пример за настъпващи рестрикции сред традиционни АК, а не защото аз плача. 

 

Ама това не са рестрикции, пак си имаш опцията да получиш същия продукт на същата цена... Бих се съгласил, ако тези икономии не вървяха с поевтиняване. Т.е. ако преди човек е плащал 200 евро и е получавал храна, сега да плаща 200 и да не получава.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Т.е. ако преди човек е плащал 200 евро и е получавал храна, сега да плаща 200 и да не получава.

 

Съгласна съм с теб. Тепърва ще си покаже дали това ще се случи, обаче...

 

Иначе напълно разбирам British - точно това си говорехме с Mary на връщане от Испания - някои пътници злоупотребяват с количеството предлагани напитки, например. Но като цяло световна тенденция е затягане на коланите във всяка клиентска сфера - където в възможно. Въпросът е дали ще стигнат цените - и гъвкавостта - на авиокомпании като Ryan. На мен просто ми направи неприятно впечатление как презентираха супер иконимичната класа на Юнайтед и Юростар - малко като пускането им последни в трюма на Титаник, пък ако имаше правостощи места - ехей :)

Връзка към мнение

Абе динамиката е интересна и не веднъж сме го коментирали във форума. Southwest, които са създатели на лоу кост модела в момента предлагат не само един, но цели два куфара включени в цената, което го няма никъде другаде. Ryanair също обърнаха палачинката и почнаха да предлагат екстри, преди немислими за тях. А дори и в най-мизерните им години не са си помисляли да слагат ограничение върху багажниците над седалките, както правят United сега. 

 

В крайна сметка в днешно време има уникално разнообразие - искаш храни, напитки, душове, легла, апартаменти или просто стол като в автобус - имаш възможност да избираш. А навремето не е имало този избор. Появяването на по-гъвкави предложения в една авиокомпания въобще не го възприемам като недостатък, стига да не се намалява възможността за избор. А United не са толкова малоумни и знаят, че не могат от днес за утре да станат ултра лоу кост и знаят какви пътници летят с тях, така че се съмнявам да променят стандартния си продукт, просто освен него вече предлагат и орязана опция. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани

На вниманието на мечтаещите за околосветско пътешествие:

 

https://www.msccruises.com/en-gl/Cruise-Destinations/MSC-World-Cruise.aspx

Редактирано от Георги
заменена информационна връзка
Връзка към мнение

Абе динамиката е интересна и не веднъж сме го коментирали във форума. Southwest, които са създатели на лоу кост модела в момента предлагат не само един, но цели два куфара включени в цената, което го няма никъде другаде. Ryanair също обърнаха палачинката и почнаха да предлагат екстри, преди немислими за тях. А дори и в най-мизерните им години не са си помисляли да слагат ограничение върху багажниците над седалките, както правят United сега. 

 

В крайна сметка в днешно време има уникално разнообразие - искаш храни, напитки, душове, легла, апартаменти или просто стол като в автобус - имаш възможност да избираш. А навремето не е имало този избор. Появяването на по-гъвкави предложения в една авиокомпания въобще не го възприемам като недостатък, стига да не се намалява възможността за избор. А United не са толкова малоумни и знаят, че не могат от днес за утре да станат ултра лоу кост и знаят какви пътници летят с тях, така че се съмнявам да променят стандартния си продукт, просто освен него вече предлагат и орязана опция. 

 

Не съм 100% съгласен с теб. От една страна си прав за по гъвкавото ценообразуване, но от друга страна изборът не е чак толкова голям, колкото изглежда на пръв поглед. Преди време дори и при европейските полети имаше туристическа, бизнес и първа класа, докато от бума на НТА по много линии, нямаш друг избор освен НТА, при който обслужването не на по ниско ниво от туристическа класа преди 10 години. С купуване на допълнителни услуги не винаги може да компенсираш тесните седалки, голямата блъсканица и т.н.

Хубавото обаче на този процес е, че въздушният транспорт от елитарен транспорт се превърна в масов транспорт на много ниски и поносими цени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм 100% съгласен с теб. От една страна си прав за по гъвкавото ценообразуване, но от друга страна изборът не е чак толкова голям, колкото изглежда на пръв поглед. Преди време дори и при европейските полети имаше туристическа, бизнес и първа класа, докато от бума на НТА по много линии, нямаш друг избор освен НТА, при който обслужването не на по ниско ниво от туристическа класа преди 10 години. С купуване на допълнителни услуги не винаги може да компенсираш тесните седалки, голямата блъсканица и т.н.

Хубавото обаче на този процес е, че въздушният транспорт от елитарен транспорт се превърна в масов транспорт на много ниски и поносими цени.

 

Е, разбира се. Ако искаш нещо от рода на първата класа на Emirates и Etihad до Бергамо, няма да го получиш :) Но първо не мисля, че ние, като средностатистически пътуващи сме в таргета на подобни изживявания в небето и второ, клиентите недвусмислено показаха кое предпочитат. 

 

А все още за кратките полети имаш варианти да получиш свободно място до теб, по-хубава храна, вино за подарък и т.н. Мисля, че за тези кратки полети е достатъчно за по-капризните. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На вниманието на мечтаещите за околосветско пътешествие:

 

https://www.msccruises.com/en-gl/Cruise-Destinations/MSC-World-Cruise.aspx

И ако може през някое румбо или бравофлай да се свали цената ... 5-6 пъти  :biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

И ако може през някое румбо или бравофлай да се свали цената ... 5-6 пъти  :biggrin:

Е, ако го направиш, ще заслужиш каса бира!

Връзка към мнение

LATAM (LAN + TAM) обявиха, че ще възприемат нискотарифния модел (плащаш само каквото ползваш или по-скоро плащаш за всяка екстра). Ще стартира поетапно по държави от 2017. Твърдят, че ще намалят тарифите, дали е така предстои да се разбере...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.