Прескочи до съдържание

Никарагуа, Коста Рика, Панама


Евгени Димитров

Препоръчани мнения

Евгени Димитров

Здравейте! Разходката до Филипините я отмених. За сметка на нея, планувам друга до Централна Америка. Тръгване след около 20 дни. Имам купен билет за Никарагуа на 17.02., кацане там. Планувам да летя обратно през Панама, но все още се колебая колко дни да отделя за цялото пътуване. Имам опции за обратни полети на 3,6,8 март. Мисля да отделя по 5-6 дни на държава. Колкото успея да разгледам, толкова. Приемам вашите съвети, информация и препоръки. Искам да започна с информация за Никарагуа и по-точно столицата. Колко вечери да отделя там - 1 или 2? Въпроси имам много, но те ще си дойдат с изготвянето на маршрута.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Моля, казвайте в съответната държава в кои градове какво може да се разгледа. За Никарагуа мисля да направя този маршрут засега: Managua-Granada-Rivas/San Jorge (Volcan Concepcion).

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Моля, казвайте в съответната държава в кои градове какво може да се разгледа. За Никарагуа мисля да направя този маршрут засега: Managua-Granada-Rivas/San Jorge (Volcan Concepcion).

При 5-6 дни на държава нямаш време за столици. Аз бих препоръчал; Леон1д, Гранада 2д с посещение  на вулкан Масая, Ометепе или СанХуан дел Сур 1д, с пътя между тях станаха 6 дни. Вулкана можеш да го направиш и на път към Гранада , така ще съкратиш един ден. препоръчвам го защото е един от малкото действащи вулкани на които можеш да погледнеш в кратера. Лава няма,но... Консепсион доста катерене те чака, по-добре вземи едно моторче и обиколи острова.

Гранада - настаняването по далеко от туристическата и не към езерото че е голяма дандания и не се спи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Стефане, гледам картата, смятам град Леон да го пропусна, защото трябва да отида на север и после да се връщам пак надолу. Мисля от Манагуа да тръгна към Гранада. Там да остана 2 вечери. От там мога ли да отида до вулкана Masay или по добре да направя един стоп в едноименито градче преди Гранада? От San guan deal Sur и Оmetepe, се чудя дали да не е едно от двете. Не знам дали ще имам време.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Твоя работа. Аз не бих го пропуснал. Пътят от terminal UCA, от където тръгват автобусите и за Гранада е час и половина.
Да, вулкана можеш да го направиш и преди Гранада - казваш на шофьора да те свали на Пакая. Входа на парка е на 50м от магистралата. Плати си да дойдат да те вземат и върнат с кола иначе те чака цял ден ходене. отнема около 2-2,5 часа. Автобуси за Гранада която е на половин час колкото си щеш. В такъв случай повече от ден няма какво да правиш В Гранада, там и половин ден стига, ако стигнеш до обед. В Никарагуа транспорт да искаш.

 

Грешка - Пакая беше в Гуате, Масая е вулкана преди Гранада

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Откъде да дойдат да ме вземат и върнат с кола, това не разбрах? От вулкана да ме закарат до Гранада ли, в случай че няма как да хвана автобус? Ако тръгна рано сутрин от Манагуа, направя стоп на вулкана, ще имам ли време да се добера до Гранада или да оставя една нощувка в градчето Masaya? Колко отнема тази обиколка на вулкана като часове? Какви съвети ще ми дадеш относно запазването на нощувки. Като пристигна в Манагуа, ще имам предварително запазена, но после на място ли да търся или да гледам да запазвам отсега? Не знам дали ще разпределя времето точно и ще успявам да се предвижвам от един град в друг според нощувките.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

А защо не се концентрираш само върху Никарагуа? 20 дни са добре, за да опознаеш една страна, иначе за мен е препускане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Взе да ми се върти из главата да пропусна Панама, че наистина ще си е препускане. Аз затова умишлено не съм купил все още билет наобратно. Реално ако летя през Панама на връщане, ще имам на разположение 19 пълни дни. Ще ми се да видя поне две държави. Другото, което малко ме "притеснява"е, дали няма да ми дойде в повече централна Америка, като се има предвид, че досега не съм пътувал тип "с раница на гърба" из т.нар. държави, където нещата не са така наредени като Западна Европа и други подобни места. Разбирате ме какво искам да кажа. Май да не се изсилвам толкова с първо подобнно пътуване.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Между другото, някакви съвети по отношение на ваксини и сигурност в Никарагуа, ще се радвам да получа.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Екстра ше ти е, нема се стряскаш. Научи 50тина думи испански, хващай раничката и аделанте. Ваксини не ти трябват, сигурност - се едно България 90-те, съмняваш се във всичко, носиш само некъв кеш и евтин телефон вънка и тва е. Не се шашкай, пълно е с туристи там, написали са ти къде да се разходиш. Никарагуа е супер, хората са супер. Имаш планини, имаш Кариби, имаш езера, вулкани, джунгли...

 

Може и още една държава спокойно да включиш, ти ше си прецениш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Имам идея да мъкна голям фитоапарат, доста различни мнения чета по отношение на сигурността. Как стоят нещата с разплащането с кредитни карти?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Никарагуа не мога нищо да кажа като съвет, но в момента планирам 16 дни в Коста Рика и Панама. В Панама само ще кацнем и ще останем два дни, колкото да видим канала и малко от града. 

Имаше идея да ходим в кафеена плантация, но се отказахме. Концентрираме се над Коста Рика. Ако ти е интересно - мога да дам програма. 

Ваксини няма да слагаме никакви. 

Връзка към мнение

Както написах:

2 дни в Панама, хотел в стария град с посещение на канала и един ден волна програма (пътуваме с трите ни деца).

След това летим за Сан Хосе от там трансфер до Аренал, където оставаме 3 дни за канопи тур(не знам как се превежда правилно на БГ) и разходки из планината, а на втория ден рафтинг. 

После обратно в Сан Хосе и летим до полуостров Оса за 3 дни в националния парк Корковадо. Единия ден разходка из парка, за да видим дивите животни, втория ден разходка до остров Каньо, за да се гмуркаме.

Накрая 5 дни в района на парк Мануел Антонио, където просто да разпуснем на плажа и ако някой (разбирай децата) има желание, да видим още животни.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Откъде да дойдат да ме вземат и върнат с кола, това не разбрах? От вулкана да ме закарат до Гранада ли, в случай че няма как да хвана автобус? Ако тръгна рано сутрин от Манагуа, направя стоп на вулкана, ще имам ли време да се добера до Гранада или да оставя една нощувка в градчето Masaya? Колко отнема тази обиколка на вулкана като часове? Какви съвети ще ми дадеш относно запазването на нощувки. Като пристигна в Манагуа, ще имам предварително запазена, но после на място ли да търся или да гледам да запазвам отсега? Не знам дали ще разпределя времето точно и ще успявам да се предвижвам от един град в друг според нощувките.

Става за един ден Манагуа-Масая- Гранада. Входа на нац.парк Масая е да самата магистрала, от него до вулкана има 7-8км нагоре. Плащаш таксата и транспорта, викат ти една джипка и те качат на вулкана. Като се наснимаш казваш на рейнджъра и пак те свалят долу. Излизаш на магистралата и до 10мин. някое бусче ще спре и без да махаш

Спане в Гранада,че Масая ще ти дойде в повече.

На втората сутрин хващаш бусчето до Ривас, като слезеш бакшишите ще те налазят за да те закарат до простанището за ферито до Ометепе. Вземи си книжката и моторче под наем за да обиколиш острова и плажовете...

Един-два плажа за цялото пътуваме стигат. На Аренал два дни максимум и то ако е хубаво времето- водопада и вулкана.

Ние си запазваме спането предварително за да не губим време и да не разнасяме раницита.Винаги в кеш, картите са за всеки случай.

Нали ти пратих линк за транспорта. Времената за пътуване са съвсем точни там.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Добре, следя ти напътствията внимателно. Ще направя и един Леон. Тук имам въпроси обаче колко време да остана там? В по-горен пост си писал ден, но нещо в околностите на града? Два дни дали ще са достатъчни? Рано сутринта да тръгна от Манагуа. Като пристигна там, същия ден да разгледам каквото мога. За самия град четох, че е младежки град с университет. Има катедрала, която е най-голямата в Централна Америка, има някакъв арт музей и Музей на Революцията. Има и някакъв квартал Barrio Subtiava, който е на горе-долу 12 пресечки от центъра. От него могат да се хванат автобуси до някакви плажове Poneloya и Las Penitas. Колкото до околностите на града за един ден пътуване? Има някакъв вулкан Cerro Negro. Става за катерене с организиран тур. Така пише. В околностите има и руини от старата столица Leon Vieja, които са близо до вулкана Momotombo. Има и някаква фабрика за ром Flor de Cana. Това общо взето можах да намеря като инфо. Кажи ми ти какво си гледал в Леон и си заслужава? Другото, което мисля, кацам в Манагуа на обяд, да остана една вечер там и на следващата сутрин на тръгна за Леон. Май няма кой знае какво за гледане в столицата, или аз поне не можах да открия нещо кой знае какво. Освен централния площад и някакви метални дървета наредени някъде си. Разбрах те, че спиркатата на автобусите за Леон и Гранада е една и съща. Ако тръгна от столицата след една нощувка так, отида в Леон за две, оттам хвана автобус за Гранда ( без да спирам отново в Манагуа), не знам дали ще мога да съчетая с вулкана Masaya. Разстоянието го дават 133 км. Не е ли по-добре да отида директно в Гранада, да разгледам и а следващия ден да го отделя за вулкана? Четох, че има и някакви турове, които съчетават вулкана с някакъв форт Coyotepe и някаква семейна "работилница" за керамика и след това нагоре към вулкана. Освен вулкана, не държа да гледам другите неща. Имам и още въпроси за Omepete, но искам да наглася Leon и Granada първо. Предварително благодаря за включванията ти.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Да, гледах графика на автобусите, който ми изпрати. Няма директен от Леон до Гранада. Има до Masaya, през La Paz Centro, Leon Viejo и Puerto Momotombo. Не мога да си представя маршрута на автобуса нещо. Поствам и линка, ако на някой друг му трябва занапред http://thebusschedule.com

Редактирано от Евгени Димитров
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз бих направил:

Сутринта рано хващам транспорт до терминал uca и хващам буса до Леон. Една нощувка. На другата сутрин хващам буса пак до Манагуа, там вземаш друг бус към Гранада, но казваш че си до вулкан Масая.Разглеждаш 2-3часа и после от същата спирка взимаш до Гранада.Ако няма да гледаш околности една нощувка стига. На другия ден хващаш автобус до Ривас, тук-тук до порта и фери до Ометепе. Две нощувки. След това пак до Ривас и оттам към границата с Коста.Минаваш я пешком. Там има поне 3-4 нормални автобуса за към столицата. Аз бих изкарал до Панама, въпреки че Childish и nomad са направили доста интересно пътуване. Като решиш какво ти се гледа, пак ще говорим.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Зависи какво ти се прави... Няма как да знаем...

 

За Леон ще ти кажа - самото градче е готино, има барчета, дискотечки, ника либре (ром с кола), ресторантчета. Ако си бил в района бая време тея неща ще ги оцениш, ако скоро си кацнал най-вероятно няма да ти се стори нишо особено. За Серо Негро - там може да се пуснеш по застиналата лава с дъска - volcano boarding :) Единствено там в света ужким, готино е. Понелоя и Пенйитас за мен беше супер - хванах си рейсчето, слязон на първото и по крайбрежната ивица на океана стигнах до другото, откъдето се върнах в Леон - красиво, нямаше много хора, жега, бирички, дзен и медитация. Леон Виехо го пропусни, особено ако не говориш испански и т.н. :) 

 

Имай предвид, че винаги може да се метнеш на самолетче от Манагуа до Биг Kорн и Литъл Kорн - това са си Карибски острови. Нямах време за там, нямах време и за Ометепе. Когато отида пак в Ника задълже ще посетя и островите, и Ометепе. Но това съм аз...

 

Та така 20 дена спокойно може да си запълниш само в Никарагуа, все пак е най-голямата държава там. За мен и най-културната, най-добре се чувствах там :) (изключвам Коста Рика, те не са много типични за района)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Kyuubi, дай малко инфо за полетите до Корн островите. От къде се взимат билети за там? Организиран тур ли е? Авиокомпания? Цени?

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Давайте идеи, коя да е първа спирка в Коста Рика. Последната от Никарагуа смятам да е San Juan del Sur.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Първа спирка в Коста Рика - Liberia, Canas или направо в Nuevo Arenal? Ще ми се да

oтида и до Monteverde и Santa Elena, оттам?

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Засега нагласих тази програма:

17.02 кацане в Манагуа 12:15 на обяд, оттам до UCA и предвижване до Леон. Предполагам ще е вече късен следобед при пристигане. Разглеждане на града колкото има време. Нощувка

18.02 разходка до плажовете Peneloya и Las Penitas. 2-ра нощувка в Леон.

19.02 Leon-Managaua-стоп на Masaya Vulcano, предвижване до Granada. Нощувка

20.02 разглеждане на Granada и разходка с лодка до Las Isletas. 2-ра нощувка в Гранада.

21.02. Granada-Rivas. Оттам фери до Ometepe. разглеждане на острова. Нощувка в Altagracia или Moyogalpa.

22.02 качване на вулкана Maderas евентуално. Дават го 8ч. Втора нощувка на Ometepe.

23.02 Ometepe-San Juan deal Sur. Късо е разстоянието и предполагам до обяд ще съм там. Евентуално плажовете Madera или El Coco. Замотавате. Нощувка

24.02 тръгване посока Коста Рика, ама оттук още не съм го измислил.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Първа спирка в Коста Рика - Liberia, Canas или направо в Nuevo Arenal? Ще ми се да

oтида и до Monteverde и Santa Elena, оттам?

До Аренал се прави за един ден. Виж в линк от Либерия или Каняс има повече автобуси до Ла Фортуна.

Незнам какъв ти е бюджета но в Коста е 2-3 пъти по скъпо.

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.