Прескочи до съдържание

Атлас на magelanci.com


Препоръчани мнения

Новата екстра във форума започна като идея, която просто да визуализира по някакъв начин кои са най-посетените от нас държави, за да не ги изреждам в текстов списък. Но то и на тоя форум първоначалната му идея беше да е просто коментарна секция в блог :)

 

Благодарение на Google и малко помощ от знаещи приятели, ви представям нашия мини интерактивен атлас. Няма кой знае какво за обяснение, употребата му е елементарна - селектирате държава от картата и ще видите връзки към снимки, пътеписи, форум, статията на Wikivoyage за страната, както и списък с всички наши магеланци, които са били там. Понеже нямаме категории за всяка отделна държава в пътеписите и галерията, линковете водят към съответната категория, надявам се да е минимално неудобство. Ако търсената държава е прекалено малка, чрез бутончетата под картата можете да зуумнете на определен континент или регион. 

 

Тази страничка е поредното нещо, което ми отне повече време от предвиденото, но мен лично ме кефи безкрайно, надявам се и вас :)

 

http://magelanci.com/atlas/

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Много хубаво, но аз бутончета за зуум не виждам под картата...

 

Разцъкай радио бутоните и ще видиш какво имам предвид :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много интересно, че цифрата на България е 120, а на Гърция - 130...  :D

 

Еми така са попълвали хората, глас народен, глас божи :) Много хора вероятно не я броят след като живеят тук.

 

Иначе най-посетена неочаквано е Италия, пред Гърция и Турция!

Връзка към мнение

Разцъкай радио бутоните и ще видиш какво имам предвид :)

 

Не знам за какви "радио бутони" говориш, но аз не виждам абсолютно нищо подобно...

Връзка към мнение

Duke, по подразбиране на атласа се зарежда световна карта. Когато избереш определен континент или регион от тези, разположени под картата, като цъкнеш с мишката в кръчето отпред, съответният континент/регион, се показва по-приближен на картата. Аз в случая съм избрала Европа и атласът се сменя - вече не показва света, а само Европа  :)

 

drc.png

Връзка към мнение

ОК, това го разбрах и работи. По-горе, Георги, говори за бутончетата под картата, с помощта на които "може да зуумнете на определен континент или регион". Ако става дума за "зуумване" само по отношение на определен континент/регион съм съгласен, но по този начин няма как да разбера кой е бил в Сан Марино или Ватикана, например. Тоест, въпросното "зуумване" е недостатъчно по отношение на малките страни...

Връзка към мнение

ОК, това го разбрах и работи. По-горе, Георги, говори за бутончетата под картата, с помощта на които "може да зуумнете на определен континент или регион". Ако става дума за "зуумване" само по отношение на определен континент/регион съм съгласен, но по този начин няма как да разбера кой е бил в Сан Марино или Ватикана, например. Тоест, въпросното "зуумване" е недостатъчно по отношение на малките страни...

 

Да, зумване не е достатъчно коректен термин, може да е объркващо, по-скоро фокусиране на конкретен регион. Малките държави ще страдат за съжаление, ограничението е чисто техническо и зависи от гугъл - за да се видят трябва да направя дизайна огромен и да разширя картата доста. Но иначе ако знаеш какво търсиш се уцелва - андора и лихтенщайн примерно си излизат. Със Сан Марино и Ватикана е малко по-сложно. 

Връзка към мнение

Много интересно. Още ни е малка извадката, но все пак е интересно как някои държави се раздват на по-голям интерес от други. Например Швеция бие с много Норвегия, което доста ме изненадва, също Парагвай бие Уруграй, Канада е почти наравно с Бразилия и Аржентина и т.н.

Връзка към мнение

Много интересно. Още ни е малка извадката, но все пак е интересно как някои държави се раздват на по-голям интерес от други. Например Швеция бие с много Норвегия, което доста ме изненадва, също Парагвай бие Уруграй, Канада е почти наравно с Бразилия и Аржентина и т.н.

 

Това за Швеция наистина е интересно, не бях обърнал внимание. Почти тройно повече от Финландия и двойно повече от Норвегия, докато разходите и достъпа до трите държави е приблизително еднакъв. 

 

Вижда се и ярко ефекта от Европейския съюз, как бивша Югославия избледнява, за да почне да се насища лека полека от Словения нататък. Както и влиянието на цените - Швейцария е бледо островче спрямо всички околни страни.

 

Португалия е нещо като скрита лимонка и нейната непопулярност спрямо Испания я отдавам само на липсата на нискотарифни полети до там. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нека не забравяме, че голяма част от магеланци живеят или учат в чужбина. На практика имаме извадка-мечта за социолозите. В нея се съдържа инфо за предпочитана дестинация, както от гледна точка на туризъм, така и от гледна точка на условия за живот...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това за Швеция наистина е интересно, не бях обърнал внимание. Почти тройно повече от Финландия и двойно повече от Норвегия, докато разходите и достъпа до трите държави е приблизително еднакъв. 

 

Вижда се и ярко ефекта от Европейския съюз, как бивша Югославия избледнява, за да почне да се насища лека полека от Словения нататък. Както и влиянието на цените - Швейцария е бледо островче спрямо всички околни страни.

Е, това с цените не е  обяснението и за Норвегия? :rolleyes:

Без да съм ходил там - доколкото знам стандартът е доста висок  ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тръгвайки от мнението на Duke, не е ли обосновано този атлас да не се вижда съвсем от всякъде?  Всички уважаваме алтруистичния подход на Георги, но би било жалко тези данни, колкото и да не са представителни, да бъдат ползвани с някакви користни цели.

Смятам, че е по-подходящо като за начало атласът да е видим само за регистрирани членове, а на Георги да бъде дадена тема за размисъл как да защити по най-добър начин тези своеобразни лични данни на членовете на форума. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тръгвайки от мнението на Duke, не е ли обосновано този атлас да не се вижда съвсем от всякъде?  Всички уважаваме алтруистичния подход на Георги, но би било жалко тези данни, колкото и да не са представителни, да бъдат ползвани с някакви користни цели.

Смятам, че е по-подходящо като за начало атласът да е видим само за регистрирани членове, а на Георги да бъде дадена тема за размисъл как да защити по най-добър начин тези своеобразни лични данни на членовете на форума. :)

 

Значи личната информация е изцяло запазена и списъка с конкретни потребители, които са посетили държавата е достъпен само за регистрирани. Ако цъкнеш на списъка с посетилите разни държави като нерегистриран ще видиш съобщение за грешка. Между другото и без атласа тая информация беше достъпна и до сега, линка към списъка с потребители е просто линк към резултати от търсенето в търсачката по конкретен критерий за посетената държава. И е достъпен само за регистрирани. 

 

Колкото до статистическото събиране на тая информация...не мисля, че това е лична информация, която има нужда от защита.  Това е все едно броя потребители на фейсбук в България или броя на клиентите на Ryanair от летище Пловдив да са лична информация. Или всяка анкета на социологическите агенции, която обявява резултати.

 

Всеки, който си попълва посетените държави мисля, че го прави абсолютно доброволно и наясно, че тая информация става публична и достъпна, и аз поне честно казано проблем с това не виждам. Но ако някой е чувствителен на темата чисто и просто да не я попълва тази информация, отколкото да усложняваме нещата с нива на достъп до поленцата за избрани групи от потребители.

 

Не го разбирам проблема, това че някой може да добие ценна информация без да си плати за нея? Мисля, че ако тръгнем по тоя път направо да закрием целия форум, защото все пак главната му идея е да събира ценна информация и тази информация да е достъпна за всички. 

Връзка към мнение

Хвала за този нов дивайс. Шегата настрана, чудесно инструментче. Благодаря за заделеното време и директния линк към wiki.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може би не съм обяснил своята теза надлежно.

Атласът е страхотна идея, с доста прилична реализация и (ще) е полезен на обществото на магеланците.

Може би съм видял кога точно се вижда списъкът  с имената на членовете на форума, които са посетили дадена държава. ;)

 

Един от недостатъците е, че тази функционалност (търсенето на потребители по посетени държави) може да се ползва двояко. Към момента е много подходяща за туристически агенции:

  • дава им съвсем нагледна информация в кои държави следва да се фокусират и да предложат повече продукти;
  • за не повече от 10 минути всяка агенция може да види кой къде е ходил и да му таргетира оферти на посочената пощенска кутия; това преди би отнело часове, защото трябва всеки член да бъде проверен поименно; надали някой таргетира други социални медии и евтини полети на потребителите на фейсбук и летелите през Пловдив поименно;

Аз смятам, че споделяйки кой къде е ходил, можем да си бъдем взаимно полезни, каквато май е и идеята на форума. Екипът на Магеланци.com следва да прецени кое е по-ценно за него - членовете на форума да имат изграден тръст към пространството и да бъдат максимално отворени към и в него или форумът да е максимално достъпен за всички, макар и с цената на пазене на известна дистанция от членовете му.

 

Надали пред някого стои въпроса за събирането и споделянето на ценна информация. Ключово е дали тази информация се ползва с чисто алтруистични подбуди или с някаква комерсиална цел. Вярвам, че почти всички членове тук са готови да помогнат с каквото могат на останалите и не биха били щастливи някой да се възползва от добротата им, за да изкарва пари от тази работа... :)

По тази причина вярвам, че една смислена първа стъпка е атласът да се вижда само от членовете, а темата за непопадането му в нежелани ръце може да върви успоредно. :)

Връзка към мнение

 

  • за не повече от 10 минути всяка агенция може да види кой къде е ходил и да му таргетира оферти на посочената пощенска кутия; това преди би отнело часове, защото трябва всеки член да бъде проверен поименно; надали някой таргетира други социални медии и евтини полети на потребителите на фейсбук и летелите през Пловдив поименно;

Ми да ми пратят оферта в пощенската  кутия. Ако примерно е на 40-50% по-ниска от най-ниската цена (което силно ме съмнява), за която аз мога да си организирам сам пътуване да речем до Мадагаскар, що да не отида с тях. Ако не могат - отиват в спама за вечни времена, и до тук с тях. :) Ако искат след това и на арменския поп да пишат, все тая.

За мен проблем няма.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може би не съм обяснил своята теза надлежно.

Атласът е страхотна идея, с доста прилична реализация и (ще) е полезен на обществото на магеланците.

Може би съм видял кога точно се вижда списъкът  с имената на членовете на форума, които са посетили дадена държава. ;)

 

Един от недостатъците е, че тази функционалност (търсенето на потребители по посетени държави) може да се ползва двояко. Към момента е много подходяща за туристически агенции:

  • дава им съвсем нагледна информация в кои държави следва да се фокусират и да предложат повече продукти;
  • за не повече от 10 минути всяка агенция може да види кой къде е ходил и да му таргетира оферти на посочената пощенска кутия; това преди би отнело часове, защото трябва всеки член да бъде проверен поименно; надали някой таргетира други социални медии и евтини полети на потребителите на фейсбук и летелите през Пловдив поименно;

Аз смятам, че споделяйки кой къде е ходил, можем да си бъдем взаимно полезни, каквато май е и идеята на форума. Екипът на Магеланци.com следва да прецени кое е по-ценно за него - членовете на форума да имат изграден тръст към пространството и да бъдат максимално отворени към и в него или форумът да е максимално достъпен за всички, макар и с цената на пазене на известна дистанция от членовете му.

 

Надали пред някого стои въпроса за събирането и споделянето на ценна информация. Ключово е дали тази информация се ползва с чисто алтруистични подбуди или с някаква комерсиална цел. Вярвам, че почти всички членове тук са готови да помогнат с каквото могат на останалите и не биха били щастливи някой да се възползва от добротата им, за да изкарва пари от тази работа... :)

По тази причина вярвам, че една смислена първа стъпка е атласът да се вижда само от членовете, а темата за непопадането му в нежелани ръце може да върви успоредно. :)

 

От двете точки първата мога само да я приветствам. Нека видят и агенции и авиокомпании, че например има интерес към Швеция, да почнат да предлагат повече продукти за там, авиокомпаниите да пускат линии и т.н. Ние вече ще си преценяваме до колко предложенията им са добри. Говорим за индиректни предложения естествено, едва ли някога ще позволя агенция да пуска рекламки тук. Не съм наясно много как работят маркетинговите им отдели, но ако искаме полети до Португалия сигурно няма по-добър начин от това да ги проглушим чрез тоя форум колко прекрасна държава е, било то със статистика или с примери. Естествено хипотетично говорим, има време да станем такъв мощен фактор, искрено се надявам да сме някой ден :) 

 

По втората ти точка това е абсолютно недопустимо. Личните имейли не се показват за никой, освен мен, а ако някой получи спам като лично съобщение нека го докладва и въпросния потребител ще си замине със такава скорост, че никой и няма да разбере за съществуването му. Ако успееш да намериш някоя пролука, при която нежелани съобщения, било то таргетирани или нетаргетирани биха се промушили ще се радвам да я запуша. И тук не говоря само като в следствие от информацията предоставена от атласа, а въобще. В крайна сметка и без атласа има теми във форума, които биха могли да бъдат таргетирани, като тази за Милано и за Монца, някоя агенция като нищо може да си спамне пакета който предлага в лично съобщение. В такъв случай разчитам само на потребителите да информират и ще се погрижа подобни неудобства да са краткотрайни. 

 

Личното ми мнение не само за атласа, но и за всички дискусии е, че трябва да са отворени. Това не е само списък с потребителите, а и линк към пътеписи, снимки, форуми, т.е. нещо като добра отправна точка и мини портал, когато някой е решил да ходи някъде. Според мен е и добър рекламен банер на форума, за да се види, че има хора тук, които хич не се шегуват, когато става въпрос за пътувания. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Пак ще отбележа, че достъпа до тази информация и използването ѝ за користни цели ще бъде misuse. Хубаво е, че има прост и елегантен начин всеки сам да "отреже" възможността за подобен misuse.

А за Георги остава възможността да прецени последиците. :)

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Има ли как да се направят по-видни микроскопическите дестинации в Тихия Океан, а и не само?

От голямата карта липсват о-вите в Полинезия, а дори ако е избран конкретно този район - пак едвам едвааам се виждат..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има ли как да се направят по-видни микроскопическите дестинации в Тихия Океан, а и не само?

От голямата карта липсват о-вите в Полинезия, а дори ако е избран конкретно този район - пак едвам едвааам се виждат..

 

Няма как. Използва се готов скрипт на гугъл, просто подавам данни към него, но не мога да го модифицирам. 

Връзка към мнение

Ако ти се занимава, хвърли едно око тук:

http://stackoverflow.com/questions/13647889/google-geochart-border-colour

 

Една по-дебела гранична линия, или с по-контрастен цвят, би свършила работа.

Връзка към мнение

Ако ти се занимава, хвърли едно око тук:

http://stackoverflow.com/questions/13647889/google-geochart-border-colour

 

Една по-дебела гранична линия, или с по-контрастен цвят, би свършила работа.

 

Не мисля, че увеличението на граничната линия ще направи читаеми малките островчета, по-скоро обратното май... За контрастния цвят може и да помогне, но как да го направя, така че да не прецака като цяло визията на картата, например с червени граници? Дано не забравя, може и да си поиграя уикенда...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.