Прескочи до съдържание

Малта - избор на място за спане


peter118

Препоръчани мнения

Здравейте,

Пътъваме до Малта за 5 нощувки. Смятаме да обикаляме, но се чудя къде да се установим в Слиема, Валета, Флориана или Гзира. От къде ще най-удобно(бързо) за пътуване из островите?

Връзка към мнение

Където и да се установите, градският транспорт е много удобен, така че няма да имате грижа с това. Доскоро беше 1,5 евро билет всички линии за цял ден, но ми казаха последно, че са махнали еднодневния билет и има само някакви седмични. Беше супер далавера, но сега не знам колко струва. Пристанището е в Чиркеуа и се намира на около час - час и малко път от Валета, така че не си струва да се нощува в района на пристанището, освен ако нямате намерение да ходите до Гозо и Комино по два пъти на ден :) Моето любимо място за нощувка е в Swieqi, понеже хем е близо до дискотеките в Пачевил, хем не е точно в лудницата. Там обаче оставах при приятели и не мога да ви препоръчам хотел/ хостел. Оставал съм и в San Gwann при един изключително любезен човек през Airbnb в прекрасна къща на добра цена. Двете места ги препоръчвам ако търсите малко повече спокойствие на по-ниски цени. Иначе Ст. Джулиънс, Слийма и Валета са ясни ако искате да сте точно в туристическата част. Като цяло островът не е голям и вероятността да "сбъркате" с нощувките не е много голяма.

 

Ще се радвам да помагам ако имаш и други въпроси, имам и гайд на Lonely Planet и тн :)

Редактирано от seagull_29
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ето ги вариантите на билетите и картите за градския транспорт: https://www.publictransport.com.mt/en/bus-card-and-ticketing. Както и да го въртя, картата за 21 евро за 4 дни престой излиза най-изгодно. Картата важи за градския транспорт в Малта и Гозо. Фериботът се плаща отделно.

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Седмичната карта е удобна - 21 €,но ми се струва че декември беше по-евтина,под 20,важи и за Гозо.Мога да препоръчам едно хотелче в Слиема цък,срещу него има спирки почти за навсякъде и спирки на фериботите,има и прекрасен изглед към Валета.

Редактирано от traveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Можеш да си обикаляш колкото ти е кеф и колкото сили имаш. Там всичко е слято само по табелите разбираш къде си в момента. Имай предвид, че е хълмисто и някой път някой баир може да ти дойде леко нанагорно. Но пък ти си млад и няма да му се даваш.

Ферибота е около 4.6Е и се плаша само на връщане. Цъкай тук http://www.gozochannel.com/en/home.htm. Струва си, ще ти хареса Гозо. Има и евтина бира на ферито...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

До колко е възможно да се обикаля и разцъква пеша и без градски транспорт и колко струва корабче до Гозо ?

Пеша може да отидеш от Слийма до Пачевил примерно, разходката по променадата е супер приятна, особено вечер. Горещо препоръчвам и Буджиба по залез, също две рибарски селца на юг - Марсаскала и Марсашлок. До там обаче няма как да стигнеш пеша. Любимият ми плаж е Golden Bay и по-малкия от другата страна на скалите. Един от пътите взехме колела под наем от Буджиба и карахме до там. Беше адска жега, но разбираш защо си струва след като изкачиш всяко хълмче и се пуснеш надолу :)

 

Гозо също не е за изпускане, има страхотни гледки (като изключим уникалния Azure window, той е ясен). Мен лично ме е яд, че не успях да отида до Рамла бей на Гозо, само го видях през автобусчето на връщане към ферито. Ии сладолед, пастици и фтира на всяка крачка, можеш да живееш на тях само :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Така изглежда Рамла, страхотно е! Тук съм драснал някои неща, може би не толкова актуални вече, но все пак градовете и местата са си там :)

 

http://magelanci.com/patepisi/article/211-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%BE-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B0/

post-3218-0-94788000-1457392881_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Така изглежда Рамла, страхотно е! Тук съм драснал някои неща, може би не толкова актуални вече, но все пак градовете и местата са си там :)

В допълнение бих казал само - не пропускайте кафе Фонтанела в Медина и си поръчайте white chocolate cheese cake! Когато сте близо до Медина и Рабат, изпуснете катакомбите и отидете до Дингли, гледката от върха на скалите е супер! Именно за катедралата Св. Йоан във Валета имах предвид, че не е за изпускане! Разбира се разходката в Upper Baraka Gardens е приятна и стрелянето на топа е интересна атракция - по спомен два пъти на ден - в 13 и 16 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ей това местенце във Валета беше добро, директно ви взимат от летището:

 

https://www.booking.com/hotel/mt/la-vallette.en-gb.html?aid=368032;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBeIAQGYAS64AQ3IAQzYAQPoAQGSAgF5qAID;sid=18593e35dbbd3477ed763e8740b357b0;dcid=5

 

ако ще обикаляте повечко гледайте да сте във Валета, че автогарата е ключова... ако сте другаде ще трябва да се прекачвате на автогарата (не са много директните връзки между различните места) и ще си губите не малко време за пътуване... от Валета до пристанището в Слиема може и с автобус, но си струва да хванете градски транспорт - корабче и пак сте там, дори по-бързо :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравко, благодаря, че ми припомни пътеписа си! Чела съм го преди време, но като отброявам вече дните до пътуването ми в Малта, ми дойде много освежаващо!

За нощувките, в крайна сметка, се спрях на едно B&B в Пиета(селище на входа на ръкава за Валета). Има добра оценка в booking. Като се върна ще ви споделя впечатленията си от мястото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

Пътъваме до Малта за 5 нощувки. Смятаме да обикаляме, но се чудя къде да се установим в Слиема, Валета, Флориана или Гзира. От къде ще най-удобно(бързо) за пътуване из островите?

 

Ако сте с рент а кар, общо взето няма значение къде ще отседнете. Ние бяхме в Bugibba и спокойно разгледахме и набелязаните места в Малта  и Гозо за ден.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Привет! Предната година седмичната карта само за Малта беше само 7,5 Е (без Гозо). Препоръчвам региона около Сейнт Джулиан, защото разходките по морската алея са чудесни. От Слиема може да се стигне до Сейнт Джулиан, а оттам до Пачевил. Това е мястото с барове и клубове в Малта. Ние взехме за 25 Е от порта в Слиема круизче до Гозо, с посещение на столицата на Гозо Виктория, Azure window и Камино (с невероятния плаж и гледки ) и допълнителна безплатна екскурзия около Малта. Въобще си заслужаваше преживяването! :)

Освен това препоръчвам Marsaxlokk, уникално рибарско селище. Там може да се хапне на брега, цените са доста добри на някои от местата.

Мдина и Рабат са интересни, препоръчвам Blue Grotto.

Плажовете са много различни, в зависимост къде отсяда човек може да си избере и плаж (само някои са пясъчни).

Като цяло се стига бързо от място до място, но все пак си зависи. Аз бях 8 дена и не съм спирал почти да обикалям.

Мога да кажа, че Малта е едно прекрасно място, не се колебайте!  :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Докато си мечтаех да подаря на мама за нейния юбилей, една кратка почивка на някой канарски остров, на който да я изпратя сама, набързичко се сдобих с билети за Малта за двете ни, за периода от 26.05 до 31.05. Има достатъчно време дотогава, но си ме "ръчкат" някои въпроси относно престоя, затова ще помоля за вашата помощ. Вълнува ме най-вече как да разпределим времето и как да подредим плана така, че да ни бъде най-удобно за придвижване, понеже едната от нас (бременната) тогава ще бъде малко по-малко пъргава :lol: Вече имах повод да разбера, че известно време няма да мога да миткам по цели дни без умора, затова искам да я карам маааалко по-кротко (ама само малко).
Като се има предвид, че ще бъдем базирани в Слима (Astra hotel), как ви се струва следната програма:

26.05. - пристигане вечерта. Купуване на карти за градския транспорт ако намерим откъде и ако решим, че ще имаме нужда от тях престоя. Може би тези за по 12 пътувания ще ни бъдат най-удобни?. Намиране на спирката на X2 и отпътуване към хотела. Ако остане време вечерта разходка и вечеря в близост до хотела. Гледам, че разстоянието от летището до хотела е около 11 км. и се чудя колко ли време ще пътува автобуса? 

27.05. - разглеждане на Валета. Дотам и обратно с лодка от Слима или както се получи. Какво задължително препоръчвате да се види във Валета? Един ден за там едва ли е достатъчен и мисля да предвидя още един - например този на отпътуването ни към България? 
28.05. -  Гозо. Да се самоорганизираме ли дотам и на място или има много ходене и моткане по автобуси? Ферито до острова само от Мелиха ли се взима или може и от Слима? Ако е само от Мелиха, дотам ще стигнем с автобус от автогарата във Валета ли?

 Ние взехме за 25 Е от порта в Слиема круизче до Гозо, с посещение на столицата на Гозо Виктория, Azure window и Камино (с невероятния плаж и гледки ) и допълнителна безплатна екскурзия около Малта. Въобще си заслужаваше преживяването! :)

Освен това препоръчвам Marsaxlokk, уникално рибарско селище. Там може да се хапне на брега, цените са доста добри на някои от местата.

Мдина и Рабат са интересни, препоръчвам Blue Grotto.

Плажовете са много различни, в зависимост къде отсяда човек може да си избере и плаж (само някои са пясъчни).

Като цяло се стига бързо от място до място, но все пак си зависи. Аз бях 8 дена и не съм спирал почти да обикалям.

Мога да кажа, че Малта е едно прекрасно място, не се колебайте!   :)

Пътувко, това круизче предварително в агенция (или в хотела) ли го спазарихте или се предлага на самото пристанище? Има ли определени дни и часове, в които се прави? 

29.05. - Рабат, Мдина и двореца и градините на Свети Антон. Може ли още нещо в този ден? Плаж или евентуално размотаване в  St Julian Paceville преди прибиране в хотела? Или хапване в Marsaxlokk?

30.05. - Всичко, което не е в списъка досега или което не сме успяли да осъществим в предишните дни:-) Например селцето на Попай - заслужава ли си? Реалистично ли е да бъде разгледано в деня, в който ще посетим и остров Гозо (ако сме с круиза на Пътувко)?

31.05. - Валета и Хипогеума. Летището. Самолетчето. София.

Ах, как си мечтая за прясна пържена рибка  :huh: Къде, кога?

Какво важно пропускам? Сърдечно благодаря  :rolleyes: и моля да ме извините, че стана толкова дълго. <_<

Връзка към мнение

Към 40 минути се пътува до Слима от летището.

До Гозо не е проблем и сами да се организирате. Автобусът до Мелиха минава през Слима.

Ползвайте Google maps за маршрут, излиза ви с разписание на автобусите. Много е удобно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да помогна и аз с каквото мога.

- Карта за градския транспорт. Като излезете в салона на пристигащи, точно е точно по средата на салона.

- Видът на картата. Може би най-изгодната е тази за седем дни. Важи за автобусите в Малта и Гозо.

- Валета - като площ градът е много малък. Задължително катедралата Свети Йоан, горните и долните градини Барака, както и изстрелите на топовете в 12 часа(при нас миналата седмица беше по-скоро изстрел, но пак беше интересно). Аз иска да вляза и в Двореца на Великия магистър, но не успях да убедя придружителя си.

- За Гозо си прецени. Ако е с ферибота-имаш час път от Слима до Чиркева, след това с ферибота-на 45 минути интервал са, ние чакахме 40 минути. След това от ферибота до Виктория. Автобусите от Виктория до Лазурния прозорец са по един на час и като се напълни автобусът, оставиха доста хора за следващия курс. После цялата схема обратно. Ако намериш някакъв круиз до Гозо, 100% ще е по-удачен за теб вариант. Да си призная, в този този ден доста се изморих.

Програмата ти за 29.05 - така я бях направила, като изборът ми за завършек беше Марсашлок. Обаче, като отидохме в Марсашлок и работеше само един от крайбрежните ресторанти-те също вървяха към приключване, но ни нагостиха и напоиха :) . При нас като ден беше понеделник, часът - 18.30.

- селото на Попай не ми беше в програмата, но Биргу(Виторосса) и Исла(Сенглеа) са много добър вариант.

Дано да съм била полезна!

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

В никакъв случай Popeye Village - не си губете времето с това!

 

Спирката на X2 е точно отвън на терминала, летището е малко и няма как да се объркате.

 

Един ден за Валета е напълно достатъчен, не пропускайте катедралата!

 

Имайте предвид, че ще е голяма жега в края на май и няма да ви е много-много до разкарване, но не пропускайте Гозо и Лазурния прозорец (вижда се на аватара ми, може би любимото ми място в Малта). Рамла бей е прекрасен и препоръчвам да направите плажа там в деня, в който ходите до Гозо.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

pamelanb, ако не ти става лошо на кораб, то избери този начин на разглеждане. Някаква обзорна екскурзия, с която да видиш повечето неща. 

На крайбрежната в Слима има много предложения. Ще си изберете на място.

Пътуването с автобус не е най-добрия вариант, защото е доста продължително - особено до Гозо и обратно.

Автобусите са климатизирани и бих казала, че е даже студено в тях.

 

Ресторантите в Марсашлок  наистина затварят доста рано - поне в този сезон. При вас може да е различно.

Там ядохме наистина вкусни риби!!!

 

За Валета - и според мен едни ден и стига.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ресторантите в Марсашлок  наистина затварят доста рано - поне в този сезон. При вас може да е различно.

Там ядохме наистина вкусни риби!!!

 

За Валета - и според мен едни ден и стига.

Само за там ли се отнася ранното затваряне или си е правило на острова?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.