Прескочи до съдържание

Малдиви - остров Маафуши


Ametist

Препоръчани мнения

Докато бяхме на Маафуши го видяхме при едно излизане с моторница (на нощен риболов, ако не се лъжа). Като потопиш ръка във водата и разплискаш, светеше, а когато тръгна моторницата, дирята и светеше... беше вълшебно преживяване :)

Сега вече знам, че това което сте видели не e било светещ планктон. По това време е сезона на медузите. Вен 62 ако не се лъжа пише, че са видели планктон, но било на места. Това просто са медузи, които фосфоресцират. Информирах се от местните, за достоверност. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега вече знам, че това което сте видели не e било светещ планктон. По това време е сезона на медузите. Вен 62 ако не се лъжа пише, че са видели планктон, но било на места. Това просто са медузи, които фосфоресцират. Информирах се от местните, за достоверност. 

Ние също забелязахме малки "светулки" във водата, но това се различава от снимките с планктона. Обеснението на Аматист ми се струва по-реално :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет на всички!

Завърнахме се от приказна ваканция на Малдивите! :)

Каквото и да кажа, напиша и разкажа сега е казвано, писано вече много пъти... И все пак -Малдивите са ми сбъдната мечта и съм благодарна и щастлива, че успях и тази си мечта да сбъдна!! 

Бързо трябва да започна да мечтая отново :lol: ....защото на фона на Малдивите, всичко ми е ....сиво и безцветно сега!

Нямам желание да виждам и ходя никъде! Искам пак там! Само като се сетя за онова малко островче, далеч от цивилизацията и шума...ми плаче сърцето! Все едно мое дете съм оставила там! Така се чувствам!

 

 

По същество сега. :rolleyes:

В крайна сметка бяхме тук www.boutiquebeach.club - Boutique Beach Dhigurah | South Ari Atoll | Republic of Maldives.

Ако преценят модераторите, могат и да преместят написаното защото една дума няма да кажа за Маафуши. Не бяхме там изобщо.

Имах страшно притеснение за логистиката до този малък остров ДигУра. Още повече тръгнах с превързаното рамо и след операция на мъдрец-  гледка, достойна за съжаление! Всичко в онзи момент ми се виждаше трудно и невъзможно!

 

Пътувахме с Флай Дубай с полет от София до Дубай с междинно кацане в Шри Ланка, Коломбо. Пътуването ми се видя ри пъти по дълго от това до Щатите и Япония. Край нямаше сякаш!

На летището в Мале, както бяха ни уверили от хотела ни очакваше момче с табелка на хотела, та бързо стана и безаварийно. Пое ни момчето, заведе ни до лодката, плати билети, качи ни на нея. Слязохме си в Мале, имахме време за по кафе и закуска, 30 мин обиколка на района около пристана и ни натовари на скоростната лодка, която ни отведе до нашият о. Дигура.

 

037823098.jpg?r=0

 

Преживяване си е това с лодката! :rolleyes:  То подскоци, то клатушкане, то емоция голяма било! И всичко около теб -вода! Разкош!

Пристигане на острова, където мениджър на хотела ни взема с фирменият ван. Двойка чехи бяха единствените пристигащи този ден от Мале с нас в нашият хотел. Пристигаме в хотела, където ни посрещат с влажни студени кърпи за охлаждане и ободряване след пристигането на острова.

Поднасят ни коктейл с стръкче франджипани за разкош!

Хотелът е един от общо 3 те хотела на този малък остров. Горди сме да бъдем първите българи, с които местните се бяха запознавали! :)  Самият хотел е със собствена бикини плаж ивица, което направи престоя ни още по прекрасен!

Излизаш от хотела и вече си на плажа! Няма нужда да ходиш, търси, заобикаляш, четеш и съобразяваш! Зоната е обозначена и ако желая да е премина, за да се разхождаме по бреговата ивица или да правим снимки, замятам пареото на раменете и го пускам да виси под кръста.

Само 6 двойки стаи разполага бутик хотела, което позволява изключително обслужване и индивидуално отношение към всеки един гост тук!

При все, че познавам турското гостоприемство и сме слушали и знаем всички, какви неща правят тези хора само и само клиентът да е доволен, съм впечатлена от топлотата на местните хора тук и желанието да ти бъдат полезни по един не натрапчив, не комерсиален начин.

На вратата ни очакваше табелка с имената ни! Малък, но мил жест! :)

Сближаването с останалите гости на хотела ставаше някак лесно и непринудено, защото освен, че си четем имената по вратите :lol:

037823127.jpg?r=0

 

 

, докато се качвахме на покрива за вечеря :lol:

037823525.jpg?r=0

и сядахме винаги до различна двойка, през деня пак сме заедно всички на лодката...

 

037823232.jpg?r=0

 

Това ни караше да се чувстваме като част от някакъв екип, и сплотяваше.

 

Ходихме с лодката 5 пъти за дайвинг и шноркелинк. Аз снимам само и се радвам отстрани. ;)

 

Екскурзиите включваха по 2 дайвинг сесии и 2 шноркелинг. Тръгвахме сутрин в 8 и се връщахме, според времето и вълнението понякога към 13, понякога 16:30ч. По GPS системата търсехме манта и китова акула основно.

 

Имаше храна на борда веднъж. Обяд:

037823253.jpg?r=0

Обикновено черпеха кокос, кафе и чай ни предлагаха непрекъснато.

Много мили и внимателни момчетата от екипажа! Веднъж, заради луксцията на рамото, не можах да прехвърля борда на лодката от пристана, понеже нивото беше много високо,  а и няма как да ми помогнат да се кача, защото ми пазят ръката, специално лодката обърна и намери друго място на порта за акостиране, от където да ме качат. Нито веднъж не са ме таксували на лодката. Просто ме разхождаха с групата.

 

Иначе, хотела си има собствен дайвинг център. Проведоха обучението и сертифицирането на мъжа ми. Вече има сертификат!

Маска, шноркел и плавници си му дадоха за ползване без да го таксуват за времето на 10 дневният ни престой.

 

Не ходихме по ризорти, защото бяхме в нашият си рай!

Най-близкият ризорт LUX посетихме пешком. Правихме снимки отвън и в лагуната и се върнахме обратно по плажната ивица.

Чехите бяха ходили единият ден на ризорт и бяха разочаровани. Очаквали са същото отношение, което имахме в нашият хотел и се почувствали супер тъпо, когато отишли дали си парите на рецепция и очаквали да ги разведат, да им покажат нещо или дори упътят, но дори това не се случило. Съжаляваха много защото нито къщички, нищо не разглеждат. Само бара с предплатената консумация и това е.

Няма като нашият рай на Дигура!! Няма гръмки музики, шум, деца, хора. Само ние двамата!

Вечери на свещи и лунна светлина. Музика звучеше само по време на храненията. За фон. Всяка вечер живо изпълнение на китара само.

 

Храната. За мен беше малко странна, но бързо откривах нещата, които ми допадаха. Обожавам крем супите им с кокос и джинджифил! Царе на кремсупата. А, може да се дължи на готвача, който беше от Шри Ланка.

 

037823174.jpg?r=0

 

037823174.jpg?r=0

 

037823392.jpg?r=0

Полезно ни беше инфото за алкохола, беше написал някой по горе, че 3 л са си пренесли без проблем :) . Мъжът ми скромно си сложи ракийка в 0,5л. шишенце :lol:  и с кеф си го носеше на вечеря, като водичка.

 

Напитките бяха без ограничение. Фрешове и смутита даваха на всяко хранене. С напитки всеки се самообслужваше от специална витрина на Кока Кола. Даже водата ми направи впечатление е на Кока Кола.

 

А...Острова. Ето го и него:

 

037823102.jpg?r=0

037823115.jpg?r=0037823144.jpg?r=0037823163.jpg?r=0

  • Харесвам 34
Връзка към мнение

...

В крайна сметка бяхме тук www.boutiquebeach.club - Boutique Beach Dhigurah | South Ari Atoll | Republic of Maldives.

Ако преценят модераторите, могат и да преместят написаното защото една дума няма да кажа за Маафуши. Не бяхме там изобщо.

Имах страшно притеснение за логистиката до този малък остров ДигУра.

...

Нека засега да остане тук.

Ще му намеря подходящото място после. :)

Връзка към мнение

 

Ходихме с лодката 5 пъти за дайвинг и шноркелинк. 

Тръгвахме сутрин в 8 и се връщахме, според времето и вълнението понякога към 13, понякога 16:30ч. По GPS системата търсехме манта и китова акула основно.

Здравей, 
ще е интересно да споделиш видяхте ли китови акули и манти и на какво разстояние горе-долу от острова ? Качи снимки ако имаш. 
Редактирано от Ametist
Връзка към мнение

Видяхте ли Hammerhead shark на Manta Point & Hammerhead Shark Point и течението ужасно силно ли беше, или поносимо... иииии лодката следваше ли ви по течението ?

Здравей gini,

да видяхме почти всичко всичко за което бяхме отишли. Не остана време само за китовите акули.

Hammerhead shark point и Manta Point са на различни места. За Hammerhead shark се тръгва много рано - в 5,30 ч. сутринта. Течение има, но е поносимо. Като стигнеш на дъното течението доста отслабва и като се хванеш за някоя скала съвсем няма проблем. На излизане лодката идваше до 2-3 мин.

Гмуркането на Manta Point може да се направи и от начинаещ. Тръгването е нормално около 9,00 ч. Там гмурнах и съпругата ми. Дълбочината е 12м, а спектакъла си заслужава отвсякъде. Течение почти няма.

Винаги си носете водолазни неопренови ръкавици. Ще Ви помогнат да се придържате към скалите, без да си нараните ръцете.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
:lol: 

 

Здравей, 
ще е интересно да споделиш видяхте ли китови акули и манти и на какво разстояние горе-долу от острова ? Качи снимки ако имаш. 

 

Аз лично нищо не видях, по разбираеми причини. Големи риби и всякакви други размери и цветове основно споделяха, че са виждали. Никаква манта никой не видя, но беше зарибяващо всеки ден това да ни бъде крайната цел на екскурзиите. :)  :)

Китова акула видяха веднъж местни и бяха се обадили на всички за да им кажат че в канала пред Маамигили има китови акули. На следващият ден, на мястото, което обичайно има 2-3 лодки/корабчета, бяха дошли към 18 лодки и следа нямаше от китови акули. Бяха си взели отпуск и те.

Връзка към мнение

Аз лично нищо не видях, по разбираеми причини. Големи риби и всякакви други размери и цветове основно споделяха, че са виждали. Никаква манта никой не видя, но беше зарибяващо всеки ден това да ни бъде крайната цел на екскурзиите. :)  :)

Китова акула видяха веднъж местни и бяха се обадили на всички за да им кажат че в канала пред Маамигили има китови акули. На следващият ден, на мястото, което обичайно има 2-3 лодки/корабчета, бяха дошли към 18 лодки и следа нямаше от китови акули. Бяха си взели отпуск и те.

Ех, жалко. Явно наистина са били в отпуск :( . Обикновено, когато се разбере къде има китова акула, всички се впускат в преследването й. Понякога са толкова много хора, че трябва да се блъскаш с тях, за да стигнеш по-близо до акулата :)))

Връзка към мнение
:) 

Сега вече знам, че това което сте видели не e било светещ планктон. По това време е сезона на медузите. Вен 62 ако не се лъжа пише, че са видели планктон, но било на места. Това просто са медузи, които фосфоресцират. Информирах се от местните, за достоверност. 

 

E, бива ли така.

Ametist, стегни се. :)  Може ли да сме видели някакви си медузки. :)  B)

 

Добре де, медузи, медузи, ама светещи :P

 

То си беше тъмно. Нещо светеше във водата. Даже се опитах да го хвана т.е. да го гребна в шепата си, но все не успявах.

Добре, че тия медузки не са ме ужилили. :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

А за пристигащи в петък (съответно без вариант за ферибот), има ли разписание на бързите лодки от Мале до Маафуши?

Може ли да се резервират места онлайн, или директно на място се търсят?

Връзка към мнение

Здравейте,

А за пристигащи в петък (съответно без вариант за ферибот), има ли разписание на бързите лодки от Мале до Маафуши?

Може ли да се резервират места онлайн, или директно на място се търсят?

Да, от Мале има лодки в 09:00 и в 18:00. Онлайн не може да се резервира. На място, ако има места в лодката. Вие кога кацате? 

Връзка към мнение

Благодаря за информацията, Ametist!

Кацаме в 8:00, реалистично ли е да очакваме да хванем лодката в 9:00 ?

Да, стига да кацнете навреме и да си вземете багажа до 08:30, ще успеете да стигнете до Мале. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Дани Магелани
преди 1 час, Ametist каза:

Здравейте, 

Напуснах Summer Villa,  така че ако някой иска да ме намери в Маафуши,  моля да ми пише на лични. :) 

Оставаш ли на Маафуши или напускаш острова? Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Ametist каза:

Здравейте, 

Напуснах Summer Villa,  така че ако някой иска да ме намери в Маафуши,  моля да ми пише на лични. :) 

Е, според мен, ти хич не беше за там.На тебе ти отива едно пет звездно място и ти да го управляваш , както всички знаем -успешно.

Успех и  прочети внимателно горните два реда,моля!:girlwacko:

 

Туй пък, отде се появи,че не мога да го махна?

Каза АлександраКо, горното,то е ясно.:ok:

Таман се поФалих, че се оправям , да,ама не.

Редактирано от Mary
Премахнат ненужан цитат
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
1 hour ago, Дани Магелани said:

Оставаш ли на Маафуши или напускаш острова? Успех!

Оставам,  разбира се :)

54 minutes ago, AlexandraKo said:

Е, според мен, ти хич не беше за там.На тебе ти отива едно пет звездно място и ти да го управляваш , както всички знаем -успешно.

Успех и  прочети внимателно горните два реда,моля!:girlwacko:

 

Туй пък, отде се появи,че не мога да го махна?

Каза АлександраКо, горното,то е ясно.:ok:

Таман се поФалих, че се оправям , да,ама не.

:) Благодаря AlexandraKo. Да,  в повечето случаи ме питат аз ли съм собственика,  което значи, че трябва да се замисля в тази насока :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Малко от живота на Маафуши. 

IMG_20170418_165340.thumb.jpg.c0e79fd2017281043b5dc89d57ba1675.jpg Лора,  която хапе и гони гаргите от местното кафе на плажа :)IMG_20170307_174956.thumb.jpg.d52eb181fecb7c23ed9cd39b8ac4e878.jpg

Лора и собственичката й. 

IMG_20170418_163722.thumb.jpg.e3960b560231e180622e643f8b6c1107.jpg

Опит за отглеждане на Български домати на Малдивите.  Семената са любезно предоставени от семейство Магеланци :)

  • Харесвам 25
Връзка към мнение

Нали при Лора пихме фреш  от този плод, дето се вижда на снимката.Ще ми припомниш ли, как се казваше, моля!

Връзка към мнение
5 hours ago, AlexandraKo said:

Нали при Лора пихме фреш  от този плод, дето се вижда на снимката.Ще ми припомниш ли, как се казваше, моля!

Да,  при Лора :)  Плода се казва Skrewpine /ако го изписвам правилно /.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , Ametist каза:

Да,  при Лора :)  Плода се казва Skrewpine /ако го изписвам правилно /.

Да,  вярно, че ми звучеше като тирбушон.:unsure:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , christuff каза:

Хехе Скоро ще станеш земеделски производител. :)

Успех в новите начинания ти желая!

Викаш, да им продава домати ли, на малдивците? :girlwacko:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.