Прескочи до съдържание

Най-красивите банкноти


Препоръчани мнения

От нашите си, тези според мен са едни от най-красивите, които повечето от нас помнят.

Преди доста години, още докато бяха в обръщение, попаднах на статия, в която банкнотата от 2000 лева, емисия 1994 година, беше номинирана за една от най-красивите и защитени банкноти в Европа. Домосед може би ще потвърди, или опровергае това твърдение. Моето лично мнение обаче, е сходно по отношение на дизайна.

 

post-72-0-13658500-1458609905_thumb.jpg

 

За холандските гулдени също знам, че са били сред любимите на колекционерите. И с право :)

 

post-72-0-81515300-1458610630_thumb.jpg

Редактирано от wilks
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Някой от вас, има ли все още дойче марки? За мен са едни от най-красивите банкноти. Колекционерската им стойност също е висока. А цените, най-вече на големите копюри - доста солени.

post-4606-0-84518700-1458628953_thumb.jpeg

post-4606-0-62439300-1458628978.jpeg

post-4606-0-76836300-1458628988.jpeg

post-4606-0-78382800-1458629002.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Евгени Димитров

2000-то лева наистина имат красив дизайн. Бях чел, че много си приличали с 2000 чешки крони като банкноти. На много места в Чехия, по чендж бора, магазини и т.н. е имало разлепени снимка на нашите 2000 лева, да не се приемат от улични търговци, защото не са чешки. Често ги ползвали за измами, поради по-ниската им стойност. Не знам обача как са изглеждали тези 2000 чешки крони. Мъчил съм се да ги търся, но не съм откривал прилика.

Връзка към мнение

Някой от вас, има ли все още дойче марки? За мен са едни от най-красивите банкноти. Колекционерската им стойност също е висока. А цените, най-вече на големите копюри - доста солени.

 

Не съм съвсем сигурен, че това, което пишеш, се отнася точно за тази емисия дойче марки. Не споря, може и да си прав, но за мен лично, като чуя "дойче марка" (както бяха популярни на времето), в спомените ми веднага се появяват именно тези, от емисия 1980

 

post-72-0-08561200-1458639728_thumb.jpg

Като аз самият до последно си пазех една от 100 (страшно много я харесвах и в цветово съотношение, и като "картинки", и една от 10 DM от тази емисия, но ги изхарчих малко преди да излязат от обръщение.

Все пак си запазих една  от 5 DM като мил спомен от летата на морето между 1984-90

post-72-0-49071300-1458639953.jpg

 

Пак от тогава все още имам

10 FiM

post-72-0-68494100-1458640261.jpg

10 SEK

post-72-0-08180200-1458640448_thumb.jpg

 

Както и монети, които отдавна са изчезнали, и стоят само по колекции - 10 шведско öre, 10 норвежко øre, и гулдени от времето на по-предната кралица (Juliana, майката на Beatrix, която пък преди 3 години предаде короната на сина си Вилем), включително и монета от 2 1/2 гулдена, която беше много интересна от гледна точка на тогавашните ми представи за монети.

 

post-72-0-86284000-1458641698_thumb.jpg

 

(сори за офф-а за монетите)

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

За холандските гулдени също знам, че са били сред любимите на колекционерите. И с право :)

 

Да, любими са ми  :)

 

Даже мислех да търся изображния да кача тук, но си ме изпреварил.

 

И - да, Кольо Фичето ми е любимата банкнота от посткомунистическите.  

Захари Зограф (100)  ми е на второ място, а Майстора (10000) - на трето.

 

За който се интересува от историята на българските книжни пари, каталогът на БНБ е на разположение на сайта им:

 

http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/pub_np_catalogues_notes_bg.pdf

 

 

Не съм съвсем сигурен, че това, което пишеш, се отнася точно за тази емисия дойче марки. Не споря, може и да си прав, но за мен лично, като чуя "дойче марка" (както бяха популярни на времето), в спомените ми веднага се появяват именно тези, от емисия 1980

 

WizzAir имат полети до гърба на банкнотата от 50 DM

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Да ви кажа, като го гледам, гледам, заглавието на темата - аз грозни пари не съм видяла, особена, от най-едричките купюрки.

Всичките са ми готини. :)

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Да ви кажа, като го гледам, гледам, заглавието на темата - аз грозни пари не съм видяла, особена, от най-едричките купюрки.

Всичките са ми готини. :)

Е, що? И дребните са си красиви :)

Най-дребните малдивски шаренийки

post-299-0-78393300-1461266452_thumb.jpeg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Е, що? И дребните са си красиви :)

Най-дребните малдивски шаренийки

Според мен едрите са някак по-красиви☺Не за друго, ми заемат по - малко място☺
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От димитровките ти липсва двайсетачката. Иначе щях да те питам знаеш ли защо на нея той е усмихнат, а на десетачката намръщен... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От димитровките ти липсва двайсетачката.

Освен това липсва и гроздоберачката от 2-левката ;)
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не че искам да ги събирам, но ми остават. 

 

To така се започва :)

Един ден като разбереш колко много са ти поостанали и като  се присетиш какви спомени имаш покрай тях и решаваш да си ги сложиш в албумче, за да поколекционираш малко спомени.

В един момент се оказва, че колекционираш банкноти :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

IBNS обяви лауерата на титлата Банкнота на 2015.

 

$5 от Нова Зеландия

 

NZL-5-Front.png

 

NZL-5-Back.png

 

Изборът ми се струва леко необичаен.

 

Банкнотата е красива, има птица, има цвете, има планина ...

Сър Едмънд Хилари е не само национален герой на Нова Зеландия, но и светило за цялото световно планинарско, приключенско, пионерско и изследователско природолюбиво братство.

Единственият кусур е, че това е просто леко осъвременена (facelift, англ.) като материал и средства за защита версия на банкнота в обращение още от миналия век.
Предполагам, че фракцията на носталгиците на Британската империя в IBNS се е обединила срещу фракцията на запалянковците на Руската, които са излезли на второ място с 100-те рубли в прослава на анексията на Крим. Както и бях предвидил, фракцията на евроентусиастите, които сме гласували за 20-те евро, сме абсолютни аутсайдери в тоя конкурс.

 

Ето един много добър интерактивен сайт, представящ в подробности последната серия новозеландски банкноти.

Съдържа даже аудиозаписи как правят птичките от банкнотите

 

http://www.brightermoney.co.nz/

Обръщам внимание, че върхът, на чийто фон е изведен портретът на Хилари не е Еверест, а малкото му братче в Нова Зеландия - връх Кук / Аораки  :)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Двуцветко

И черешката на тортата, специалното предложение на месеца, с любезното съдействие на нашия специален пратеник в Полинезия Георги Матеев :)

Верно са много красиви.

post-299-0-74304200-1465324473_thumb.jpeg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.