Прескочи до съдържание

дневник По колко дни във Варшава, Катовице, Краков, Вроцлав?


Евгени Димитров

Препоръчани мнения

Евгени Димитров

Варшава, Катовице, Краков, Вроцлав, по колко дни на град ми трябват за да ги разгледам горе-долу? Може и някой от тях да отпадне. Питам, че се чудя дали да купя билети за 6 или 8 пълни дни в Полша. В тези дни не включвам отиване и връщане.

Връзка към мнение

Варшава, Катовице, Краков, Вроцлав, по колко дни на град ми трябват за да ги разгледам горе-долу? Може и някой от тях да отпадне. Питам, че се чудя дали да купя билети за 6 или 8 пълни дни в Полша. В тези дни не включвам отиване и връщане.

 

Вроцлав тази година е столица на културата, може да уцелиш нещо интересно.

Редактирано от Zaro
Връзка към мнение

Катовице - не мисля, че имаш работа там въобще, някой може да ме поправи.

Краков - минимум 2 дни, за предпочитане 3-4, особено ако имаш интерес за втората световна война и искаш да посетиш лагерите. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Евгени Димитров

До Аушвиц със сигурност искам да отида. Добре, за Катовице разбрах. А за Познан? Искам да видя ето тази част на Полша т.е. Искам повече, ама...

post-4606-0-49979200-1458894799_thumb.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Ако ще посещаваш и Виеличка /препоръчвам билети предварително/, 3 пълни дни в Краков минимум.

Споделям мнението, че Катовице ако нямаш излишно време може да се пропусне, но Вроцлав е мнооого красив, аз просто се влюбих в него.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Чудя се за Варшава-Краков-Вроцлав или Краков-Вроцлав-Познан. Не мисля, че ще мога да направя и 4-те за 7-8 пълни дни т.е. Варшава или Познан трябва да отпадне.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Краков и Вроцлав са ти акцентите. Можеш и всичките дни да разделиш между тях, 4 за Краков не са много - един ден до Аушвиц, един до Величка...Солната мина е на 10 км от Краков, ходеше се с нещо като маршрутка едно време. Аз лично бях очарована от нея. 

Вроцлав е по-малък, но също много красив, абе изобщо, и двата града са адски живописни, чисти и средновековно-фотогенични. Особено ако случиш хубаво време.

 

В Катовице няма абсолютно нищо за гледане, ни-що. От Познан нямам опит.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

да кажа нещо и за Варшава :))))! Моят любим и втори роден град :))))!

За Варшава ще ти трябват 2 дни - като бих ти препоръчала да отскочите и до замъка Виланов. Ако искаш да ти кажа точно какво си заслужава съм на среща!

За Катовице съм съгласна, че няма какво да се гледа, но Познан е един доста приятен и аристократичен град. Но ако трябва да избираш между него и Варшава - аз бих избрала Варшава.

Всъщност като гледам можеш и 4те за 8 дни! За Вроцлав и Познан ти трябват максимум по 1 ден, ама максимум.

Редактирано от veseliache
Връзка към мнение

Може малко да ви объркам, но за мен маршрутът е Краков-Варшава-Гданск.

 

Това са трите големи града в Полша, които не бива да се пропускат.

 

Да, Вроцлав и Познан са красиви, има какво да се види- специално техният Ринек (централен площад), но за мен Гданск определено е по-важен от историческа гледна точка. Там е Корабостроителницата (Сточня), там е Вестерплате (началото на ВСВ), центърът е красив.

 

Краков е неизбежен- той е сърцето на Полша (популярен напоследък израз).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От посочените от теб градове мога да изразя мнение само за Краков и Вроцлав. Доколкото разбирам Ошвиенцим е в плановете  ти. Ако си включил и Виеличка, то за Краков ти трябват минимум три дни. Макар че според мен по-добре е 4 дни, два за Краков и по един за Ошвиенцим и Виеличка. За Вроцлав, може да се разгледа за един ден. Естествено за два ще бъде по-спокойно :)

Редактирано от Костов
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Благодаря за информацията. Днес запазих билети за 16/24.04. Ще посетим Варшава, Вроцлав, Краков и околностите. Ще имаме пълни 7 дни без отиването и връщането.

Връзка към мнение
Травеолани

Виждам, че вече май си решил, но аз задължително бих включила и Познан - има какво да се види, много приятен град.

За Краков 2-3 дена и мините Виеличка. За Вроцлав един ден е достатъчен.

Връзка към мнение

В Полша има какво да се види като цяло, така че смятам, че ще дойдете отново :) Това няма да е единственият път. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Евгени Димитров

И аз искам Познан, но не знам как да наредим дните. Пристигаме в Краков следобед. Евентуално там 3 дни. До Ауцвиц и Величка за един ден може ли да се направи? Ден ще отделим за Вроцлав. За Варшава искаме 2 дни и те станаха 6. Остава ден за Познан. Приемам съвети къде и какво да се види. За Виеличка разбрах, че е хубаво предварително билети да си купим. За транспорта, с какво да се предвижване?

 

Иначе, Полша я избрахме много лесно. Този приятел е пообиколял Европа доста, ама там не е ходил. Не бях сигурен и му викам: "Ти, в Полша ходил ли си?" А той: "Не съм, но бих отишъл" и след 2 дни взехме билетите. Направо нямам търпение. Винаги ми е била интересна като държава.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Николай Иванов, много ме замисляте за Гданск. И там искам, но няма да смогнем на всички градове. Въпреки, че тайно проверих полет на LOT от Краков до Гданск - $46 еднопосочен и оттам до Варшава с влак/автобус.

Връзка към мнение

Гданск- може следващия път :)

 

Придвижвате се с Polskibus.com, билетите са максимум ок. 20-30 зл в 1 посока (10-15 лв). Разстояния: Краков-Вроцлав 3.20 ч., Вроцлав-Познан 3.25 ч), Познан-Варшава 5.25 ч. ( 3 пъти дневно), Варшава-Краков 4.20 ч.

 

Влаковете също са вариант, но са малко по-скъпи. Можете да намерите за по 40 зл в 1 посока, в повечето случаи са по-бързи. Например можете да вземете Варшава-Краков за 2.20 ч с новия ICE Premium, но там цената е още по-висока.

страница: pkp.pl

 

Като цяло- за бързо придвижване препоръчвам споменатият влак. За евтино- Полскибус. 

 

Има и вътрешни полети на Райън: Варшава-Вроцлав, Варшава-Гданск (изкушение :)

 

 

Справки за всякакви видове транспорт: epodroznik.pl

 

П.с. Аушвиц и мината не могат да се обиколят за 1 ден. За Аушвиц също е добре да погледнете дали трябва заявка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Благодаря за информацията! Между другото рових сайта на Аушвиц. Казват, че е безплатно за лагера, но се изисква онлайн регистрация за музея. Когато отида на сайта, избирам индивидуално посещение, без тур, но не ми дава да избера ден за април.

Ако има някой ходил скоро там, нека да сподели.

 

Due to an overwhelming interest in visiting the Auschwitz Memorial, a new website has been created: visit.auschwitz.org. An online reservation is the only guarantee of entering the Museum on the date and time of your choice.

Връзка към мнение
Евгени Димитров

В крайна сметка програмата по дати и градове е следната:

16.04 - кацане в Краков в 17:25

17 - Краков

18 - Освиенцим (Аушвиц)/Краков

19 - гр. Величка/Краков

20 - Краков/Вроцлав

21 - Вроцлав/Варшава

22 - Варшава

23 - Варшава

Връщането за София ни е през Варшава.

 

Познан и Гданск ще останат за друг път, за съжаление. Ама да препускаме за по ден, ден и половина през повече от три града, аз поне не го искам и разбирам.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В крайна сметка програмата по дати и градове е следната:

16.04 - кацане в Краков в 17:25

17 - Краков

18 - Освиенцим (Аушвиц)/Краков

19 - гр. Величка/Краков

20 - Краков/Вроцлав

21 - Вроцлав/Варшава

22 - Варшава

23 - Варшава

Връщането за София ни е през Варшава.

 

Познан и Гданск ще останат за друг път, за съжаление. Ама да препускаме за по ден, ден и половина през повече от три града, аз поне не го искам и разбирам.

 

Аз съм била два пъти в Краков, 3 дни си е точно както трябва, след Освиенцим човек рядко има сили да гледа нещо друго. За Варшава два дни също си трябват поне. В другите градове не съм била и съм много любопитна, ще чакам разказ. :-)

Връзка към мнение

около Краков определено си заслужава да се види Виеличка и Освиенцим - може Виеличка да е туристическа, но е уникална, а Освиенцим е много емоционално място - човек се чувства изключително подтиснат... така съм се чувствала само в църквата в Батак. 

Краков е студентски грам и се води най-красивият в Полша, има страхотна атмосфера, така че се насладете и на вечерния живот!

Във Вроцлав центъра е красив, но ако решите да се разходите малко извън площада - готическата архитектура си е малко зловеща  - поне за мен беше така.

Варшава човек трябва да я усети. Предлагам ти един ден да се разходите пеш като видите НДК-то им, след това тръгнете по Маршалковска (М. Луиза ;)))) и се мушнете в ул. Хмелна, тя ще ви изведена на Нови Швят. Тръгнете на ляво в посока Двореца (по пътя ще видите Университета, Резиденцията на Президента, църкви др.) На площада на двореца, ако вече са изнесли масите отвън пийнете бира (любимо място на поляците) и се потопете в Стария град. Като стигнете на площада на стария град  има от дясната страна нещо като арка (беше синя) и излезте на нещо като тераса с изглед към Висла. От другата страна на площада намерете сладоледжийницата Зиелона Будка, където продават най-хубавия сладолед! Продължете направо и стигнете до Барбакан.

вторият ден посветете на двореца Виланов - ходи се с автобус Е2 или 522, но проверете, че може да има промяна и се слиза на последната спирка. На връщане отидете до другия дворец Лаженки Крулевские, където можете да се насладите на парка!

Задължително пробвайте в Полша - Бигос и ако обичате бира - започнете с Zywiec.

Пожелавам ви весело изкарване и хубаво време!

Редактирано от veseliache
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Eто малко информация за Величка/Виеличка (Солната мина) и Аушвиц от човека, при когото избрахме да спим в Краков. Той ни я прати. Поствам я за да е полезна и на другите магеланците:

 

Sometimes my guests ask about trips tо Salt Mine (Wieliczka) аnd Auschwitz. Here is a small guide:

 

Auschwitz - free entrance. Takes about 6-8hours to get there, see both parts and come back. Remember to take something to eat with you.

 

Webpage:

http://auschwitz.org/en/

 

How to get there - With bus company Lajkonik- price 13zł/one way/.

You can buy tickets in the bus.

 

Timetable:

goo.gl/fbE44b

 

You should enter on the 3rd stop "Kraków Czarnowiejska”

 

Where the bus stop is:

goo.gl/rqWy85

 

 

 

Wieliczka - ticket 55zł/per person. Takes 3-4 hours to see everything. There are two different tracks: miners' route and tourist route.

 

Webpage:

http://www.wieliczka-saltmine.com

 

How to get there - use public bus number 304 from link below price 4zł/one way.

You can buy ticket inside with ticket machine/only with coins/.

 

Where the bus stop is and when the bus leaves:

goo.gl/N7limw

 

За транспорт от летището до града (център) с такси излизало около €10 евро. Ако се ползва автобус, билети се купуват от него, но трябва да имаме точни пари на МОНЕТИ! Билета бил около 2,5 злоти т.е. 1 лев и малко.

 

И един полезен сайт за Краков:

www.krakow.jakdojade.pl

to check everything exactly.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Евгени Димитров

Не искам да пускам нова тема заради едно питане, затова ще го отправя в тази. На отиване към Краков, имаме престой от 8ч. в Дортмунд. Някакви идеи с какво може да ги запълним? Как е най-удачно да се предвижим от летището до града. По google maps ми го изкарва около 1:15ч в посока с обществен транспорт.

Връзка към мнение

Не искам да пускам нова тема заради едно питане, затова ще го отправя в тази. На отиване към Краков, имаме престой от 8ч. в Дортмунд. Някакви идеи с какво може да ги запълним? Как е най-удачно да се предвижим от летището до града. По google maps ми го изкарва около 1:15ч в посока с обществен транспорт.

 

Ето тази тема е директно по твоя въпрос: http://magelanci.com/topic/4015-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B4/

 

Има и още няколко, които може да помогнат:

http://magelanci.com/topic/843-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%BC-%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B4/

http://magelanci.com/topic/2687-%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B4-%D0%B8-%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%84%D1%83%D1%80%D1%82/

http://magelanci.com/topic/211-%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%84%D1%83%D1%80%D1%82-%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B4-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D0%BD/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Чудя се дали да купувам злоти от България или да си сменям еврото в Полша? Намерих някакъв курс в интернет на някаква полска банка €1=4,27 злоти, ама е от края на март. Не мога да намеря актуален.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.