Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Пулия и Базиликата


Spqr

Препоръчани мнения

Еми, на мен в района на Пулия най-много ми харесаха Матера, Остуни, Монополи, Алберобело. Малки градчета със собствен облик и атмосфера. Да не ме линчува Spqr, :) но бих пропуснала Лече. Отдалечен е и не се връзва с програма за малко дни. Освен това бароковите сгради ми действат тъжно и подтискащо, лично усещане, което не мога да обясня рационално. :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Еми, на мен в района на Пулия най-много ми харесаха Матера, Остуни, Монополи, Алберобело. Малки градчета със собствен облик и атмосфера. Да не ме линчува Spqr, :) но бих пропуснала Лече. Отдалечен е и не се връзва с програма за малко дни. Освен това бароковите сгради ми действат тъжно и подтискащо, лично усещане, което не мога да обясня рационално. :)

 

И моето мнение е абсолютно същото... На Lecce бих отделила максимум 2 часа - заедно с предвижването до главната им улица, а в споменатите градчета бих се захласвала много часове. Pеace! :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Причината да взема билетите до Бари е огромното ми желание да видя Матера, барока в Лече и евентуална разходка покрай морето. Така че Матера и Лече са задължителни. Наистина барока е тежък, но на мен ми харесва.

Аз четох за автобуси, които свързват Лече с Остуни, но бях решила да търся на място, ако не се получи да отпадне. С оглед написаното от Spqr за транспортните връзки с жп гарата, може би изцяло ще отпадне.

Не разбрах какво и колко време отнемат Полиняно а Маре и Монополи и ако трябва да избирам само едното, кое да бъде. И въобще дали разходката покрай морето да не бъде направена само в Бари и другите градчета да отпаднат? Всъщност кое ви хареса в Монополи и Полиняно а маре?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Не разбрах какво и колко време отнемат Полиняно а Маре и Монополи и ако трябва да избирам само едното, кое да бъде. И въобще дали разходката покрай морето да не бъде направена само в Бари и другите градчета да отпаднат? Всъщност кое ви хареса в Монополи и Полиняно а маре?

 

Ама Еми, не можеш да сравняваш крайбрежния чар на Полиняно а Маре и Монополи с този на Бари! В Бари харесвам Стария град, останалото не. Несъпоставими са... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

То явно, че нещо ще отпадне.

Аз го виждам по този начин:

-нощувка в Бари - 2.03.

- Полиняно а Маре и Матера - 3.03.

- Монополи и Лече - 4.03.

- Остуни и Бари - 5.03.

 

За организираност, нямам съмнение. Има малко вероятност за придвижване с кола, но за сега не е сигурна.

 

Кога пътуваш? аз съм за празниците около 3 март.

Матера ми е задължителна за нощувка, че държа да я видя и по тъмно и сутрин рано.

 

 

лично за мен няма как да се съчетаят Полиянано а маре и Матера в един ден, особено с градски транспорт. Влака до Матера е час и нещо, после има ходене до стария град, разглеждане и подобни. Полиняно е в друга посока, трябва връщане до Бари и отново около 20 минути с влак и 10 минути пеша до интересното :)

Връзка към мнение

Ама Еми, не можеш да сравняваш крайбрежния чар на Полиняно а Маре и Монополи с този на Бари! В Бари харесвам Стария град, останалото не. Несъпоставими са... 

 

Нямам никаква идея за нито едно от тях. За това питам :) .

Проблемът е времето и явно няма да ми се получи всичко, дори и да гоня влакове от 6 ч. сутринта :P .

Пък и не ми се препуска. Просто ми се ще когато почна да режа на място от плана, да знам кое да махна.

лично за мен няма как да се съчетаят Полиянано а маре и Матера в един ден, особено с градски транспорт. Влака до Матера е час и нещо, после има ходене до стария град, разглеждане и подобни. Полиняно е в друга посока, трябва връщане до Бари и отново около 20 минути с влак и 10 минути пеша до интересното :)

Не е ли възможно до към 13 ч. да се отиде до Полиняно от Бари и да се върна и после да замина за Матера? Там имам нощувка. Ще разгледам нощна Матера и на следващия ден до към обяд ще съм хванала автобус или влак до Бари и после до Лече влак. малко е напред-назад ама с градски транспорт няма как.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

...

Не е ли възможно до към 13 ч. да се отиде до Полиняно от Бари и да се върна и после да замина за Матера? Там имам нощувка. Ще разгледам нощна Матера и на следващия ден до към обяд ще съм хванала автобус или влак до Бари и после до Лече влак. малко е напред-назад ама с градски транспорт няма как.

Възможно е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нямам никаква идея за нито едно от тях. За това питам :) .

Проблемът е времето и явно няма да ми се получи всичко, дори и да гоня влакове от 6 ч. сутринта :P .

Пък и не ми се препуска. Просто ми се ще когато почна да режа на място от плана, да знам кое да махна.

 

Напълно те разбирам. А защо не ти хрумва вариант такъв, който за мен е най-логичен:

 

- нощувка в Бари - 2.03.
- Полиняно а Маре, Монополи (за двете градчета ще отиде повечето време) и Лече - 3.03. - нощувка
- Лече (през деня) -> Матера -> вечерта - нощувка 4.03.
- Матера през деня -> Бари колкото време остане - това 5.03 -> полет
Връзка към мнение

Възможно е.

 

Благодаря!

 

Напълно те разбирам. А защо не ти хрумва вариант такъв, който за мен е най-логичен:

 

- нощувка в Бари - 2.03.
- Полиняно а Маре, Монополи (за двете градчета ще отиде повечето време) и Лече - 3.03. - нощувка
- Лече (през деня) -> Матера -> вечерта - нощувка 4.03.
- Матера през деня -> Бари колкото време остане - това 5.03 -> полет

 

Това ми беше първият вариант на идеята ;) .

Притеснява ме факта, че Матера остава за Събота вечер и неделя, а доколкото разбрах през уикенда не вървят влакове, а само автобуси. Притеснява ме, че ще бъда притисната от транспорта и може да не ми се получат нещата. Мисля обаче и този вариант.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Трудно ми е да дам съвет Монополи или Полиняно. Ние прекарахме повече време в първото градче. И се върнахме втори път, за да снимам там залез. Избери това, което ще ти е по-удобно като транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това ми беше първият вариант на идеята ;) .

Притеснява ме факта, че Матера остава за Събота вечер и неделя, а доколкото разбрах през уикенда не вървят влакове, а само автобуси. Притеснява ме, че ще бъда притисната от транспорта и може да не ми се получат нещата. Мисля обаче и този вариант.

 

Тогава го завърти наобратно:

 

- нощувка в Бари - 2.03.
- Бари (тръгване сутринта) -> Матера -> целия ден + вечерта - 3.03. - нощувка
- Матера (тръгване сутринта) -> Лече -> целия ден + вечерта - нощувка 4.03.
- Лече (тръгване сутринта) -> Монополи -> Полиняно а Маре -> Бари колкото време остане - това на 5.03 -> полет

П.П. Не съм проверявала какво работи събота и неделя като транспорт... Но за мен всички останали варианти са леко хаотични :) 

Връзка към мнение

Тогава го завърти наобратно:

 

- нощувка в Бари - 2.03.
- Бари (тръгване сутринта) -> Матера -> целия ден + вечерта - 3.03. - нощувка
- Матера (тръгване сутринта) -> Лече -> целия ден + вечерта - нощувка 4.03.
- Лече (тръгване сутринта) -> Монополи -> Полиняно а Маре -> Бари колкото време остане - това на 5.03 -> полет

П.П. Не съм проверявала какво работи събота и неделя като транспорт... Но за мен всички останали варианти са леко хаотични :)

Права си, че са хаотични. Знам го ;) .

Това също го мислех. Просто се чудя дали пък за Матера няма да иде твърде много време, та за това и попитах, за да реша. Мислех си дори сутринта да ида до църквата Св. Никола в Бари и после до Матера. Може би това е най -чистия вариант.

 

Теди, да разбирам ли, че в Полиняно и Монополи основно са гледките? И ти би предпочела Полиняно?

Spqr, ти какво ще правиш в тези градчета? Какви забележителности има?

 

Имам дори еретичната за мен идея след първата нощувка нищо да не планирам и както ми дойде на акъл. Обаче Матера се оказа доста скъпа, ако искаш нощувка в близост до Сасите и се притеснявам да не се наложи да плащам доста за удоволствието да съм свободна.

Връзка към мнение

от двете бих препоръчала Полиняно, забележителности има , но не са нищо особено :) За мен гледките бяха най-хубавото. Ако имаш време е хубаво да се разгледат и двете, но в твоя случай аз бих избрала само Полиняно :)

 

да не се изтъквам, но ето тук са описала двете градчета - https://muryblog.wordpress.com/2016/12/15/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%BD%D0%BE-%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B5-%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8/

Редактирано от mu_ry
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Mu_ry, благодаря ти.

Рейни печели пиене щото изчисти вижданията ми с последната предложена програма. :) Друго си е ясната мисъл.

 

Тъкмо се бях навила да видя само Полиняно а маре, но снимките на Mu_ry ми показаха, че май Монополи ме привлича повече. Ще почна с Монополи, като се надявам да остане време и за Полиняно а маре.

Остуни определено отпадна.

 

Благодаря на всички за съдействието.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Теди, да разбирам ли, че в Полиняно и Монополи основно са гледките? И ти би предпочела Полиняно?

Spqr, ти какво ще правиш в тези градчета? Какви забележителности има?

За мен най-хубавите гледки бяха в Матера, Остуни и Алберобело. Монополи и Полиняно са много чаровни градчета също, както казах моят избор беше първото от двете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен Остуни страшно много ми хареса, жалко, че отпада от твоята програма. Монополи също има своя чар, но някакси след Матера, Алберобело, Остуни и Локоротондо малко ми бледнееше. До Полиняно а маре не успяхме да стигнем :( .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И според мен категорично Полинано е класи над Монополи. И за двете стигат от 2 до 5 часа, но проблема са влаковете, които не са през 20-30 мин - тогава биха се съчетали добре. Аз ги видях в един ден и Полинано ми хареса много повече. Ако пък въпроса е Монополи или стария град на Бари там дори няма спор.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Яни, между двете градчета има влакове почти на час. Според мен транспорта не е проблем. По скоро е въпрос дали да се разгледа едното на спокойствие и другото да се пропусне или да се действа с бързо темпо и из двете.

Връзка към мнение

Когато бях аз бяха през минимум 2 часа доколкото помня, но беше уикенд. И все пак ако е за избор между двете, казах кой е моят - пък вече всичко е въпрос на вкус.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Spqr, ти какво ще правиш в тези градчета? Какви забележителности има?

 

Разходки. Има по няколко забележителности. Но основният избор за тях е лесният достъп с влак. А и белите градове си приличат. Не е нужно всички да се посетят.

 

Относно Лече. Не е само барокът. Има и друго. Като направя тема ще се разбере.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Това е моята равносметка. 

 

1. Матера

2. Лече

3. Бари

4. Монополи

5. Полиняно

 

Ще кажа така. Матера прави разликата и е невероятно селище. Възможен кандидат за топ 10 в Италия. Лече, Бари и Монополи са хубави градове, но не и от най-висока класа. Барокът в Лече е леко преекспониран като тема и го има из Италия. Бари въобще не го виждам като транзитен град, а си има своите достойнства. Монополи е приятен град и повече си заслужава спрямо Полиняно от архитектурна гледна точка. Полиняно е по-скоро курорт, отколкото град.

 

Храната е страхотна и интересни неща опитах.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ще направя отделна тема, но да спомена и тук най-силните моменти във всеки град.

 

 

Матера - незаменимите изгледи, особено в този участък. Последната улица преди реката.

 

Лече - Piazza del Duomo. Сред най-красивите площади в Италия.

 

Бари - разходка по променадата между базиликата Сан Никола до новия град, Corso Cavour при операта Teatro Petruzzelli.

 

Монополи - разходка по крайбрежната в този участък.

 

Полиняно - известният плаж и гледките към него.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Не ти се отварят както трябва линковете  :)

Матера е уникално място, с удоволствие бих се връщал пак и пак, струва си да се посетят и църквите в Parco della Murgia Materana на хълма срещу града, през лятото има бусчета до там, може да се купят места от туристическия офис

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.