Прескочи до съдържание

дневник Из Мексико'2016


Childish

Препоръчани мнения

Вече стана дума в друга тема.

 

От няколко дни сме в Мексико - кацнахме в Канкун от Хавана, за Великден се придвижихме в Мерида, където останахме за 4 нощувки и отскочихме до Ушмал и до сенотета наблизо и следващата спирка е Кампече. Надявам се да намеря време да разкажа за или поне да илюстрирам тези дни. Сега ще се опитам да предам какво се случи предната нощ.

 

Отседнали сме в хотел в стария град на Кампече. Не съвсем централно, но все пак във вътрешността на крепостните стени.

Звъни телефонът. Първоначално мислим. че е станало сутрин, после виждаме, че е едва 0:30. Телефонът ни събужда, но сме неадекватни. Аз не разбирам какво ми говорят и връчвам слушалката на nomad. Чувам само неговите отговори, Едва на сутринта научавам целия раговор и сега го препредавам.

 

Мъж, със сигурност от рецепцията:

- Спите ли? Сигурно ви събуждам. Тук в хотела има въоръжени мъже, които ще проведат акция, сврързана с подозрителна кола, най-вероятно открадната. Не излизайте от стаята.

Подава слушалката на друг:

- Обажда се комисар ... от полицията. Ваша ли е колата сив ... номер ... от Монтерей? Не??? А с какво сте дошли? - С автобус. - Откъде? - Мерида. - А закъде ще пътувате? - Мерида. - И нямате автомобил? Какво правите в Кампече? Какви сте? Откъде сте? От коя страна сте?  Ама как така говориш толкова добре испански???

- Не сме никакви полицаи. Ние сме от картела на залива (El Cártel del Golfo). Отвличаме, измъчваме, търгуваме с органи. Ние сме мафия. Контролираме всичко..

Тук nomad му затваря телефона.

 

...

На суртинта на рецепцията молим да ни извикат такси. Мъжът е брадясал, заварваме го на един от диваните и заключаваме, че той ни се е обадил през нощта и ни е казал да не излизаме от стаята. Докато се суети да ни извика такси, аз се оглеждам за такова на улицата. Зървам рецепциониста от предния ден. Когато се настаняваме той едва ни обръща внимание. Виждайки ме сега, се усмихва широко, поздравява ни все едно е близък приятел, радвайки се да ни види, разпитва ни как ни се е сторил градът, ние естествено спестяваме снощната случка, втурва се да ни извика такси, успокоявайки ни, че няма да си изтървем автобуса. Това поведение само потвърждава подозрението ни, че опасността е била реална.

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Радвам се, че сте живи и здрави. В Мексико има голяма търговия с наркотици и картели, но като цяло не пипат туристите. В Канкун или Плая дел Кармен това нямаше да се случи.

Човек трябва да си отваря очите на четири, вие сте опитни пътешественици и знаете как да внимавате.

Успех с пътуването от тук нататък!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Ле ле, доста неприятно. С каква идея са го направили - рекет, сплашване? Добре, че не са докарали нещата докрай, че нямаше да ви хареса това Мексико. И аз знам, че за курортите им е спокойно, ама вътрешността на страната било много зле в това отношение. Винаги с едно наум оттук нататък.

Между другото, как се казва хотела и откъде го запазихте?

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
Травеолани

Да, за съжаление тук в Канада е познато точно това "Мексико" ... И затова повечето хора ходят в резорти и не обикалят много много сами.

Дано нямате повече такива случки!

Връзка към мнение

Ужас! Добре, че сте живи и здрави. Не разбирам какъв е смисъла на това обаждане? Може би защото сте туристи не са ви търсили отново и не са дошли на вратата?

Връзка към мнение

Само предположение - според мен, свободното говорене на испански е помогнало извънредно много. 
Пожелавам ви пътешествието да продължи само с хубави емоции :)

Връзка към мнение

Аз пък си мисля, че просто поради някаква причина са искали да ги разкарат от хотела. Ето една причина да не се разчита на случайни хотели, а да се ползват само проверени такива.

Страшничко изглежда и дано да е нямало реална заплаха. Все пак е добре да оставяте следа къде сте и какво ви предстои.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще отговоря на коментарите наведнъж без цитати, че разполагам с малко време.

Мексико или поне някои щати като цяло са безопасни за туристи. Войната е между картелите. Рискът е - да не се окажеш на грешното място в грешен момент или да те вземат за друг.

И ние стигнахме до извода, че нашият проблем е, че nomad говори езика като роден без никакъв акцент на чужденец. В случая местните "съгледвачи" виждат кола, която евентуално е на конкуренцията и преминават към действие.

Хотелът беше резервиран от booking. Няма как да знаеш кой е на мафията, но се предполага, че по-лъскавите са такива, защото са голяма инвестиция. Голяма част от хотелите не са в букинг и като търсиш къде да отседнеш понякога е трудно - няма места за твоята дата или пък е прекалено скъпо.

В случая според мен паническото напускане на хотела щеше да бъде грешната стратегия.

До въпросната случка Мексико  - макар само още да сме в Юкатан - много ми харесваше - и все още много ми харесва. Но от самото начало в Канкун прави впечатление засиленото полицейско присъствие, а това мен не ме успокоява - щом има толкова полиция, значи има за какво. (С последното nomad не е съгласен - според него полицията действа превантивно).

Ние продължаваме.

  • Харесвам 25
Връзка към мнение

Бъдете внимателни! Наслушала съм се на легенди за Мексико от приятели испанци, работили и живели там. Всичките избягали без време със семействата си.

Много било популярно да те спират и уж ти подават брошурка или визитка и ти духат прах в лицето. Този прах те кара да ги слушаш и изпълняваш това, което ти наредят. В най-честия случай искат от теб да изтеглиш пари от картата си и да им ги дадеш. На мен тази история хич не ми се вярваше, докато не се разрових из нета и прочетох за хиляди такива случаи.

Имайте го предвид.

В Канкун и наоколо ние не усетихме нищо застрашаващо, само барикадите с чували с пясък край полицейските пунктове бяха надупчени от куршуми. Дори по магистралата от Канкун до Плая дел Кармен. Въпреки това, за мен Мексико, дори само Юкатан, си остава едно от най-любимите ми места.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Веществото е скополамин. Доста находчиви са в използването му според историите, в които се зачетох сега. Четох, че на рецепция в хотел можели да ти подадат визитка, напоена с него.

Връзка към мнение
Травеолани

Веществото е скополамин. Доста находчиви са в използването му според историите, в които се зачетох сега. Четох, че на рецепция в хотел можели да ти подадат визитка, напоена с него.

Ужас! Добре че не ги знаех тези неща преди да отидем в Мексико. Това за първи път го чувам!

Връзка към мнение

В уикипедия пише, че количеството, което се поема през кожата, не е достатъчно. Но това от напитка, в която има този прах - определено е. 

 

Дано се разминете без повече стресови ситуации. 

Връзка към мнение

Ох, сега ще ви мисля. Повече никакви такива, Номад да каже на следващите от мафията, че ще се разправят с мен. :)  Айде и без неприятни случки по пътя.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Споко. Това е популярно в Колумбия. Тук най-много някое пиле да се изцвъка в/у мен. Онзи ден ми се случи. Пилето май имаше диария. Научих си урока и вече не сядам на пейки под дърветата.

Междувременно се придвижихме до Valladolid и утре се надяваме да посетим Чичен Ица.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Тази тема трябваше да я нарека "Инциденти в Мексико". Преди малко на път за Xochimilco в метрото откраднаха мобилня телефон на nomad...

Връзка към мнение

Важното е вие да сте здрави пък мобилен ще си купи пак.

Иначе си отваряйте очите на шест, че там си иска много да се пазите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Важното е вие да сте здрави пък мобилен ще си купи пак.

Иначе си отваряйте очите на шест, че там си иска много да се пазите.

Да, така е по принцип.

Но той го изживява тежко - това му беше интернет-връзката, GPS-навигацията и фотоапаратът - всички снимки(освен малкото качени във ФБ) от това пътуваене са изгубени...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Неприятно е дори за нас да четем такова нещо... Представям си пък на него какво е, най вече за изгубените снимки. 

 

Имах подобна случка във Варна през 2010, разбиха ми колата и отмъкнаха някои неща от раницата, включително и евтиният фотоапарат сапуниерка. Най много съжалявам за снимките, всичко друго може да се замени. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Наричам ви повече никакви инциденти!

Благодаря, Rainy!

 

Неприятно е дори за нас да четем такова нещо... Представям си пък на него какво е, най вече за изгубените снимки. 

 

Имах подобна случка във Варна през 2010, разбиха ми колата и отмъкнаха някои неща от раницата, включително и евтиният фотоапарат сапуниерка. Най много съжалявам за снимките, всичко друго може да се замени.

 

Да, казвам му аз, че и в България може да му се случи. Но това не го успокоява - иска да се връща в Европа...
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предполагам сте били подготвени психически за подобни инциденти. Не се отказвайте. И пази апарата, че оставате с твоите снимки за спомен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, казвам му аз, че и в България може да му се случи. Но това не го успокоява - иска да се връща в Европа...

 

За мен първата случка беше истински стресираща. Щом там се оправихте... Телефонът могат да му откраднат на Витошка... Просто се е скапал емоционално. Изпийте по един ром и само напред. Внимателно, разбира се... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Според мен умората и стресът от пътуването са си казали думата. Нормално е на дълги пътувания в един момент да ти се прииска да се върнеш. Случката просто е извадила това, което така или иначе е тлеело. Ако се върнете сега после ще съжалявате. Може би, ако Мексико е доста стресиращо с престъпността, да идете в някоя по спокойна държава в района, че да си починете емоционално. Може би Номад има нужда да се отпусне от напрежението.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще му мине скоро, и аз бях супер афектиран като ми откраднаха колелото в Холандия. Като парична сума можеше да се каже, че е символично, но самото усещане, че някой е взел нещо твое е много гадно. Мога да си представя, че когато е имало лични снимки е още по-неприятно. Надявам се скоро да го преодолеете и да продължите с ентусиазма, с който започнахте :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.