Прескочи до съдържание

Лична карта или паспорт


Препоръчани мнения

Съжалявам, ако въпросът ми не е за тази тема, но възникна спор с какъв документ могат да влизат в Норвегия българските граждани. На сайта на нашето МвНР е написано следното:
 

 

ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ

Вашият паспорт следва да бъде валиден най-малко три месеца след периода на престой.

Между  Кралство Норвегия и България съществува безвизов режим.

От 25 март 2001 година Норвегия принадлежи към Шенгенското пространство.

Вече няма граничен контрол за пътуващите от друга страна от Шенген или за страни-членки на ЕС, каквато е България. Въпреки това, валидни паспорт или национална лична карта са необходими за влизане и пребиваване на територията. Митническият контрол все още съществува.

При позвъняване в норвежкото посолство ми казаха, че трябва да имаш паспорт?! 
А на собствения им сайт, в често задаваните въпроси е написано, че може и с л.к.

Може ли някой да внесе малко яснота по темата. Благодаря предварително  :)

Връзка към мнение

Съжалявам, ако въпросът ми не е за тази тема, но възникна спор с какъв документ могат да влизат в Норвегия българските граждани. На сайта на нашето МвНР е написано следното:

 

При позвъняване в норвежкото посолство ми казаха, че трябва да имаш паспорт?! 

А на собствения им сайт, в често задаваните въпроси е написано, че може и с л.к.

 

Може ли някой да внесе малко яснота по темата. Благодаря предварително  :)

 

Преди четири години направо си ми отказаха да ме пуснат с лична карта. Хубаво, че си носех парпорт... Не ми се разправяше, иначе можех. Знам, че можеш с лична карта. Просто имай готовност за спор, ако попаднеш на по-особен митничар :)

Връзка към мнение

Благодаря на всички, които ми отговориха :wub:  
Не става въпрос за мен. Аз слава богу, винаги си пътувам с пълен комплект документи. Просто ме учуди колко противоречива информация може да получи човек и то от източниците, които по принцип трябва да имат най-голяма тежест. Пропускам детайла, че на сайта на нашето МвНР фигурираше грешен телефон на норвежкото посолството и добре, че се сетих да отворя дипломатическия лист, който се актуализира доста по-често...

Странното е, че норвежците ме питаха как ще влезнем в страната и при пояснението, че ще пътуваме със самолет казаха, че тогава трябва паспорт. Това значи ли, че ако влезеш от съседна страна (по суша), режимът е по-хлабав и можеш само с л.к. Това по-скоро теоретино ме интересува, де :blush:  

Връзка към мнение

Странното е, че норвежците ме питаха как ще влезнем в страната и при пояснението, че ще пътуваме със самолет казаха, че тогава трябва паспорт. Това значи ли, че ако влезеш от съседна страна (по суша), режимът е по-хлабав и можеш само с л.к. Това по-скоро теоретино ме интересува, де :blush:  

 

Най-вероятно разчитат на съседите да си свършат работата.. Нещо като да влизаш в Канада през САЩ, нали се сещаш :)

Предполагам, че това с паспорта е ново, временно, неофициално, свързано със... свинските опашки :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Странното е, че норвежците ме питаха как ще влезнем в страната и при пояснението, че ще пътуваме със самолет казаха, че тогава трябва паспорт. Това значи ли, че ако влезеш от съседна страна (по суша), режимът е по-хлабав и можеш само с л.к. Това по-скоро теоретино ме интересува, де :blush:

 

Хм, караш човек да се замисли ..

Миналият месец както споменах влезнах с л.к., но беше по вода. В интерес на истината стана лека суматоха на граничния контрол, проверяващият ми гледа личната карта и не знаеше ОК ли е или не да ме пуска с нея. Та се наложи да вика "началник смяна", която надълго му обясняваше нещо и в крайна сметка ме пуснаха. Отдавам го по-скоро на неопитност на проверяващия (личеше, че си е новичък) отколкото на нещо друго, но не се знае знае ли се в днешните размирни времена кой какви нови процедури измисля на граничния контрол.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Странното е, че норвежците ме питаха как ще влезнем в страната и при пояснението, че ще пътуваме със самолет казаха, че тогава трябва паспорт. Това значи ли, че ако влезеш от съседна страна (по суша), режимът е по-хлабав и можеш само с л.к. Това по-скоро теоретино ме интересува, де :blush:  

 

Норвегия е в Шенгенското пространство. При влизане по пътя няма граничен контрол със съседите (от ЕС поне, с Русия има). Следователно можеш да влезеш и без документи. Аз лично съм влизал само сухопътно, т.е. без да ми проверяват никакви документи. Караш си с колата, виждаш една табелка "Норвегия" и хоп, вече си в Норвегия.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

2014 г. август минах само с ЛК по класическия начин - с полет, без замисляния от служители. Паспорт не ми потрябва никъде. Но сега, както казва капитана, са други обстоятелствата. Така че не е зле да се носи. Иначе ЛК ми искаха в баровете в Осло като Angst например, където, ако не я покажеш, или охраната не е на кеф, тактично ти разкачат въженцето отстрани (щото народа се реди на дълга опашка към 0 ч.) и те молят да напуснеш. Може да я искат и на Тювхолмен бийч, където ходят 2-ма цербери и те карат да си прибереш бирата да не ти се вижда. А и когато купуваш по-твърд алкохол също е възможно (като "твърд" в повечето случаи те разбират над 2.2%...) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имайки предвид, че съвсем скоро ще затворят норвежкото посолство в София, не изключвам варианта да съм разговаряла с някой по-нископоставен в йерархията им служител (да не кажа с шофьора, примерно). Човекът обаче звучеше доста убедено, да не говорим, че това не е въпрос от кой знае каква компетентност  ;) Другата седмица, живот и здраве, ще пиша как е минал граничният контрол.

Съгласна съм с мненията, че след последните терористични атаки, положението по границите е по-особено. Миналата година в Швеция станах свидетел как пуснаха едно момче с изтекла лична карта и без никакъв друг валиден документ. Днес си мисля, че това би било невъзможно  :rolleyes:

Връзка към мнение

А, нищо чудно да си разговаряла с лице с ранг на дипломат, защото, както знаем:

 

Ако един дипломат каже „да“, това означава „може би“.

Ако един дипломат каже „може би“, това означава „не“.

Ако един дипломат каже „не“, значи не е никакъв дипломат :)

 

В МВнР би трябвало да имат референт за Скандинавия и той би трябвало със сигурност да знае как стоят нещата.

Очаквам(е) пресни новини от теб. В днешните времена с динамично изменящи се правила и порядки информацията от пътуващите от първа ръка е най-ценна :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз бях август 2015 ,само с лична капта без никакви проблеми. Мисля, че сега още си е с лична карта ☺

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 9 месеца по-късно ...

Някой знае ли дали може да се влиза в Хърватска и Черна Гора само с българска лична карта или трябва паспорт?

Връзка към мнение

За Хърватия съм сигурна. Преди години на дъщеря ми й откраднаха паспорта точно преди заминаване за Хърватия и Черна гора.

Тя летеше със самолет до Дубровник и в Хърватия я приеха с лична карта (дори тогава Хърватия още не беше в ЕС), но Черна гора трябваше да пропусне и да изчака групата в Дубровник. Препоръчвам ти да се обадиш във Външно министерство за информация. Помня, че тогава звъняхме къде ли не за да знаем, дали да тръгва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Граждани на ЕС могат да пътуват с лична карта до Грузия...

 

Citizens of EU countries may enter Georgia with a national identity card instead of a passport; other nationalities must carry their passport.

https://www.lonelyplanet.com/georgia/visas?fbclid=IwAR2nBsT7j7Qrizp7TybeXiHSOijZjYiDGFoLAYx3Vqg8Rb3WeP8smVFtzgA

 

За влизане и пребиваване в Грузия е необходимо да се притежава валиден български паспорт или лична карта.

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/georgia

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
преди 24 минути , muffytoz каза:

Ще пътувам със самолет до Норвегия.Мога да вляза с лична карта или ще трябва да си изкарам задграничен паспорт ? 

Можеш да влезеш с лична карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.