Прескочи до съдържание

Будапеща и Краков (евентуално Белград) с автомобил


Shlosera

Препоръчани мнения

Последните теми, които намерих са сравнително стари и за това ми се иска да понапълним тази с малко по актуална информация.

В почивните дни около 24ти маи 21-29 имам лична работа във Будапеща. Поради факта, че работата ми там е само за един ден, а в България с малко отпуска - почивни дни колкото искаш ще взема и семейството (жена и дете на година и 4 месеца), с което ще се възползваме да направим една екскурзия в Будапеща и Краков.

21.05. По план трябва да тръгнем в събота сутринта от София и да сме накъде в късния следобед в Будапеща; 

22-24 Обикаляне на забележителности и свършване на работата в понеделник 23.05;

25.05 Тръгване сутринта за Краков и пристигане пак в късния следобед в Краков;

26-27 Обикаляне на забележителности;

28. Отпътуване за Белград или някой друг град на половината път където да преспим и се разходим в късния следобед. Не ми се иска да пътуваме повече от 8 часа в посока. 

29. Пътуване за София.

 

През 2009та година съм пътувал служебно до Будапеща с кола, която паркирахме на улицата пред хотела ето тук и в двора на офиса, което не е представлявало никакъв проблем. Сега обаче нямам никаква представа къде може да се паркира и какъв е режима изобщо за паркиране в града. Същата дезинформация важи и за Краков. Ето и моите чуденки:

1. Приемам всякакви предложения за да минимизираме разходите и евентуалните проблеми с паркирането.

2. Преди се купуваше винетка в Унгария, сега до колкото разбрах е същото. Как обаче стои положението с пътните такси в Словакия и Полша? За Сърбия също съм наясно;

3. Будапеща като задължителна дестинация е ясна. Струва ли си планиране на пътуване до Краков или е по добре до някоя по близка и удобна дестинация? Например някаква обиколка в Сърбия - Белград, Нови сад или нещо друго. През Сърбия съм пътувал много пъти, но никога не съм посещавал Белград.

4. Предложения за удобни места за настаняване покриващи условията същоса добре дошли. Хотел Csaszar през 2009та ми се стори доста удобен, но няма свободни стаи за нашия период, така че той отпада. 

 

Предварително благодаря за всяко споделено мнение.

Връзка към мнение

Били сме 

 

А Братислава като вариант от Будапеща, или Виена?

Били сме и в двата града, които са на адски добре достъпни от Будапеща. В Краков i Полша като цяло не сме били, а не се и сещам за нещо друго до което може да се стигне сравнително лесно с кола. Сериозно се чудим дали с Краков няма да се надценим с пътуването на обратно и не го заменим с Белград, която е единствената столица на Дунав в която не съм бил (само сме минавали транзит).

Връзка към мнение

Краков-Белград със сигурност няма да се впишеш в 8 ч.

Като видях колко малко ти е детето - избери едното. В Белград разходка по Калемегдан и зоопаркът навярно ще му харесат.

В Краков не знам какво да ти препоръчам с толкова малък турист. 

Връзка към мнение

1. Приемам всякакви предложения за да минимизираме разходите и евентуалните проблеми с паркирането.

 

И за Будапеща и за Краков е добре да наемете хотел с паркинг, защото и в двата града паркирането в центъра е доста сериозен проблем. 

 

2. Преди се купуваше винетка в Унгария, сега до колкото разбрах е същото. Как обаче стои положението с пътните такси в Словакия и Полша? За Сърбия също съм наясно;

 

Унгария е с винетка - купуваш е от първата бензиностанция след границата - електрона е, т.е. няма да имаш стикер който да лепиш - има за седмица, за месец, за година
Словакия също е винетка, за нея не помня лепеше ли се стикер или не, а бях преди няма и месец.

Полша няма винетки, а и по пътя от Будапеща до краков не ни се е налагало да плащаме пътна такса, пътя не е по магистрали

Сърбия нищо сложно - първо си теглиш билетче, преди Белград даваш билетчето и плащаш - 730 динара, ако не се лъжа. След Белград теглиш ново билетче и преди границата плащаш пак - 290 динара. Плаща се с динари, евро, карта.

 

3. Будапеща като задължителна дестинация е ясна. Струва ли си планиране на пътуване до Краков или е по добре до някоя по близка и удобна дестинация? Например някаква обиколка в Сърбия - Белград, Нови сад или нещо друго. През Сърбия съм пътувал много пъти, но никога не съм посещавал Белград.

 

Краков е интересен, разглежда се и бързо, не се сещам какво друго да предложа обаче. Ние спахме в Закопане, с цел намаляване на пътя Будапеща - Краков (пътувахме вечерта след работно време, а пътя е дълъг, не е по магисрали). На следващият ден отидохме до Краков сутринта и се върнахме в Закопане вечерта, после разгледахме и Закопане - полски зимен курорт. Не очаквай нещо невиждано, но мисля че доста може да се усети от манталитета и духа на поляците.

 

4. Предложения за удобни места за настаняване покриващи условията същоса добре дошли. Хотел Csaszar през 2009та ми се стори доста удобен, но няма свободни стаи за нашия период, така че той отпада. 

 

не обичам да препоръчвам хотели, поради различноста на вкусовете на хората, но мисля че бихте могли да намерите и по-добър аналог на хотела.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да споделя и аз "некои съображения", които все още не са казани в темата. На отиване ще се озорите и не виждам как ще се вместите в условието 8 ч. дневен преход. Дано поне по границите все още да няма сериозен трафик. Връщането от Краков е предвидено за съботен ден. Имай предвид, че поляците много пътуват през уикенда и си правят семейни пикници. Специално отсечката от Краков до границата със Словакия е ужасно натоварена в тези дни. Пътят е двулентов, май само в първите километри след Краков има магистрален участък. Задръстванията да разклона за Закопане могат да бъдат сериозни. Не те отказвам, просто имай едно наум и тръгнете по-рано сутринта по възможност. Иначе преход Краков - Белград е напълно постижим, правил съм го преди няколко години. Относно хотелите в Будапеща и Краков - задължително с паркинг, мога да препоръчам при поискване. Според мен правилно си решил да разнообразиш с Краков, защото за Виена времето е недостатъчно, а стана ясно, че Братислава вече е посетена...

Връзка към мнение

В Словакия винетката е електронна и февруари месец , когато минавахме можеше да се закупи само от техни бензиностанции или гише, в работно време на границите ( където има такива).

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Чак сега ми остава време от тези празници и работата между тях (заради колега отпускар) да погледна по обстойно форума.

Относно детето. На година и 3-4 месеца, едно дете не се интересува от нищо друго, различно от заобикалящите го предмети, които може да докопа. Като цяло, лесно се обикаля с количката, защото всичко, което се вижда е ново и съответно интересно, така че това държи интереса му доста силно и ако не е гладно (за което задължително трябва да му се напомни) или ако не му се доспи всичко е наред. За това няма да му мислим специална програма - най - много някоя детска площадка, което е просто неизбежно ;) Всичко до тук добре, като трудната част идва с пътуването. След някой и друг час започва мрънкането, което определено ме кара да взема решение за по кратки пътувания, като София - Белград (2 дни), Белград - Будапеща (5 или 4 дни) и Будапеща - Някъде другаде (1 или 2 дни). Тук вече чакам предложения, че вече няма абсолютно никакво време. 

До края на дългия уикенд, трябва да сме решили и резервирали всичко.

Ще съм благодарен за конкретни съвети за:

1. Паркиране в Будапеща и Белград;

2. Приличен хотел с паркинг или близо до място където може да се паркира;

3. Кое да е третото място за посещение и изобщо струва ли си да се прави така.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Да използвам темата за въпрос:

Моля, препоръчайте хубав  хотел в Центъра на Будапеща. Букнала съм Мариот, ама като чета отзивите, май ще го сменям. :mad:

Връзка към мнение

И аз съм спала в Ержебет хотел преди .... 7 години ... да не са и повече - добър беше и наистина е централно разположен.

Можеш да погледниш и Town Hall Apartments последните 2 години сме отсядали на няколко пъти там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние спахме в Hotel Erzsebet City Center преди 5-6 години и останахме много доволни от него.

Благодаря! :)

 

И аз съм спала в Ержебет хотел преди .... 7 години ... да не са и повече - добър беше и наистина е централно разположен.

Можеш да погледниш и Town Hall Apartments последните 2 години сме отсядали на няколко пъти там.

Тези апартаменти ми харесаха. Имат ли денонощна рецепция?А трансфер от летището предлагат ли?Аха, сега видях, че имат шатъл от/до летището. Може би, трябва да им напиша писмо за указания. :rolleyes:

Връзка към мнение

Благодаря! :)

 

Тези апартаменти ми харесаха. Имат ли денонощна рецепция?А трансфер от летището предлагат ли?

Да има винаги някой - "рецепцията" им е на втория етаж, но винаги има някой там, случвало ни се е да искаме съдействие късно вечер. Относно трансфера вече не съм запозната, имат паркинг (което мен ме интересува, понеже в последно време пътувам с кола). Относно трансферите от летището (опита ми е от преди доста години) - имаше шатъли от летището - плащаш си "двупосочен" билет и бусчето те оставя пред хотела, също така даваш ден и час за обратния полет - и минат да те вземат пак .... но да се намеси някой с по-прясно инфо.

Редактирано от temporary
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.