Прескочи до съдържание

За една седмица до Кипър


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Рано сутринта имам два въпроса.

Първо, коя е най-готината кипърска бира, че да не се изложа?  Или да ги карам наред ?

И второ, по въпроса с минаването в Никозия в турската част. Мислех, че проблемите са останали в миналото и сега всичко е точно. Но съм провокиран от едно писание на Поли във фейсбук, да попитам тук. Аз искам пешеходно за 2-3 часа да мина оттатък и да разгледам нещичко, но не искам и каквито и да е проблеми. Има ли такива, се отказвам. Има ли значение това паспорти,лични карти.... Как е най-добре ?  Надявам се излишно да се притеснявам. Някой , ако има пресни впечатления , да сподели...

Ще има ли значение, дали съм сам ,  или с детето и майка му?   

 

Оги, за бирата не мога да помогна, но преди 2 месеца минах в Никозия в турската част само с лична карта. Макар че ако си носите паспортите предполагам не пречи да ги вземеш и тях за всеки случай. Доколкото забелязах минаваха също майки с деца и нямаше никакви проблеми, така че по-скоро няма значение.

Връзка към мнение

КЕО e бирата :)

Това за паспорт / лична карта е за да не се заяждат гърците ако минеш при тях с паспорт, в който има печат на непризната държава. А за да видиш мнението на местните, се заговори с някой кипърец.. ако щеш даже и някой таксиметров шофьор, който си чака клиентите...  

Връзка към мнение

Никога не са слагали печати в паспорта от Севернокипърската турска република.

Слагаха ги преди години (когато не можеше да се минава с л.к.) на едни хвърчащи листчета, които се получаваха на будката на КПП-то, а паспорта само поглеждаха.

Редактирано от Параход
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както и преди съм казвала да не бъдем толкова категорични... Не говоря за толкова далечно минало, а за 2013-14та година.

И да слагали са ми печати в паспорта на които са упоменати дните разрешен престой в северен Кипър. Листчета не са ми давали. Ок, съгласна съм, ако след това режима се е поразхлабил.. Но с това "никога"... да не прекаляваме.

Връзка към мнение

ОК, извинения за категоричността.

Говоря обаче за доста по-ранен период - скоро след отварянето на границата 2003-2004 г., а листчетата останаха в обръщение доста време. 

Предположенията бяха, че с годините става все по-лесно и либерално (което и стана с личните карти). Явно е имало и други варианти, какъвто се е паднал на теб.

Връзка към мнение

Летяла съм Истанбул - Лефкоша и съм минавала КПП-то пеша и на отиване и на връщане. Проверките на гръцкото КПП си бяха не малки и в двете посоки... от преравянето на багажа до записването в дебела книга - в кой хотел отиваме, за колко време итн..от турска страна никой не ни е проверявал. Писала съм го в другата тема за Кипър, не ми се повтаря. И двата пъти ми сложиха печат точно на севернокипърското КПП. 

Не съм пробвала да минавам с лична карта. Дано вече е по-лесно. Оги ще каже. 

Връзка към мнение

Ти си минавала наобратно... явно това променя нещата доста.

От гръцки Кипър в СКТР е и е било значително по-лесно за мен и за всички, които познавам.

Връзка към мнение

Потвърждавам, че проверките по границата са най-вече от страна на гръцките власти на влизане от турската част. Моят опит е от миналото лято. Ние ходихме може би 4 поредни дни на плаж в турската част на север от Фамагуста. В началото не предизвиквахме кой знае какви подозрения, но последния ден вече им се видяхме много подозрителни с тези чести посещения в Турско и ни преровиха целия багажник. Има някакви ограничения за внос на алкохол и цигари от турската част.

За печатите не помня и не съм заглеждала паспортите. Като се прибера довечера вкъщи, ще погледна.

 

ruwenzogy, супер е, че в момента Ниси е толкова празен и чист. Втората половина на юни не беше така - пренаселено и зеленясала вода в една част от плажа.

Редактирано от dechy
Връзка към мнение

В края на ноември минавахме границата с лични карти без никаква проверка двупосочно. Имаше български турци, които минаваха с червения паспорт. Нито печати, нито листчета.

За няколко часа ще ви е чудесна разходка в турската част на Никозия. Да не се стреснете от циганийката веднага след границата, едни мърляви боклучави пазари са. Има хубави заведения с турска храна ако обичате такава.

Предлагам да се разходите до центъра на Агия Напа. Има местни автобуси с малки номера мисля, че бяха. На няколко спирки от Ниси е центърът, има разни катерушки, доста магазинчета и заведения. Пристанището е приятно и плажът е страхотен. На още една спирка от центъра е паркът със скулпторите, безплатен е. От него тръгвате по уличката надолу към морето и излизате на Моста на влюбените, много е красиво. По плажа също се стига до там и после през една алея над морето.

23248114051_725be1c6b1.jpg

 

26614949606_905858e81d.jpg

 

26575939131_504c4d38a8.jpg

 

26575936901_4b145553b2.jpg

Редактирано от Bellaero
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Хей, докато аз съм на плаж и си пия бирата, голяма дискусия се заформила тука. Мисля, че не е никакъв проблем с какво ще се минава, но ще ви кажа със сигурност в петък вечер, когато мисля да ходя там.

Връзка към мнение

25 април ( понеделник)

Днес имаше ветрец, лек бриз, и стояхме на плаж до ранния следобед, като аз се поразходих и до още един близък плаж - Sandy Beach, който леко отстъпва на останалите три от вчера, въпреки, че не е лош. Ходейки по брега , има и интересни скали, малки заливчета и усамотени местенца за влюбени. Между всичките тези плажове са направени чудесни алеи и прехода е лек и приятен.

 

post-146-0-03191500-1461610880_thumb.jpgpost-146-0-69041000-1461610918_thumb.jpgpost-146-0-02367500-1461610952_thumb.jpgpost-146-0-49163300-1461610991_thumb.jpgpost-146-0-06395700-1461611024_thumb.jpg

 

Следобяда отидохме с автобус 101 до центъра на Агия Напа (1,50 Е), но май беше твърде рано и градчето беше безлюдно. Впечатление прави единствено манастира. Другото са основно ресторантчета.  Кипи подготовка за Великден.

 

post-146-0-23529600-1461611068_thumb.jpgpost-146-0-71377800-1461611149_thumb.jpgpost-146-0-58762400-1461611098_thumb.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Днес опитах КЕО. Наистина е най-добрата бира. Магеланци знаят всичко.

post-146-0-68081300-1461694315_thumb.jpg

 

Иначе мързелуване. За утре планирам яка обиколка.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Вчера направих обиколка на Capo Grecko NP.  Доста красиви места , главно заливи, скали, природни феномени, скални мостове, морски пещери и изкачване на скалистия нос Греко.  За съжаление половината снимки нещо се загубиха и вечерта много ме беше яд, но положението е такова. Добре, че все пак става дума за Кипър, а не да речем за Тибет....(  значи ще се идва пак)

Изминах около 20 километра по крайбрежието от Агия Напа до Протарас.  Беше жежко, но подухваше  вятър, а и гледките си заслужаваха.  Малко снимки от това, което остана....

 

post-146-0-63350300-1461844914_thumb.jpgpost-146-0-20922300-1461844955_thumb.jpgpost-146-0-90537100-1461845047_thumb.jpgpost-146-0-37791300-1461845102_thumb.jpgpost-146-0-66539300-1461845163_thumb.jpgpost-146-0-05024000-1461845205_thumb.jpgpost-146-0-08918700-1461845239_thumb.jpgpost-146-0-45398000-1461845278_thumb.jpgpost-146-0-46019700-1461845311_thumb.jpgpost-146-0-22526700-1461845350_thumb.jpgpost-146-0-08186300-1461845399_thumb.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

29 април ( петък)

Днес вече сме в Ларнака в хотел Фламинго Бийч.  Мога да споделя, че на Ниси е значително по-хубаво. Отказах се от пътуването до Никозия в интерес на семейството си. Ще дойдем догодина да обиколим целия остров.

Целия ден бяхе на плажа Макензи, който е досами летището.Водата бе по-топла, хората по-малко, но я нямаше магията.

post-146-0-04969100-1461955346_thumb.jpg

 

Отскочих и до соленото езеро, но фламинго нямаше. Явно сега не е сезона и някъде са отлетели...

post-146-0-32756000-1461956007_thumb.jpg

 

И залеза

post-146-0-14306800-1461956161_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

29 април ( петък)

Днес вече сме в Ларнака в хотел Фламинго Бийч.  Мога да споделя, че на Ниси е значително по-хубаво. Отказах се от пътуването до Никозия в интерес на семейството си. Ще дойдем догодина да обиколим целия остров.

Целия ден бяхе на плажа Макензи, който е досами летището.Водата бе по-топла, хората по-малко, но я нямаше магията.

 

 

Отскочих и до соленото езеро, но фламинго нямаше. Явно сега не е сезона и някъде са отлетели...

Фламингото е през зимата само. Отлетяло си е по местолетуване в началото на пролетта.

Кажи за водата - колко градуса е, плува ли се спокойно или само е за подскачане? Знам, че година с година не си приличат, тази е малко по-топла от предишната, но все пак?

Връзка към мнение

За Северен Кипър трябва да ви се издаде виза. Тя е едно хвърчащо листче с черен печат, издава се на самата граница, важи за 90 дни и става за 1 минута.

Някой беше писал, че е минавал границата само с лична карта и без виза. Може би е възможно, но само ако се минава пешеходно в турската част на Никозия. Ние влизахме и излизахме през различни пунктове и винаги ни искаха, паспорти, виза и застраховката на колата.

Северен Кипър е страхотно място и го препоръчвам на всеки с две ръце. Най- големите забележителности на острова са останали в северната му част. Освен това северната част е запазила много по- голяма част от самобитността си, докато южната е изцяло подчинена на туризма и комерса.

Иначе самата Никозия не си заслужава. От всички места, които посетихме, а те бяха много, Никозия беше най- невзрачна. Ако смятате да отскочите до Северен Кипър отидете до Фамагуста или Кирения (Гирне). А вместо Никозия аз бих отскочил до Лимасол или Пафос, но последния е доста далеч, по местните стандарти, разбира се. :)

 

 п.п. Не знам колко е голямо детето, но наблизо до Ларнака има "Камилски парк", който освен камили, предлага множество атракциони и децата направо се побъркват от кеф. Единственият проблем е, че всичко се плаща и след посещението му джобовете бързо олекват.

post-2801-0-56805600-1462003049_thumb.jpg

post-2801-0-73750300-1462003090_thumb.jpg

post-2801-0-34345600-1462003116_thumb.jpg

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

За Северен Кипър трябва да ви се издаде виза. Тя е едно хвърчащо листче с черен печат, издава се на самата граница, важи за 90 дни и става за 1 минута.

Някой беше писал, че е минавал границата само с лична карта и без виза. Може би е възможно, но само ако се минава пешеходно в турската част на Никозия. Ние влизахме и излизахме през различни пунктове и винаги ни искаха, паспорти, виза и застраховката на колата.

 

Кога е било това?

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

След близо една година да си продължа темата за Кипър.  Както съм писал и по-нагоре, тази година отново сме там. заминаваме след 2 седмици и този път мисля да взема кола под наем и да пообиколя острова. Затова имам следния въпрос - има ли платени пътища и как стои въпроса с паркирането, да кажем в Никозия

Връзка към мнение

Десет църкви, високо горе в планината са обект на ЮНЕСКО, но като чета трябва предварително да се свържеш по телефона, за да ти отворят, а това не е много за мен. Отделно достъпа си е доста труден и продължителен с кола, та се чудя дали си заслужава. Гледам само манастира Кикос е по-голям, но е на два часа от Пафос, а църквите са още по-натам. по принцип отзивите за планината са положителни, но аз надали ще имам толкова време....

Цитат

 

 

 

Връзка към мнение

Ние направихме Kykkos манастира и музея, и село Kakopetria за един ден от Пафос. Бях предвидила и манастира Agios Ioannis Lampadistis (всеки ден 9:00-12:30 и 14:00-17:00, nov-apr 9:00-12:00 и 13:00-16:00), Юнеско, но загубихме много време в придвижване.

Мъжът ми първоначално държеше да следва gps и твърдеше, че бързо ще стигнем, въпреки моите възражения, че това е невъзможно и съм проверила в Гугъл мапс предварително и пътят не толкова пряк и бърз. Забихме се в едни път, който е само за джипове и то за местни опитни водачи, и се върнахме обратно до главен път и обикаляхме.

 

Пътят минава близо и до върха Olympus, има табела откъде започва изкачването. Личен опит нямам.

 

От Troodos (тудистическо селище с ресторани, магазини, места за паркиране) тръгват туристически пътеки.

 

Иначе има много села и църкви, но си иска време за обикаляне.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понеже гледам за забележителности около Пафос, дали някой е посещавал  каньона Авакас и плажа Лара... и какво ви е мнението.

Връзка към мнение
преди 21 часа, ruwenzogy каза:

След близо една година да си продължа темата за Кипър.  Както съм писал и по-нагоре, тази година отново сме там. заминаваме след 2 седмици и този път мисля да взема кола под наем и да пообиколя острова. Затова имам следния въпрос - има ли платени пътища и как стои въпроса с паркирането, да кажем в Никозия

Аз обикалях миналото лято с кола и не съм попаднал на платени пътища, включително и основните магистрали.

 

Паркирането в градовете е доста трудно в централните части. Препоръчвам хотели или апартаменти с паркинг.

В стария град на Никозия е невъзможно с кола, но примерно в зоните на 5-10 минути пеша от там се намират междублокови паркинги понякога. Но е трудно.

В централната част на Ларнака също е много трудно - има ограничен брой паркоместа за общо ползване, но са малко. Има обаче вътрешни дворове към хотелчетата, които предлагат възможност за паркиране.

В Пафос на 5-10 минути от "зоната за вечерни разходки" има възможности за свободно паркиране по улиците. До археологичния парк има огромен паркинг, но не съм го ползвал и не знам какви са условията.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , ruwenzogy каза:

Понеже гледам за забележителности около Пафос, дали някой е посещавал  каньона Авакас и плажа Лара... и какво ви е мнението.

Каньона го обмислях, но не проверих как стои въпроса с организацията. Защитена територия е и посещението става само с местен водач.

 

За плажа Лара, има два вида защитени костенурки. През периода на люпене, от юни до септември, персоналът на организацията за защита на костенурките затваря плажа за посетители. От време на време се организират нощни посещения.

 

 

П.П. За паркиране, в Ларнака срещу хотела имаше частен паркинг отделно от хотела, 5 на ден. Паркингите на няколко етажа са по-скъпи, плаща се за време. В Лимасол също спряхме на честен паркинг. Такива има много и в Ларнака и Лимасол, между сградите.

В Никозия има платени паркинги в зоната около/в крепостните стени. Ползвахме този на Tripoli Bastion.

 

В Пафос ползвахме паркинга до археологическия парк, на центъра е и е безплатен, вечер е по натоварен, предполагам, че във висок сезон постоянно е натоварен.

Първата вечер за вечеря паркирахме но един голям безплатен паркинг близо до пешеходната зона с ресторантите в новия град.

Редактирано от zon
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.