Прескочи до съдържание

За една седмица до Кипър


ruwenzogy

Препоръчани мнения

За Лара се оказа, че не се препоръчва посещение с обикновен автомобил - или 4*4 или с бъгита, които са доста разпространени в района.

По форумите пишеше, че не е напълно невъзможно с кола, но е рисково и трудно и ние се отказахме.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние нямахме проблеми с намирането на паркинги и то безплатни или на ниски цени. Давахме на навигацията някоя основна забележителност и след това просто се оглеждаме длца табели с надпис паркинг ии най-добре общински паркинг, защото последните са безплатни.

 

В Ларнака паркирахме два пъти на платен паркинг близо до църквата Свети Лазар, струваше 3 евро за целия ден. 

 

В Пафос имаше огромен безплатен общински паркинг до крайморската улица и пристанището.

 

За Никозия писах вече в друга тема. 

 

Във Фамагуста паркирахме пак на голям безплатен паркинг близо до джамията-бивша кетедрала. 

Връзка към мнение
On ‎24‎/‎04‎/‎2017 at 3:30 PM, ruwenzogy said:
8 hours ago, ruwenzogy said:

Може ли да ми дадете съвети какво е интересно да се посети в планината Тодос в Кипър с кола.

В Троодос: Кикос манастира, Какопетрия - страхотна пъстърва, ресторантче на реката,  на връх Олимпус--големият подслушвателен балон, покриващ Северна Африка, Платрес - въпрос на чест за заможните кипърци да имат вила там, Каледонските водопади до Платрес . Ако искаш интересни църкви, има и на други места: манастирът Айос Неофитос /близо до Пафос, старият е издълбан в скалата/, Друша - селото Крито Тера - църквата Айя Екатерини за мен е една от най-елегантните в Кипър, а и целият район е красив. 

 

5 hours ago, ruwenzogy said:

Понеже гледам за забележителности около Пафос, дали някой е посещавал  каньона Авакас и плажа Лара... и какво ви е мнението.

Плажът не го знам, не ходя на плаж изобщо, каньонът е красив. С уговорката, че информацията ми е отпреди около 12 години: има 2 пътя до там, като по единия се стига до устието. Пеша сме ходили от Колони, съвсем близо е до Пафос. Между другото, имаше и лодка до Фонтана Амороса, но не си спомням от къде точно. 

 

4 hours ago, bad kid said:

А някой ходил ли е на Синята Лагуна, близо до Латчи? интересува ме дали си струва

Ходила съм в Лачи и лагуната, харесвало ми е. Не мога да кажа дали си струва, вкусовете са различни, но е приятно място и няма толкова туристи.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
21 hours ago, bad kid said:

А с кола ли отидохте или с корабче? И ако с корабче, от къде?

До Лачи ходихме с кола, от там на място взехме корабче - мисля че беше и до лагуната, и до фонтана амороса, доколкото си спомням беше почти цял ден. Може и от Полис да има корабче, не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От пристанището на Лачи тръгват корабчетата. Има два варианта - дълъг и къс. Дългият е целодневен, с храна и заобикаля полуострова, късият е само до Синята лагуна. Плажът преди Лачи също е много хубав, въобще там е едно не толкова туристическо място. 

Ние си направихме една малко неочаквана екскурзия из планината Тродос, не исках съвсем назад да се връщаме, за да излезем на главния път за Лачи, но изпуснахме правилната отбивка и хванахме право на север, Tsakistra, Kampos и от там нататък не срещнахме нито една кола в продължение на час и нещо, чак после размислих, какво щяхме да правим, ако нещо аварираме. Пътувахме покрай зелената линия и гледахме кльоновете, и красивите гледки на планината. Излязохме при Като Пиргос, прекрасно място, абсолютно автентично, страхотна кръчма в на главната улица, купете си праскови, ако сте в сезона, там ги отглеждат. После към Полис и Лачи пътят пак се катери из планината, за да заобиколи анклава Кокина. Въобще, тази непредвидена разходка ни донесе много незабравими емоции, надали турист беше минавал от там.

Редактирано от Звелина
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Планувам от хотел Нисиана, където сме отседнали в Агия Напа да направя екскурзия до Фамагуста с колата под наем. Вижте какво ми показва гугъл мапс.

5901c886acfe9_cyprus2.thumb.png.cb855d282017b6c2bb199fbfd9412416.png5901c887be4d2_cyprus3.thumb.png.016ea39702e986b5d28cd8434ec37519.png

 

На отиване ми дава един път, а на връщане друг. Има ли нещо , което ми убягва и трябва да знам. Дали тези гранични пунктове работят само в една  посока.

Аз искам естествено да използвам по краткия път и да се върна по него. Но ако не може. Някой има ли опит в това отношение и какво бихте ме посъветвали.

И понеже става дума за Фамагуста, освен сантимента от Вапцаров, какво трябва да се види там?

Връзка към мнение

Първото и в двете посоки, но внимавай, че табелки йок, една единствена, написана на ръка, пише Фамагуста на нея, там където трябва да тръгнеш към зоната на ООН.

 

Със Саламис я съчетахме ние, малко плаж под входа на Саламис, малко разходка из стария град, във Фамагуста до плажа не стигнахме, чудовищна беше горещината, после покарахме с колата покрай огражденията на Вароша, от вътрешната страна - трагедия голяма!

 

Това е плажът под входа на Саламис, страхотна плитка лагуна.

IMG_20160617_123129.jpg

IMG_20160617_123109.jpg

Редактирано от Звелина
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А за турската част дали ще трябва да се обменят някакви турски лири, за Северна Никозия, за Фамагуста, става въпрос за цените на входовете на дадени обекти, или може и с евро - картата я изключвам, понеже не ползвам..

И как е името на Фамагуста на турски, че ако питам да не стане някакво объркване и да ме пратят за зелен хайвер, както са много любезни, то без да искат разбира се...

Връзка към мнение

В първото село, като минеш границата обменихме, че не ни стигнаха купените от тук, не лъжат и сякаш беше една идея по-изгодно. По-добре в лири им плащай, по някакъв измислен курс си обръщаха цените на обектите в евро. Gazimagusa е на турски. Няма шанс да се объркаш, с Here се придвижвахме ние, но си има и табели.

Редактирано от Звелина
Връзка към мнение

Ако трябва да се избира между археологическите обекти  Пафос, Курион и Саламис,  кой бихте предпочели, ако сте ограничени във времето ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , ruwenzogy каза:

Ако трябва да се избира между археологическите обекти  Пафос, Курион и Саламис,  кой бихте предпочели, ако сте ограничени във времето ?

Свети Иларион и Абатството, ако трябва да съм честна:lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 27 април 2017 г. в 16:36, ruwenzogy каза:

Ако трябва да се избира между археологическите обекти  Пафос, Курион и Саламис,  кой бихте предпочели, ако сте ограничени във времето ?

Аз бих избрал Пафос заради мозайките. Наистина са впечатляващи.

Иначе Саламис е доста изоставено и разхвърляно и според мен не е нещо изключително, но пък спокойно се прави еднодневна екскурзия до Саламис + Фамагуста стар град + Вароша плажа пред него

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На ‎27‎/‎04‎/‎2017 в 12:32, ruwenzogy каза:

Планувам от хотел Нисиана, където сме отседнали в Агия Напа да направя екскурзия до Фамагуста с колата под наем. Вижте какво ми показва гугъл мапс.

5901c886acfe9_cyprus2.thumb.png.cb855d282017b6c2bb199fbfd9412416.png5901c887be4d2_cyprus3.thumb.png.016ea39702e986b5d28cd8434ec37519.png

 

На отиване ми дава един път, а на връщане друг. Има ли нещо , което ми убягва и трябва да знам. Дали тези гранични пунктове работят само в една  посока.

Аз искам естествено да използвам по краткия път и да се върна по него. Но ако не може. Някой има ли опит в това отношение и какво бихте ме посъветвали.

И понеже става дума за Фамагуста, освен сантимента от Вапцаров, какво трябва да се види там?

Ние влязохме и излязохме, така както си дал Гугъл-мапс; следвахме gps от изходна точка Ларнака. Даже на излизане така се бяхме засилили, че щяхме да подминем граничния пункт, добре че се усетих и казах на мъжа ми да намали и спре.

Когато влизате в Северен Кипър на граничният пункт ги попитай дали може да излезете пак оттам. Имам спомен, че имаше кабинки и за обратно, но да не те излъжа.

 

С евро може да се плаща навсякъде в Северен Кипър, не сме обменяли, сигурно е по-изгодно да се плаща с турски лири, но разликата ще е минимална. Предполагам знаеш, че е забранено да се внасят храни и стоки, закупени от Северен Кипър.

Аз внесох контрабандно едни обици за 3€, подарък за дъщеря ми, признавам си.

 

Саламис предполагам ще го съчетаеш с Фамагуста освен ако не искаш да видите нещо друго.

При влизане във Фамагуста стария град, от вътрешна страна в Rivellino Bastion има туристически информационен център, има безплатни туристически карти-план на града. Пада се веднага в ляво след като минеш с кола през портата крепостните стени, а веднага в дясно има безплатен паркинг, веднага след едно кафене.

 

Виж в темата за Кипър на Masmiya съм дала линкове на снимки, избери си обект, който те влече повече.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това за внасянето на хранителни стоки от Северен Кипър го бях забравила, аз бях чела специално за млечни продукти. Но това не ни попречи да се върнем и двата пъти с пълен багажник, основно с плодове и зеленчуци. Друго евтино няма, стари митове са това, няма да забравя цената на телешката кайма, която взехме от турско, около 30-тина лева излизаше килограма, но просто така бяхме направили програмата, да си вечеряме в къщата.

Връзка към мнение

Не мисля, че е забранено внасянето на всякакви видове храна. Мисля, че се отнася предимно за алкохол и цигари. Но може би наистина и за месо и млечни също. Нали и от Сърбия уж не могат да се внасят разни хранителни стоки. Ние редовно пазарувахме от Северен Кипър. Последният път даже ни провериха багажника и имаше плодове и зеленчуци. Нищо не казаха.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой знае ли в Пафос археологическата зона и гробниците на царете дали са на един билет и колко е входната такса. Гледам, че са раздалечени, но мисля, че някъде бях чел, че билета е един....

Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Някой знае ли в Пафос археологическата зона и гробниците на царете дали са на един билет и колко е входната такса. Гледам, че са раздалечени, но мисля, че някъде бях чел, че билета е един....

Отделни билети са. Нямам точен спомен за цените, но за археологическия парк до към 5 евро, а за гробниците към 3 евро.

Връзка към мнение

Днес пристигнахме в Кипър.  Всичко засега е точно. Взехме кола под наем и за пръв път карам с ляво движение , но се свиква.  Установихме се за два дни в Пафос , и по-точно на Корал Бей.   В предвид на краткото време успяхме да разгледаме само средновековната църква в село Кити  и  скалата на Афродита, където както е известно , тя се е родила от вълните и морската пяна...

Апартамента е супер и една наздравичка от мен...

 

 

IMG_9337.JPG

IMG_9265.JPG

IMG_9326.JPG

IMG_9309.JPG

IMG_9288.JPG

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Днес беше един прекрасен ден в района на Пафос.  Препоръчвам  го на всички, които идват насам.  Много е хубаво. Има  за всекиго по нещо...

 

 

IMG_9434.JPG

IMG_9346.JPG

IMG_9362.JPG

IMG_9455.JPG

IMG_0040.JPG

IMG_0065.JPG

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.