Прескочи до съдържание

Говорим си за Непал


vladotem

Препоръчани мнения

Капитане, да докладвам - ще се ходи в Непал март 2017 :) Пътьом си откраднах също и едно януарско билетче до Бангладеш. Междувременно се облизвам за 2 африкански дестинации, абе въобще много е гадна тази промоция на FlyDubai и те мразя както обикновено :)

За Катманду няма сезон и два дни са повече от достатъчни. ако човек не си пада по трекове и има около седмица е най добре да се комбинира с ходене до Покхара .  За там, три, четири  дни с две, три нощувки.  стигат. 

Накратко: Катманду има чар и красиви храмове, но е прашно и шумно. Покхара е чудно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При първото ми стъпване в Покхара бях доста фрапиран и първоначално си помислих че няма какво да правя там. На пръв поглед имаше цигания, която и в Катманду я няма :) Но след като пообиколиш туристическите квартали и езерото всъщност града е доста приятен. Ходихме в някакъв безумен бар, в който на фона на жива музика тип ABBA, рекламират перилни препарати на видео стена :)

И двете места си струват, но душата на Непал е горе в планината ;)

Редактирано от digitalpr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Покхара с какво се ходи от Катманду. Чета за автобус за около 7 часа с няколко спирания, обяд и че е нещо почти като дей трип? Гледам има и варианти със самолет - 25-минутен полет. В самия Покхара ли е всичко, което трябва да се види или трябва да се излиза в околностите? 24 часа стигат ли му за разглеждане?

Редактирано от Двуцветко
Връзка към мнение

Аз стигнах през планината, но съм правил почти идентичен маршрут (Катманду - Бесисахар) и пътуването с рейс в този регион е нещо, което трябва да изживееш поне веднъж! Ако изобщо си вътре в рейса, а не отгоре на багажника, ще сте двойно повече хора отколкото места има автобус, плюс кокошки, петли и други багажи :D Към 8 часа се връзва.

В покхара бяхме ден и половина и не сме скучали, но не сме излизали извън града. Може да има и други забележителности.

 

EDIT: Всъщност като се замисля, май започвам да забравям. Нали все пак съм се прибрал някак от Покхара до Катманду. И това съм го минавал с рейс, но беше по-цивилизовано от Катманду - Бесисахар (разбирай нямаше животни вътре). Даже помня, че имаше някакви по-скъпи рейсове, които бяха съвсем съвременни, с климатик.

Редактирано от digitalpr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А някой има ли впечатления как изглежда Катманду след земетресенията.

 

Това, което чета е, че от 16 януари 2016 е стартирала национална реставрационна кампания с 4-те милиарда долара дарения от цял свят. Голямата Буда ступа на центъра обаче все още е разрушена. Много от храмовете - също. Туристите в града сега основно кибичат по магазините с декоратини мандалки отстрани. Последните месеци са текли усилени укрепителни и възстановителни дейности. Много бавно и тежко животът започва да се нормализира, но дори и посетители от април 2016 твърдят в трип адвайзъра, че има още ужасно много работа, няма достатъчно квалифициран персонал, а и е пълен хаос в администрацията. Някои процедури по мониторинг и оценяване на щетите на забележителностите още дори не са започнали, защото при земетресението са загинали ключови експерти и сега има нови комитети, нови хора и нова документация.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това, което чета е, че от 16 януари 2016 е стартирала национална реставрационна кампания с 4-те милиарда долара дарения от цял свят. Голямата Буда ступа на центъра обаче все още е разрушена. Много от храмовете - също. Туристите в града сега основно кибичат по магазините с декоратини мандалки отстрани. Последните месеци са текли усилени укрепителни и възстановителни дейности. Много бавно и тежко животът започва да се нормализира, но дори и посетители от април 2016 твърдят в трип адвайзъра, че има още ужасно много работа, няма достатъчно квалифициран персонал, а и е пълен хаос в администрацията. Някои процедури по мониторинг и оценяване на щетите на забележителностите още дори не са започнали, защото при земетресението са загинали ключови експерти и сега има нови комитети, нови хора и нова документация.

Скоро няма да се възстановят, а съм виждала много добри фотографии от града и храмовете. Остават трековете в планината, но и там имаше затрупани маршрути.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Покхара с какво се ходи от Катманду. Чета за автобус за около 7 часа с няколко спирания, обяд и че е нещо почти като дей трип? Гледам има и варианти със самолет - 25-минутен полет. В самия Покхара ли е всичко, което трябва да се види или трябва да се излиза в околностите? 24 часа стигат ли му за разглеждане?

Точно така е. Пътува се 7 часа с три почивки. Аз пътувах с автобус и беше поносимо. Нямаше животни и пътниците бяха колкото местат ако не и по малко.

Важно! Имайте предвид , че автобусите Катманду- Покхара и Покхара- Катманду са само сутрин, тръгване 7-8-8,30 последният ако не се лъжа. часа.

В повечето ма Wi-Fi :)....и вентилатори. В голямата си част пътят върви покрай река Трисули и след отбивката за Покхара покрай друга на която не запомних името. Доста е живописно.  Излизането от града и долината КТМ и спускането към реката е нещо което се помни. Трябват и здрави нерви. Трафика в Непал е ......почти неописуем. 

Важно! Ако искате да се наслаждавате на гледката при тръгване от Катманду седнете от ДЯСНАТА страна на автобуса :)

Билетите са по 7-8 долара в едната посока.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Гледам има едни автобуси, които се водят като възможно най-доброто, на 23 долара ги виждам

http://www.greenline.com.np/rates.php

Някакви отзиви от тях и до колко е екстремно пътуването?

От Катманду за Покхара или от Покхара до Катманду е по-безопасното от гледна точка на това да не се озовеш в реката? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

........... В самия Покхара ли е всичко, което трябва да се види или трябва да се излиза в околностите? 24 часа стигат ли му за разглеждане?

24ч не стигат.Всъщност ако не си падате по -дългите разходки и ползвате таксита, може и да са достатъчни. Човек може да се вмести в два дни и една нощувка само ако пътува със самолет. 

 

Какво може да се прави и види?

 

Езерото Phewa: Разходка около и по езерото с лодка. Усещането е назбравимо. Мястото излъчва мир и спокйствие.  Има доста ресторанчета и капани по брега които са приятни и бирата е ледена.Сервират и прясна риба от езерото.Според това колко дълга разходка си направите това занимание би отнело 2-5 часа от които един в гребане по езерото. 

 

World Peace Stupa: Магнетично място с много енергия и прекрасна гледка. Има два начина да се стигне до там:

 

1. По-краткият. С лодка се пресича езерото и от там пеш. Стръмничко е , но има стълби. Изкачване около 40 мин. Връщането е по обраният път.

2. По -дългият. (Ние избрахме този). Пеша от Покхара до водопада Devil`s Throat

 Около 3км. чудесна възможност да минете през нетуристическата част на града

 

 В близост до водопада може да се види  храм Mahadev. разположен е в пещера. Определено си струва да се видят и двете места. Има много сергии със сувенири и какво ли не.  От там има възможност да се изкачите по макадан до Ступа-та. Около час и нещо. Няма по-добър начи да видите как и къде  живеят местните. Почти няма движение. Носете си вода, доста. По пътя има магазинчета, но се подсигурете. Определено, не е леко изкачване, особенно ако е топло. За награда на на върха на билото ви очква една от най красивите гледки към езерото и Хималаите (ако случите ден, виж по -долу) . Освен това има и капанче с тераска и студена бира и вода. (да, обичам бира  :) ). След като разгледате Ступата, съветвам да се спуснете към езерото и да се приберете с лодка. Предполагам че има и опция за изкачване с такси!?!

 

Саранкот и Параглайдинг- Това място от което се открива чудна гледка към Хималаите, връх Мачапучре (Fish tail)

Ходи се по тъмно.  Защо? Поради географското  положение и специфики на Непал, през деня във въздуха има нещо като постиоянна мъгла, не се сещам  в момента за подходяща дума. Накратко, видимостта не е висока. Има едни 20-30 мин след изгрева през които въздуха е чист, след това се спуска мъгла, от изток на запад, все едно някой дърпа завесата. Имах възможноста да го видя от Нагаркот (близо то КТМ). 

Сарангкот е такова място за наблюдение, има нещо като хеликоптерна площадка където се събират дестки туристи. Горещо ви препоръчвам да дадете по долар и да се качите на плоският покрив на къщата (единствената с такава екстра) която се намира до площадката .Освен 1е не се бутате с останалите ви дават стол получавате и чаша чай. Действайте бързо, хората бурзо се ориентират натам. 

Това наблюдение отнема около час с чакането на изгревеа и идването на маглата. Ние нямахме късмет и имаше мъгла цялта сутрин. До там се стига с кола 15 долара.

В близост до Сарангкот е Параглайдинг центъра. Случи се така че неможахме да се пуснем. Говорил съм с доста хора, преживяването е невероятно ( справки ю-тюб) Стандартната цена 70 долара,  Има няколко БГ момчета които това работят, ще ви спуснат на полвин цена :).

 Цялото това занимение с  гледенъто и летенето :) отнема една сутрин.

Може да има и други интерсни неща в Покхара, но това съм видял лично. и споделям. 

 

Всеки има различни предпочитания и възможностти,  трудно може да се посочи конкретно рвеме  за различните занимания. 

Горещо препоръчван закупуването на сим карта с 3G, най малко за да ползвате GPRS,.

Това е за сега от мен

И незабравяйте: Не е важно Къде си а с Кой си !  :lol:

Айде със здраве!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Тъй като в момента пребивавам в Катманду, ако някой има някакви конкретни въпроси да ми пише.

 

Ама не чакай да питаме, а почвай да разказваш :) Особено за по-непопулярните дестинации сме като попивателни, дори на първо време да няма въпроси. Може да разкажеш за живота там, за храната, за отношението между хората. Може да разкажеш за природата (ако смесиш малко практична информация от рода на кой трек колко време отнема и каква физика е необходима ще е супер!), за надморската височина. Ако сложиш и някоя снимка ще стане перфектно. 

 

Да не ти давам насоки, просто започни и разказвай за всичко, което ти прави впечатление, може и в нова тема :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще ходя на поход до базовия лагер на Еверест от средата до края на април. Не е ясно още дали ще ми дадат отпуск, това засега само ме спира да потвърдя със сигурност. Чувал съм, че около Анапурна също е много впечатляващо. Чакаме разказите от първо лице за Непал :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Малко гледки от хималаите :)

Страхотна е Мая, ще следя с интерес, моля те като имаш възможност да пуснеш повече инфо за маршрута ви и всичко останало каквото се сетиш ще е полезно :) Приятно изкарване и много незабравими гледки

Връзка към мнение

Панорама по изгрев към масива на Анапурна. В дясно има един самолет, за да добиете горе долу представа от мащаба

Ами с няколко думи ще опиша маршрута, по подробно ще разкажа в блога :)

Ако някой има конкретни въпроси, няма проблем - давайте смело :)

 

Катманду - обиколка на Анапурна - Покхара - Катманду

Обиколката я бяхме планирали за 8 дни, но успяхме за 7. Тръгнахме от Катманду с туристически автобус до Думре, от там директно на месния до Беси Сахар и от там джип до Syange. Цялата тази логистика отне почти 11 часа. Просто пътищата им са ужасни и се кара много бавно - средната скорост по 'магистралата' е 40км/ч. От Syange тръгнахме вече пеш на другия ден сутринта и спирките за кафе/ обяд/ спане ги правихме на момента, без никакъв план.

По принцип трябва да имаме 2 вечери на около 3500м за да имаме време да се аклиматизираме, като ние малко поразчупихме стандартната схема и вместо да спим в Мананг 2 вечери както повечето туристи, го разделихме на 1 в Мананг и 1 в Гяру (3700м) Добре се получи, никой от нас нямаше проблеми с височината.

Най трудния ден беше минаването на Тронг Ла пас (5416м), тръгнахме в 5 и със темпо на костенурка и доста чести спирания за да не останем без въздух за около 3 часа бяхме горе. Междувременно духаше доста и водата в бутилките ни замръзна - по прогноза го даваха -8, но вятъра много смъкна температурата

post-2406-0-63548100-1478078649_thumb.jpg

  • Харесвам 9
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте,

един леко практически въпрос от мен - как стои въпросът с използването на дебитни карти в Непал? С Mastercard съм, уведомявате ли банката преди да заминете и има ли като цяло някакви особености на използване на банкоматите им?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.