Прескочи до съдържание

Георги, основател на magelanci.com - Питайте ме каквото и да е


Препоръчани мнения

Тази тема ще е нещо като бета тест на дискутираното в предложението Магеланци АМА. Няма да има кой знае какви правила тук, по-скоро като видим как се развиват нещата ще преценим дали да има такива въобще :) Имайте предвид, че като цяло идеята е да се опознаем по-добре, недейте да питате въпроси за градския транспорт в Амстердам, цял форум си има за това :) За сега няма да поставяме времево ограничение, нека видим как ще потръгнат нещата. 

 

Малко за мен. Казвам се Георги, основател на magelanci.com (duh!), бивш блогър в http://aerohroniki.com(и от един друг блог ;) ) и почти изучил се авиоинженер от TU Delft, Нидерландия. В момента работя като Planning Engineer в Lufthansa Technik Sofia. Извън очевидните пътувания, хобитата ми включват фотография и колоездене, като второто не мога да го практикувам последните години, но се надявам съвсем скоро да започна отново. 

 

Питайте ме каквото и да е :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

За къде/кога би отпрашил с машина на времето?

 

За концерт на любима група, която не съм имал възможност да гледам на живо. Queen, Nirvana, обезателно Pink Floyd преди разрива между Гилмор и Уотърс. Хубавото е, че списъка беше доста по-дълъг, но благодарение на състоянието на музикалната индустрия изведнъж стана много примамливо за разпаднали се групи да правят по някое и друго турне и успях да видя много групи, за които не съм си и мечтал преди време. 

 

Кои са ти топ 3 любими посетени места и топ 3 места, където искаш да отидеш?

 

Исландия - 1, 2 и 3 :) Майтап, донякъде. Забелязвам, че в различни периоди различни места ми вдигат кръвното. Например преди няколко дни имаше тема за пътуване по западния бряг на САЩ и моментално ми се доходи пак там, още утре! Австралия винаги ще си остане в този кратък списък. 

 

От непосетени места, бих казал че Южна Америка, и то там долу, Ушуая ми е много на сърце. Африка в някоя от сафари държавите също ми е в краткия списък. Въобще, може ли да давам цели континенти за примери? :) Третото място ще е за поне едно много изчанчено пътуване, например онова до Чърчил, Канада за спотинг на бели мечки. 

 

Как виждаш близкото и по-далечно бъдеще на сайта? 

Имаш ли нови идеи и проекти?

 

Близкото бъдеще, говорим в идните няколко месеца ще е сравнително статично. Веднъж да ми се махне студентството от главата, надявам се нещата да се нормализират и да мога да отделям по-концентрирано време за сайта. Ще видим и как ще се връзва с бащинството :) Идеи имам много, май трябва да си ги записвам някъде, и всичките са обвързани със сайта или като цяло с пътувания. Сигурен съм, че някои от тях ще проработят, други н чак толкова, както се е случвало и до сега :) Не съм мислил за нещо странично, пък и честно казано не съм Елон Мъск и нямам капацитет да пробивам на 20 места едновременно :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

А предполагал ли си, че форумът ще се развие толкова и участниците ще се виждат на по бири всеки месец :) Така са се формирали туристическите дружества у нас по времето на Алеко.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

1. Измислихте ли име? :);)

 

2. Ти сериозно ли си мислиш, че си добър на табла?!

 

3. С машината на времето не ти ли се ходи в Батак???

 

:)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А предполагал ли си, че форумът ще се развие толкова и участниците ще се виждат на по бири всеки месец :) Така са се формирали туристическите дружества у нас по времето на Алеко.

 

Не. Може да съм очаквал да има някакво развитие, но не предполагах първата сбирка сред природата да е 1-2 месеца след като отвори форума :) И дори и това да съм го предполагал, никога не бих предположил, че 20 човека ще си купят билети за Бари за едни и същи дни за да ходят заедно. Въобще, от гледна точка на тези 3 години и кусур, може да се каже че началото беше доста наивно от моя страна, макар и да имах известна подготовка и опит с форуми. 

 

1. Измислихте ли име? :);)

 

2. Ти сериозно ли си мислиш, че си добър на табла?!

 

3. С машината на времето не ти ли се ходи в Батак???

 

:)

 

1. Измислихме :)

 

2. Да, феноменален съм. За четирите нива на компетентност нали си чувал? Осъзната некомпетентност, неосъзната некомпетентност, осъзната компетентност, неосъзната компетентност. Аз съм някъде на границата на трето и четвъртно ниво, а в белота съм далеч навътре в четвъртото ниво. За съжаление все се разминаваме по сбирките да го покажа и на практика. Но и рядко играя напоследък, защото като ми се падне някой противник, който почуква с пулчетата, докато брои, арггхгххгхгх. Таблата изисква много спокойствие и време, нещо което рядко го има на сбирка с 50 човека. 

 

3. Категорично не. Но на други хора им е мерак :)

Кога пак ще водиш магеланци на обиколка в Lufthansa Technik :)

 

Надявам се идните месец-два, ама не мога да кажа кога :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

С какво ще обясниш постоянното пускане на обяви за работа в Lufthansa Technik Sofia? Голямо текучество, видност или в търсенето на идеален Пикасо по фюзелажите?

Връзка към мнение

Не се ли умори да бъдеш в опозиция и не е ли време да признаеш поражението и кротко да се примириш с победата на прогресивните сили? :P

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имам няколко въпроса тип " лексикон" от 6- ти клас... :)

Интересно ми е с кого би се сменил за един ден и защо?

Как изглежда според теб едно пътешествие до Рая? А до Ада?

Какъв post или ситуация тук,във виртуалното пространство на magelanci.com може да те изкара извън нерви?

Най- красивата гледка на света ?

С кого искаш да си направиш селфи ?

Ако съм прекалила или навлязла прекалено в личното пространство, моля за извинение...ама ти нали каза да питаме за всичко...:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С какво ще обясниш постоянното пускане на обяви за работа в Lufthansa Technik Sofia? Голямо текучество, видност или в търсенето на идеален Пикасо по фюзелажите?

 

Изпускаш и още един възможен фактор. Разширение на бизнеса ;) Не е съвсем актулна новина, но все пак показва тенденцията:

 

"Луфтханза техник" ще разкрие още 200 работни места в България

http://www.dnevnik.bg/biznes/companii/2013/01/28/1992614_lufthanza_tehnik_shte_razkrie_oshte_200_rabotni_mesta/

Връзка към мнение

Изпускаш и още един възможен фактор. Разширение на бизнеса ;) Не е съвсем актулна новина, но все пак показва тенденцията:

 

"Луфтханза техник" ще разкрие още 200 работни места в България

http://www.dnevnik.bg/biznes/companii/2013/01/28/1992614_lufthanza_tehnik_shte_razkrie_oshte_200_rabotni_mesta/

 

Само 200! Досега са търсени над 1000 :D

Връзка към мнение

Доколкото разбрах, в близко бъдеще ти предстоят поне две важни неща.

В повечето случай и двете тласкат един мъж към друг етап от живота му - с нови отговорности, с промени в начина му на живот, в приоритетите му,  та дори и с промени в ценностната му система.

 

В този смисъл:

 

Имаш ли "план Б" за сайта magelanci.com в случай, че живота те "завърти" така, че да нямаш нито времето, нито ресурсите, а защо не и желанието да се занимаваш с него, така както досега?

 

Въпросът го задавам, тъй като от твое хоби, твоя емоционална необходимост, форума е прераснал в платформа за доста хора и искаш или не искаш, носиш отговорност към тях/нас (сигурен съм, че си даваш сметка за това). :)

Връзка към мнение

Само 200! Досега са търсени над 1000 :D

 

Не съм запознат с подробности, но видимо това е една от много успешните фирми в България. Не вярвам Луфтханза Техник да има мотивация да създава голямо текучество, защото в този сектор се изикват доста специфични знания. От друга страна служителите ако напуснат, нямат голям избор да си намерят същата работа в България. Възможно е все пак много служители, като придобият няколко годишен старж да се опитат да си намерят по добре платена работа в чужбина.

Връзка към мнение

1. Когa ще спечеля от твоя томболa?

2. Счупих си мaгнитa от Холaндия, когa ще получa друг?

3. Когa ще признaеш, че създaде клуб нa aнонимните aлкохолици скрит зaд форум зa пътувaния?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

С какво ще обясниш постоянното пускане на обяви за работа в Lufthansa Technik Sofia? Голямо текучество, видност или в търсенето на идеален Пикасо по фюзелажите?

 

Нито съм на позиция да коментирам, нито имам и необходимата информация за целта. Някой HR експерт е по-добре запознат какво е нормално текучество, какво е голямо и какво е малко. Знам само, че със сигурност фирмата се разширява - предстои откриването на нови хангари догодина, така че това е фактор гарантирано. 

 

Не се ли умори да бъдеш в опозиция и не е ли време да признаеш поражението и кротко да се примириш с победата на прогресивните сили? :P

 

Докато не вземете нея в редиците си не мисля, че има от какво да се притеснявам:

 

220px-Michelle_of_the_Resistance.jpg

 

Имам няколко въпроса тип " лексикон" от 6- ти клас... :)

Интересно ми е с кого би се сменил за един ден и защо?

Как изглежда според теб едно пътешествие до Рая? А до Ада?

Какъв post или ситуация тук,във виртуалното пространство на magelanci.com може да те изкара извън нерви?

Най- красивата гледка на света ?

С кого искаш да си направиш селфи ?

Ако съм прекалила или навлязла прекалено в личното пространство, моля за извинение...ама ти нали каза да питаме за всичко... :)

 

А сега де! 

1. С някой космонавт от международната космическа станция. Има ли смисъл да обяснявам защо? :) Искрено се надявам цените на полетите за космическите туристи да паднат до по-поносими нива и да имам възможност да видя планетата от високо. Това донякъде отговаря и на четвърти въпрос за най-красивата гледка. С колкото космонавти съм имал досег, било то реално или индиректно чрез интервюта, всичките казват, че мирогледа тотално ти се променя след като видиш земята от космоса. 

 

2. До Рая - в първа класа на някоя от арабските авиокомпании до най-зачуканото място, което мога да измисля. В момента не мога да измисля такова :) . До Ада - 24 часа прекачване на летище без възможност за излизане, без интернет и без контакти за лаптоп. И да, разбрах те какво имаш предвид, но предпочитам да отговоря по този начин :)

 

3. С времето развих известно дебелокожие, идва със служебната характеристика :) Мисля, че от много време някой пост тук не ме е изнервял. 

 

4. С развиване на фотографското хоби все повече почнах да ненавиждам хора в снимките ми, включително и себе си избягвам да снимам. Селфитата са запазен приоритет само за човека до мен :) Ама последно се снимах с финалистите на предпоследното световно по снукър и се изкефих. 

 

Доколкото разбрах, в близко бъдеще ти предстоят поне две важни неща.

В повечето случай и двете тласкат един мъж към друг етап от живота му - с нови отговорности, с промени в начина му на живот, в приоритетите му,  та дори и с промени в ценностната му система.

 

В този смисъл:

 

Имаш ли "план Б" за сайта magelanci.com в случай, че живота те "завърти" така, че да нямаш нито времето, нито ресурсите, а защо не и желанието да се занимаваш с него, така както досега?

 

Въпросът го задавам, тъй като от твое хоби, твоя емоционална необходимост, форума е прераснал в платформа за доста хора и искаш или не искаш, носиш отговорност към тях/нас (сигурен съм, че си даваш сметка за това). :)

 

Не, нямам план Б. Ако не броиш дискутираното в тмата за рождения ден, т.е. план Б да се води желанието форумът да се превърне в комерсиално успешно начинание. По този начин ще го има и времето, и мотивацията, и всичко. Чудеса мога да постигна, ако това ми е целодневното занимание, ама за беда сме доста далеч от това :) Естествено, всичко трябва да се прави с мярка. Смятам, че има още доста неща за пробване преди да вдигна ръце тотално и не мисля, че подобно развитие е перспектива в близко бъдеще. 

1. Когa ще спечеля от твоя томболa?

2. Счупих си мaгнитa от Холaндия, когa ще получa друг?

3. Когa ще признaеш, че създaде клуб нa aнонимните aлкохолици скрит зaд форум зa пътувaния?

 

1. Никога, нима не знаеш, че всичко е нагласено?

2. Когато отидеш и си купиш. 

3. Когато повече хора гласуват за девиз "Ти мен уважаааш ли ме, уааа", а по-малко за "Свят без граници"

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Не съм запознат с подробности, но видимо това е една от много успешните фирми в България. Не вярвам Луфтханза Техник да има мотивация да създава голямо текучество, защото в този сектор се изикват доста специфични знания. От друга страна служителите ако напуснат, нямат голям избор да си намерят същата работа в България. Възможно е все пак много служители, като придобият няколко годишен старж да се опитат да си намерят по добре платена работа в чужбина.

 

Между другото, инженерни кадри в България се търсят и глада за квалифицирани такива ще става все по-голям. Инженерството не е занаят, който се учи с опит (например стругарство, заваряване и т.н.), а е начин на мислене. Не пречи в авиацията да са заети машинни инженери, хидро инженери, ядрени инженери, всякакви. Както и не пречи в други области да работят авио инженери. Знам, че от нашия факултет в Холандия много от току що завършилите студенти моментално ги прилапват от банки, Shell и т.н. 

 

Инженерните фирми са следващото IT в България и доста западни фирми почнаха да аутсорсват тук. Да се надяваме и заплатите да стигнат IT нивата :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Кога ще пишеш отново в блога си авиохроники и кога ще имаш теми за изчезнали/катастрофирали самолети?

Редактирано от Stanimir_81
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Има ли място на земята, на което не би искал да отидеш? И ако да, къде?

 

Ако можеш да избираш, през коя епоха би искал да живееш?

Редактирано от Костов
Връзка към мнение

Кога ще пишеш отново в блога си авиохроники и кога ще имаш теми за изчезнали/катастрофирали самолети?

 

Вероятно ако/като някой ден спра да се занимавам с форума. Просто няма време и за двете, мислех си в началото, че ще имам, за известен период от време ги съвместявах, но просто не става. Но в аерохроники съм вложил много, от чисто емоционално естество, и ако някой ден го няма форума е силно вероятно да почна пак да пиша там, ей така за кеф.

 

Същото е и с писането за катастрофите, изисква много четене на доклади и анализ на специфична информация, респективно много време. Пък и е от най-неблагодарните времеви инвестиции. Колкото и да бъхташ по доклади след това идва някой, който пуска линк какво написали във www.случаенжълтсайт.com и просто вдигаш ръце. Интересувам се горе-долу от катастрофите, но повече за лична консумация. На всеки, който му е интересно по темата препоръчвам да чете avherald.com или определени хора във форумите на airliners.net, мога да ги извадя, ако се налага. 

 

Koга ще има сбирка сред природата във Велинград? :)

 

Когато Polina я организира :)

 

Има ли грешка, за която всеки път си казваш, че няма да повтаряш?

 

Имал ли си дежавю на някое пътуване?

 

Да, всеки път си казвам, че ще проуча активно хапването на мястото, което отивам и всеки път се оказвам не добре подготвен. Идва от това, че храната я приемам едва ли не като придатък на всичко останало, а не бива. Осъзнавам го напълно, казвам си че ще се поправя, и пак продължавам да я правя тази грешка. Тъп, но упорит.

 

Дежа вю само на местата, които повтарям :) Което често е търсен ефект, ходя три пъти в Исландия, три пъти по едни и същи места, точно защото искам да изпитам абсолютно същото като първият път. Ефекта леко избледнява с всяко следващо посещение, но все още си го има и все още е силен. Нещо като с филмите, понякога е добре да гледаш любим филм за пети път, от колкото нещо ново и непознато. 

 

Има ли място на земята, на което не би искал да отидеш? И ако да, къде?

 

Ако можеш да избираш, през коя епоха би искал да живееш?

 

Не, няма такова място, наистина. Единствено бих се въздържал от места, където се водят активни бойни действия, но това е само временно. Естествено, живота е прекалено кратък за да видим всичко, така че подозирам, че ще има места, на които няма да мога да отида просто по причина, че са ми паднали по-ниско в приоритетите, а не че активно ги избягвам. Такова място да речем е техно купон лятото в Ибиза, мисля че съм вече отвъд възрастта за подобно забавление, но пък на Октобърфест си се представям и на 70 :)

 

Не си представям живота без интернет, така че предполагам отговора е в днешната епоха. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Eдин травиален въпрос от мен, но наистина ми е любопитно: Какво и кога те подпали по самолетите?

Кога би казал, че си постигнал мечтите си?

И какво би те отказало от този форум?

Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.