Прескочи до съдържание

Трекинг от Памир до Виетнам


georgikehayov

Препоръчани мнения

Наскоро се завърнах от едно околосветско пътуване..,видях много ,много патила,много чудеса :D

Едно място което никога не съм бродил е Планината Памир (Становете),за това сега кроя планове как да отида там да я прекося и през Хималайската верига да стигна пеш до Виетнам-Пацифика.

това грубо сметнато ще са 7 хиляди км.

Имам един въпрос от Таджикистан до колко е безопасно да се влезе в Афганистан северния коридор  виждам на картата е едно малко разтояние което да се мине,някои от вас ходил ли е ? и другия въпрос да речем някак вляза в Афганистан ,чета по разни форуми че за да се мине афгано-пакистанската граница е необходимо да се наеме въоражена охрана и да се сдобия с специално разрешително което излиза много скъпо...

бюджет за това пътуване малко над 5 хил.лева.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Наскоро се завърнах от едно околосветско пътуване..,видях много ,много патила,много чудеса :D

Едно място което никога не съм бродил е Планината Памир (Становете),за това сега кроя планове как да отида там да я прекося и през Хималайската верига да стигна пеш до Виетнам-Пацифика.

това грубо сметнато ще са 7 хиляди км.

Имам един въпрос от Таджикистан до колко е безопасно да се влезе в Афганистан северния коридор  виждам на картата е едно малко разтояние което да се мине,някои от вас ходил ли е ? и другия въпрос да речем някак вляза в Афганистан ,чета по разни форуми че за да се мине афгано-пакистанската граница е необходимо да се наеме въоражена охрана и да се сдобия с специално разрешително което излиза много скъпо...

бюджет за това пътуване малко над 5 хил.лева.

 

Северният (Ваханският) коридор на Афганистан преди 5 години беше безопасен, колкото всеки планински регион в друга нормална държава в Азия. Не съм чувал да се е влошило оттогава. Това е ъгълчето от държавата, което никога не е падало под талибански контрол. Населението са предимно вахи, които и по религия се различават от по-многобройните етнически групи. Тези са исмаилити, което е номинално шиитски клон, но твърде дистанциран от мейнстрийма. Световен духовен водач им е Ага Хан в Европа.  

 

В коридора се влиза от Таджикисан по мост през река Пандж при Ишкашим, кара се нагоре по течението и би могло да се продължи към Пакистан отвъд Хиндукуш през Барогилския проход, който е на над 3700 м. Аз съм стигал само до село Сархад, докъдето долината е достъпна с джипове. Но трудно! Оттам - пеша, кон, як ...

 

Към Китай границата твърдо е затворена. Не знам какви са формалностите за влизане в Пакистан на чужденци от трети страни точно през тоя вход. За Афганистан трябва виза, която се ъпгрейдва веднага след влизане в нещо като лична карта на дари със снимка, подпис и печат от управителя на първия окръг, в който влезеш. Естествено - не е безплатно. Не е изключено процедурата (или поне - плащането) да се повтори и в други градове и села по пътя. Общественият транспорт са джипове и високопроходими микробусчета, които се пазарят в изходния пункт. Имат си някакъв картел и ротационен принцип кой е на ред да вози.

 

Ето ми сводките от Памирския регион, ако ти е интересно:

 

Таджикистан

 

Афганистан

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Към Китай границата твърдо е затворена. Не знам какви са формалностите за влизане в Пакистан на чужденци от трети страни точно през тоя вход.

 

 

Един познат искаше да ходи като Турист в Пакистан, като влезе от Индия и в пакистанското посолство по всякакъв начин се опитваха да го убедят да не ходи там като турист. В крайна сметка поради други причини си промени плановете, но не знам какво щеше да стане ако настояваше да получи виза.

Връзка към мнение

Чак сега прегледах инфото.Значи не е чак толкова трудно влизането там през този вакхан проход.Другия проход на 3700 метра които води в Пакистан също не е проблем понеже аз смятам да ходя колкото се може повече пеша,да избягвам всякакъв транспорт след Таджикистан само ходене до Виетнам

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.