Прескочи до съдържание

Изгубен паспорт... в Хонг Конг


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Един мой приятел се свърза с мен - баща му е изгубил паспорта си в Хонг Конг, а полета му е след 12 часа. Свързвали са се с МВнР, от където са им казали, че т.к. няма посолство на България в Хонг Конг трябва да намерят друго посолство на държава от ЕС за да се изкара временен документ за пътуване (Emergency Travel Document).

 

Посолството на Австрия са се съгласили да съдействат, т.к. някои от другите посолства били отказали. Въпроса е, че процедурата ще трае около 1 седмица и човека задължително ще изпусне полета си.

 

Въпреки, че според мен няма друга опция освен тази, реших да се допитам и до вас - спроед вас има ли друг начин по който човекът може да си хване полета след 12 часа ? 

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Мисля, че няма, защото те могат да го издадат само след като питат нашето МВнР, а мисля, че те от своя страна - МВР. Ето тук миналата година има описан подобен случай за изгубен паспорт в Тайланд и временен от немското послоство там. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен ми издадоха временен паспорт в бълагарското консулство за  5 часа, но беше в Брюксел и е едно голямо изключение!

Много тъпа ситуация! Късмет!

 

P.S. Австрийско или германско консулство е добра опция. Те действат бързо, проблемът са наш*те хора.

Редактирано от БраниB
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Същото се случи и на мен, само че в Бразилия. Чаках 1 седмица в Рио временен паспорт от столицата. Ако бях дипломатическа клечка, вероятно можеше и да има, но понеже съм си най-обикновен келеш, един от милионите, чаках. Съдействаха ми и от България. Пасаванът - един такъв пак червен, но по-тънък. Гледат го особено на летищата и не го познават много. Дори ме отделиха на няколко пъти да ме проверяват с него и да обяснявам. 

Снимки, заявление по мейла веднага и евентуално чака експресен куриер. Предполагам, че австрийското ще му съдействат. Ако изобщо я има, е доста мудничка администрацията ни извън ЕС. Ако беше с една идея по-цивилизована и грижеща се за поданиците си държавата - с експресна поръчка и светкачвина реакция - можеше и да има някакви теоретични шансове, но ме съмнява, че дори и тогава за 12 часа ще успее, въпреки че идея си нямам как стоят нещата в Хонконг. Буква нов полет и нощувки, връща пасавана в БГ, издават му нов паспорт и животът продължава. Окуражете го тоя човек да не се притеснява! Няма драма. Паспорт и пари се губят, хъс за пътуване - никога! Така хем ще се кали в боя, хем ще разледа Хонконг още седмица :)  

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Няма как да хване самолета.

 

 

Здравейте,

 

Един мой приятел се свърза с мен - баща му е изгубил паспорта си в Хонг Конг, а полета му е след 12 часа. Свързвали са се с МВнР, от където са им казали, че т.к. няма посолство на България в Хонг Конг трябва да намерят друго посолство на държава от ЕС за да се изкара временен документ за пътуване (Emergency Travel Document).

 

Посолството на Австрия са се съгласили да съдействат, т.к. някои от другите посолства били отказали. Въпроса е, че процедурата ще трае около 1 седмица и човека задължително ще изпусне полета си.

 

Въпреки, че според мен няма друга опция освен тази, реших да се допитам и до вас - спроед вас има ли друг начин по който човекът може да си хване полета след 12 часа ? 

 

От твоя разказ не става ясно дали човекът се е свързал с местната полиция. Ако не е сторил това - кажи му веднага да вземе мерки и да обяви в полицията паспорта за загубен/откраднат, иначе може да се види в големи приключения.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма как да хване самолета.

 

 

 

От твоя разказ не става ясно дали човекът се е свързал с местната полиция. Ако не е сторил това - кажи му веднага да вземе мерки и да обяви в полицията паспорта за загубен/откраднат, иначе може да се види в големи приключения.

 

 

И аз си мисля, че няма как да стане, но не ми се искаше директно по телефона да отговарям с "няма шанс", та реших да се допитам и тук.

Иначе в момента е в полицията, т.к. така или иначе му трябва доклад от там за да може да изкара временния документ за пътуване.

 

Ще държа в течение, може да е от помощ за бъдещи ситуации (да не се случва)

Връзка към мнение

Това, което казва Капитана - задължително, при това е добре да си извади докумнт от полицията, който удостоверява официално случая.
Също така би могъл, за да не му изгори билетът, да се обърне с молба към авиокомпанията да му презаверят билета за по-късна дата, като обясни причината. Не че са длъжни да го направят, но понякога могат да проявят добра воля, и в този случай би могъл да представи документа от полицията като потвърждение на ситуацията, в която е попаднал.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма как да хване самолета.

 

 

 

От твоя разказ не става ясно дали човекът се е свързал с местната полиция. Ако не е сторил това - кажи му веднага да вземе мерки и да обяви в полицията паспорта за загубен/откраднат, иначе може да се види в големи приключения.

По тази причина и аз отидох в Брюксел в полицията, а те ми казаха, че това е ежедневие и нищо не могат да направят по въпроса. Попълних един формуляр, който беше повече свободен текст, на другия ден го дадох в българското консулство и отговорът беше „а, това не ни трябва“.

Според мен всичко зависи от лелката или чичкото, които се занимават с документите, няма общо правило, всеки сам си ги измисля.

Връзка към мнение

По тази причина и аз отидох в Брюксел в полицията, а те ми казаха, че това е ежедневие и нищо не могат да направят по въпроса. Попълних един формуляр, който беше повече свободен текст, на другия ден го дадох в българското консулство и отговорът беше „а, това не ни трябва“.

Според мен всичко зависи от лелката или чичкото, които се занимават с документите, няма общо правило, всеки сам си ги измисля.

 

А ако няккой хубав човек реши да използва паспорта ти за незаконна дейност...например за банкова измама, трафик на хора, незаконно пресичане на граница? А ако при това се окаже, че ти не разполагаш с никакъв документ, който да удостоверява, че си обявил паспорта ти за загубен или откраднат?

Общо взето, ще ти се наложи да поостанеш доста повече в съответната държава, а ако нямаш късмет - и да полежиш.

 

Затова - загубени или откраднати документи се обявяват в полицията. Не защото на някой чичко или лелка това му е необходимо, а защото подобно действие „отвързва“ човека от паспорта и снема отговорността от него в случай на нечии злонамерени постъпки в бъдеще.

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

На мен това ми е ясно, но имам още един пример.

Брат ми ходи специално до Берлин, за да обяви личната си карта за изгубена, като се върна 3 месеца по-късно в България и отиде да си подаде документите, му казаха, че нямат никаква информация от Берлин. Той не се беше сетил да си вземе копие от консулството, никой не му беше и дал.

Просто исках да кажа, че българските служби работят както искат...

Връзка към мнение

Човекът да си види в застраховката дали няма клауза, която покрива разходи свързани с изгубени документи.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Един мой приятел се свърза с мен - баща му е изгубил паспорта си в Хонг Конг, а полета му е след 12 часа. Свързвали са се с МВнР, от където са им казали, че т.к. няма посолство на България в Хонг Конг трябва да намерят друго посолство на държава от ЕС за да се изкара временен документ за пътуване (Emergency Travel Document).

 

Посолството на Австрия са се съгласили да съдействат, т.к. някои от другите посолства били отказали. Въпроса е, че процедурата ще трае около 1 седмица и човека задължително ще изпусне полета си.

 

Въпреки, че според мен няма друга опция освен тази, реших да се допитам и до вас - спроед вас има ли друг начин по който човекът може да си хване полета след 12 часа ? 

 

Надявам се да не се включвам много късно, но в тази история цък е описан случай за пътуване по вътрешен полет в Тайланд само с документ за откраднат паспорт. Нищо не му коства на твоя познат да се опита с такъв документ да отиде на летището. Ако го пуснат от там по транзитните зони евентуално би могъл да си се прибере до България и без паспорт

По вероятно е да не стане, но защо не опита? Няма какво да губи!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Човекът да си види в застраховката дали няма клауза, която покрива разходи свързани с изгубени документи.

 

Toва ще го провери, но първо трябва да се прибере. Предполагам може да реимбурсират направените разходи след като докаже, че наистина документите са му били откраднати и ако застраховката покрива това.

 

Надявам се да не се включвам много късно, но в тази история цък е описан случай за пътуване по вътрешен полет в Тайланд само с документ за откраднат паспорт. Нищо не му коства на твоя познат да се опита с такъв документ да отиде на летището. Ако го пуснат от там по транзитните зони евентуално би могъл да си се прибере до България и без паспорт

По вероятно е да не стане, но защо не опита? Няма какво да губи!

 

Силно се съмнявам, че на международен полет с Qatar Airways ще го пуснат без паспорт. Вътрешните полети са си като автобус между две точки, на нас в Австралия също не ни трябваха паспорти.

В Доха има Security check дори на влизане в транзитната зона когато се прикачваш. А и нали преди качването в самолета всеки път ти поглеждат и паспорта заедно с бордната карта ?

 

Иначе има лична карта, така че влизането в България няма да е проблем. И не мога да разбера защо след като има ЛК процедурата ще е толкова бавна, та нали това е официален документ за целия ЕС? Явно пак има нужда от запитвания до най-близкото БГ Посолство (в Пекин) и от там до МВнР...

Връзка към мнение

Абсолютно според мен не е за препоръчване да се опитвате да напускате държава без валиден документ за пътуване - рискът е прекалено голям - какво ще покаже на гейта на полета за България? Международни и вътрешни транзитни зони са отделни на повечето летища. Ако се озовете пък в арест/затвор, при това в държава, в която няма българска дипломатическа мисия и която не е на първите места в света по спазване на човешките права....

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Доха не минахме проверка на документите на нито едно от двете си прекачвания, само на гейта го гледат.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Oт полицията са му казали, че ще може да пътува с документа, издаден от тях и ЛК. Довечера ще се разбере дали може или не.

 

За мен да го пуснат да излети от Хонг Конг е по-вероятно, но в Катар не знам как ще се развият нещата с някакъв документ от полицията в Хонг Конг и ЛК от България. Там няма да може да влезе и в държавата ако увисне нещо....

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Абсолютно според мен не е за препоръчване да се опитвате да напускате държава без валиден документ за пътуване - рискът е прекалено голям - какво ще покаже на гейта на полета за България? Международни и вътрешни транзитни зони са отделни на повечето летища. Ако се озовете пък в арест/затвор, при това в държава, в която няма българска дипломатическа мисия и която не е на първите места в света по спазване на човешките права....

 

Човекът вече се е озовал в държава в която няма българска дипломатическа мисия ;)  Не му препоръчвам да минава нелегално, а да попита ще го пуснат ли да пътува с тези документи, които има от полицията! Точно в примера който даде с магеканката Лидия в Тайланд тя беше пътувала по вътрешни полети само с докумет от полицията и не е имало проблем на гейта!

Oт полицията са му казали, че ще може да пътува с документа, издаден от тях и ЛК. Довечера ще се разбере дали може или не.

 

За мен да го пуснат да излети от Хонг Конг е по-вероятно, но в Катар не знам как ще се развият нещата с някакъв документ от полицията в Хонг Конг и ЛК от България. Там няма да може да влезе и в държавата ако увисне нещо....

 

Ако го пуснат от Хонг Конг не мисля, че ще има проблем в Катар, защото там ще е само в транзитната зона и ще може да покаже валиден документ като лична карта (не беше казал, че има лична карта). За катарските авиолинии е важно човекът който пътува с тях, ще има ли проблем с документите си на крайната дестиция. С български лична карта, няма да има никакъв проблем да влезе в България.

 

Ако все пак има някакъв проблем в Катар е много по добре да остане там, защото в Катар има българско посолство и консулът би могъл за часове да му донесе пасаван на летището.

 

 

Посолство на Република България в Държавата Катар

Адрес: West Bay, Dafna Area, Zone 66, Waraqa Bin Nawfal str. # 848, P.O. Box 23812, Doha, State of Qatar

Телефон: +974 44120023

Факс: +974 44120024

Дежурен телефон в извънработно време: +974 55310875

Работно време: Нд - Чт, 08.00 - 14.30 ч.

E-mail: Embassy.Doha@mfa.bg

Website: www.mfa.bg/embassies/qatar

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@ Topfly: 

 

Ако го пуснат от там по транзитните зони евентуално би могъл да си се прибере до България и без паспорт

 

Ти не говориш за вътрешен полет както в цитирания от мен случай, а за международен. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@ Topfly: 

 

Ако го пуснат от там по транзитните зони евентуално би могъл да си се прибере до България и без паспорт

 

Ти не говориш за вътрешен полет както в цитирания от мен случай, а за международен. 

 

Когато си в транзитната зона обикновенно не е проблем. Лично съм се обаждал до Turkish Airlines да питам проблем ли е от България до ЕС да се пътува с лична карта през Истанбул и отговорът беше, че няма никакъв проблем стига пътникът да не иска да излиза от транзитната зона.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Случаят е заплетен и според мен не съществува еднозначен отговор на въпроса дали е възможно да се прибере с лична карта. Всичко зависи от имиграционните офицери по веригата. Повечето законодателства предвиждат специални права на тези служители, включително да решават самостоятелно според ситуацията. Мнението на човек от полицията в Хонг Конг, при цялото ми уважение е нищо повече от мнение на човек от енското хонкгонгско полицейско управление. Не бих се ангажирал с категоричен съвет при създалата се ситуация. Ако е рисков тип човек, нека опита. Ако обаче държи на спокойствието и сигурността, по-добре да действа по официалния ред...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Случаят е заплетен и според мен не съществува еднозначен отговор на въпроса дали е възможно да се прибере с лична карта. Всичко зависи от имиграционните офицери по веригата. Повечето законодателства предвиждат специални права на тези служители, включително да решават самостоятелно според ситуацията. Мнението на човек от полицията в Хонг Конг, при цялото ми уважение е нищо повече от мнение на човек от енското хонкгонгско полицейско управление. Не бих се ангажирал с категоричен съвет при създалата се ситуация. Ако е рисков тип човек, нека опита. Ако обаче държи на спокойствието и сигурността, по-добре да действа по официалния ред...

 

Какво според теб рискува освен стойността на автобусния билет или таксито до летището? Ако го пуснат да се качи на самолета на Катар от там не би трябвало да има проблем, защото катарските авиолинии още в Хонг Конг би трябало да решат ок ли са документите на пътника за да го закарат до София.

 

В най-лошият случай ще го върнат от летището в Хонг Конг и ще си подаде поа надлежния ред документи за пасаван.

 

Добре оабаче, че сме член на ЕС и го има изобщо този официален път! Лично бях свидетел на една голяма драма на един негър от някаква авриканска държава без посолство в България, на който му беше изтекла валидността на паспорта. Той обясняваше на граничара на летище София, че няма как да си продължи валидността на паспорта, защото няма посолство на неговата държава, но митничарят си държеше, че няма да го пусне да излезе от България докато не му представи валиден паспорт.

 

Не знам какво стана с човека накрая, но много го съжалих в каква тъпа ситуация беше изпаднал. Докато не бяхме член на ЕС и пътувах по разни екзотични държави, винаги се страхувах и аз да не изпадна в такава ситуация.

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

Oт полицията са му казали, че ще може да пътува с документа, издаден от тях и ЛК. Довечера ще се разбере дали може или не.

 

За мен да го пуснат да излети от Хонг Конг е по-вероятно, но в Катар не знам как ще се развият нещата с някакъв документ от полицията в Хонг Конг и ЛК от България. Там няма да може да влезе и в държавата ако увисне нещо....

 

Ами да започва да звъни на катарците и да пита! И на авиокомпанията, и на летището (DIA)! Може пък да е роден под щастлива звезда! :)

 

 

Ако все пак има някакъв проблем в Катар е много по добре да остане там, защото в Катар има българско посолство и консулът би могъл за часове да му донесе пасаван на летището.

 

 

Ами той консулът, при добро желание от негова страна (да свърши някоя полезна работа) и при наличието на добра воля от страна на катарските власти, би могъл да се яви на летището, да посрещне човека в зоната на граничния контрол и в качеството си на официално лице да потвърди самоличността му, като този начин му осигури безпроблемен престой в транзитната зона на летището. Разбира се, най-добре би било да го посрещне и да го изпрати, но това вече е в сферата на мечтите.

За тая работа аз бих се свързал с консула и бих го попитал. Също и ситуационния център в МВнР.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Какво според теб рискува освен стойността на автобусния билет или таксито до летището?

 

post-53-0-72312600-1464264372.jpg

 

 

 Ако го пуснат да се качи на самолета на Катар от там не би трябвало да има проблем, защото катарските авиолинии още в Хонг Конг би трябало да решат ок ли са документите на пътника за да го закарат до София.

 

 

Пак да напомня, че мнението на стюардесата на катарските авиолинии е мнение на стюардеса на катарските авиолинии. Други хора решават дали представените документи са валидно средство за напускане или влизане в конкретна страна... ;)

Връзка към мнение

Пак да напомня, че мнението на стюардесата на катарските авиолинии е мнение на стюардеса на катарските авиолинии. Други хора решават дали представените документи са валидно средство за напускане или влизане в конкретна страна... ;)

 

За каква друга държава говориш? Излезе ли от Хонг Конг е в ръцете на наземния персонал на Катар и следващия граничен контрол ще е на летище София.

Връзка към мнение

Мнението на стюардесите също е важно - ако ти откажат на чек-ин, няма да стигнеш дори до официалните власти. Не ми се търси по-детайлно сега за отговорността на превозвача, така че се ограничавам до ЗЧРБ и с уговорката, че става въпрос за чужденци, но илюстрирам принципа:

 

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2007 г.) Превозвач, който превозва по суша, по въздух или по вода до и/или от Република България чужденци, преди да извърши услугата, е длъжен да установи:

1. редовността на документа за пътуване на чужденеца и наличието на българска виза, когато такава е необходима;
2. наличието на визи за държавата/държавите, които лицата искат да посетят или през които искат да преминат, ако такива са необходими, в случаите на летищен транзит или транзитно преминаване през територията на Република България.
Редактирано от Мрън
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.