Прескочи до съдържание

Ползвате ли опцията "travel protection"?


Препоръчани мнения

Евгени Димитров

Когато купувате самолетен билет, всички сайтове предлагат да доплатите сума, в случай, че решите да си отмените полета, полета ви е със закъснение, изгубят ви багажа и т.н.

Как преценяте дали да заделите тази сума? Ако пътуване е след месеци и може нещо да се обърка? Ако имате смяна на полети с малък престой и изпълняващи се от две различни авиокомпании? В този случай, ако компаниите не са в един алианц, всяка опитва да си измие ръцете с другата. На мен ми се случи като пътувах до Куба. Летях до Канкун, но заради връзката ни в Далас и American Airlines, изпуснахме полета до Хавана с Cubana Air. И оттам като се почна, ходи се разправяй с американци и кубинци. Никой не го интересуваше. В крайна сметка си платихме еднопосочен билет до Хавана.

Споделете и вие опит. Имали ли сте неприятни подобни случки? Изгубени багажи, изпускане на полети, застраховате ли сe с опцията "travel protection"?

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Най-общо казано, винаги преценявам внимателно рисковете. Обикновено, след покупка на самолетни билети за далечна дестинация на висока стойност, задължително правя застраховка "Отмяна на пътуване". Правя го най-вече, за да елиминирам "фактор време". Не бих могъл да предвидя какво ще се случи след десет месеца, например. Този вид застраховка включва и закъснение, отмяна или изпускане на връзка. Когато наближи самото пътуване, правя задължително медицински застраховки, ако пътуването е извън Европа. Почти никога не предплащам хотели, което означава, че на практика застраховам почти цялата стойност на пътуването...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Няма лошо от подобна услуга, стига човек да знае наистина какво получава срещу парите си. Ситният шрифт е най-важен. А подозирам, че точно по време на покупка на самолетен билет никой не му се занимава да чете дълги, подробни страници с условия. Те и сайтовете на това разчитат, просто да цъкнеш там отметката и да си кажеш, че като купуваш билет за ХХХ евро, какво е да дадеш 5-10 отгоре. Оня виц за кукичките за риба и джипа...горе-долу подобна история. 

 

Т.е., ако човек държи да се застрахова, има си специални сайтове и услуги за целта - вероятно с по-добри клаузи или по-добри цени. Не му е нито мястото, нито времето докато купуваш билета. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Така и така е отворена дума,кажи кои сайтове имаш в предвид.

Досега не съм правил подобни застраховки,но явно греша.Преди заминаването ни за Шри Ланка в началото на Февруари върлуваше много тежък вирус.Двама от работниците ми,единият от който постоянно е около мен,бяха три-четири дена с постоянна температура близо 40 градуса.Два дена преди тръгване се почуствах страшно зле и си мислех,че и мен ме е нагазил вируса.Почти винаги преди пътуване страшно преработвам и явно от умора и притеснение винаги се чувствам болен.За радост болестта ми минава още на летище София.И в случая се оказа така,но притеснението,че пътуването няма да се състои и време за канселиране на нощувки няма,си е голямо.

Та какви застраховки за отменено пътуване препоръчвате,в кои застр.компании и кога се сключват?

Връзка към мнение

Аз правя само в една българска компания "Отмяна на пътуване". Против правилата е да споменавам имена, но там си правя и застраховките на колата, а това е сериозна подсказка. Медицинските за дългите дестинации започнах да ги правя при номадите...

Връзка към мнение

Аз самият не съм фен на тези услуги, правя си само медицинска, ако е пътуване извън Европа. Но ако тръгна да правя, бих проверил внимателно условията по застраховката и да ги сравня например с условията, които автоматично се получават с доста кредитни карти, общо взето безплатно. 

 

 

Аз правя само в една българска компания "Отмяна на пътуване". Против правилата е да споменавам имена, но там си правя и застраховките на колата, а това е сериозна подсказка. Медицинските за дългите дестинации започнах да ги правя при номадите...

 

Хич не е против правилата, след като не е тур. агенция. Нямаме ограничение за други български бизнеси (за сега).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров
Публикувано: (редактирано)

По принцип не ползвам застраховка за полетите, ама пътуването до Азия ще е след 5 месеца и знам ли дотогава какво може да се случи. А и чакаме жената да ходи за виза в американското посолство, което ще е ноември или декември и ония ако се запънат със смяна на датата за интервю, викам да си вържа гащите. Днес платих $63 в повече в случай, че се канселира полета, закъснее, промени или се изгуби багаж. Това е най-общо, разбира се не съм чел дребния шрифт. Застраховката излезе, че е от Алианц. Използвам винаги различни приложения за билети и там си излиза автоматично дали искаш да добавиш, но кой е застрахователя, разбираш в последствие, след запазването на билета. Зимата си купих билет до Никарагуа и съответно не отидох, та така ми изгоряха $214. Не е болка за умиране, ама ако се случи с билети за $1137, ще ми е доста неприятно.

 

В случая купих билети от Vayama.com през Kayak.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Трябва да се знае, че застраховка "Отмяна на пътуване" се прави непосредствено след покупка на билети. Конкретно при "Армеец", това означава до пет дни от извършване на разхода. Георги, за сериозна сума не бих разчитал на базисните нива по застраховка към кредитна карта. Да не говорим, че не съм сам. Медицинската е ясна, тя е задължителна и се прави непосредствено преди пътуването. Номадите ме изненадаха приятно. Вярно цената е доста по-висока, но и нивата са несравними, а най-хубавото е, че покрива и допълнителни неща, като кражба до определен размер, загуба на документи и т.н...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип не ползвам застраховка за полетите, ама пътуването до Азия ще е след 5 месеца и знам ли дотогава какво може да се случи. А и чакаме жената да ходи за виза в американското посолство, което ще е ноември или декември и ония ако се запънат със смяна на датата за интервю, викам да си вържа гащите. Днес платих $63 в повече в случай, че се канселира полета, закъснее, промени или се изгуби багаж. Това е най-общо, разбира се не съм чел дребния шрифт. Застраховката излезе, че е от Алианц. Използвам винаги различни приложения за билети и там си излиза автоматично дали искаш да добавиш, но кой е застрахователя, разбираш в последствие, след запазването на билета. Зимата си купих билет до Никарагуа и съответно не отидох, та така ми изгоряха $214. Не е болка за умиране, ама ако се случи с билети за $1137, ще ми е доста неприятно.

 

Оставам с впечатление, че смяташ, че подобна застраховка за отмяна на пътуване ще ти върне парите при всички положения. Например, никоя застраховка няма да ти покрие билетите до Никарагуа, ако просто за кеф си решил да не ходиш. Трябва да имаш добра причина - например болест или болест на близък човек и т.н.Точно за това е добре да се четат полиците, там случаите са изброени. Например, силно се съмнявам, че застрахователя ще покрие билетите, ако от посолството ви сменят датата за интервю и не можете да летите на избраните дати. Не случайно авиокомпаниите предлагат гъвкави билети, които позволяват промени на дати, но струват със стотици долари повече, ако ставаше да се сменят произволно датите с евтина застраховка такива гъвкави предложения нямаше да съществуват. 63$ според мен е много за продукт, който купуваш на сляпо. 

 

 

 Георги, за сериозна сума не бих разчитал на базисните нива по застраховка към кредитна карта. 

 

Да, и аз не бих разчитал, ако правех такива застраховки :) Например на медицинското покритие не съм разчитал. Но поне е добра стартова точка, колкото да успееш да направиш разлика между платения продукт и включения в картата. Последните две години обстоятелствата при мен са такива, че не ми е необходима застраховка за отмяна въобще, а преди това съм си поемал риска. 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение
Евгени Димитров
Публикувано: (редактирано)

Георги: "Оставам с впечатление, че смяташ, че подобна застраховка за отмяна на пътуване ще ти върне парите при всички положения. Например, никоя застраховка няма да ти покрие билетите до Никарагуа, ако просто за кеф си решил да не ходиш. Трябва да имаш добра причина - например болест или болест на близък човек и т.н.Точно за това е добре да се четат полиците, там случаите са изброени. Например, силно се съмнявам, че застрахователя ще покрие билетите, ако от посолството ви сменят датата за интервю и не можете да летите на избраните дати. Не случайно авиокомпаниите предлагат гъвкави билети, които позволяват промени на дати, но струват със стотици долари повече, ако ставаше да се сменят произволно датите с евтина застраховка такива гъвкави предложения нямаше да съществуват. 63$ според мен е много за продукт, който купуваш на сляпо."

 

Определено всичко е до политиката на дадена авиокомпания или сайта посредник, от който взимаш билета. През one travel бях отменил полет без да изтъквам сериозна причина (заболяване или нещо подобно) и ми върнаха парите на 100%.

 

За тези билети, застраховката на Алианц включва това:

post-4606-0-51539900-1465500107_thumb.jpeg

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Определено всичко е до политиката на дадена авиокомпания или сайта посредник, от който взимаш билета. През one travel бях отменил полет без да изтъквам сериозна причина (заболяване или нещо подобно) и ми върнаха парите на 100%.

 

За тези билети, застраховката на Алианц включва това:

 

Може ли връзка към тази полица на onetravel, любопитно ми е много? Ако са ти я пратили по имейла, защото онлайн намирам доста ограничаваща такава: https://www.onetravel.com/travel/insurance/

 

 

TRIP CANCELLATION

 

The Company will reimburse You, up to the Maximum Benefit shown on the Confirmation of Coverage, if You are prevented from taking Your Trip for any of the following reasons that are Unforeseen and takes place after the Effective Date:

 

Your Sickness, Accidental Injury or death that results in medically imposed restrictions as certified by a Physician at the time of Loss preventing Your participation in the Trip. A Physician must advise to cancel the Trip on or before the Scheduled Departure Date;

 

Sickness, Accidental Injury or death of a Family Member or Traveling Companion, booked to travel with You, that results in medically imposed restrictions as certified by a Physician preventing that person's participation in the Trip;

 

Sickness, Accidental Injury or death of a non-traveling Family Member;

 

You or a Traveling Companion being hijacked, Quarantined, required to serve on a jury, subpoenaed, the victim of felonious assault within ten (10) days of departure; having Your principal place of residence made Uninhabitable by fire, flood, volcano, earthquake, hurricane or other natural disaster; or burglary of Your principal place of residence within ten (10) days of departure;

 

You or a Traveling Companion being directly involved in a traffic accident substantiated by a police report, while en route to departure;

 

The death or Hospitalization of Your Host at Destination;

 

A Terrorist Incident that occurs in a city listed on Your Trip itinerary and within thirty (30) days prior to Your Scheduled Departure Date. This same city must not have experienced a Terrorist Incident within the ninety (90) days prior to the Terrorist Incident that is causing the cancellation of Your Trip. Benefits are not provided if the Travel Supplier offers a substitute itinerary. This does not include flight connections or other transportation arrangements to reach Your destination. Your Scheduled Departure Date must be no more than twelve (12) months beyond Your Effective Date. A Terrorist Incident that occurs onboard an in-flight aircraft is not covered.

 

You, a Traveling Companion or Family Member, who are military personnel, and are called to emergency duty for a natural disaster; this does not include war;

 

Strike that causes complete cessation of services for at least twenty-four (24) consecutive hours;

 

Weather that causes complete cessation of services of the Common Carrier for at least twenty-four (24) consecutive hours and prevents You from reaching Your destination. This benefit will not apply if the potential natural disaster has been forecasted or a storm has been named prior to purchase of this coverage;

 

Mandatory evacuation (or public official evacuation advisements where there is no mandatory evacuation) issued by local government authorities at Your Trip destination due to hurricane or other natural disaster. In order to cancel Your Trip, You must have four (4) days or 50% of Your total Trip length or less remaining on Your Trip at the time the mandatory evacuation ends.

 

А иначе в тази на Алианц не е номера какво включва, а какво не включва :)

Връзка към мнение
Евгени Димитров
Публикувано: (редактирано)

Аз нямах застраховка към Оne travel, когато отмених полета. Обадих им се и им казах, че трябва да си отменя пътуването, тъй като ми се налага да се върна по-рано в България. Това беше единственото нещо, което изтъкнах т.е. Не съм му давал конкретна причина. Представителят им ми предложи, ако искам да намаля дните на пътуването, което се опитвам да отменя. Казах му, че нямам тази възможност и затова предпочитам да си канселирам билета. Той ми каза, че не е проблем, но тряба да заплатя $25 и ми направиха пълно възстановяване на сумата, включително и на парите, които бях дал за избор на седалка до прозореца.

 

Иначе съм съгласен, че трябва да гледаш какво не включва полицата към застраховката, че често става така, точно за това, което ти трябва, полицата не го покрива.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Аз нямах застраховка към Оne travel, когато отмених полета. Обадих им се и им казах, че трябва да си отменя пътуването, тъй като ми се налага да се върна по-рано в България. Това беше единственото нещо, което изтъкнах т.е. Не съм му давал конкретна причина. Представителят им ми предложи, ако искам да намаля дните на пътуването, което се опитвам да отменя. Казах му, че нямам тази възможност и затова предпочитам да си канселирам билета. Той ми каза, че не е проблем, но тряба да заплатя $25 и ми направиха пълно възстановяване на сумата, включително и на парите, които бях дал за избор на седалка до прозореца.

 

Иначе съм съгласен, че трябва да гледаш какво не включва полицата към застраховката, че често става така, точно за това, което ти трябва, полицата не го покрива.

 

В случая сигурно просто билета ти е бил от по-гъвкавите, който е позволявал канселиране срещу 25$ например. Помниш ли с коя авиокомпания е била и точно колко е струвал билета?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В случая сигурно просто билета ти е бил от по-гъвкавите, който е позволявал канселиране срещу 25$ например. Помниш ли с коя авиокомпания е била и точно колко е струвал билета?

 

Аз също мисля така. Няма филм, канселиране без причина! Или в контекста на темата, няма канселиране без покрит застрахователен риск в полицата. Няма и безплатни обяди, ако излезем от частното и минем към общото...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също мисля така. Няма филм, канселиране без причина! Или в контекста на темата, няма канселиране без покрит застрахователен риск в полицата. Няма и безплатни обяди, ако излезем от частното и минем към общото...

 

Абе сега като поразръчках, оказа се че има такива застраховки! С клаузи естествено :) Първото, е че изглежда премията скача доста, второ че връщат максимум някакъв процент от застрахованата сума, никога 100%. Предполагам, че като направиш такава застраховка и ти връщат максимум 75%, то останалите 25% са нещо като гарант, че няма да се лигавиш. 

 

http://www.insubuy.com/cancel-for-any-reason-travel-insurance/Това е пример за щатите де, там като че ли пазара е по-развит и има повече избор, не знам дали има подобен продукт за европейци. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Никога не правя каквито и да е застраховки (освен ако не е задължително) - нито медицински, нито за отмяна, закъснение и т.н.

 

От една страна разчитам на застраховките по двете ми основни кредитни карти - покритията им хич не са лоши и обхващат доста неща.

 

От друга страна още преди години си направих елементарно изчисление. Ако застраховам всяко пътуване, то сумата на годишна база ще е колосална. В същото време реален проблем се явява много рядко, така че по-добре със спестените от застраховки пари директно да си платя за решаване на проблема - независимо какъв е той. Хем така всичко става много по-бързо, хем не се налага да се занимавам със застрахователи и бумащина.

 

Естествено, тази схема е изгодна най-вече в случай, че се пътува достатъчно често.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

От друга страна още преди години си направих елементарно изчисление. Ако застраховам всяко пътуване, то сумата на годишна база ще е колосална. 

 

За такива като теб, доколкото ми е известно, има друг тип застраховки - със срок на валидност една година, multi-trip :) За 200 долара си уреден с милион долара за emergency medical, като първите 250 долара ги плащаш ти.

 

 

 

http://www.insubuy.com/cancel-for-any-reason-travel-insurance/Това е пример за щатите де, там като че ли пазара е по-развит и има повече избор, не знам дали има подобен продукт за европейци. 

 

 

Има и със стопроцентово покритие, има и за европейци - пак щатски застрахователи ги продават.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има и със стопроцентово покритие, има и за европейци - пак щатски застрахователи ги продават.

 

Я дай връзка да погледна?

Връзка към мнение

Я дай връзка да погледна?

 

http://www.travelinsurancereview.net/coverages/cancel-for-any-reason/

 

Обаче уловката е, че се възстановяват до 100% след приспадането на „наказанието“ от страна на "travel supplier".

Предполагам, че за такива като нас основно ще работи възстановяването на 75% без обяснения.

Връзка към мнение

http://www.travelinsurancereview.net/coverages/cancel-for-any-reason/

 

Обаче уловката е, че се възстановяват до 100% след приспадането на „наказанието“ от страна на "travel supplier".

Предполагам, че за такива като нас основно ще работи възстановяването на 75% без обяснения.

 

Да, допълнителен главобол. До 100%, ама от един колко си % връщане...пак не разбрах как става. Ако невъзстановимата сума е 25%, тогава ти връщат всичко, това означава ли, че мога да резервирам по един Four Seasons с безплатна отмяна, колкото да вдигне общата сума на пътуването и така самолетния ми билет да попадне в лимита от 25%...

Връзка към мнение

Ами не, то всъщност е до 25%, което предполага, че при 0% наказание ще си получиш всичко. Но ми е интересно що за птица е тоя ми ти "travel supplier". Ако сам си резервирам всичко, мога ли да бъда считан за такъв?  :umbrage:

 

Иначе схемата с надуването на нощувки според мен ще работи...поне един път :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

В случая сигурно просто билета ти е бил от по-гъвкавите, който е позволявал канселиране срещу 25$ например. Помниш ли с коя авиокомпания е била и точно колко е струвал билета?

Досега рових One Travel, логнах се в профила си, но не ми пази резервацията. Излиза ми само полета до Испания, който купих пак от тях миналата година. Намерих плащането през кредитната си карта, цената която съм платил е $846, но не мога да видя авиокомпанията. Беше американска и си спомням, че полета беше нонстоп от Бостън до Токио - 14 часа. Ако ти напиша някоя, най-вероятно ще те излъжа. Като цяло си пазя почти всички резервации на мейла, но това пътуваме не го направих и затова съм изтрил мейла.

Точно това ми направи впечатление тогава, че без много зор ми върнаха парите на 100%. Останах с добри впечатления от One Travel. После мъчих да сменям полет до България, купен от Orbitz. Ония се запънаха, като ми искаха $350 за смяна (такава била политиката на Air France) плюс разликата в цената на билета. Това беше за двупосочен билет със смяна на дата само в едната посока. Искаха общо над $400, а аз за целия билет бях платиш $588. Ония ми обясняваше, че не съм платил за опция "travel protection" и затова искаха да ме оскубят. Не направих смяната съответно.

 

Иначе и аз правя като Матеев. Не плащам нищо допълнително. Този път е изключение с билета до Виетнам. Много пари заминават, а вероятността да се случи нещо е доста по-малка, отколкото да не се осъществи пътуването.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.