Прескочи до съдържание

Говорим си за Лефкада и Кефалония


Препоръчани мнения

Внезапно започнахме да планираме с мъжа ми една седмица в Гърция в края на август.

Датите са: от 22 до 28-ми или 29-ти август.

Искаме да слезем "по-надолу" в Гърция този път и сме се спрели на Лефкада и Кефалония.

Искаме да видим красиви плажове и хубави гледки, но в същото време да не препускаме ( не сме максималисти). Ако някъде можем да направим гмуркане - би било чудесно или поне някой добър плаж за шнорхлинг... За нощувките - нямаме идея още къде да отседнем (по възможност да са по-оживени места - на пешеходно разстояние с количката да имаме къде да излезем вечер, да хапнем нещо) :)

Остров Закинтос за момента не представлява интерес - аз съм била, а мъжът ми не държи да ходи. Ще пътуваме с детето, което тогава ще бъде на 11 месеца и евентуално с още едно семейство с 2 деца.

 

Моля за съвети:

1. Как да разпределим времето и нощувките между двата острова?

2. Конкретни съвети за маршрута, град по град кое след кое :) ... какво задължително да видим; кое може да се пропусне.

3. За фериботите - предварително ли да купим билети или на място? 

4. В кои градчета препоръчвате да спим? Ще имаме общо 6 или 7 нощувки.

5. Ако пропускам нещо - давайте...

 

Благодаря предварително!

Редактирано от violeta
Връзка към мнение

Привет, Виолета.

 

Лефкада е един от любимите ми острови ходила съм три пъти, а миналото лято посетих и Кефалония, тъй че ще се опитам да бъда максимално полезна.

 

За Кефалония ферибот има от Василики (Лефкада). Задължително препоръчвам да си резервираш билети предварително по интернет, защото ферито до Кефалония е мъничко, не е като фериботите до Закинтос. Относно Лефкада, предполагам знаеш (чела си), че там ферибот не ти е нужен, защото острова е свързан с тунел и мост. За нощувка в Лефкада лично аз препоръчвам Василики. Центърът на градчето е по крайбрежната, много приятно с ресторантчета покрай водата и прясна кухня. А лодките са паркирани буквално до масите на заведенията. Любимото място, на което сме отсядали е вила, казва се Il Viaggio Verde, но е на километър и половина от Василики, а доколкото разбирам това няма да те устройва, защото търсиш нещо по-оживено и близо до центъра, заради детето. Може да разгледаш някои апартаменти във Василики, които са в самия град. Иначе плажът на Василики не е хубав за деца, много е ветровит, предимно сърфисти събира заради вятъра. Плажовете, които препоръчвам са:

Егремни, Катисма, Порто Кацики (макар, че последните години стана прекалено пренаселен... ) и Агиофили.

 

 

Относно Кефалония островът е уникален. Много девствен. Като архитектура не е нищо особено, защото след земетресението почти нищо не е останало. Но пък плажовете са фантастични. На Кефалония препоръчвам да посетите плажа Миртос, градчето Асос, Петани (или както го наричат местните - малкия Миртос)... всички тези са каменисти. За пясъчен плаж - Кси, наричат го червения плаж. Лично аз не го харесах, защото беше стил малко Слънчев бряг супер пренаселен, но пък за любителите на пясък е добър. Другия ми фаворит е Антисамос и всички малки плажчета между Сами и Агия Ефимия. С камъчета, но с кристално сини води и много уединени. В Кефалония също мога да ти препоръчам вила, но отново няма да е на оживено място, затова тук не мога да съм полезна.

 

За нощувките и разпределението им за двата острова ми е трудно да кажа, защото и двата острова са много красиви, а една седмица не е достатъчна и за двата.

 

И последно - ако искате да видите нещо по-различно от плажове препоръчвам да посетите езерото Мелисани, което се намира в пещера. Разходката е с лодка, много кратичка, но запомняща се. След това може да хапнете в таверна Каравомилос, която е много близо до Пещерата и е на брега на морето.

Била съм, и то с 3-4 годишно дете, а не пеленаче, на упоменатите места, според мен, не става.

Защо да не става?! Според мен пък е въпрос на виждане, лично мнение :) Имам приятели, които изобщо не пътуват с децата си, а други пътуват на супер далечни дестинации. Лично аз се радвам много на вторите - родители, които пътуват с децата си без да ги притесняват разстояния и на каква възраст са децата. Мисля, че те най-добре познават детето си и сами ще преценят как и колко дълго да пътуват с него. Аз адмирирам такива семейства и не виждам проблем в това да пътуваш с деца, пък било то и пеленачета :)

 

 

 

Сега се сещам за друг вариант, в който да комбинирате двата острова. Примерно избирате Лефкада. Както уточнихме, че пари за фери там няма, защото фериботи за Лефкада няма. Изкарвате си всички нощувки на Лефкада и пътувате спокойно по различни плажчета всеки ден. В някой от дните правите разходка с кораб до Кефалония. Не знам в детайли програмите на туристическите корабчета от Лефкада до Кефалония, но със сигурност се посещава Миртос и езерото Мелисани в пещерата. Възможно е да предлагат и по- дълги разходки. Това ще трябва на място да го уточните. И хем ще си спестите местенето на багаж от единия остров до другия, както и немалка сума за ферибота до Кефалония. А и ще изкарате по-спокойна почивка, защото уверявам те с кола в Кефалония си е истинско приключение. Пътищата са тесни, вият се високо над морето (даже си е страшничко) и пътуването дори и на кратки разстояния отнема супер много време, което може да си го спестите.

Редактирано от D.A.Serendipity
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

И аз пътувам доста, откакто синът ми стана на 2 г., но примерно нито Егремни, нито Порто Кацики успях да видя с него. Идеята ми беше, че тези два острова, особено Лефкада, са ергенски.

Редактирано от Звелина
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз пътувам доста, откакто синът ми стана на 2 г., но примерно нито Егремни, нито Порто Кацики успях да видя с него. Идеята му беше, че тези два острова, особено Лефкада, са ергенски.

За ергенски бих приела повече Миконос или Закинтос, но не и Лефкада и Кефалония. Кефалония е един от най-прекрасните острови за семейна почивка лично според мен.

Редактирано от D.A.Serendipity
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вярно, че скоро имаше земетресение и писаха, че плажа е изчезнал... ама доколко е така лично не съм го проверила. Някой, ако е ходил скоро да сподели :)

Редактирано от neuromancer
махнат цитат
Връзка към мнение

На Кефалония не съм ходила .... но Лефкада и според мен не става с малки деца ... или поне няма да видите очарованието и изобщо. Плажовете са каменисти и трудно достъпни - къде по тесни и с много завои пътища, без възможност за спокойно разминаване на две коли, къде с много стъпала. Единствено описаното Василики става за вашите изисквания, но е ветровито, основно използвано за водни спортове и и направо бледнее пред другите плажове.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

Внезапно започнахме да планираме с мъжа ми една седмица в Гърция в края на август.

Датите са: от 22 до 28-ми или 29-ти август.

Искаме да слезем "по-надолу" в Гърция този път и сме се спрели на Лефкада и Кефалония.

Искаме да видим красиви плажове и хубави гледки, но в същото време да не препускаме ( не сме максималисти). Ако някъде можем да направим гмуркане - би било чудесно или поне някой добър плаж за шнорхлинг... За нощувките - нямаме идея още къде да отседнем (по възможност да са по-оживени места - на пешеходно разстояние с количката да имаме къде да излезем вечер, да хапнем нещо) :)

Остров Закинтос за момента не представлява интерес - аз съм била, а мъжът ми не държи да ходи. Ще пътуваме с детето, което тогава ще бъде на 11 месеца и евентуално с още едно семейство с 2 деца.

 

Моля за съвети:

1. Как да разпределим времето и нощувките между двата острова?

2. Конкретни съвети за маршрута, град по град кое след кое :) ... какво задължително да видим; кое може да се пропусне.

3. За фериботите - предварително ли да купим билети или на място? 

4. В кои градчета препоръчвате да спим? Ще имаме общо 6 или 7 нощувки.

5. Ако пропускам нещо - давайте...

 

Благодаря предварително!

 

 

Здравей, в неделя се върнах от Лефкада и Кефалония. За мен Кефалония е определено по-добрият вариант. Островът страшно много ми харесва и смятам, че е подходящ за спокойна семейна почивка.  От Лефкада пък има много дейли круизи по йонийските острови, които лично на мен много ми допадат. Цял ден се возиш на голям кораб с 3 палуби и обикаляте по-известните плажове, на които корабът спира  има време за плуване и почивка. На мен и Нидри ми харесва, но приличен плаж там няма. На Кефалония спах в столицата - Аргостоли, там също няма плаж, но мястото е много приятно, също така ми харесаха Фискардо и Сами. От всички плажове, които посетих, може би Миртос най ми легна на сърцето и Сигия, но той е на Закинтос. Порто Кацики е пренаселен,  непрекъснато акостират кораби и яхтички и поне няколко стотин души имаше, когато аз бях. На Миртос, намаше почти  никой. Прикачам няколко съвсем пресни снимки от Кефалония на плажа Миртос, Сами и Фискардо.

post-1955-0-15941500-1466613388_thumb.jpg

post-1955-0-27656300-1466613394_thumb.jpg

post-1955-0-67145100-1466613404_thumb.jpg

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Здравей,

миналата година направихме същото пътешествие. В момента нямам време да ти напиша подробности, но утре сутринта обещавам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На Кефалония не съм ходила .... но Лефкада и според мен не става с малки деца ... или поне няма да видите очарованието и изобщо. Плажовете са каменисти и трудно достъпни - къде по тесни и с много завои пътища, без възможност за спокойно разминаване на две коли, къде с много стъпала. Единствено описаното Василики става за вашите изисквания, но е ветровито, основно използвано за водни спортове и и направо бледнее пред другите плажове.

То по тази логика и Кефалония не става. След като пристигнахме с ферито в Лефкада от едноседмичната почивка в Кефалония, пътищата в Лефкада ми изглеждаха като магистрала. Плажовете и в Кефалония са предимно каменисти, не само в Лефкада, но хора, които обичат шнорхела и кристалните сини води, изобщо, ама изобщо не им прави впечатление каменистия плаж. Явно всичките ми приятели са абсолютни идиоти щом си водят децата по тези острови, барабар с големите италиански семейства :) Може би, "подходящо за деца" всички го разбираме по различен начин. Различни хора, различни идеали :)

Редактирано от D.A.Serendipity
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Въобще не знам защо се меся като нямам деца, но да си кажа. Лефкада е едно от най-красивите места в Гърция, на които съм ходила. Но през августовите жеги с малко бебе не знам какво ще се получи.

От западната страна на острова са красивите плажове, високите скали, трудният достъп, големите вълни и бреговете от бели камъчета. На изток е тихо, лесно достъпно и много тъпо. С изключение на наемането на собствена лодка и обикаляне из кристалните спокойни води, но не знам бебето как ще го понесе това изживяване. 

Все пак ако спите във Василики, има лодки до Агиофили. Единственият супер красив плаж с бели камъчета, където няма големи вълни и има смисъл да носите шнорхелите.  

На запад като плаж с лесен достъп помня само Катизма. Много препоръчван плаж из трипадвайзер, най-грозният по мое мнение, но е въпрос на вкус. Мисля, че около Миртос видях някакви boat taxi, които може би ще са по-удобният вариант за вас. 

Аз си мисля, но без да съм ходила, че е добра идея да погледнете Скиатос/ Скопелос. Изглеждат възхитително красиви и с по-нормален достъп плажовете, но не съм проучвала в детайли.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Била съм и на двата. Кефалония е моят остров. Спахме в Сами в много прилично хотелче с изключителни собственици, които като деца след голямото земетресение са емигрирали в Австралия и миналата година се върнали като пенсионери в Кефалония. Както писах и в друга тема, за едни хубав плаж е 3 кмр пясъчна ивица,а за други камъни с подводен свят. Който и остров да изберете, ще си прекарате добре. Някъде в темите бях препоръчала луксозна вила в Нидри за почти без пара с прекрасен изглед, но е за три семейства.Иначе на Кефалония плажът Антисамос става за деца, има бар, чадъри и шезлонги. Миртос е страхотен.

Редактирано от lesy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

А какво мислите за о. Лефкада да останем в самото градче Лефкада таун? Идеята ми е сутрин по хладно да ходим някъде наблизо на плаж (къде?) и по жегите да обикаляме с колата и да разглеждаме (представям си да спираме на красиви места, панорамни площадки - ако има?) и следобед някъде да спрем за шнорхел примерно? Как ви се струва? Реалистично ли е?

Редактирано от violeta
Връзка към мнение

Лефкада не е за шнорхелинг. Източната част е със спокойна вода, но морското дъно не е хубаво - пясък с трева. На запад са красивите плажове, но там е ветровито и обикновено с вълни. Ако пропуснем шнорхелинга, варианта за нощувки в Лефкада, е добър. Има добра крайбрежна алея, заведения, еднакво отдалечена до южната част и до западната. Порто Кацики ще ви е по-далеч.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лефкада е много живо и приятно градче, поне на мен много ми харесва, но никога не сме нощували там. Ходили сме вечер на вечеря и разходка, както и отбиване за сутрешно кафе на кафенцата около канала с гледка към дървения мост, всеки път когато сме си тръгвали от острова. Иначе, наистина е приятно градче с тесни улички и определено има собствен чар и атмосфера. Има един недостатък - доста е пренаселено градчето. Вечер по центъра е огромна лудница, а и автобусите с много туристи също се изсипват там. Макар, че за вашите дати навсякъде ще е пренаселено. Ако аз бих избирала определено бих се спряла на Василики, защото ми е по-китно и уютно някак. Но подчертавам отново плажът на Василики НЕ става за деца. Но пък от Васили тръгват всички туристически корабчета за Кефалония, Итака и Агиофили (един от много красивите плажчета на Лефкада, до който се стига само по море).

 

Като обобщение, което и градче да изберете до хубавите плажове си иска време. Но, ако пътуването не ви притеснява смело напред.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравей,

Малко се забавих с отговора, защото съм на почивка и нещо имах проблем с мобилния нет.

Левкада не е много подходяща за почивка с деца.С изключение на Гиалос и Катизма, на които се стига с кола, на останалите се върви доста.Може да отседете във Василики първата вечер, защото от там тръгва ферито за Кефалони. Плажа там става за деца. Много е плитко и няма вълни. Мисля че е по-одходящо място за изходна точка към плажовете отколкото Левкада таен. Задължително си купете билети за ферибота онлайН. Само се заверяват в една будка на пристанището. Ние взехме първия ферибот за Фискардо в 9:00ч. Пътуването е около час. От Фискардо тръгнахме към Сами, кото по пътя минахме през подземното езеро Мелисани и бяхме на плажа Антисамос. До него се стигра с кола, но е каменист и с много хора.Спахме в Сами и на сутринта поехме към Луксори като спряхме на един плаж( забравих как се казваше) на около 10 км. преди града. Беше със страхотно синя вода и малко хора.На следващия ден ходихме до Миртос.От високо изглежда приказно, но в действителност на мен не ми хареса много. Може аз да не съм като масовите туристи, но например и Порто Кацики не ми допадна.Прехвалените плажове, със своета реклама и масовост, нещо не са по мой вкус.За мен най-подходящ за деца е плажа Xi.Уникално чиста вода и много плитко.Даже се замислихме дали да не направим едно море с детето само на този плаж, пътя е прекалено много, а със самолет няма евтини билети.Последния ден си взехме лодка под наем от Фискардо.Изживяването не мога да го опиша.Ходихме до Итака и до малки плажчетата, до които се стига единствено с лодка.

Моето мнение е, че за деца по-подходящ е Кефалония.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Колкото и да ми помогнахте със съвети за нощувките, всъщност доста сме се забавили с планирането и се оказа, че предлагането на места за настаняване за нашите дати вече е доста ограничено... А като прибавим и критериите ни за стаи заради децата, с които ще пътуваме и стана още по-редуциран изборът ни. Та... разделихме нощувките 3:3 между двата острова. Първите 3 сме в Lefkada town, а след това в Poros. Ще имам още въпроси сигурно, но по-натам :) 


Задължително препоръчвам да си резервираш билети предварително по интернет, защото ферито до Кефалония е мъничко, не е като фериботите до Закинтос. 

А може ли да дадеш линк къде направи резервация за билетите за ферито? Аз гледам тук http://westferry.gr/и за нашите дати още няма разписание...

Връзка към мнение

А какво мислите за о. Лефкада да останем в самото градче Лефкада таун? Идеята ми е сутрин по хладно да ходим някъде наблизо на плаж (къде?) и по жегите да обикаляме с колата и да разглеждаме (представям си да спираме на красиви места, панорамни площадки - ако има?) и следобед някъде да спрем за шнорхел примерно? Как ви се струва? Реалистично ли е?

 

Най-близките читави плажове до Лефкада са Агиос Никитас, Милос и Катизма. По пътя до там също има плажове, които стават.

Агиос Никитас е идеален за деца, а на "уличката" в селцето кръчмите си заслужават на 100%.

Вълните са незабележими, плитко е, плажът е дребен чакъл, а в редките случаи, когато вълните са големи, плажът го няма.  :lol:

 

По пътя към плажчето на Агиос Никитас, в самото селце, вдясно има малки скрити табели за плажа Милос. На него няма никакви удобства, в резултат на което няма и хора. Намира се на около 15 минути пеша по пътечка. За децата не е проблем, може да е за възрастните. :P До него може да се стигне и с лодка от Агиос Никитас.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Виж тази информация:

http://dionitravel.gr/ferry-tickets-kefalonia/

 

Ние резервирахме от тук.

Ние също сме резервирали от Dionitravel. Проверих го преди мъничко в пощата. Ето скрийншотче. Правили сме резервация и на отиване и на връщане.

post-4900-0-80144900-1466964760_thumb.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По пътя към плажчето на Агиос Никитас, в самото селце, вдясно има малки скрити табели за плажа Милос. На него няма никакви удобства, в резултат на което няма и хора. Намира се на около 15 минути пеша по пътечка. За децата не е проблем, може да е за възрастните. :P До него може да се стигне и с лодка от Агиос Никитас.

 

Самоцитирам и редактирам се, другото дясно, т.е. вляво са теблите и пътеката за Милос.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Двуцветко

Хипотетичен въпрос. Ако се тръгне от Порос с кола може ли за един ден да се обиколи Асос, Миртос, Петани с бонус Антисамос? С по час, два за всяко от мястото. Разстоянията изглеждат малки, но разбирам че пътищата са като в луна парк. Върти ми се една идея да хвана ферито от Килини до Порос сутринта и с една кола под наем да обиколя тези места и вечерта обратно с ферито до континентална Гърция. Знам че ще е "натагъдък", но възможно ли е този маршрут да се направи за 6-7 часа? Или ще е нанагорно и човек няма да може да усети острова?

Връзка към мнение
Двуцветко

P.S. Грубо разцъках на Гугъл мапс. Порос-Асос-Миртос-Петани-Порос ми го дава 5 часа с кола ... Много е. А средната скорост не скача над 40км/ч изглежда ... Май не става?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Правилно си се ориентирал. Според мен няма да стане. Да не говорим, че пътят от Асос до Миртос е малко, но е затворен и се заобикаля. Поне миналата година беше затворен, ако не бъркам заради свлачища.Петани е на полуострова на острова. Там може да го направиш с ферибот, който тръгва от столицата Аргостоли и спира в Ликсури. Фериботът е символична цена. Там го ползват като градски транспорт. Всички точки са ти в различен край на острова и определено смятам, че е невъзможно.

И още нещо. Нямам идея каква е цената на ферито Килини - Порос, защото ние взехме фери Василики - Фискардо. Но, ако съдя от разстоянието Килини- Порос ще ти излезе златно това фери :)

 

Ооо, ама съм руса. Сега виждам, че колата ще е под наем :) Ако я взимаш от Кефалония няма да имаш грижи с цената на ферито. И все пак като оставим финансовата част, пътят по вода няма да е малко. Намери още един ден и да сглобим програмата.

Редактирано от D.A.Serendipity
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.