Прескочи до съдържание

Brexit - Последствия


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Предлагам в тази тема да обсъждаме случващото се в момента.

 

За мен поне, това беше абсолютно неочаквано. Не съм сигурен дали резултатите са напълно финални, но към момента UK ще напусне ЕС (според резултатите от референдума).

 

Какви според вас ще са последствията за пътуващи, работещи и т.н. в UK, ами за самото Обединено Кралство?

 

Дали Шотландия биха напуснали UK, при положение, че само преди няколко години при тях имаше референдум и решаващия фактор беше членството на Великобритания в ЕС ?

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Според мен няма място за паника. Краткосрочно естествено ще има огромна несигурност, но дори феновете на brexit не искат реално отдалечаване от ЕС. Най-вероятно ще се почнат едни дълги преговори (имат поне 2 години до реалното излизане на Великобритания) за статут подобен на Швейцария или Норвегия. Това означава, че трябва да запазят и постоянно синхронизират минимум 80-90% от законодателството си. Трябва да оставят отворени пазарите си за европейските стоки, работници и т.н. и ще трябва да поемат да плащат определене сума в бюджета на ЕС. Реално положението ще остане същото, но Великобритания ще остане без формален глас при взимането на решения за ЕС.

 

За пътуващите и работещите едва ли ще има сериозни последствия. Най-сериозно последствие ще има вероятно ако Шотландия излезе от Великобритания, защотото на острова ще трябва да има сухопътни КПП-та, освен ако до тогава не влезат в шенген.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен, това няма да се случи.

 

И според мен. Иначе както каза Хампарцумян преди малко по ТВ англичаните трябва да се научат да берат ягоди.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен, това няма да се случи.

 

Кое точно няма как да се случи? Великобритания е държава с дълги демократични традиции и политиците се съобразяват с избирателите. Ако гласуват за brexit, той ще се случи де юре, но де факто положението няма много да се промени ако политиците сметнат, че той е вреден за икономиката и държавата като цяло.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Дори да останат със статут като на Швейцария и Норвегия, има реална опасност този вот да"повлече крак" и за други държави и да доведе до тотално разпадане на ЕС в дългосрочен план. Това са доста черногледи прогнози де, но все пак....

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И според мен. Иначе както каза Хампарцумян преди малко по ТВ англичаните трябва да се научат да берат ягоди.

 

Швейцарците също не берат сами ягодите, а скоро се принудиха да си отворят пазара на труда дори и за българи и румънци. В момента без никакви юридически пречки може да почнеш работа в Швейцария, въпреки че не с член на ЕС.

Връзка към мнение

Дори да останат със статун като на Швейцария и Норвегия, има реална опасност този вот да "повлече крак" и за други държави и да доведе до тотално разпадане на ЕС в дългосрочен план. Това са доста черногледи прогнози де, но все пак....

 

Най-черният сценарий е силно задлъжнялите държави в Южна Европа или слабо демократичните държави в Източна Европа да излезат от ЕС. Това ще доведе до латиноамериканизиране на Южна Европа и създаване на местни диктатури в Източна Европа по подобие на Беларус, Туркменистан и т.н. За щастие обаче парите на ЕС достатъчен мотив това да не стане и видяхме как радикалната партия Сириза в Гърция, стана най-големият реформатор в гръцката история :) Вече почнахме да излизаме от тематиката на форума и ме е страх, че ще завършим с ключ на темата..

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

И според мен най-голямата опастност/последствия биха били последващи референдуми в други страни от съюза. Така или иначе този вот показва силата която анти ЕС настроенията набират. Сега всички евроскептици ще почнат да бият барабана. А както знаем от историята за  " битя - бит"...Българие е обикновенно в продължението на поговорката.

 

Само чакайте Льопен да се събуди - още по чехли ще е пред микрофоните. :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кое точно няма как да се случи? Великобритания е държава с дълги демократични традиции и политиците се съобразяват с избирателите. Ако гласуват за brexit, той ще се случи де юре, но де факто положението няма много да се промени ако политиците сметнат, че той е вреден за икономиката и държавата като цяло.

Според мен Великобритания няма да излезе от ЕС. Моето мнение е такова.

 А днес вече  и мненията на проучващите агенции са в полза на НЕ-излизането.

Ще поживеем, ще видим. :unsure:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И според мен най-голямата опастност/последствия биха били последващи референдуми в други страни от съюза. Така или иначе този вот показва силата която анти ЕС настроенията набират. Сега всички евроскептици ще почнат да бият барабана. А както знаем от историята за  " битя - бит"...Българие е обикновенно в продължението на поговорката.

 

Абе и друга приказка имаме тук - „Хитрата сврака - с двата крака“ ;)

Лично аз съм по-скоро удовлетворен от напускането на UK, защото те и без това бяха недотам членове на ЕС.

От друга страна - време е костюмарите в Брюксел да се събудят от сладкия си сън (сънуват го не от вчера) и да вземат прагматизма присърце.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.