Прескочи до съдържание

Трябва ли пълномощно за колата, на турската граница?


temporary

Препоръчани мнения

Трябва ли пълномощно за колата, на турската граница, ако не е на ваше име? И какво трябва да съдържа пълномощното? Трябвали да е нотариално заверено? Легализирано?

Връзка към мнение

Трябва ли пълномощно за колата, на турската граница, ако не е на ваше име? И какво трябва да съдържа пълномощното? Трябвали да е нотариално заверено? Легализирано?

 

Колкото по-нова е колата, толкова повече могат да искат турските граничари. Най-високото изискване е легализация през турско посолство.

Нотариално заверено - задължително. Другото - по преценка на този, когото могат да го върнат на границата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трябва, и то преведено на турски. Малко ми е стара информацията, ама не вярвам да са се променили нещата.

Нотариусите трябва да знаят какво да пишат вътре, но в общи линии че лицето Х може да шофира колата в чужбина (ако сложите само Турция и от дата до дата няма да ви свърши работа за други цели)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди години, дядо ми пътуваше често до Турция с кола, която се водеше на името на баба ми. Те са с различни фамилии и имаше и редовно имаше проблеми от българска страна на границата. Веднъж се бяха заяли, че в пълномощното пишело, че може да шофира колата "навсякъде и по всяко време" но не пишело, че може и в чужбина. Както каза neuromancer изрично трябва да пише в чужбина, иначе се заяждат и може да има проблеми.

 

Не знам някога да са му искали пълномощното от турска страна на границата. Но за по-сигурно трябва да е преведено и легализирано, т.е. с печат от консулството.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От опит потвърждавам, че е нужно пълномощно - преведено на турски от заклет преводач и най-добре да е легализирано. Препоръчвам да се направи пълномощно при нотариус и след това да се мине през агенция, която да свърши останалото. На турската граница задължително го искат, както и зелена карта. В пълномощното е най-добре да пише, че собственикът на колата упълномощава шофьора да шофира в Турция, но нотариусът ще знае най-добре как да го оформи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Ето ти едно пълномощно което аз ползвам вече 5 години.

http://vsichko-polezno.blogspot.bg/2010/08/blog-post_19.html

Попълваш го и заверка при нотариус.

Без легализация и превод на турски.

До сега не са ми правили никога проблем. И кола и каравана минават с това пълномощно по няколко пъти в годината.

На българската граница не всеки път съм го показвал, но на турската задължително ти го искат. Не оставяш копие само го проверяват, когато записват колата на твое име. С каквато кола си влязал със същата трябва да излезеш защото иначе се води, че си я продал и таксите са огромни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Направи си го преведено и легализирано на турски.

Не всички митничари, да не кажа никой, рабират английски. А турски всички:).

Та не рискувай, а стреляй на сигурно. Доста често пътувам за там, казвам го от дългогодишен опит!

Връзка към мнение

Аз пътувам средно 6/7 пъти в годината до Турция със служебна кола. От пет години имам стандартно пълномощно, което всеки нотариус има на готова форма - вляво на български и вдясно на английски. Минавам с него и никога не съм имал проблеми.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте!

 

Трябва ми актуална информация за пълномощното. Трябва да изкарам такова на баща ми. Само с такова на английски ще стане ли или трябва и на турски?

Връзка към мнение

Последно минавахме през юни. С такова на английски нямаше проблем, не са и искали преведено на турски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.