Прескочи до съдържание

Транспорт от летището в Атина


Препоръчани мнения

И пеша от Синтагма и пеша от спирката на Акропола е все катерене. Ние бяхме недоспали, не бяхме в кондиция и като ни опъна един пек из камънака нагоре ми се стори ад. Все пак мисля, че откъм станция Акропол е една идея по- кратко. За билети имаше опашка.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, bad kid said:

От метрото до входа на комплекса мисля, че не е много, да речем 300-400 метра

после има катерене до Партенона, но като цяло не е нещо екстремно, а и едва ли ще е толкова горещо през май

Катеренето е леко, но майските жеги са страшни.

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Oт спирката на М2 имаш 150, максимум 200м до входа, но после докато стигнеш най-горе, т.е. на най-интересното, имаш катерене около 1км. Ако пече слънце си е зор, но ако е мрачно много не се усеща, понеже току се спира за гледане на нещо - амфитеатри, разни камъняци... :) 
Три часа си ги имаш на Акропола, особено ако имаш гид да ти разправя + пътя натам-насам. Значи  пет часа може и да ти стигнат, амаа... то, Атина е не само Акропола :)   Честно казано, аз бих заменила Акропола с другата Атина. Но пък то е може би, защото вече съм го видяла. Моето мнение е, че има далеч по-интересни древногръцки места на другаде из Гърция и особено пък по Егейска Турция.
 

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз мисля, че за 5 ч. в Атина е по- добре да се изкарат лежерно някъде из Плака, отколкото нагоре по баира. Атмосферата в Плака+ Анафиотика е много приятна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, да докладвам пресна информация. От летището до Акропола, разглеждане на Акропола /нито бързо, нито бавно/ и връщане до летището са необходими около 3,5 часа. Поне на нас толкова ни трябваха. 4 часа са си вече предостатъчни. От летището най-бързо е с метро, за около 40 минути се стига до станция Синтагма, там само се прехвърляш на друга линия на метрото за 1 спирка до станция Акрополис. Цялата операция трае макс. 50 минути в една посока. От Синтагма за Акрополис влакчетата са на 2-3 минути. Влаковете от летището тръгват на 30 мин. точен кръгъл час /12:00, 12:30 и т.н./. Отиване и връщане летище-Акрополис-летище струва 20 евро на човек, като има един трик, който ни го каза едно много любезно момиче на някакъв информационно-туристически щанд на самото летище. Ако се купят 2 и повече билета заедно /не поотделно/, струват по 18 евро вместо 20 /спестява се по 2 евро на билет, кой ти ги дава:)/. За автобус не сме питали, защото ни изглеждаше доста бавно. Обратно от Синтагма за летището влакчетата не преминават на 30 мин. на точен кръгъл час, а малко по-късно, нещо от сорта 15:07, 15:37 и т.н. Най-интересното е, че никъде не видях разписание с часове, специално търсих да видя. В крайна сметка когато и да отидеш на Синтагма се чака макс. 29 мин. за летището:) И на отиване, и на връщане ни провериха за билети, и то не в метрото, а отвън, при излизане от ръкавите на станцията. Седят едни момичета и момчета на входа-изхода и подвикват "Карти и билети, моля:lol:". Забравих да спомена, че билетите важат 48 часа, поне така пишеше на тях. И друго важно: задължително билетите се валидират преди влизането в метрото, иначе се водят невалидни и се плаща солена глоба. От станция Акрополис се стига за около 2 минути до входа на Акропола, около 150-200 метра са. Билетите са два вида - само за Акропола 20 евро на човек, има намаления разни за пенсионери, учащи и т.н. Деца до 18 г. гратис. Има и билет за 30 евро, който важи 5 дена и с него могат да се посещават 5 музея/Акропола, Новия археологически музей и др./. Ние взехме от 20 евро, защото нямаше време за друго. Добре, че не беше голяма жега и слънце, защото си има катерене, а няма много сянка:O С нормален ход и спиране тук-там до върха се стига за около 30-40 мин. без много напъване. По пътя се минава покрай храма на Дионис, един доста запазен амфитеатър /около 2 пъти по-голям от Пловдивския за сравнение, който е действащ и в момента подготвяха осветлението за някаква постановка/, храма на Асклепий и др. Тези храмове, покрай които се минава, са общо взето 2-3 камъка на кръст:) На мен като кореняк-майна общо взето не ми направиха особено впечатление, тия неща сме ги виждали:lol: Горе Партенонът е доста внушителен, макар че поне 1/3 беше опасана със скеле поради реставраторски дейности. На върха има чешмичка /безплатна!/ и тоалетна, и много красиви гледки към целия град. Там е и храмът на Атина Палада, който е доста по-запазен от предните на Дионис и Асклепий. Навсякъде имаш чувството, че си в каменоломна, дребен ситен натрошен камък, който прави дрехите от коляното надолу и обувките бели:) Освен това се стъпва по доста изтъркани и хлъзгави камъни, така че внимавайте, особено като се върви надолу. Пътят надолу е по-бърз, трае около 15-20 мин. и може да се излезе от няколко изхода, включително и през този вход, от който се влиза. Там чакат и екскурзоводи, но не се заинтересувахме за цени и условия. Пред централния вход с касите има и безплатна тоалетна, а като се влезе вътре след билетната контрола, веднага вляво има автомати за малка минерална вода по половин евро парчето. Водата е ледена, но догоре става идеална за пиене:) В крайна сметка 4 часа, дори и 3,5 часа при добра планировка, са достатъчни за кратко, но съдържателно посещение на Акропола от летището и обратно.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Някой ползвал ли е автобус X96 от летището до Пирея?

Виждам, че има два начина за придвижване с обществен транспорт - с този автобус, цена 6 евро. В гугъла ми дава време около 2 часа.

С метро, със смяна на станция Манастираки за 1ч.10 мин.

Между полета и тръгването на ферибота има 3ч.30 мин.

Ако полетът няма закъснение и изберем автобуса, дали ще пристигне за 2 ч.?

И кой транспорт стига по-близо до пристанището? Билети за ферибота смятаме да купуваме на място. 

Има и трети вид транспорт - таксита, но сме 6 човека. Този е краен вариант, но все пак знаете ли дали има таксита-ванове?

 

Връзка към мнение
преди 10 минути , lesy каза:

Някой ползвал ли е автобус X96 от летището до Пирея?

Виждам, че има два начина за придвижване с обществен транспорт - с този автобус, цена 6 евро. В гугъла ми дава време около 2 часа.

С метро, със смяна на станция Манастираки за 1ч.10 мин.

Между полета и тръгването на ферибота има 3ч.30 мин.

Ако полетът няма закъснение и изберем автобуса, дали ще пристигне за 2 ч.?

И кой транспорт стига по-близо до пристанището? Билети за ферибота смятаме да купуваме на място. 

Има и трети вид транспорт - таксита, но сме 6 човека. Този е краен вариант, но все пак знаете ли дали има таксита-ванове?

 

Автобус Х96 е на често - 15 или 20 минути, мисля. Пътува в зависимост от трафика и по не големи пътища - ако пътувате в натоварен час, нищо чудно да е 2 часа.  Аз го използвах до плажовете наблизо, в гугъл ми го даде 1 час, а пътувах около 45 минути.

Метрото е по-надеждно (спазва се разписанието) със сигурност, но и малко по-скъпо.

Трансфер не мога да препоръчам от личен опит, но тези са с добра репутация, пиши им за оферта за 6ма + багаж.

Редактирано от 45#2
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...
преди 1 минута , Vankata каза:

Някой ходил ли е тази година, за да сподели дали има промяна на цените на метрото и автобусите ? 

Няма промяна. 6Е автобус, 10Е метро. Еднопосочни цени.

Връзка към мнение
преди 12 часа, Гост каза:

Няма промяна. 6Е автобус, 10Е метро. Еднопосочни цени.

И да не се забравя офертата за "туристическа карта" - за 22 евро тридневна карта за целия градски транспорт с включени билети за метро от летището до центъра и обратно.

Автоматите на летището я продават, но приемат само пари в брой, имайте предивид - в целия град терминалите на автоматите за билети светеха в червено, на касите със служители също не се приемаха карти.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здраеейте Магенаци. Скоро ми предстой пътуване през което ще е с прикачване от Атина. Тъй като следващият ми полет е рано сутринта 06:00 ч което значи че поне в 4:30 трябва да съм на летището. Бихте ли ми казали какъв и от къде има денонощен транспорт до летището , в коя част на града ще ми е най удобно да нощувам и на каква цена е транспорта?!?! Благодаря предвариелно

Връзка към мнение
преди 10 минути , S.G. каза:

Здраеейте Магенаци. Скоро ми предстой пътуване през което ще е с прикачване от Атина. Тъй като следващият ми полет е рано сутринта 06:00 ч което значи че поне в 4:30 трябва да съм на летището. Бихте ли ми казали какъв и от къде има денонощен транспорт до летището , в коя част на града ще ми е най удобно да нощувам и на каква цена е транспорта?!?! Благодаря предвариелно

10 евро е влакчето,40 евро през деня таксито.Но влакчето не работи през тези часове е което ти искаш да пътуваш.Мисля,че работи до 1 часа през нощта.Самото пътуване с влакчето трае около 50 мин.(от-до Монастираки).Ако сте повечко хора таксито е за предпочитане.Даже може да си договориш цената до летището.

Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 53 минути , S.G. каза:

Здраеейте Магенаци. Скоро ми предстой пътуване през което ще е с прикачване от Атина. Тъй като следващият ми полет е рано сутринта 06:00 ч което значи че поне в 4:30 трябва да съм на летището. Бихте ли ми казали какъв и от къде има денонощен транспорт до летището , в коя част на града ще ми е най удобно да нощувам и на каква цена е транспорта?!?! Благодаря предвариелно

 

Има и денонощен автобус от Атина и струва 6€.

Редактирано от elateq
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Извинявайте,да попитам и аз за евтин транспорт от летището Атина Елефтерис Венизелос фо Порто Рафти?

И  нали Metropolitan Expo се намира на летището?Благодаря предварително.

На 9.06.2018 г. в 19:38, S.G. каза:

от  Синтагма четох сега до летище 6 €

къде го четеш това?

Връзка към мнение
преди 17 минути , ALEX7664 каза:

Извинявайте,да попитам и аз за евтин транспорт от летището Атина Елефтерис Венизелос фо Порто Рафти?

И  нали Metropolitan Expo се намира на летището?Благодаря предварително.

 къде го четеш това?

6 евро е билета с Х95 до Синтагма. 

НО

Купувай билет само от будка, а не от шофьора. Че и те продават стари- разбирай - чекирани билети!

Системата - купуваш билет от будка - работи 24 часа - плащането може да е и с кредитна карта, вземаш задължително бележката с билета, качваш се в автобуса и чекираш билета! Изписва дата, час на качване! 

 

Връзка към мнение
преди 14 минути , antony2001 каза:

6 евро е билета с Х95 до Синтагма. 

НО

Купувай билет само от будка, а не от шофьора. Че и те продават стари- разбирай - чекирани билети!

Системата - купуваш билет от будка - работи 24 часа - плащането може да е и с кредитна карта, вземаш задължително бележката с билета, качваш се в автобуса и чекираш билета! Изписва дата, час на качване! 

 

Ама дали има евтин транспорт до Порто Рафти не разбрах? Сигурно нямаш информация...

Връзка към мнение
преди 2 часа, antony2001 каза:

6 евро е билета с Х95 до Синтагма. 

НО

Купувай билет само от будка, а не от шофьора. Че и те продават стари- разбирай - чекирани билети!

Системата - купуваш билет от будка - работи 24 часа - плащането може да е и с кредитна карта, вземаш задължително бележката с билета, качваш се в автобуса и чекираш билета! Изписва дата, час на качване! 

 

А къде са тези будки? Ще ми трябва билет съвсем скоро и се канех да купя от шофьора. Ако се купи от шофьора не се ли издава касов бон или може да е глобят при евентуална проверка, струва ми се доста абсурдна тази работа..

Връзка към мнение

Да, това е будка за билети.  Когато излезнеш от изхода може да тръгнеш на дясно. Купи си билети за отиване и връщане и потърси спирката на рейса. В рейса има апарати като нашите. Доближаваш билета и той трябва да светне в зелено.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Будки за билети има при изходи 4 и 5. Ако едната не работи - другата ще е отворена. Миналата седмица си купихме билети от шофьора на Х93, само че в посока към летището - получихме много специални билети. Всеки беше опакован в хартиено пликче, като на пликчето отзад имаше мокър печат.

 

WIN_20181011_22_37_46_Pro.jpg.7e07035f126685e690b9b140713379ad.jpg

 

WIN_20181011_22_40_04_Pro.jpg.1a60b8ad9302ac4d019ced1554e1c616.jpg

 

Самите билети, които са в пликовете, изглеждат ето така:

 

WIN_20181011_22_42_21_Pro.jpg.7648ddf39b0d5d5cc949901685bf76f0.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Май ставаше дума на някоя сБирка, че имало възможност и за някакъв градски автобус (различен от експресните X9x) от летището до центъра (Синтагма) 
Някой знае ли за такъв автобус със спирка на прилично разстояние от летището и ако да, кой номер е и къде се намира спирката?
 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , Фил каза:

Май ставаше дума на някоя сБирка, че имало възможност и за някакъв градски автобус (различен от експресните X9x) от летището до центъра (Синтагма) 
Някой знае ли за такъв автобус със спирка на прилично разстояние от летището и ако да, кой номер е и къде се намира спирката?
 

Aз не съм чул за директен такъв автобус, евентуално нещо с прикачване, но не съм запознат. Не виждам защо би си го причинал заради 9 евро отиване и връщане ще си удължиш пътуването с поне 40-50 мин в посока, ако не и повече.

 

За местата, от които се купуват билети, има и на Синтагма, няма смисъл да се взимат 2 билета от летището.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.