Прескочи до съдържание

Мини Балкани за 5-6 нощувки


Препоръчани мнения

Въобще, цялата област след Скопие в посока Охрид, чак до планините е 100% албанска и флаговете се веят отдалеч...

Точно така и джамиите са с различен архитектурен дизайн, а не като турските примерно, които сме свикнали да виждаме. Минаретата са им, как да кажа.. леко закръглени към върха. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Навсякъде в този маршрут за "яки" пътищата от гледна точка на гледки, но лично аз бях впечатлен най-много от планинските участъци в Албания между Елбасан и Тирана, както и от двете долини на реките Неретва и Дрина в БиХ + местоположението на "Дрвен град" в Сърбия...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това Корчула-Мостар- Сърбия.. Минахте го с ферибот или по сухоземния път? ^_^

И всъщност колко от островите успяхте да пообиколите, преди да стигнете до Корчула? :)

 

ПС ти си отговорил на Дюк вече.. 

Trpanj би трябвало да е другото пристанище..  

Като гледам картата само един остров, на който е Корчула, онова предишното е полуостров, откъдето дойдохме, а продължихме на север, вероятно от Trpanj сме взели втори ферибот

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Ако искаш яки гледки, може да пропуснеш Босна и да минеш през Черна Гора, по каньона на Морача, покрай Тара и после през Нови Пазар или Ужице. Не е нужно да се минава през Косово. Пак ще трябва да спите някъде по пътя, за да не се убиете от път.

Нямам лични впечатления, ама планирам нещо такова, някога :)  Препоръчвали са ми го.

Връзка към мнение

Да не забравите през връщането/отиването през Сърбия:

- губиш един час от часовата разлика (т.е. трябва да си в 5 сръбско време за концерта :)

- Рамадана свършва тази година в средата на август и съответно границата в посока България си има чакане

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз бих избрал този вариант:

 

Ден 1: София-Охрид

Ден 2-4: Охрид-Будва (база в Будва, все пак сме тръгнали на море, и време за импровизирани полудневни екскурзии до Котор, Херцег Нови, Дубровник и каквото ви хрумне) 

Ден 5: Будва-Ужице/Златибор (малко планинка за аклиматизация)

Ден 6: Ужице-София

 

Албания - транзит. Никога не съм бил там, предполагам, че е много интересна страна, за която трябва да бъде отделено специално внимание в отделна екскурзия, но при така зададените параметри да се предпочете за сметка на Черна гора, е меко казано несериозно. Босна - друг път в комбинация с континентална и крайбрежна Хърватия. 

 

:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

за много години на всички магеланци! нови и все по-интересни пътешествия ви пожелавам!

 

през юли, за рождения си ден, смятам да заведа приятелките за 3-4 дни в черна гора. спряла съм се на будва и котор. ще спим на едно от двете места. предвиждам 3 нощувки.

имам няколко бързи въпроса:

1. от софия до будва, респективно и обратно, за един ден осъществимо ли е, или трябва да се спи по пътя, ако да - къде, и има ли вариант да не е охрид? /че всички сме били там/

2. освен будва и котор, какво още бихме могли да видим

3. будва или котор да изберем за тези 3 нощувки

Връзка към мнение

Постижимо е за един ден, но е доста продължително пътуване и е добре да имате втори шофьор. За нощувките и двата пъти сме били в Будва, но аз харесвам много повече Котор. Така че препоръчвам да имате 1 нощувка в Будва и 2 в Котор. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Котор е по-хубав от Будва, но пък по мое мнение Будва е много по-подходящ за плаж и море. Предвид, че датата на пътуването се пада в разгара на летния сезон и едва ли цялата компания ще е настроена за нонстоп обикаляне във всички дни от екскурзията, аз бих избрал Будва за база и оттам - кеф ти Котор, кеф ти Свети Стефан, кеф ти ако щеш и Дубровник, кеф ти и цял ден излежаване на плажа с бира в ръка :)

 

п.п. Като стана дума за Свети Стефан - не знам какъв му е статутът към днешна дата. Преди време не можеше да се влиза свободно с туристическа цел, защото някакви чуждоземни паралии си го бяха заградили като частна собственост. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По коледните празници ще имаме 10 дена за уплътняване и една от опциите е балканска обиколка на запад от България. Та ще следя инфото и ще умувам маршрут, но още е рано, като наближи. :)

Връзка към мнение

По коледните празници ще имаме 10 дена за уплътняване и една от опциите е балканска обиколка на запад от България. Та ще следя инфото и ще умувам маршрут, но още е рано, като наближи. :)

 

Не бих препоръчал пътуване в този период от време из Балканите. Едно, че зелените планини ще бъдат побелели и второ, че пътищата са основно планински и са възможни неприятни изненади...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ние сме варненски моми и плажа не ни блазни особено, е ще стъпим и на плажа....:) но целта е да разпуснем - разходки, разглеждане на забележителности, хапване, пийванене и т.н.

дайте идеи къде да отседнем, и в будва и в котор. много ли са стръмни двата града - стълби, баири?

 

шофьор съм само аз, така че се връщаме на въпроса с пътуването за един ден софия - будва

Връзка към мнение

10.07 петък - софия - будва - ранно тръгване, около 6 часа, пристигане в будва около 20 часа ?? нощувка

11.07 събота  - будва

12.07 неделя - котор

13.07 понеделник - нещо си, идеи?

14.07 вторник - рано сутринта будва - софия

 

4 нощувки в будва, заради загубения в път петък, как е?

Връзка към мнение

За настаняване, в Будва има повече опции. Гледайте опциите по възможност с паркинг. Юли месец е висок сезон и е по-натоварено, цените ще са и по-високи, но и денят е дълъг.

 

В тази тема съм писала за Монтенегро: http://magelanci.com/topic/1607-%D1%85%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F/page-3   #54 и #55.

Връзка към мнение

За мен пътуване за един ден по отсечката София - Будва е неразумно. От една страна е дългото и изморително шофиране, а от друга страна за мен профучаване през едни от най-красивите места на Балканите е нелогично и безсмислено. Бих препоръчал междинна спирка на отиване в Мокра гора, а на връщане евентуално Сараево. Май подобно мнение под различен вид съм орисан да пускам в тази и други теми за Балканите, но няма как...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

всичко написано по темата изчетох, не случайно питам за пътя, защото повечето, да не кажа всички препоръчват междинна нощувка, въпреки че километрите са 600.

на колата все ще и намеря платен паркинг, дори хотела да не предлага възможност за паркиране, по-важно е мястото където ще отседнем да е на пешеходно разстояние от забележителностите. 

Връзка към мнение

много внимателно съм изчела всичко, идеята ми е точно да профуча, за да стигна до будва. когато имам време ще отделя достатъчно, за да разгледам обстойно балканите. целта сега е друга  - будва, котор и още нещо евентуално в близост.

 

затова питам колко ще ми отнеме профучаването от софия до будва, за да преценя ще ли каталясам, или ще се справя.

Връзка към мнение

Съгласна с duke, толкова е красив този маршрут когато е зелено, че не знам дали да се мине през зимата няма да е голям компромис. А и е двулентов, високопланински.  

 

palia4i,  храната е чудесна дори в най-туристическите заведения. Ние не спряхме да ядем по време на това пътуване. Не е особено стръмно, не сме изплезвали език нито веднъж от разходките. 

Не съм напълно убедена, че ще се справите с пътя за един ден. Ние тръгнахме в 5-6 и стигнахме за около 13 часа. При теб ще бъде светло през цялото време и сухо, ако може да се разчита на лятото в днешно време.  Аз и двата пъти съм минавала без почти никакво спиране пътя до Будва(като куфар, не шофьор), но със сигурност има много красиви места, на които да нощувате с удоволствие. Даже май има идеи из темите, спомням си, че Полина беше писала нещо по въпроса. А и duke, ама той е пристрастен към Босна, затова винаги ще ти препоръчва този маршрут. Аз го чета за 10ти път и вече си мисля да отида до Мостар и Сараево, защото не издържам да живея с усещането, че съм пропуснала такова великолепно пътуване.   

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен и зимата ще е красиво, а пътищата предполагам ги чистят. Поне главните. Абе, ще го мисля, сега ми е рано. Другите варианти за по-мек климат са Южна Италия или Южна Гърция, но ми се иска да видя нещо по-различно.

Връзка към мнение

palia4i,  храната е чудесна дори в най-туристическите заведения. Ние не спряхме да ядем по време на това пътуване. Не е особено стръмно, не сме изплезвали език нито веднъж от разходките. 

Не съм напълно убедена, че ще се справите с пътя за един ден. Ние тръгнахме в 5-6 и стигнахме за около 13 часа. При теб ще бъде светло през цялото време и сухо, ако може да се разчита на лятото в днешно време.  Аз и двата пъти съм минавала без почти никакво спиране пътя до Будва(като куфар, не шофьор), но със сигурност има много красиви места, на които да нощувате с удоволствие. 

ето това ме интересуваше! щом е правено, значи е реално постижимо, благодаря ти!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

на колата все ще и намеря платен паркинг, дори хотела да не предлага възможност за паркиране, по-важно е мястото където ще отседнем да е на пешеходно разстояние от забележителностите. 

До забележителностите също има платени паркинг/и, таксата за които /на час/ ще е по-ниска в сравнение с цената на добър хотел на пешеходно разстояние. Разгледай възможностите и прецени, кое ще е по-добре.

Така или иначе сте с кола и ще можеше да обиколите доста места.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До забележителностите също има платени паркинг/и, таксата за които /на час/ ще е по-ниска в сравнение с цената на добър хотел на пешеходно разстояние. Разгледай възможностите и прецени, кое ще е по-добре.

Така или иначе сте с кола и ще можеше да обиколите доста места.

да, съгласна съм, това струва да се сложи на везните и да се прецени :)

Връзка към мнение

В Будва има много хотели с паркинг, не мисля, че ще е проблем да откриеш.

Старата част както и пред крепостта в Котор разполага с големи паркинги и е по-лесно с колата от хотела да се преместваш. Пък и тя ще ти трябва за по-голяма разходка из Которския залив. Поне така правех преди година и нещо при едно лятно посещение в района.

Свети стефан само отвън се разглежда. Хотелът (http://www.amanresorts.com/) е заел целия остров и достъпа е до плажа пред него, освен ако не решиш да спиш именно там :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

         Без да разводнявам темата, ще споделя и моя опит от последното лятото. Аз, обаче пътувах на стоп и спах на палатка. Първия ден стигнахме Подгорица - много приятен град за разходка. Ние пътувахме на стоп и ни отне повече време, така че се наложи да нощуваме там, но вие директно се отправяте към морето. Вариантите се два - или към Петровац (пътя минава през Шкодренското езеро) или Подгорица - Цетине - Будва (нощувка). От Будва отделете и 2-3 или 4 часа, за да слезете до остров Свети Стефан. Можете да разгледате, да пиете по нещо, да се топнете, да снимате и да си направите приятна разходка до Кралския плаж. Много хубаво място и изключително скъпо - 70 евра за шезлонг и чадър за цял ден. Но ако решите, мисля, че и там можете да се топнете, без да плащате, но и без да седите. Следва Котор и целия залив, като специално внимание отделете на Пераст - малко, но много кокетно градче със страхотни гледки. Изобщо, докато обикаляте залива, можете да спрете във всяко едно градче за кафе, разхладителна напитка или просто да се топнете във водата. По самия път има отбивки - спирайте и на тях за по минутка, заслужава си! Ако се отправите към Хърватска в един ден може да съчетаете Херцег Нови и Цавтат и после Дубровник. А може и да пропуснете Цавтат. От Дубровник  - Мостар (по път - супер е), Сараево, България, като по пътя спирате, за да разгледате Дървения и Каменния град на Костурица. Ние направихме това за десет дни на стоп, като имахме и една нощувка на Ада Бояна (Улцин), разгледахме Бар и още две нощувки за почивка на плажа на едно малко хърватско градче - Слано. 

           На мен тези 10 дни ми излезнаха 350лв. с едно или две сядания в ресторант (тип пицария), в другите случаи пазаруване от магазини и пикници, сладолед и бири, както за входовете за обектите.

           Пропуснах да спомена един град - Петровац. Там е възможно най - препълнения плаж, който съм виждала през живота си. Наистина - няма къде чантата да си оставиш. Обаче винаги има приятни изненади. От малката крепост в това градче тръгва живописен път, който води до един тунел. Трябва да имате фенер. Ако минете през него от другата страна ще ви очаква друг, много красив плаж. Каменист е и морето там е по-бурно, но си заслужава.

            Това, което си заслужава, но не успяхме да видим, просто защото само за там е нужно да се отделят поне 3 дни е национален парк Дурмитор - давам го само като идея.  http://chudesatanasveta.com/europe/%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA-%D0%B4%D1%83%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80/ Там се намира и Каньонът на река Тара - най-големия в Европа и втория по големина в света след Гранд каньон!

Редактирано от Gapsy
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.