Прескочи до съдържание

Мини Балкани за 5-6 нощувки


Препоръчани мнения

Да се включа набързо - преди 3 години пътувахме Пловдив - Дубровник и обратно. И отиването и връщането бяха за по един ден ( да са ни живи и здрави шофьорите) - не е много леко, но на връщане даже загубихме 1 час със сръбските полицаи (но това е друг разговор :) ) . След Foca са едни високи хребети, по които тогава строяха мостове и явно по-кратък път, та другият не беше хич за хвалене. Може би вече са готови - но това е откъм Вишеград за Дубровник. Иначе наистина страхотни красоти се виждат. Котор го разгледахме на еднодневна екскурзия - имаше достатъчно места за паркиране  преди крепостните стени.

Връзка към мнение

Ами няма нищо за раздуване. Стопа беше супер, лесен и бърз. Понякога малко накъсан, но все пак сме на стоп. В Хърватска беше малко по-трудно. Разчитахме на чужденци - местните, поне около Дубровник не спират или мнооого рядко. Като цяло преживяването беше страхотно. Бяхме две - аз и една приятелка, но се оказа възможно и придвижването на по-голяма група. В Ператс срещнахме група от шестима чехи, които бяха планирали да обиколят Черна гора, Албания и Македония.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

аз няма да влизам "отгоре". ще спим в котор, в стария град, дори днес направих резервацията. реших да пътувам през македония, косово и албания. оттам всички "сметачки" ме съветват да мина. в албания няма да слизам до тирана, а по новата магистрала и после на север към шкодра, границата с черна гора и т.н. говорих с едни момчета които са го правили миналата година, но те са забили към тирана, и въпреки това с малко спиране, са го направили за 10 часа общо. накой магеланец да го е карал този маршрут?

Връзка към мнение

Да. Ето темата от тогава

http://magelanci.com/topic/354-пътепис-косово-черна-гора-албания/

Магистралата е чудесна, а след отклонението пътят към езерото също.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

cck, много ценна информация има в твоя пътепис, мнооого, ама много ти благодаря! 

имам няколко въпроса. 

 

1. магистралата в косово е изградена до тук - Gjurgjicë Ђурђица, идея нямам как се чете това :) гугъл мапс ме съветва като вляза в Косово, след Качаник, да карам към Урошевац, после Штимље и да се кача на магистралата при Дyљe. Както виждам от картата, която си качил, и ти си карал по този път, но само до Штимље, и после си карал още малко на север, за да се качиш на магистралата в самото и начало при Gjurgjicë Ђурђица. Правилно ли съм разчела маршрута ти? 

 

3. картата ти свършва на Шкодер, та да питам за оттам нататък. Моите познати, за които споменах, са карали миналата година през Lezhë, както теб, после влезли в Черна гора при Sukobin, и са карали през Бар по крайбрежния до Будва и Котор. И ти ли мина оттам, или през Подгорица? / през Подгорица като се слиза към Будва не са ли много завоите?/

 

И последно за зелената карта в Косово. Вчера разговарях с моя застраховател, който ми каза, че мога от България да си платя/доплатя за преминаване през съответните държави, в т.ч. и Косово, които по дефолт не са включени в застраховката, и по този начин ще спестя една сума. Някой да го е правил, да има опит?

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По първия въпрос:

Да. Качаник - Урошевац, Штимље и на магистралата при Дyљe. Този път се ремонтираше през 2013, но именно от там се минава напряко. Гугълът вече явно го отбелязва. Това е краткия като време маршрут. На север има смисъл ако желаеш в Прищина да се отбиеш.

Пътят от Дyљe до границата с Албания и от там почти до Lezhë е все нова ненатоварена магистрала - нямаше тол такси. А след това до езерото са първокласни пътища. В самия Шкодер около мостовете имаше задръствания, но половин час е достатъчен да предвидите като забавяне.

 

За втория въпрос:

Излизането от Албания беше през Бар (крайбрежния път). По това време ремонтите бяха меко казано ужасни. Чакълени пътища, насипи, изобщо... Предполагам, че вече са оправени и твоите познати са пътували по хубав път, т.е. ако има отзиви от тях избери този.

Връщането ни в Албания беше през Подгорица. Наистина от Будва до там завоите са много, но пътят беше по-хубав и предпочетох него, пък и да поразгледаме самата Подгорица.

 

За зелената карта за Косово:

Ами те не признаваха нашите застраховки гражданска отговорност и не са в системата зелена карта.

http://www.nbbaz.bg/OtherCountryTrip/GreenCard.aspx

Т.е. ти можеш да си доплатиш за Каско за колата, но едва ли за Гражданска отговорност. Попитай застрахователя кое точно доплащаш.

На самата граница, граничния служител не пускаше преди да си купиш въпросната застраховка гражданска отговорност само за Косово.

kosovo_ins_1.jpg

kosovo_ins_2.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, точно така е! до Lezhë е готова магистралата. оттам след като мина границата ми дава да ида към Ulcinj, Бар и т.н.

 

До Подгорица няма да ходя, така че като проиграя пътя на отиване, на връщане ще карам пак по него. Целта ми е за 12 часа да стигна от София до Котор, а и като спечеля 1 час от часовата разлика, мисля, дай Боже всичко е ОК по пътя, че да пристигна в Котор към 18 часа, е постижимо и няма да ме скапе. Какво е твоето мнение?

 

мдааа, говорих отново със застрахователя, 30 евра си ги плащам на косоварите на границата, номера с доплащането не става, явно аз не съм разбрала нещо :)

Връзка към мнение

Мн. интересна тема. Балканите, с изключение на Гърция са ми терра инкогнита.

Но пък от тук ми давате идеи за лятно пътешествие.

 

Била съм за уикенд само в Сараево. Мн. ми хареса града. Пак бих отишла.

Но беше малко неразумно от наша страна.

Тръгване в петък 14:00 от Сф. Пристигнахме в хотела в 24:00ч.

Събота разглеждане цял ден само Сараево.

И в неделя към 11,00ч. си отпрашихме за Сф.

Връзка към мнение

До Подгорица няма да ходя, така че като проиграя пътя на отиване, на връщане ще карам пак по него. Целта ми е за 12 часа да стигна от София до Котор, а и като спечеля 1 час от часовата разлика, мисля, дай Боже всичко е ОК по пътя, че да пристигна в Котор към 18 часа, е постижимо и няма да ме скапе. Какво е твоето мнение?

 

Да с ранно тръгване е напълно реализируемо до късния следобяд да сте там. Даже 10тина часа мисля са достатъчни. С изключение на тази застраховка единствената такса май беше Куманово-Скопие и то малка. Гледайте да сте преди 8 на нашата граница, за да не хващате смяната. Не е лошо и паспорти да имате, въпреки че с лична карта май може.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

току що и аз това сметнах - 10 часа. взимаме си паспортите за всеки случай, знае ли човек...всички сме раннобудни, това без майтап, не е проблем и в 5.30 да тръгнем от София, точно заради смяната на границата.

 

като каза такса, та се сетих нещо да те питам, да купувам ли от местните валути, за да имам в брой, докато минавам през Македония, Косово и Албания?

Връзка към мнение

като каза такса, та се сетих нещо да те питам, да купувам ли от местните валути, за да имам в брой, докато минавам през Македония, Косово и Албания?

 

Не виждам смисъл, таксата в евро се плаща, а и бензиностанциите по пътя приемат евра, връщат в местна валута. Може и с карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

да подам малко инфо за пътуващите през косово и албания;

 

1. магистралата А1, или  "пътя на нациите" от милот до орлате /което е почти до прищина/ си е ОК, около 175 км, 130 км/ч, Албанците обявяват процедура за концесия в края на март, заложена е 5 евро тол такса за преминаване през албанския участък, очаква се събирането и да започне преди лятото.

 

2. отсечката след слизане от магистралата в косово при дульие - штимлье - урошевац - качаник, била наново асфалтирана

 

3. пътя след сукобин към черна гора е оправен, почти целия участък до тиват е скоростен път, с отсечка магистрала от сутоморе, където започва/свършва тунела созина, до петровац.

от владимир до улцин и малко на север от братица си имали една планинка с каньонче между селата горна и долна клезна, и после още малко планина, но пътя бил нов, широк и красив. 

 

но чакам инфо за един ненатоварен, който скъсява пътя много, не ходи на юг, за по-лесно ето карта:

 

https://www.google.bg/maps/dir/Sukobin+85360,+%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B0/%D0%A1%D1%83%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5+Sutomore/@42.0730372,19.0579162,11z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x134e0f9e01995fad:0x552898af8d4023c1!2m2!1d19.36444!2d42.01306!1m5!1m1!1s0x134e76f65131dcd9:0x82392ea7f07d721e!2m2!1d19.046667!2d42.142778

 

заобиколния през улцин, на юг от този, се вижда ясно, за него ви казах :)

това ми е разузнаването, топло-топло, от скоро завърнали се

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

и още:

със спиране, за кафе, гориво и т.н., объркване на пътя на няколко пъти - 10 часа /хем те са минали през улцин/, минаване на границите - експедитивно, безпроблемно, косово с лични карти 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Мн. интересна тема. Балканите, с изключение на Гърция са ми терра инкогнита.

Но пък от тук ми давате идеи за лятно пътешествие.

 

Била съм за уикенд само в Сараево. Мн. ми хареса града. Пак бих отишла.

Но беше малко неразумно от наша страна.

Тръгване в петък 14:00 от Сф. Пристигнахме в хотела в 24:00ч.

Събота разглеждане цял ден само Сараево.

И в неделя към 11,00ч. си отпрашихме за Сф.

защо ,,неразумно,,?Перфектно сте го направили ;)

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

след като изчетох всичко писано за мостар и сараево няколко пъти, а не съм ходила и много се запалих, имам нужда от съвет, помагайте, моля ви!

 

14.07 - потегляне от котор към варна

15.07 - планирано пристигане във варна, вечерта 

 

гугъл мап ми дава прехода котор-мостар-сараево-дръвен град-варна - 1366 км., само от котор до дръвен град са 455 км.

 

мога ли да видя по път, знам че ще е на-тъгъ-дък мостар и сараево, да спя някъде по път /ако да, къде?/ и на другия ден 15.07 да тръгна към варна?

 

постижимо ли е, или ще се "убием" от път?

Връзка към мнение

Кратък отговор: ще се убиете от път :lol:

 

Дълъг отговор: в личната ни кореспонденция :P

 

Тема за размисъл: заслужава ли си да профучиш покрай едни от най-живописните места на Балканите в надпревара с времето, физическата издържливост и благосклонността на пътна полиция?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

след последните корекции би трябвало да не се случи...надявам се :)

Кратък отговор: ще се убиете от път :lol:

 

Дълъг отговор: в личната ни кореспонденция :P

Връзка към мнение

ще напиша коригирания вариант, та всеки който желае, да сподели мнение:

 

14.07 - 9 часа отпътуване от котор.  /може по-рано, ако кажете/

маршрут за деня: котор - мостар /спиране за 2 часа/ - сараево.

нощувка в сараево

15.07 - отпътуване от сараево.

часът на тръгване не е уточнен, зависи от това кога сме пристигнали предния ден в сараево, респективно какво сме успяли да разгледаме.

маршрут: сараево - дръвен град /спиране там за час и половина/- чачак или крагуевац.

нощувка на едно от двете.

зависи как сме с времето и докъде ще ми стигнат силите, затова съм ги избрала, няма друга причина. просто спирка - да хапнем и спим.

16.07 - 9 часа отпътуване за варна

 

това е

Връзка към мнение

въпроси, които поражда описания маршрут:

1. котор - мостар, разбрах че пътя е красив, със завои, на места тесен, като време колко часа е ориентировъчно? 

2. същия въпрос за пътя мостар - сараево / за сараево - дръвен град, дюк ми е писал /

3. постижимо ли е в първия ден да пристигна в сараево около 17 часа?

4. през втория ден ще успея ли да осъществя описания по-горе преход и да тръгна от дръвен град около 17 часа към крагувац?

 

май друго не се сещам да питам, за сега :)

Връзка към мнение

Аз май и по първите два въпроса ти писах, но все пак ще пиша и тук. Зависи как ще тръгнете. В смисъл, ще правите ли обиколка на залива по крайбрежния път или ще цепите директно към Дубровник. В първия случай добавете между час и два в зависимост от това дали ще спирате в Пераст или не. Ако решите да отидете и до острова, още поне 1 час. От Котор до Мостар са поне 4 часа каране с граничните формалности. От Мостар до Сараево са още 2 часа със задължителните фото-спирки. Разглеждането на Мостар би могло да се вмести в 2 часа. Значи, смятай какво прави това общо...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.