Прескочи до съдържание

Австрийците хакнаха booking :(


Topfly

Препоръчани мнения

Опитвам се да направя резервация в Тирол и направо съм потресен от това което получавам като оферти :( В диапазона 50-150 евро на вечер в над 80% от офертите с дребни букви пише, че цената не съдържа еднократна такса за чистене, която може да бъде от 25 до 100 евро. Тази информация обаче се вижда само като кликнеш на конкретната оферта и стигнеш до стаята. Цената за чистене може да е различна дори за различните стаи.

При престой от една вечер допълнителните разходи за чистене могат да надхвърлят пълната цена за престоя в Booking.  :(  Подобно ценообразуване прави напълно невъзможно коректното ценово сравнение на офертите в листата с различни хотели, мотели или къщи за гости. Стая от 60 евро може да се окаже реално по скъпа заради допълнителните разходи спрямо стая от 100-120 евро.

 

За мен подобно ценообразуване си е хакване на booking и пълно дискредитиране на модела за сравнение на цените :(

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ето това последното изречение е много важно да го пратиш на booking. Едва ли ще си единствения, който се е сблъскал с този проблем и самите booking също нямат интерес от такова нещо.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В Тирол повечето места за настаняване са си тип къщи за гости и винаги е имало еднократна такса за почистване.Но не си спомням да сме плащали по сто+ евро.

Не знам също за кога се опитваш да направиш резервация,но като цяло заетостта на хотелите е доста висока и повечето хора правят резервации 5-6 месеца по-рано.

Миналата година доста рано бях запазил една стая за шест нощувки.После решихме две от нощувките да са в Швейцария.Опитах се да променя резервацията за 2+2 нощувки,но цената беше повече от двойна срямо цената за шестте.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Тирол повечето места за настаняване са си тип къщи за гости и винаги е имало еднократна такса за почистване.Но не си спомням да сме плащали по сто+ евро.

Не знам също за кога се опитваш да направиш резервация,но като цяло заетостта на хотелите е доста висока и повечето хора правят резервации 5-6 месеца по-рано.

Миналата година доста рано бях запазил една стая за шест нощувки.После решихме две от нощувките да са в Швейцария.Опитах се да променя резервацията за 2+2 нощувки,но цената беше повече от двойна срямо цената за шестте.

 

Спал съм и друг път в Тирол в къщи за гости, но не съм попадал на такава такса :( Явно конкуренцията ги е накарала всички да въведат такава такса, като някои вече са достигнали до 100 евро :( За след няколкоко дни исках да направя резервация за една нощ, като офертитите в диапазона 50-100 евро на стая бяха доста, но всички без исключение бяха с такса за чистене, като колкото по ниска беше цената на стаята, толкова по висока беше таксата за чистене :( Абсурдът беше, че в ценовия диапазон 100-150 евро масово имаше по евтини оферти от ценовия диапазон 50-100 евро ако човек добавеше и таксата за чистене. Не бяха малко и офертите, където таксата за чистене се равняваше или беше по висока от цената на престой за една нощ.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Опитвам се да направя резервация в Тирол и направо съм потресен от това което получавам като оферти :( В диапазона 50-150 евро на вечер в над 80% от офертите с дребни букви пише, че цената не съдържа еднократна такса за чистене, която може да бъде от 25 до 100 евро. Тази информация обаче се вижда само като кликнеш на конкретната оферта и стигнеш до стаята. Цената за чистене може да е различна дори за различните стаи.

При престой от една вечер допълнителните разходи за чистене могат да надхвърлят пълната цена за престоя в Booking.  :(  Подобно ценообразуване прави напълно невъзможно коректното ценово сравнение на офертите в листата с различни хотели, мотели или къщи за гости. Стая от 60 евро може да се окаже реално по скъпа заради допълнителните разходи спрямо стая от 100-120 евро.

 

За мен подобно ценообразуване си е хакване на booking и пълно дискредитиране на модела за сравнение на цените :(

 

Миналата седмица резервирах настаняване в Сардиния и се сблъсках със същия проблем.

 

60-70% от имотите имаха досадна такса почистване, която никога не беше включена в общата цена и варираше в много широки граници - от 20 до 100 евро на престой. А някои имоти най-нагло искаха допълнителни пари дори за чаршафи и кърпи, като естествено и това не се включваше в цената и го пишеше с дребен шрифт и може лесно да се пропусне. Мога да разбера подобно нещо от платформа като airbnb примерно, но за booking това според мен е недопустимо.

 

Наистина така е много неудобно да се търси и сравнява и се измъчих с тая резервация. За спорта изпратих протестен имейл на booking, но не вярвам нещо да се промени щом един път вече са позволили такова леко заобикаляне на правилата.

 

Хак модела явно е измислен заедно от австрийци и италианци :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Миналата седмица резервирах настаняване в Сардиния и се сблъсках със същия проблем.

 

60-70% от имотите имаха досадна такса почистване, която никога не беше включена в общата цена и варираше в много широки граници - от 20 до 100 евро на престой. А някои имоти най-нагло искаха допълнителни пари дори за чаршафи и кърпи, като естествено и това не се включваше в цената и го пишеше с дребен шрифт и може лесно да се пропусне. Мога да разбера подобно нещо от платформа като airbnb примерно, но за booking това според мен е недопустимо.

 

Наистина така е много неудобно да се търси и сравнява и се измъчих с тая резервация. За спорта изпратих протестен имейл на booking, но не вярвам нещо да се промени щом един път вече са позволили такова леко заобикаляне на правилата.

 

Хак модела явно е измислен заедно от австрийци и италианци :)

 

Booking може да направи нещо много просто. При изчисляване на цената да калкулира и допълнителните такси, като така излезе реалната цена. До сега се не бях сблъсквал с толкова нагли такси :( Реално има някакво състезание по наглост между собствениците на апартаменти, защото колкото по евтин беше апартамента или стаята, толкова по висока беше таксата за чистене :(

 

Миналата година точно в Тирол ми се случи също една интересна случка с ценообразуването. В един хотел с апартаменти получих много изгодна оферта, но на място се оказа, че с моята оферта не мога като гост да ползвам безплатно плувния басейн и за да ползвам басейна трябва да платя такса равняваща се на цената на нощувката :( Това обаче не го пишеше дори и с дребни букви в booking, но гордо рекламираха басейна на хотела. За щастие за спането не ми удържаха допълни такси.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това е същото като със закуските.В описанието на хотела пише,че всяка сутрин в ресторанта се предлага безплатна закуска.Като слезеш по-надолу виждаш,че има цена на стая и цена на стая с включена закуска.

Връзка към мнение

Това е същото като със закуските.В описанието на хотела пише,че всяка сутрин в ресторанта се предлага безплатна закуска.Като слезеш по-надолу виждаш,че има цена на стая и цена на стая с включена закуска.

 

Не е точно така. Когато разглеждаш списъка с офертите до снимката се появява един надпис, че офертата е с включена закуска и без да кликаш на офертата разбираш, че има разлика спрямо предишната в която няма закуска. Ако пише, че има включена закуска, тогава тази цена ти показва в листата. Това разбира се не означава, че за същата стая не може да има и оферта без закуска.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм съгласен.В описанието на хотела пише,че се предлага безплатна закуска,а по-надолу се оказва,че трябва да си платиш допълнително за безплатната закуска.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Виждал съм такива такси за почистване (даже едната ни резервация в Италия през септември е с такава такса), но като цяло това беше рядкост. Иначе не мисля, че трябва да се обвинява платформата, вероятно има поле в което всеки хотел да вписва какво включва или не включва цената (VAT, city tax) и те са се усетили там да пляскат и таксите за почистване.

 

Това с безплатната закуска в описанието и стаята без закуска по-долу също е някакъв номер от страна на хотела. Аз по принцип описанията много рядко ги чета, направо гледам какво се включва в стаята.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И за други страни почнаха да добавят какви ли не допълнителни такси. Просто се казват по различен начин според страната. Аз мисля, че това е на принципа на самолетните билети да им излиза най-отгоре офертата, предвид колко модерни станаха сайтовете за сравнение на цените между букинг агентите.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И за други страни почнаха да добавят какви ли не допълнителни такси. Просто се казват по различен начин според страната. Аз мисля, че това е на принципа на самолетните билети да им излиза най-отгоре офертата, предвид колко модерни станаха сайтовете за сравнение на цените между букинг агентите.

 

Да, точно, въпрос на време е да сложат нощувки по 10 евро и да наблъскат всякакви такси. Та нали и във Вегас е същата история с хотелите - с техните Resort fees, можеш да ги видиш само като отвориш конкретния хотел.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм съгласен.В описанието на хотела пише,че се предлага безплатна закуска,а по-надолу се оказва,че трябва да си платиш допълнително за безплатната закуска.

 

За кое описание говориш говориш? Ако до снимката има надпис, че офертата включва закуска, тогава и след като влезеш в офертата за същото ценово ниво пише, че има закуска. Не съм забелязъл да има противоречие.

Виждал съм такива такси за почистване (даже едната ни резервация в Италия през септември е с такава такса), но като цяло това беше рядкост. Иначе не мисля, че трябва да се обвинява платформата, вероятно има поле в което всеки хотел да вписва какво включва или не включва цената (VAT, city tax) и те са се усетили там да пляскат и таксите за почистване.

 

Това с безплатната закуска в описанието и стаята без закуска по-долу също е някакъв номер от страна на хотела. Аз по принцип описанията много рядко ги чета, направо гледам какво се включва в стаята.

 

Точно платформата си е виновна, защото идеята и е да сравнява цените! Ако допускат масово оферти които са трудно сравними, това дискредитира платформата. Абсолютно нищо не пречи всякакви допълнително такси да се калкулират в крайната цена. Възможно е дори booking да губи пари от тази политика, защото вероятно не взимат процент от допълнителните такси. При цена за нощувка 60 евро и такса за чистене 60 евро booking вероятно ще вземе с 50% по ниска комисиона.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За кое описание говориш говориш? Ако до снимката има надпис, че офертата включва закуска, тогава и след като влезеш в офертата за същото ценово ниво пише, че има закуска. Не съм забелязъл да има противоречие.

 

Точно платформата си е виновна, защото идеята и е да сравнява цените! Ако допускат масово оферти които са трудно сравними, това дискредитира платформата. Абсолютно нищо не пречи всякакви допълнително такси да се калкулират в крайната цена. Възможно е дори booking да губи пари от тази политика, защото вероятно не взимат процент от допълнителните такси. При цена за нощувка 60 евро и такса за чистене 60 евро booking вероятно ще вземе с 50% по ниска комисиона.

 

Така е да, абсолютно не са в тяхна полза такива практики. Според мен още не са напълно наясно, че това се превръща в голям проблем и не са наложили някакъв контрол върху тези такси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В booking винаги е било много ясно дали цената на стаята включва закуска или не. Много пъти ми се е случвало един хотел да предлага една и съща стая със закуска и без закуска. При описанието на стаята си го пише, даже имаше някакви картинки по въпроса. Мен ако питате писането, че има или няма безплатна закуска не му е мястото в описанието на хотела, но доколкото знам описанието си го пишат от самия хотел. И явно като са решили да предлагат и стаи без закуска не са го променили.

 

Случвало ми се е даже да е по изгодно да се резервира стая без закуска, след това да се добави опционална закуска и сборната цена да е по-ниска от тази на стая с включена закуска. Това явно си е грешка на хотела.

 

Разни други такси, като хавлии, чаршафи и т. под. са нормални за места за настаняване от ранга на хостели. Съвсем сигурно е, че booking не вземат нищо от тях. Те вероятно вземат комисионна само от цената на стаята. Предполагам, че всякакви допълнителни плащаяния (като да речем паркинг) не влизат в сумата, от която се образува комисионната. За това си мисля, че трябва да се пише на booking за такива случаи когато допълнителните такси са с размера на цената на стаята, това е очевиден опит да се излъже системата и вреди както на реномето на booking така и на джоба им.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Опитвам се да направя резервация в Тирол и направо съм потресен от това което получавам като оферти :( В диапазона 50-150 евро на вечер в над 80% от офертите с дребни букви пише, че цената не съдържа еднократна такса за чистене, която може да бъде от 25 до 100 евро. Тази информация обаче се вижда само като кликнеш на конкретната оферта и стигнеш до стаята. Цената за чистене може да е различна дори за различните стаи.

 

Предполагам си търсил и в другите популярни сайтове, при тях как стоят нещата за същите обекти? 

Връзка към мнение

При наемане на апартаменти или къщи в Италия е същата история. За март месец като бяхме там и търсих масово се играеше с два показателя - такса чистене и депозит (понякога надхвърляш в пъти нощувките (между 3 и 5 нощувки резервирахме). Някой бяха описани в Букинг, други ги искаха в писмата които изпращаха и когато репликирахме че това в Букинг не е споменато, прехвърляха вината на Букинг - че видих ли те не давали пълната информация.

Връзка към мнение

Предполагам си търсил и в другите популярни сайтове, при тях как стоят нещата за същите обекти? 

 

За краткосрочно настаняване обикновенно през booking пробвам, но ако не си променят политиката ще почна да търся алтернативи.

 

Подадох и официално оплакване по въпроса и ми обещаха да го запишат :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За краткосрочно настаняване обикновенно през booking пробвам, но ако не си променят политиката ще почна да търся алтернативи.

 

 

 

Ако ще анализираш, анализирай докрай и провери същите обекти в други резервационни системи. Иначе става малко като една жена каза...

Връзка към мнение

На мен ми прави впечатление, че има регионални особености при представянето на цените в booking-a. Миналата година, например, като търсих хотел в Дубай, навсякъде бяха изключили градската и туристическа такси, които трябваше допълнително да си ги пресмятам, за да знам какво реално имам за плащане, а да отбележа, че никак не бяха малки като % (мисля, че бяха около 10-15% от стойността + 20 AED).
Според мен просто трябва да има опция/ филтър да виждаш крайна цена, с включени всички компоненти в нея (стая, данъци, такси, хранения, паркинг и всички др. услуги, които искаш да ползваш, за да може бързо и точно да се ориентираш. Иначе винаги рискуваш да има някаква уловка с дребен шрифт)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На мен ми прави впечатление, че има регионални особености при представянето на цените в booking-a. Миналата година, например, като търсих хотел в Дубай, навсякъде бяха изключили градската и туристическа такси, които трябваше допълнително да си ги пресмятам, за да знам какво реално имам за плащане, а да отбележа, че никак не бяха малки като % (мисля, че бяха около 10-15% от стойността + 20 AED).

Според мен просто трябва да има опция/ филтър да виждаш крайна цена, с включени всички компоненти в нея (стая, данъци, такси, хранения, паркинг и всички др. услуги, които искаш да ползваш, за да може бързо и точно да се ориентираш. Иначе винаги рискуваш да има някаква уловка с дребен шрифт)

 

За да е кашата пълна, в различните локации или ги включват тия такси или не, ако проверяваш от България може да са включени, от друго място - не. Май с Роже се цакахме дали са включени или не, накрая трябваше да пуснем скрийншотове и двамата, за да видим, че и двамата сме прави :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Има още един куриоз с Агода. Там, по принцип, от зората на сайта, таксите се добавят накрая. Направиха мобилно приложение, където виждаш крайната цена веднага. Като сравних, обаче, се оказа, че от десктоп и мобилната версия на сайта крайната цена е по-добра.  :lol:

Връзка към мнение

На мен ми прави впечатление, че има регионални особености при представянето на цените в booking-a. Миналата година, например, като търсих хотел в Дубай, навсякъде бяха изключили градската и туристическа такси, които трябваше допълнително да си ги пресмятам, за да знам какво реално имам за плащане, а да отбележа, че никак не бяха малки като % (мисля, че бяха около 10-15% от стойността + 20 AED).

Според мен просто трябва да има опция/ филтър да виждаш крайна цена, с включени всички компоненти в нея (стая, данъци, такси, хранения, паркинг и всички др. услуги, които искаш да ползваш, за да може бързо и точно да се ориентираш. Иначе винаги рискуваш да има някаква уловка с дребен шрифт)

 

Това е пряко свързано с осчетоводяването на самата сделка. Различните местни законодателства имат свои изисквания по отношение на мястото на извършване на сделката, а оттам и допълнителните плащания, които в единия случай са част от сделката по наем, а в друг случай представляват плащане извън нея. Например в Италия почти винаги плащаш туристическата такса на място в брой или с карта, но плащането е различно от това за самата стая и постъпва в сметката на местната общинска организация. Не мисля, че е удачно (включително от счетоводна гледна точка) да се показва крайната цена с включени допълнителни такси, защото това ще доведе до вероятност за счетоводни грешки. Важно е да се чете разбивката на цената. Конкретно при Booking, разбивката е достатъчно информативна, за да се подготвиш предварително и сам да изчислиш крайната цена за теб...

Връзка към мнение

За кое описание говориш говориш? Ако до снимката има надпис, че офертата включва закуска, тогава и след като влезеш в офертата за същото ценово ниво пише, че има закуска. Не съм забелязъл да има противоречие.

 

 

 

В booking винаги е било много ясно дали цената на стаята включва закуска или не.

 

 

Пример от току-що:

 

post-116-0-62373200-1471947694_thumb.jpg

 

 

post-116-0-90109300-1471947694_thumb.jpg

 

 

За това говори Емо. И да - тъпо е да правят така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.