Прескочи до съдържание

Разходка с кола за 5 дни в Европа


Teda

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Искаме да направим един бърз трип с кола следващите почивни празници.

Четирима човека сме с прилична кола и имаме 5 пълни дни на разположение за пътуване и разходка. 

Понеже сме били на различни места и ние е много трудно да определим къде да идем на ново място за 4-та имаме план да посетим Прага. По един ден в път отиване и връщане и ще имаме 3 дни за разглеждане на Прага. Заслужава и си според вас да се бие толкова път и да се посети само Прага за 3 дни ? Ако не съм отворен и на други варианти за 5 дни разходка с кола :)

Връзка към мнение

3 дни за Прага са ок, но аз лично съм малко разочарован от коефициента шум/реалност. Т.е., не че е лошо, но малко прехвалена дестинация ми се струва. Малцинство съм, не е задължително да взимаш мнението ми предвид :)

 

Добра алтернатива е една бърза балканска обиколка, но в този случай ще пътувате всеки ден и няма да имате цели дни без кола, не знам дали това е приемливо. Друга алтернатива по четено тук и на други места е до Трансилвания в Румъния. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ако не сте били ,защо не се пуснете до Сплит,Хвар,Пула и полуостров Истрия в Хърватска.??Прага ,както и Дубровник са доста надценени!!

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз съм ходил и без почивка по пътя, за 4 нощувки там. Според мен си струва, Прага е страхотен град.

 

Много зависи и с какви очаквания отиваш, аз първия път не бях настроен за нещо уникално, но останах страшно впечатлен. Затова ходих и втори път.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Искаме да направим един бърз трип с кола следващите почивни празници.

Четирима човека сме с прилична кола и имаме 5 пълни дни на разположение за пътуване и разходка. 

Понеже сме били на различни места и ние е много трудно да определим къде да идем на ново място за 4-та имаме план да посетим Прага. По един ден в път отиване и връщане и ще имаме 3 дни за разглеждане на Прага. Заслужава и си според вас да се бие толкова път и да се посети само Прага за 3 дни ? Ако не съм отворен и на други варианти за 5 дни разходка с кола  :)

 

Искам само да ви предупредя за влизането в Прага. Това лято магистралата от Бърно до Прага е в чутовни ремонти. Знаете - на плочи е в огромни участъци, които ужасно дразнят с шума си, все едно си във влак. Настилката е от времето на Хитлер. Сега ще стане супер, правят дебел слой бетон отдолу, но иска време и е адско задръстване. Имаше 10 километра опашки от коли като минавах август от там - беше някакво чудо. И в двете посоки придвижването е тегаво, на много места в една лента с изнервени шофьори и пикници около магистралата. Ако сте с ограничено време и план, хеле пък с малки деца, предвидете го задължително. Пътя през Виена е по-добре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Последното пътуване, което правихме беше точно за 5 пълни дни и го разделихме така:

 

1-ви ден: стигнахме до Будапеща, разходихме се, разгледахме и спахме там

2-ри ден: пътувахме до Прага и понеже пътят минава през Братислава, спряхме там за няколко часа за разходка по центъра. Късния следобед пристигнахме в Прага, настанихме се в хотела в покрайнините на града (лесен за достигане с кола, с наличен паркинг и до станция на метрото) и се отправихме към центъра да пием по бира U Fleku

3-ти ден: разходка в Прага, започнахме със замъка на хълма Храдчани, оттам минахме през Карловия мост и Старе Место, като пак нощувахме в хотела от предишната вечер

4-ти ден: отправихме се към Виена, където имахме време за разходка до Пратера и край катедралата на Щефанплац и Кертнерщрасе. Спахме в едно хотелче в покрайнините на града, но пак близо до станция на метрото (UBahn)

5-ти ден: разходка из двореца Шонбрун и градините около него, отпътуване за България в късния следобяд

 

Малко попътни бележки:

Най-прекият път към Прага минава през Будапеща, Братислава и Бърно. Магистралата между Бърно и Прага се ремонтира поне на 6-7 места. Там, където имаше ремонти се движехме бавно, но не беше нищо страшно, според мен при нашите тапи се губят повече време и нерви. Магистралата има много добри асфалтови участъци, като старите бетонни са шумни и друсат заради фугите, но пак мисля, че не е по-лоша от магистралата между София и Ябланица, примерно. На връщане към Виена следвахме "царския път" през Бърно и Микулов (най-много километри по магистрала). Има варианти и от Прага през Ческе Будейовице-Линц-Виена и Прага-Ихлава-Зноймо, но по тях или се заобикаля, или двупосочното движение е повече. Като цяло мога да кажа, че от четирите столици, които разгледахме, Прага ми хареса най-много.Имайте предвид обаче, че е по-студено оттук. Ние тръгнахме от 30 градуса и попаднахме на 17.

Връзка към мнение

Ами двама от нас са били във Виена а пък другите в Будапеща и то съвсем скоро. Порати тази причина смятаме, че няма смисъл да спираме в тези две столици. Вариант е за Братислава и Прага, но не знам как ще е най-удачно да се съчетаят. Така и така пътя минава през Братислава поне да спрем да я разгледаме. Колко време според вас ще е ок да се направи там ? Може би първата нощувка или последната ?

Връзка към мнение

От вчера ни се въртят някакви мисли и за Мюнхен и Октоберфест. Изобщо страшно мислене пада ;) Не знам дали 5 дни само в Прага няма да ни омръзне. Не си падаме по прекаленото застояване в един град и обикалянето на всяка една уличка и паметник. Та дилемата стана много сложна. Някък ми се вижда тегави ако идем и до Мюнхен и до Прага и това всичкото с пътя за 5 дни..?

Връзка към мнение

Прага си заслужава да се види и да се усети, а не да се претупа и да се "отметне". Има прекрасни дворци и градини, които не са за изпускане. Понеже не е толкова близо до България, бих ви препоръчала да отидете за по-дълго време и да посетите и други места по път. Всичко зависи от това как обичате да разглеждате. 

За тези 5 дни има ужасно много маршрути, които можете да направите, но пак зависи кои са ви приоритетните места. Можете да отидете до Румъния и да разгледате няколко региона, можете да отидете до Сърбия - и там има какво да се види, до Босна и Черна гора, Хърватска, Словения, Унгария...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Прага си е Прага и трябва да се види.

 

Бях там през юни и моментално я кръстих "чешкия Слъчев бряг". Невероятно много пияни по улиците, викат, крещят... Това е само вечер.

 

За мен Пилзен е умален вариант на Прага и къде - къде по спокойно и приятно. Ако сте 3 дни в Прага, отделете половин ден за Пилзен - близо е.

 

Нооо, ще си позволя един съвет. Включете в трипчето Чешкий Крумлов. Градчето кърти!!! Можеш да видиш в Гошо снимки или по-късно аз ще пусна няколко тук.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Четирима човека сме с прилична кола и имаме 5 пълни дни на разположение за пътуване и разходка. 

 

 

 

Не знам дали 5 дни само в Прага няма да ни омръзне.

 

Докато умувате, само да кажа, че оптималното пътуване отнема четири дни - два на отиване и два на връщане. Другото е някакво препускане по магистрали. В този смисъл от петте дни, имате на разположение само един пълен...

 

Бих препоръчал балканско мини-кръгче, вместо горното...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От вчера ни се въртят някакви мисли и за Мюнхен и Октоберфест. Изобщо страшно мислене пада ;) Не знам дали 5 дни само в Прага няма да ни омръзне. Не си падаме по прекаленото застояване в един град и обикалянето на всяка една уличка и паметник. Та дилемата стана много сложна. Някък ми се вижда тегави ако идем и до Мюнхен и до Прага и това всичкото с пътя за 5 дни..?

 

Късно сте за Октобърфеста. Метни едно око на нощувките, всичките са двойно/тройно на нормалните цени, а ако искаш  уикенд даже може и въобще да няма места, дори в съседни градчета с добра транспортна връзка. Октобърфеста от по-рано се организира :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не ни е проблем по 12 часа в посока, но ще помсиля за Братислава :) Може да се раздели единия път отиване или връщане със спането и разходката в Братислава :) Хем е на път. 

 

Ех Пламен - разгледах го Чешкий Крумлов- супер е! Въпроса е, че малко ни излиза от царския път, но ще помисля как да стане.

 

БТВ - за балканите нищо не ни хваща окото честно казано. Едните магеланци в колата не харесват Румния. Сърбия е обиколена. Мислехме за Дубровник , но при положение ,че можем да скокнем до Прага, не смятам, че могат да се сравняват :) А пък и Хърватия си я представям в малко по-топло време като за море :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Отивайте в Прага, не му мислете. Мюнхен и Октоберфеста ще ви дойдат в повече за толкова кратко време, особено пък ако ще ги съчетавате и с Прага. Пък и Георги е напълно прав за цените на нощувките.

Не пропускайте и трафика и ремонтите по магистралите в онази част на Европа, не е за пренебрегване. Казвам го като човек, който през изминалите 3 години има доста километри зад волан по тези пътища.

Връзка към мнение

Прага е град, който трябва да се види. Тръгвайте без да му мислите. Ние миналата година на едни от празниците ходихме до Краков - също е приятна дестинация. Пътьом разгледахме Кошице и Банска Бистрица. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...
On 9/7/2016 at 1:32 PM, Георги said:

3 дни за Прага са ок, но аз лично съм малко разочарован от коефициента шум/реалност. Т.е., не че е лошо, но малко прехвалена дестинация ми се струва. Малцинство съм, не е задължително да взимаш мнението ми предвид :)

 

Добра алтернатива е една бърза балканска обиколка, но в този случай ще пътувате всеки ден и няма да имате цели дни без кола, не знам дали това е приемливо. Друга алтернатива по четено тук и на други места е до Трансилвания в Румъния. 

Абсолютно споделям - Прага е просто един наложен образ за величие. По подобие на Венеция. Ако живееш в Източна Европа навярно би се харесала повече. Но ако си някъде из Запада... трудно. Ужасно много ми напомня на София - кисели хора, които се чудят как да приберат някоя крона отгоре..

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.