Прескочи до съдържание

Лондон - леко встрани


searus

Препоръчани мнения

Активността в английските теми ме подсети, че отдавна искам да отворя тема за малките скрити бисерчета тук и там, видени или пък в списъка ви за следващия път, независимо дали е сграда, градинка, паметник, заведение... Извън твърде утъпканите пътища и извън музеите. Опитах се да изчета всичко, което е писано за Лондон, но не намерих това, което търся. Затова давам примери:

 

1. Neal's yard, Covent Garden
Ако се уморите от разходката около Covent Garden и случайно сте попаднали на сиво време, едно отскачане до Neal's Yard може да ви помогне - поне с освежителна топла напитка и много цвят. Може и вече да се води като туристическа атракция, не знам, но аз бях изключително очарована, когато попаднах там преди 10 години и още си спомням за невероятно вкусната вегетарианска манджа, която ме гостиха в едно много малко заведенийце. А може и така да ми се е сторило заради екстериора...

 

25itc.jpg

 

2. York house, Twickenham
Досами реката в Twickenham ни изненадва една прекрасна градинка с италиански статуи в интересна композиция насред вода и камънак. Докато се разхождаме покрай Темза зърваме едни белеещи се коне измежду дърветата, и ето, чудно кътче си е спретнал преди стотина години търговецът Ратан Тата:

 

2.jpg

 

3. След уморително дълго разглеждане на Hampton Court мястото за зареждане с енергия се намира на 2-3 спирки с който и да е автобус посока Кингстън (upon Thames) по течението на реката (може и с корабчета, плаващи от Великден до около октомври, по трасето Хамптън корт - Ричмънд). Спирка (на автобуса) в Kingston upon Thames, веднага след пресичане на Темза, избор измежду 20-тина ресторантчета на крайречната алея с кухня от цял свят. Самият Кингстън също си заслужава разходката, с красив пешеходен център пълен със стари сгради (ако се абстрахира човек от многото магазини, след затварянето им е прекрасно :-D), жълта "подводница" (всъщност даже два броя), лодката, излязла като от Алиса с чудесата, сменяща интериора според сезона и симпатичната скулптура "телефонни кабини - домино". Да не забравя и King's Stone, камък, за който се смята, че е служил за коронации на англо-саксонските крале. Изобщо, част от Greater London, която не е за изпускане ;)

 

4. Isabella Plantation, Richmond Park
Лондон е пълен с прекрасни паркове и градини, но тази може би не е от най-познатите.
За любителите на цветята, посещение края на април до средата на май, когато цъфтят азалии и рододендрони. Аз бях края на май и още се виждаше впечатляващото им присъствие. Три малки езерца допринасят за красивата картинка. По пътя през огромния парк се виждат еленски стада, уж били безопасни, ама един огромен рогат екземпляр така се размуча и засили през пътя на метър от мен, че сериозно се стреснах, пък той, както се оказа, се беше насочил към една женска от другата страна, а аз имах нещастието да му застана директно на пътя...

 

4644335667_cd9ca2a6e1_z.jpg

 

Та така, ще се радвам да ми подскажете вашите интересни местенца :)

Редактирано от searus
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Чудесна тема! Нямам много време да ровя за снимки, но бих нахвърлял някои интересни "обекта" в Лондон за напреднали:

 

Crystal Palace Park - един от най-нетипичните лондонски паркове с доста любопитни експонати в него.

 

Horniman Museum - интересен музей с още по-интересни гледки към London Docklands, разположен на едно от малкото възвишения в града.

 

Brick Lane - целият район е невероятно артистичен и през последните години се превръща в средище на алтернативното изкуство.

 

Portobello Road - въпреки, че се превърна в прекалено комерсиално място покрай едноименния филм, лично аз продължавам с удоволствие да се връщам в Notting Hill и да се ровя във вехториите на съботно-неделния Portobello Road Market. 

 

Little Venice - сигурен съм, че в този форум и друг път съм споменавал за едно от любимите си места за разходка в града.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Portobello Road наистина ми е една идея по-комерсиално, но определено интересно и задължително за Лондон място, а Little Venice мислех, че е по-известно, докато не го споменах случайно на едни приятели, които са били сигурно десетки пъти в града, и се оказа, че не са го и чували. Наистина приятно местенце за разходка, а и никак не е далеч от Camden... На останалите не съм била :)

Връзка към мнение

 

1. Neal's yard, Covent Garden

Ако се уморите от разходката около Covent Garden и случайно сте попаднали на сиво време, едно отскачане до Neal's Yard може да ви помогне - поне с освежителна топла напитка и много цвят. Може и вече да се води като туристическа атракция, не знам, но аз бях изключително очарована, когато попаднах там преди 10 години и още си спомням за невероятно вкусната вегетарианска манджа, която ме гостиха в едно много малко заведенийце. А може и така да ми се е сторило заради екстериора...

 

25itc.jpg

 

 

Ей, тази снимка ме впечатли преди време. Не знаех как се казва мястото. Благодаря за инфото, пак ще се ходи до Лондон :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Portobello Road наистина ми е една идея по-комерсиално, но определено интересно и задължително за Лондон място

 

 

Аз имам сантимент към Portobello Road Market датиращ от повече от двадесет години. Навремето на две крачки в самия Нотинг Хил живееха мои близки и отсядахме при тях. Пазарът тогава беше все още типично лондонски и много малко чужденци се навъртаха през уикендите. По онова време в разцвета си беше търговията с пиратски плочи, касетки и CD-та. За разлика от тукашните пирати, тамошните променяха наименованието на групата или албума колкото да звучи различно, а на практика беше ясно за коя група и албум иде реч. После излезе онзи филм и нещата лека-полека отидоха по дяволите. Предполагам знаеш, че наред с уникалната си архитектура и планиране, в квартала са живели много известни хора, включително Джими Хендрикс?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз имам сантимент към Portobello Road Market датиращ от повече от двадесет години. Навремето на две крачки в самия Нотинг Хил живееха мои близки и отсядахме при тях. Пазарът тогава беше все още типично лондонски и много малко чужденци се навъртаха през уикендите. По онова време в разцвета си беше търговията с пиратски плочи, касетки и CD-та. За разлика от тукашните пирати, тамошните променяха наименованието на групата или албума колкото да звучи различно, а на практика беше ясно за коя група и албум иде реч. После излезе онзи филм и нещата лека-полека отидоха по дяволите. Предполагам знаеш, че наред с уникалната си архитектура и планиране, в квартала са живели много известни хора, включително Джими Хендрикс?

 

Тогава съжалявам, че не съм го видяла преди 20 години, със сигурност щеше да ми допадне. Сега предпочитам да се разхождам извън уикендите... А с подробности не съм много запозната, но това все пак го бях чувала, обаче не помня дали го бях повярвала :D

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.