Прескочи до съдържание

Актуални новини от Рейкявик/Исландия/


DenitsaS

Препоръчани мнения

Тази неделя Йоко Оно ще запали светлината на Imagine Peace Tower на специална церемония по случай рождения ден на Джон Ленън - ще има музикална програма и безплатен транспорт до Viðey, повече информация тук:

 

http://icelandreview.com/stuff/events/2016/10/05/lighting-imagine-peace-tower

 

Ако бях там, нямаше да го пропусна, през лятото не изглежда толкова впечатляващо:

 

IMG_20160716_154552.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

За всички, които ще посетят Westfjords от този месец до ноември - в момента части от филма Justice League се снимат в Djúpavík, като една от локациите е изоставена фабрика за херинга. Актьорите Бен Афлек, Джейсън Момоа и Амбър Хърд вече са там, така че с повече късмет може и да ги засечете някъде :) Прилагам снимка на последната, като най-атрактивна:

 

MV5BYzA2N2U1M2YtMGQ4NC00MjUxLTg3ODMtZTZjNzgwMmRkNTgxXkEyXkFqcGdeQXVyNjUwNzk3NDc@._V1_.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Идеята на тази тема е да отделим актуалните новини от фактите, които по принцип си споделяме за Исландия или от бързите въпроси по някоя конкретна тема. Нека всеки, който има информация за предстоящи събития или интересни неща, които се случват в момента, както и промоции, стачки, затворени атракции, пътни и метеорологични условия и пр. да ги споделя тук - основният критерий е новините да са актуални и източникът да е проверен. Ще се радвам, ако заедно улесним предстоящите пътувания на съфорумците предвид големия брой хора, запътили се натам :)

 

IMG_20160724_024500.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Icelandair и WOW Air се присъединиха към забраната на Samsung Galaxy Note 7:

 

https://grapevine.is/news/2016/10/17/icelandic-airlines-ban-samsung-galaxy-note-7-on-board/

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

1. Синята лагуна се разширява. Може би на двойна площ. Какво да се прави - бизнесът си иска своето. За тази цел, официалният сайт, при започване на резервация предупреждава за наличие на обширни зони във строеж при подстъпите - да не се учудите.

 

yfirlit-bl-2015-03-26-fiff-(1).jpg

 

http://www.bluelagoon.com/plan-your-visit/we-are-growing/

 

2. Големият експериментален проект Bjork digital отваря от ноември в концертна зала Харпа в Рейкявик. Това е VR изложба с участието на Бьорк, в която ще се покажат най-съвременни открития на науката и виртуалната реалност, приложени към творчеството ѝ. Тя самата дори твърди, че този проект ще я свърже с почитателите ѝ много по-силно, отколкото старите CD, DVD или обикновен концерт.

 

bjork_digital_csantiago_felipe_2.jpg

 

http://grapevine.is/news/2016/08/31/bjork-3/

 

3. Тези дни съвсем случайно откриха много богат езически гроб от Хв. в Исландия (край Skaftárhreppur) - със страхотно запазен двуостър викингски меч, тип I, копие, нож и бижута. До 5 ноември могат да се видят в Националния музей. Предстои им пълна реставрация.

 

Viking-Sword.jpg

 

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/1000-year-old-viking-sword-discovered-iceland-men-hunting-geese-006595

 

4. Осло дървото го палят на центъра в Рейкявик на 27 ноември (I-ви адвент). Казва се Осло дърво, защото е подарък от Норвегия. Високите и хубави дървета в Исландия са кът. Ето го от миналата година:

 

ep-141209171_2.jpg?itok=mHhEdbWp

 

http://www.visitreykjavik.is/lighting-oslo-christmas-tree

 

5. Ако ходите на южна дъга за водопади и ледници - внимавайте - има големи наводнения при вливането на река Múlakvísl. Заляла е плътно път номер 1 в няколко участъка и не се минава. Също така - внимавайте от тук на сетне и при Reynisfjara. Големи вълни и много силни мъртви вълнения. Туристите са си намерили занимание да застават на брега, а после да бягат от вълните като предизвикателство. Но дори и така, вълната пак събаря човек и го повлича навътре бързо. Няма кой да ви спаси там. Миналата година пак имаше жертва. Всичко става за миг от мачовщина, пренебрегване и глупост.

 

http://cyberspaceandtime.com/Dangerous_Sneaker_Waves_in_Vik_Iceland-Reynisfjara_Beach/GO6Bbzb277Y.video

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

2. Големият експериментален проект Bjork digital отваря от ноември в концертна зала Харпа в Рейкявик. Това е VR изложба с участието на Бьорк, в която ще се покажат най-съвременни открития на науката и виртуалната реалност, приложени към творчеството ѝ. Тя самата дори твърди, че този проект ще я свърже с почитателите ѝ много по-силно, отколкото старите CD, DVD или обикновен концерт.

 

Изпревари ме с новината за Бьорк, тъкмо това щях да пиша :) 

 

Добавям още нещо, свързано с метеорологичните условия в момента - в следващите няколко дни се очакват изключително силни ветрове (до 40 м/сек) като резултат от тропическа буря, достигнала бреговете на Исландия:

 

https://grapevine.is/news/2016/10/19/tropical-storm-nicole-touching-down-in-iceland/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Първото Hard Rock Cafe в страната отваря тази вечер в Рейкявик - заведението е на 3 етажа и е в центъра на града, ето как изглежда:

 

919437.jpg

 

919440.jpg

 

919439.jpg

 

919441.jpg

 

919438.jpg

 

919456.jpg

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

2016 година ще завърши с две супер луни - на 13/14 ноември и на 13/14 декември, като тази през ноември ще е най-голямата от 70 години насам. Разбира се, че може да се наблюдава от всяка точка на земята, но ако тогава сте в Исландия, ще има не само супер луна, но и сияние, а през декември точно по време на супер луната ще има и метеоритен дъжд. Надявам се Бай Добри да ни зарадва с някоя снимка през декември, а до тогава може да се порадвате на исландски пейзажи със супер луна от изминалите години:

 

see-the-supermoon-in-iceland-9.jpg

 

see-the-supermoon-in-iceland-5.jpg

 

see-the-supermoon-in-iceland-7.jpg

 

see-the-supermoon-in-iceland-8.jpg

 

see-the-supermoon-in-iceland-4.jpg

 

see-the-supermoon-in-iceland-6.jpg

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 15
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

В сряда самият Johnny Rotten отвори музей, посветен на пънк културата в центъра на Рейкявик - намира се на мястото на бивши подземни тоалетни на улица Bankastræti. Освен да послушате малко исландски пънк от 80-те години и да разгледате любопитни предмети и фотографии, може да проследите историята на Björk, The Sugarcubes и Sigur Rós.

 

15055598_10154055617416551_8655874986438066005_n.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

В сряда самият Johnny Rotten отвори музей, посветен на пънк културата в центъра на Рейкявик - намира се на мястото на бивши подземни тоалетни на улица Bankastræti. Освен да послушате малко исландски пънк от 80-те години и да разгледате любопитни предмети и фотографии, може да проследите историята на Björk, The Sugarcubes и Sigur Rós.

 

attachicon.gif15055598_10154055617416551_8655874986438066005_n.jpg

Това ще е яко
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Като голям почитател на пънка, в момента ме е адски яд, че бях там преди отварянето на този музей, но и същевременно е още една причина да планирам следващо посещение в Исландия.

 

Мерси :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Като голям почитател на пънка, в момента ме е адски яд, че бях там преди отварянето на този музей, но и същевременно е още една причина да планирам следващо посещение в Исландия.

 

Мерси :)

 

Тъкмо може да го съчетаеш с рок музея в Reykjanesbær: http://www.rokksafn.is/en#frontpage

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Днес е празникът на исландския език - отбелязва се от 1996 насам като на тази дата е роден поетът Jónas Hallgrímsson (1807-1845). През целия ден ще има най-различни събития като публични четения на нови писатели, връчване на награди в различни категории и пр.

 

jonas_hallgrimsson.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

То заваля още преди седмица-две, но се стопи бързо. Гледам всеки ден камерите от цялата страна на Mila. Народът се пързаля на езерото вече, по-страхливите само хранят лебедите. Иначе греда с прогнозите за време и сияние следващите десетина дни - яко плътни облаци и сняг, а ако се разсеят за малко - мижав индекс 1.67 - 2kp. Само дето времето не знае, че си има работа с един превъртял бай Добри от Пловдив, който обожава да върви в зимния мрак кат трол непукист, да го маа вятъра и го трупа снега. Явно и ще се пие повече с аверите в Дилон, Лебовски и Микро бара с биреното домино в happy hour time. Имам и тайно място с биричка по 390 крони, цена-подвиг за цяла Скандинавия :) Ще дам свежи отзиви и за новото хард-рок кафе, въпреки че ми е леко превъзбудена тая верига. Айде - най-свежите новини - другите две седмици на място.

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Айде - най-свежите новини - другите две седмици на място.

Супер, ще чакам да ъпдейтваш темата като имаш време.

 

И една новина за тези, които носят и пари кеш - полицията предупреждава да се внимава с банкнотите от 10.000 крони, в момента в Рейкявик циркулират фалшиви такива. Тъй като е трудно да бъдат различени, е по-добре да не приемате такива като ресто например или ако някой иска да му развалите:

 

10000 Icelandic Krona banknote.JPG

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нещо като новина от дневник: http://www.dnevnik.bg/biznes/2016/11/26/2871786_vulkanichna_islandiia_krie_riskove_a_turizmut/

 

На мен малко ми е странно, толкова години по-късно единственото нещо, с което да свързваш Исландия да е изригналия вулкан и банковата криза, ама явно това са първосигналните асоциации :) Статията все е интересна, щото ние ако не погълнем всеки ред на тема Исландия, кой друг...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Е те това е новото Хард рок кафе Рейкявик. Нищо особено. Влязохме, седнахме, по една бира, и толкова. От тоя тип лъскаво-неонови заведения, които не са ми много по вкуса. Единственото, което кефи, са китарите на Ван Хален, Рамщайн и Бон Джоуви:

 

post-3680-0-99461300-1481482493_thumb.jpg

 

post-3680-0-45085000-1481482568_thumb.jpg

 

post-3680-0-26779800-1481482646_thumb.jpg

 

post-3680-0-80770700-1481482709_thumb.jpg

 

За сметка на това, в Айриш пъба, надъхан исландец, пее американски песни сред пияни ирландци:

 

post-3680-0-75144500-1481483450_thumb.jpg

 

В спортния гледат мачове, в Пари заспиват от интелектуални спорове. Добре е да знаете, че извън happy hour - на повечето места вечер бирата е 1250 крони - към 10-11 евро! Крафт исландски има към 10 вида. Но в повечето барове цари пълно спокойствие. 

 

post-3680-0-54041100-1481485246_thumb.jpg

 

post-3680-0-48625300-1481486497_thumb.jpg

 

Леко неприятното е, че пред Харпа се строи усилено. Кранове навсякъде, ограждания, шум, блокада. Огромна строителна площадка баш на едно от най-оживените места. И като се прибави мощното туристическо нашествие, гледам как да бягам повече от центъра. Почвам леко да се притеснявам за тази експанзия - тя ограбва всичко от стария чар и го вкарва в лоното на агресивния туристически продукт, само и само прасетата да ядат от перлите на Исландия. Комерсът, плюшените пъфини по Лейгавегур, екзалтацията по едно изригване, пренесена по всички фланелки, нахалните китайци и селфитата с хот-дог и супа, безкрайните рейсове с дневни турове, ускореното модерно строителство...ми идват в повече. Готви се някакъв сериозен бум 2017, който обаче, по своята същност, за мен е тъжен. Исландия не е това. 

 

post-3680-0-54792200-1481483564_thumb.jpg

 

Не липсват и туристическите капани за новобранци:

 

post-3680-0-78574900-1481483713_thumb.jpg

 

Но все пак местенца като Ледената парзалка и Туфата си остават много приятни:

 

post-3680-0-50107100-1481485015_thumb.jpg

 

post-3680-0-68210900-1481485147_thumb.jpg

 

Ако някой идва към Нова година - знаете, спасителната служба в Исландия не взема пари, а продава фоерверки. Всички исландци си купуват от тях и така финансират дейността им. Не са скъпи. Затова по празници и Нови години е някакво зрелищно чудо. Както вероятно ще е и тази.

 

Иначе най-актуалната новина е, че в момента пред парламента има митинг-протест. Разбира се исландски митинг - 15-20 човека, които се държат за ръце и още 20 човека от телевизията ги снимат: :)

 

post-3680-0-26562500-1481486614_thumb.jpg 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Леко неприятното е, че пред Харпа се строи усилено. Кранове навсякъде, ограждания, шум, блокада. Огромна строителна площадка баш на едно от най-оживените места. И като се прибави мощното туристическо нашествие, гледам как да бягам повече от центъра. Почвам леко да се притеснявам за тази експанзия - тя ограбва всичко от стария чар и го вкарва в лоното на агресивния туристически продукт, само и само прасетата да ядат от перлите на Исландия. Комерсът, плюшените пъфини по Лейгавегур, екзалтацията по едно изригване, пренесена по всички фланелки, нахалните китайци и селфитата с хот-дог и супа, безкрайните рейсове с дневни турове, ускореното модерно строителство...ми идват в повече. Готви се някакъв сериозен бум 2017, който обаче, по своята същност, за мен е тъжен. Исландия не е това. 

 

attachicon.gif20161202_110934.jpg

 

Строежът до операта сигурно е от доста време, лятото също се работеше - доколкото разбрах ще е нова сграда с луксозна хотелска част, магазини и офиси, както и подземни гаражи (самите исландци доста се оплакват от липсата на паркоместа в центъра). Обещали са обаче новата постройка архитектурно да подхожда на Harpa - с огромни прозорци, минимъл и не много висока. Тепърва ще видим какво ще стане, но не смятам, че такива неща ще ни откажат да отидем отново там ;)

 

п.с. сещаш ли се от кой ден е снимката с протеста, че ми стана интересно? за бежанците става въпрос и исках да прочета повече.

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Строежът до операта сигурно е от доста време, лятото също се работеше - доколкото разбрах ще е нова сграда с луксозна хотелска част, магазини и офиси, както и подземни гаражи (самите исландци доста се оплакват от липсата на паркоместа в центъра). Обещали са обаче новата постройка архитектурно да подхожда на Harpa - с огромни прозорци, минимъл и не много висока. Тепърва ще видим какво ще стане, но не смятам, че такива неща ще ни откажат да отидем отново там ;)

 

п.с. сещаш ли се от кой ден е снимката с протеста, че ми стана интересно? за бежанците става въпрос и исках да прочета повече.

 

Общо взето мен нищо не може да ме спре да ходя - така и така, пътят ми винаги минава през Рейкявик, но забелязвам промените с годините. А те не са малко и не са само в една сграда, а в цялостния облик на града и комерсиалната му преориентация. Което е разбираемо, но не е my cup of tea. Следващият път (надявам се скоро) определено забягвам към любимата ми източна част на страната. Сега бях малко или много водач по утъпканите пътеки.

 

Трябва да проверя пак, но мисля че снимката с протеста е или от 6-ти или от 7-ми декември. 

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

На 13-и полицията в Североизточна Исландия е заловила и глобила двама туристи, опитали се да минат напряко off-road до върха на кратера Hverfjall - сигналът е бил получен, след като едната кола е затънала и не е могла да продължи. Всеки от шофьорите е глобен със 100.000 крони или 840 евро. Сега основният проблем е да се заличат оставените следи, за да не решат и други туристи, че могат да минат по същия път и да направят още повече демидж. Слагам и няколко снимки от оригиналната статия:

 

logreglan_a_nordausturlandi_-_hverfell_myvatnssveit.jpg

 

umverfisstofnun_-_hverfell_-_utanvegaakstur_2.jpg

 

umverfisstofnun_-_hverfell_-_utanvegaakstur_3.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Ей за такива глупендърско-просташки мачовщини страната се напълни със заграждения, забрани, табели, такси и ограничен достъп до сумати места. Преди нямаше и въженца дори покрай черния път около Кверфятл. Лошото е, че този път примамва бая народ да кривне от царския. То трудно се катери пеш по него, представям си каква циклофрения е с МПС, и то отстрани. А колите се оставят доста по-рано. Слава богу, това там е тефра, която след 2-3 дъждовни дни ще се слегне. Иначе, ако сега е красив, преди 2000 години пейзажът е бил апокалиптичен - огромно лавово езеро, дълбоко 10 метра, което след като се оттича, остават известните на всички ви отсрешни "мрачни дворци" Тимупоркир.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега метнах едно око на курса Крона/Евро. 

chrome_2016-12-27_21-55-51.png

 

 

Комбинирайки поскъпването в крони и обменния курс, се получава, че посещение днес е около 50% и нагоре по-скъпо от 2011, когато ходих за първи път. И все пак, Исландия си заслужава всяка стотинка и с кеф ще ходя пак и пак. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.