Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

а да знаеш случайно сайт или нещо подобно, да ги попитам дали ще трябва столче за кола за детето и изобщо ще ни вземат ли с количка и багажи :)

Връзка към мнение

Само да спомена, че има далеч по-евтина опция за придвижване от летището до центъра: автобус 200Е от летището /спирката е вляво от изхода/ до последна спирка. Оттам метро /линия М3/ до центъра. Има спирка на метрото на Deak Ferenc Ter, където се пресичат трите метролинии, така че може там да се направи връзка, ако е необходимо. Нашият апартамент беше на 100 метра от спирка на същата метролиния, така че не ни се наложи да прекачваме. За това пътуване са нужни две билетчета от по 350 форинта /ако са купени от каса или машина/, могат да се купят и от шофьора на автобуса, но в този случай цената е 450 фор. Ето линк с информация:

 

http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_public_transportation

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Само да спомена, че има далеч по-евтина опция за придвижване от летището до центъра: автобус 200Е от летището /спирката е вляво от изхода/ до последна спирка. Оттам метро /линия М3/ до центъра. Има спирка на метрото на Deak Ferenc Ter, където се пресичат трите метролинии, така че може там да се направи връзка, ако е необходимо. Нашият апартамент беше на 100 метра от спирка на същата метролиния, така че не ни се наложи да прекачваме. За това пътуване са нужни две билетчета от по 350 форинта /ако са купени от каса или машина/, могат да се купят и от шофьора на автобуса, но в този случай цената е 450 фор. Ето линк с информация:

 

http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_public_transportation

 

о, идеално, благодаря :) нашият апартамент е точно на спирка на М3 :)

Връзка към мнение

а да знаеш случайно сайт или нещо подобно, да ги попитам дали ще трябва столче за кола за детето и изобщо ще ни вземат ли с количка и багажи :)

 

Целта на трансферния превоз е да превози и багажа :) Задължение за ползване на детски столчета има единствено в частните автомобили. Такситата, микробусите и т.н. могат да превозват и без детски столчета.

 

Автобусът на градския транспорт е с нисък под и няма проблем да се позва с детски колички. При M3 линията на метрото обаче е по зле, защото на много малко спирки има асансьори и е препоръчително да извадите детето от количката преди да се качите на ескалатора.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Целта на трансферния превоз е да превози и багажа :) Задължение за ползване на детски столчета има единствено в частните автомобили. Такситата, микробусите и т.н. могат да превозват и без детски столчета.

 

Автобусът на градския транспорт е с нисък под и няма проблем да се позва с детски колички. При M3 линията на метрото обаче е по зле, защото на много малко спирки има асансьори и е препоръчително да извадите детето от количката преди да се качите на ескалатора.

 

Мерси :), а това с липсата на асансьори по спирките на метрото не ми е изненада :) в Мадрид повечето бяха така. Свикнала съм да си нося количката като хамалин :)

Кацаме в 19 ч, та ще видим кой ваирант ще изберем, може би трансфера  :rolleyes:

Връзка към мнение

Мерси :), а това с липсата на асансьори по спирките на метрото не ми е изненада :) в Мадрид повечето бяха така. Свикнала съм да си нося количката като хамалин :)

Кацаме в 19 ч, та ще видим кой ваирант ще изберем, може би трансфера  :rolleyes:

 

Линията М4 обаче е 100% оборудвана с асансьори. Тя е и напълно автоматична. Децата много обичат да отидат в началото на метрото, като го “карат“ и гледат напред в тунела  ;)

 

1-4.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А втори шанс на пътуване с кола давала ли си? Щото аз като гледам, причините са в това, а не в Будапеща, където сте гледали само 30 минути.

 

Е разбира се, че причината не е Будапеща, абсолютно съм наясно, просто нямам добро чувство, въпреки, че знам, че това не е рационално. Иначе да, дадох  - ходихме на road trip из САЩ миналата година, супер беше:)

Връзка към мнение

Само да спомена, че има далеч по-евтина опция за придвижване от летището до центъра: автобус 200Е от летището /спирката е вляво от изхода/ до последна спирка. Оттам метро /линия М3/ до центъра. Има спирка на метрото на Deak Ferenc Ter, където се пресичат трите метролинии, така че може там да се направи връзка, ако е необходимо. Нашият апартамент беше на 100 метра от спирка на същата метролиния, така че не ни се наложи да прекачваме. За това пътуване са нужни две билетчета от по 350 форинта /ако са купени от каса или машина/, могат да се купят и от шофьора на автобуса, но в този случай цената е 450 фор. Ето линк с информация:

 

http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_public_transportation

Ние май така ще се придвижим, още повече че сме точно 5 човека.

Но има ли от къде да купим групова карта от летището след 19 часа? Гише или автомат?

Връзка към мнение

Ние също кацнахме с полета, който пристига в 19 ч. и положението беше следното: гишето за продажба на билети и карти /намира се в салон на пристигащи точно до информация/ не работеше. На спирката на автобуса има автомат, от който може да се купят билети и карти /може да се плати и с карта/ също не работеше, така че си купихме еднократни билети от шофьора на автобуса. После на метростанцията си купихме 72-часови карти - там има няколко автомата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно придвижването от летището - знаех как, ама 10 спирки с автобуса, после още толкова с метрото не ми се пътуваше.

Едното е по-евтино, другото е по - удобно. Нека се знаят и двата начина, на когото, както му харесва повече.

Да кажа за хотела - на страхотно място е, навсякъде се ходи пеш.Днес не сме ползвали транспорти.Много добре е отоплено навсякъде, парното работи на макс.Много хубав ресторант има Matyas pince се казва, много го хвалят.

Казвам хубав, че днес го проверих като обстановка - уютно, с едни красиви витражи по прозорците.Ако ни остане време, ще вечеряме, за да има мнение и за кухнята.Не мога да кача снимки, ще бъде после.

Днес бяхме на Ваци - тя ни е отсреща, първо едно бързо маркетингово претърчаване с дребни покупки.Има голям магазин на Дезигуал с всичко от новите им неща.Цените -като навсякъде в Европа.

После - Обядвахме на коледния пазар на оня площад с двете ьо - та. :)Супа в хлебче,дето си мяза точно на попара и зелеви сарми.Естествено, поляти с греяно червено вино.Оризът в сармите бодеше, ама с винцето мина.:)

За десерт - от оня козунак на пръчка с орехи отгоре.

После - разходка по Дунава с корабче. Ние винаги го правим, когато има река, като отидем някъде.

Откъм водата градът изглежда различно:)

После видяхме Операта, Площада на героите,Синагогата,Площада Октогон някоя и друга църква,трите моста Елизабет, Сечени и Верижния.За вечеря бяхме в Св.Стефан - духовната част, че имаше служба.А хапването - на Коледния базар пред катедралата с гледане на светлинното шоу.Накрая установихме, че днеска вода не сме пили, ами -цял ден -греяно вино.Че и на корабчето даваха:))За десерт един много, много вкусен сладкиш, не зная как се казва -нещо като тиквеник, ама отгоре и със сладко от сини сливи.

Излязохме в 9 и се прибрахме в 19.30.По пътя , като се прибирахме от Св.Стефан отупахме и един мнооого луксозен Коледен базар на същата улица, където е Катедралата, към реката.Прави ми впечатление, че тук има много хубави неща от естествена кожа с косъм - шапки, яки, ленти за челото.Качествени и красиви, но са двойно по-скъпи, отколкото в Турция, например.

Времето е екстра, само за разходки.Студенко, но не духа.Даже, сутринта си имаше и слънце,което си донесохме вчера:)))

Важното е да е сухо и да не вали.Но така съм го поръчала още два дни.:))

Утре, според мен ни чака много интересен ден:)

Няма да кажа защо, ще бъде изненада.

Ние май така ще се придвижим, още повече че сме точно 5 човека.

Но има ли от къде да купим групова карта от летището след 19 часа? Гише или автомат?

За утре, понеже ще сме повече от двама, за да не губим време,ще си купим групов билет -за до 5 души, за 24 часа, струва 11 евро. На това ли му викате групова карта?

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Важното е да е сухо и да не вали.Но така съм го поръчала още два дни. :))

 

 

За утре, понеже ще сме повече от двама, за да не губим време,ще си купим групов билет -за до 5 души, за 24 часа, струва 11 евро. На това ли му викате групова карта?

Моооля те, удължи поръчката за времето с още няколко дни!

А светлинното шоу от колко часа е и дали е всеки ден? Умирам от страх да не се заплеснем някъде и да го изпуснем  :)

Аз точно на тези карти казвам групови  ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моооля те, удължи поръчката за времето с още няколко дни!

А светлинното шоу от колко часа е и дали е всеки ден? Умирам от страх да не се заплеснем някъде и да го изпуснем :)

Аз точно на тези карти казвам групови ;)

Споко,де!Специално за тебе питах:Светлинното шоу е всеки ден от от 16.30 до 20 часа,на всеки половин час.Като няма шоу, на катедралата излиза таймер, който показва кога е следващото.Не внимавах чак толкова дали се повтаря все едно и също, докато вечеряхме и се шматкахме из пазарЯ.Не си мисли, че е кой знае какво, даже и да го изпуснете, няма да е голяма загуба.:)Виж, ако Катедралата е затворена, тогава ще е лошо - това трябва да се види.Според мен, де.:)))

И ако няма греяно вино и джоланчета:))

Пропуснах - има много коледни базари, ама този пред Катедралата ми хареса най-много.Купонът е там. :)))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря много, ще хванем и светлинното шоу, и другите благинки  :)

Даже и коледните трамваи ще пуснат в наша чест! Фръц!  :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ауууу, тичайте в похвалната тема, че ще се хваля:))Дето вика Рени по-нагоре, фръц☺

Ама,айде от мен да мине, ще се Фаля и тука:))

Днес денят ни започна с много мила среща с Топфлай:)Който е невероятен сладур и чудесен събеседник.

Запооочвайте да завиждате!Имам и снимки, ама като се върна ще показвам.

Много ти благодаря, Топфлай,че отдели време да се видим и да си побъбрим изключително приятно.☺

Отделно, дето можехме да отвъртим цял ден,в сладка раздумка, ама, за огромно съжаление,всички имахме задачи:((

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Понеже снощи имах време и сили само да се похваля,сега ще разкажа туй-онуй.Как започнахме и как завършихме деня.

Първо - започнахме с кафенце и тортичка в прекрасното кафене на хотел Boscolo, което се нарича New York.

 

www.newyorkcafe.hu/main page. html

 

Кафенето през 2011 година получава титлата "Най - красивото кафене в света ".

Това е заради изключително елегантната обстановка вътре. Декорация от прекрасни фрески по стените и тавана,дело на Густав Манхайм и Ференц Айсенхът.Приглушена светлина от оригинални венециански лампи, отразена в позлатените орнаменти на извити колони.Щом прекрачиш прага, се пренасяш в света на истинската Бел Епок, от времето на последните години на XIX век.

А всъщност това място е тясно свързано с литературната история на Унгария.Тук са били офисите на списание "Nugat и е било място за срещи на журналисти, поети и писатели.

През 2001 хотелът и кафенето са затворени и почти 5 години остават в забвение.По-късно стават собственост на италианската верига Босколо и след мащабен ремонт са отворени отново през 2006,за да ги видим днес в целия си блясък.Много е красив и атриумът на хотела.

Само че, за там трябва резервация.В линк, който съм дала, може да се направи онлайн, може и по телефона.

Ако имате време, пийте по едно кафенце там, няма да съжалявате!

По-късно ще сложа снимки, че са на апарата.☺

 

Къде вечеряхме:

В долния край на улица "Ваци"/тя свършва срещу градските хали, там е голям пазар на зеленчуци, плодове, салами, вина и какво ли не още/,точно срещу халите, от другата страна на улицата има много интересно заведение.Нарича се "For sale".Странно декорирано с висящи хартиени парченца от тавана и стените.

И със слама по пода. На всяка маса има огрооомен панер с фъстъци, хапваш и хвърляш обелките на земята.Такова е условието:).

Всички, ние също, така и правихме - пийваш биричка, замезваш с фъстъчки и не гледаш къде хвърляш.☺

Там сервират Най-вкусния гулаш /естествено, че ни го препоръча местен познавач/.

Сервира се в една голяма купа, трима се нахранват спокойно.

Ама и за там трябва резервация.Ако сте двама, може да стане и без, ама, ако сте повече, няма да може.

Така че, ако отидете и сте двама или трима, поръчвате само една порция.☺

 

Топфлай ни похвали едно място с най - вкусната рибена чорба в Будапеща.Днес, ако остане време ще я опитаме и ще кажа.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Къде вечеряхме:

В долния край на улица "Ваци"/тя свършва срещу градските хали, там е голям пазар на зеленчуци, плодове, салами, вина и какво ли не още/,точно срещу халите, от другата страна на улицата има много интересно заведение.Нарича се "For sale".Странно декорирано с висящи хартиени парченца от тавана и стените.

 

да, добро е заведението!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За когото ще идва днес - вчера времето беше чудесно, слънчево и приятно.Имаше малко вятър,но беше сухо.Сега гледам, че пак има слънце.Нали заради Ренито удължих поръчката с два дни:)))

По-подробно ще разкажа някои интересни неща, встрани от общо известното, когато се върна, за да има снимки.Иначе, известните места всички ги знаят.

Вчера ходихме и в МОЛ "Арена Плаза ", който се намира много близо до гара "Келети".

Разхождахме се по "Ракоци", че исках да снимам гарата и попаднахме там.

МОЛ, точно като нашенските - нищо интересно.Освен манджата - има и турски ресторант с големи вкуснотии.

За когото иска да пазарува - на Ваци си ги има същите магазини, със същите цени.

В магазините за обувки из града има голям избор на обувки и ботуши Саламандър и Рийкер.

Магнити и сувенири по Ваци и из Коледните пазари са скъпи.

По 1 Евро има в Халите - там са най - евтини.Ние купихме от един много красив магазин в парка Ворошлигет.

Това място го препоръчвам - там се намира замъкът "Вайдахуняд".

Първоначално замъкът е бил направен от дърво, картон и шперплат за честването на хилядолетието на Унгария през 1896 година.Нещо, като огромен макет,наречен "Исторически павилион," който толкова се харесал на всички, че било решено да се изгради истински, от камък.

Паркът се намира точно срещу Баните "Сечени", от страната на ледената пързалка, като малко се повърви след Площада на героите.Като се мине между двете полустени на Площада, отляво са фонтаните, отдясно -пързалката и след нея е паркът Ворошлигет.В замъка днес се помещава Селскостопанският музей.

По алеята към парка има отляво има пиедестал, на който е поставено фигурата на архитекта на комплекса - Игнац Алпи.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

аз имам много странен въпрос - имате ли идея дали мога да си купя някаква сим карта или подобно за да ползвам интернет  :rolleyes:  имаме възможност да ползваме апартамент на позната, но тя не живее там и няма нет, а на нас ще ни трябва и се чудя какво да измисля  :lol:

Връзка към мнение

Едва ли ще бъда много от помощ .... за можене можеш, ама не знам дали ще можете да се оправите на английски. Отделно човекът (унгарски гражданин не е сигурен дали ще дадат карта с чужда лична карта). Всъщност пиша ти на лични.

Връзка към мнение

Безценно бижу си, AlexandraCo! Лек полет!

 

Благодаря ти, на вас също!

Аз вече съм у дома, полетът наистина беше лек и приятен.

Но и на отиване, и на връщане самолетът не беше пълен.Дано не решат, че не е рентабилен този полет и да го спрат.☺

Искам да споделя няколко впечатляващи неща.Нещо, като кратки размисли.

В Будапеща видях много просяци и много бездомници, спящи в спирките на метрото.Хем, като се има предвид, че пътувахме само няколко пъти с метро и то, из центъра.Снощи на Астория имаше поне 7 бездомника,окупирали входа, лежат и около тях сума ти неща, като за една къща.От някаква телевизия явно се бяха приготвили за репортаж с камери и микрофони.Че като скочиха ония ми ти, дето лежаха по дюшеците, работата стигна до бой.Екипът набръжко прибра техниката и офейка.Таман се глАсех и аз да снимам,добре , че бях настрани и тихичко се ометох.Да ви кажа, аз такова нещо само в Париж и в Рио съм виждала.Сега се замислих, че в Азия не съм виждала.

На Ваци пред нашия хотел и пред Халите всеки ден лежеше и просеше по една много възрастна, прегърбена жена.Сутрин, като излизахме беше там, вечер, като се прибирахме, пак беше там.За две различни иде реч.

Много тъжна работа.

Иначе, цените са горе-долу като тука.Може да се нахрани човек и за малко пари, може за средно, може и за повече.Кръчмите по центъра вечер си бяха пълни.Дали местни или туристи - не мога да кажа.

Плодовете и зеленчуците са по-скъпи отколкото у нас.Хубавите салами, вина и шоколади - също.

Кожените неща - чанти, ръкавици - са на цени като в Европа - малко по -скъпи отколкото у нас.

Много са скъпи хубавите кожи с косъм - яки, ленти за челото и шапки.

Има страхотни плетени шапки от чинчила , които излизат около 70 евро.У нас ги продават за около 100-120 евро.

Има много хубави обувки и ботуши на Рийкер, Саламандър, Тоци,Еко,Ара, също и тяхно производство, на добри цени.

Другите магазини /изключая тези по Ваци и в МОЛа/са точно кат едно време нашите магазини - чудиш се, това нормален магазин ли е или е "Втори шанс".Да не разправям, че на Ракоци, гледам един огромен на два етажа, пълен с хора, в 10 сутринта,който се оказа вехтошарница.После, специално се загледах - видях още поне 3 такива магазина.

Много са изгодни цените в магазина на Дезигуал на летището -доста неща са с 30 или 50 % намаление.

Ние си купихме салами от халите, но в магазина на летището са почти на същите цени.В Халите купихме ръчно изработени унгарски бонбони, нещо като пияни вишни със страхотен шоколад.

От летището купихме и вино, че бяхме само с ръчен багаж.

Почти навсякъде може да се плаща и в евро.Смятат го по 300 форинта за 1 евро.

На много места купуват еврото по около 306-308,което е добре.

Но в долния край на Ваци има едно бюро, дето го купуваше днес по 249.

Отделно, вземат по 500 форинта комисионна.

За това е по-добре оттук да се купят форинти.Аз взех от Тавекс.

И последно - да не съм чула някой да ръмжи против Терминал 1.Направо си е кукла.☺

Да видите техния 2б с гейтовете за отвеждане към самолета.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

В Унгария ДДС е 27%, това също допринася за по-скъпите стоки. 

 

AlexandraKo, Уиз и те ли летят от онзи отделен хангар, от който и Райън от 2b?

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Унгария ДДС е 27%, това същ допринася за по-скъпите стоки. 

 

AlexandraKo, Уиз и те ли летят от онзи отделен хангар, от който и Райън от 2b?

Да,да, оттам..

Мрън, ти си го нарекла много елегантно, аз бих употребила друго.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.